ТЕЛК и НЕЛК - въпроси и отговори ТЕМА 2

  • 37 863
  • 940
# 360
Цитат на: Перах link=topic=1730769.msg49533395#msg495333
[/quote

  Не се шашкай толкова и чети какво ти се пише Simple Smile

 Щом сега започваш да се занимаваш - Прочети първия пост на темата !!!Ще ти бъде от полза!

https://www.bg-mamma.com/?topic=1730769

 Ще  се наложи да се ходи до НОИ, АСП, данъчно, за талон за паркиране ...където и до сега сте подавали.

От това което прочетох на първият пост по темата видях само за първи ТЕЛК, не и за преосвидетелстване процесът, който се предполага да се различава с нещо.
Както вече споменах, никъде не съм лично аз подавала документи свързани с неговото състояние, че да знам досега къде са отивали.
Въпросът ми, изцяло подкрепен с информация за ситуацията, беше къде и в какъв срок трябва да се занесе това решение.

 Отговорих ти на база на информацията,която си дала !
Преди да отговоря, чета всеки пост по няколко пъти.
  Относно срока -     при толкова голямо забавяте -  още днес !

1. Това,което са ти пратили е оригинал. Отстрани на листа, с малки букви пише имената на лекарите. Вече всичко е по ел. път и не слагат подписи и печат.
 НОИ трябва да са го получили по служебен път, но при вас, ако са минали повече от 4 месеца без плащане на пенсия, трябва да подадете заявлиние за възстановяване на плащането.
   В АСП - нова оценка

2.Ще  се наложи да се ходи до НОИ, АСП, данъчно, за талон за паркиране.


Щом си прочела първи пост, би трябвали да видиш,че са същите неща както и при първи ЕР.
 Разликата е ,че при вас  не е имало плащане на пенсия повече от 5 месеца  и трябва да се подаде молба за възстановяване на плащането от НОИ.

  Ако ти ще подаваш документи , то ти е нужно  нотариално заверено пълномощно. Възможно е всяка институция да иска да е конкретно за нея, а не да е общо .

 Може да се подават документи и on-line ,  ако има ПИК от НОИ  или НАП . Тук не е нужно пълномощно.
Система за сигурно електронно връчване
https://edelivery.egov.bg/


Моля, да  пише някой,който е наясно какво точно  трябва да е пълномощното.
Виж целия пост
# 361
Относно молбата за възстановяване на плащането към НОИ звънях да ги питам и казаха, че не се подава такава, въпреки, че има прекъсване на изплащане( поради забавяне на решението на ТЕЛК).
Единствено се подавала такава молба, ако в даден момент е свалена групата( т.е. е станала под 50% и спира изцяло плащането от НОИ) и при последваща промяна на обстоятелства групата отново става 50 и повече процента.

Служителката ме увери, че не се налага да се подава нищо, изчаква се да влезе в сила решението, да се издаде пенсионно разпореждане и се изплаща със задна дата, ако забавянето не е по вина на лицето.
Виж целия пост
# 362
Относно молбата за възстановяване на плащането към НОИ звънях да ги питам и казаха, че не се подава такава, въпреки, че има прекъсване на изплащане( поради забавяне на решението на ТЕЛК).
Единствено се подавала такава молба, ако в даден момент е свалена групата( т.е. е станала под 50% и спира изцяло плащането от НОИ) и при последваща промяна на обстоятелства групата отново става 50 и повече процента.

Служителката ме увери, че не се налага да се подава нищо, изчаква се да влезе в сила решението, да се издаде пенсионно разпореждане и се изплаща със задна дата, ако забавянето не е по вина на лицето.

Благодаря ! Може моята информация да  не е актуална към днешна дата.
Виж целия пост
# 363
Може ли да се мине на ТЕЛК и да се даде някакъв процент на нетрудоспособност, ако човека има дискова херния в ломбалната област и няма други придружаващи заболявания?
Прочетох списъка със заболявания, подлежащи на освидетелстване от ТЕЛК, но по-конкретно само  за дискова херния никъде не прочетох.

И още един въпрос, на който не намирам отговор, а именно:
Тези най-малко 5 години трудов стаж,  които се изискват за освидетелстване от ТЕЛК, зачитат ли се, ако става дума за плащане на трудов стаж - 5 години лицето е учило в университет, след години е платило пълният размер на всички изискуеми социални осигуровки за тези 5 години ?

Благодаря Ви!
Виж целия пост
# 364
Може ли да се мине на ТЕЛК и да се даде някакъв процент на нетрудоспособност, ако човека има дискова херния в ломбалната област и няма други придружаващи заболявания?
Прочетох списъка със заболявания, подлежащи на освидетелстване от ТЕЛК, но по-конкретно само  за дискова херния никъде не прочетох.

И още един въпрос, на който не намирам отговор, а именно:
Тези най-малко 5 години трудов стаж,  които се изискват за освидетелстване от ТЕЛК, зачитат ли се, ако става дума за плащане на трудов стаж - 5 години лицето е учило в университет, след години е платило пълният размер на всички изискуеми социални осигуровки за тези 5 години ?

Благодаря Ви!
   Закупен стаж НЕ важи за ТЕЛК .
Виж целия пост
# 365
PANDA_FuBao Трябва да сте оперирани няколко пъти и да няма подобрение за 50%.

Дискогенни заболявания (дискова херния, дискова протрузия и състояния,
водещи до хронично персистиращи радикулопатии) в зависимост от неврологичния дефицит:
15.1. лекостепенни с остатъчен сетивен синдром без двигателен дефицит - 10%;
15.2. хронично-персистиращи с чести рецидиви - 30%;
15.3. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2021 г., в сила от 16.07.2021 г.) за оперирани лица, без
остатъчен двигателен дефицит - 40%;
15.4. (нова - ДВ, бр. 59 от 2021 г., в сила от 16.07.2021 г.) за неколкократно
оперирани, без повлияване, с усложнения и остатъчен траен двигателен дефицит - 50%.
Виж целия пост
# 366

Някой ,който може да потвърди...Stuck Out Tongue Winking Eye
Виж целия пост
# 367
Тц. Онлайн подадох и си чаках 3м. Че и на живо им ходих.
Виж целия пост
# 368
Търся решение на следния казус: Има решение на ТЕЛК за 3 години. Преди да изтекат тези 3 години се навършват години за пенсиониране по стаж и възраст. И телк решението трябвало да стане пожизнено. Но лицето със сигурност ще има по - висока пенсия по стаж и възраст. Кой и какъв документ трябва да издаде за това , че телк става пожизнен?
Виж целия пост
# 369
Запазила съм си този скрийншот за купуване на стаж при социална пенсия за инвалидност - мнението е на експерт от НОИ:
Виж целия пост
# 370
Тц. Онлайн подадох и си чаках 3м. Че и на живо им ходих.
[/quote
А защо се наложи да им ходиш и на място?Stuck Out Tongue Winking Eye
Виж целия пост
# 371
Здравейте, подадох жалба на ЕР до РКМЕ Перник по Спиди с обратна разписка дали ще се съгласят да я получат от куриер и да я насочат към НЕЛК?
Виж целия пост
# 372
Тц. Онлайн подадох и си чаках 3м. Че и на живо им ходих.
А защо се наложи да им ходиш и на място?Stuck Out Tongue Winking Eye
Ми, 4 дена преди датата за разглеждане случайно стигна до мен писмо от ТЕЛК (зарязано беше върху пощенските кутии), където пишеше да се явя я деня преди датата и да им занеса допълнителни документи от прегледи (спокойно можеше на мейл да го напишат и да им ги прикача електронно). Отделно и на следващия ден трябваше да ида на живо, за да си получа решението (не можело по ел.път). На 5мин от в къщи са ми, та го направих, но още нямам отговор на мейла с въпроси към шефа на нашето РЗИ защо така правят.
Виж целия пост
# 373
Даа,много странно...а предвид и това,че вече може да си разпределен в другия край на страната...
и неуспееш да реагираш в такива кратки срокове...
Виж целия пост
# 374
Скрит текст:
Запазила съм си този скрийншот за купуване на стаж при социална пенсия за инвалидност - мнението е на експерт от НОИ:


Следя няколко групи във фейса и  там  не веднъж се коментира,че не се зачита купуването на стаж за инвалидна пенсия.
Ето едната група  - пуснете запитване, като дадете и статията.
 
https://www.facebook.com/groups/491674654511220

Мда...и аз сега открих статия от тази година.

https://www.24plovdiv.bg/index.php/amp/20002202


Съветът ми е  да се пише до НОИ , за да  има документиран отговор.
Това да стане  преди да се подадат документи за ТЕЛК, защото после много трудно се променя дада на инвалидизация.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия