Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ШЕСТА ТЕМА

  • 24 694
  • 723
# 375
Във вашия DM няма ли пз ръжено? То е най подходящо, че на зърното му се задържали повече от нужните бактерии.
Пз пшенично е следващото подходящо. ПЗ Спелтата може да е с много едри трици, и трябва да я пресееш с по едро сито, за да останат по малките трици.  Аз бих си набавила някое от другите две брашна, че нали не върви да сменяш брашното.
Виж целия пост
# 376
Нямаме дм тук,поръчвала съм онлайн и видях,че имам.Иначе и ПЗ пшенично имам и ще ползвам него тогава,заедно с това на софия мел.Благодаря ти.
Виж целия пост
# 377
Попадна ми една таблица във ФБ, та може да е полезна на някой.

Виж целия пост
# 378
Здравейте момичета.Днес е ден 5ти на моя квас...няма особено движение,има някакви балончета,има лека миризма,която определено не мисля ,че е лоша...храня на 12 часа 1:1:1 ,в началото е по гъст и после става по течен...незнам така ли трябва...мисля,че и много малко си увеличава обема,но не съм сигурна..ето така изглеждаше днес сутринта..
Някой ползва ли брашното на Мливо,предложиха ми да ми донесат такова,но аз за първи път го чувам

Виж целия пост
# 379
Още е само на 5 дни, не може да нараства кой знае колко.  Сега се борят дрожди и бактерии за надмощие, а трябва да се научат да живеят  съвместно.  А стига ли 1:1:1 за 12 часа? Ако трябва увеличавай съотношението, нали... при теб беше топло, ако не бъркам...   
Нормално е всичко.  След още 2 дни ще имаш Квас. Simple Smile

Аз тъкмо пека  и отворих капака. Simple Smile

Виж целия пост
# 380
Ох изглежда страхотнонаправо огладнях...мога да си хапна само филийка с шарена сол,друго не ми трябва.Дано и аз успея някой ден да се похваля с хубав хляб.
Незнам как да разбера дали му стига 1:1:1 на 12 часа,след като още не нараства как да разбера?до днес сутринта беше в термочанта в която имаше и бурканче с гореща вода,която подменях от време на време.От днес е изваден от чантата,температурата в стаята е 22-23 градуса
Виж целия пост
# 381
Аа, малко е хладно, около 24 градуса и най-добре.  Значи най верятно му е добре с 1:1:1 и задръж така следващите два дни.  Много балончета по повърхността ще търсиш, не е толкова важно нарастването... ама това след някой и друг ден.   Моя нараства и след това започва да се надува. Simple Smile   Та сега се ориентирай по това кога става по-течен.

И ще правиш и ти хубав хляб, с  практиката се задобрява, търпение и балансиран квас - най важното.
Да не мислиш, че първите ми хлябове са били такива.... Simple Smile

Eй го и изпечен, следват 2 часа охладжане.

Виж целия пост
# 382
Най трудните 2 часа ,ако има гладни около теб и ухае на току що изпечен хляб 😊
Ами.мисля,че започва да се втечнява около 5 часа след захранване...не става много течен,но като каша за палачинки може би нещо такова...ето го сега 8 часа след хранене...отгоре няма много балончета,но отстрани се виждат доста повече
Виж целия пост
# 383
Морена, при мен е топло. Аз от миналия петък(когато стоя гладен), го храня 1:1:1 на 8ч и днес вече е топ. Сега ще го нахраня за последно 1:1:1 и от нощес ще започна пак 1:2:2.
Не съм отбелязала, но е утроил обема си. Не съм месила хляб от понеделник, миналата седмица. Може би утре ще е денят.
Виж целия пост
# 384
Aaa отдавна съм ги научила домашните, че се чака.  Изстиването е част от приготвянето.  Влагата, която при печенето се концентрира в средата, за да се образува кора, при изстиването трябва да си иде на мястото - към кората.  Затова ако се среже топъл хляб стои глетав  и няма оправяне, прекъсва се процесът.  Лепне средата и по ножа остава...
Надежда,  минавай тогава на 1:2:2 

Бриз, страхотен Квас, браво.  Аз бих лекувала моя с повече брашно, не с 1:1:1 - това е съвсем начално хранене, когато сместа дори още не се нарича квас и за мен няма място за по нататък. 

Ей го и срязан моя хляб.

Виж целия пост
# 385
Добре,започвам 1:2:2 и после все така ли храня или след това пак се минава на 1:1:1
Хлябът изглежда страхотно,много се възхищавам на хора ,които се справят така добре.Аз даже и с мая не успявам да докарам много хубав хляб...само в хлебопекарна успявах...да видим с квас какво ще е...ама първо нека успея квас да си направя де
Виж целия пост
# 386
Морена, сподели как би го лекувала ти да знам за следващия път.
Аз имам едно пътуване за десетина дни. Мисля да си взема кваса с мен. Не знам обаче къде да го сложа в багажа(чекиран или кабинен) и дали да пъхна чашката в една термо чаша. Ще имам около 12ч път.
Виж целия пост
# 387
Не (виж какво писах на Бриз за 1:1:1),  минаваш на по-високо (1:2:2)  защото около 8я час ти се втечнява сега, а 1:1:1 е  точно за толкова,  за 8 часа.   От 1:2:2 не би трябвало да падаш на по ниско, освен ако не е под 21 градуса у вас.    Ако му стига, така ще го храниш (с 1:2:2), ако не минаваш на следващото - въпросът е да му стига на Кваса за 12 часа.

Бриз, просто увеличаваш брашното за сметка на водата - 10-20% брашно, 90-80% вода.  Аз моя го гледам около 90% хидратиран.  За пътуването, кабинният нали минава на скенер ли или каквото там, та ще го видят... не знам ако го сложиш в тубичка за козметика дали няма да е по добре.  За чекирания незнам...  
В крайна сметка ще ти пратя квас като се върнеш, не му се притеснявай...

Ето моя квас в момента, на 3 часа от храненето:

на 24 градуса Simple Smile



Утроен, а ще расте и още



А балончета тепърва започва  да прави:

Виж целия пост
# 388
Благодаря Морена! Ако остана без квас ще си поискам без срам този път. В ръчния си мислех термочашата да е празна до проверката и да търся съдче до 100мл за кваса. Макар, че не съм сигурна дали няма да ми го изхвърлят, нали е течно-креместо.
Моята снимка е от осмия час от храненето.
Виж целия пост
# 389
Благодаря Морена! Ако остана без квас ще си поискам без срам този път. В ръчния си мислех термочашата да е празна до проверката и да търся съдче до 100мл за кваса. Макар, че не съм сигурна дали няма да ми го изхвърлят, нали е течно-креместо.
Моята снимка е от осмия час от храненето.
Точно. А съдчета до 100мл има в ДМ.
 То вече трябва да те е срам, ако не си поискаш...  Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия