Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално-тема 95

  • 27 770
  • 748
# 705
Не бих инвестирала в държава в която не познавам законите, не говоря езика. Мисля, че така мислят и хората инвестиращи в София.

Не забравяйте, че в София можете да отдавате под наем без да си плащате данък печалба, във Виена - надали.
В София, ако ти се спука тръба под мивката, може да извикаш Бат Гецо от Подуене, да ти я оправи за дребни суми. Във Виена трябва да извикаш лицензирана фирма. В София можеш да отдадеш без посредник, във Виена поемаш риск да ти влезе някой мигрант, може и убиец, или пък по лошо, да извърши престъпление в имота ти...ОтидеЕ.
Виж целия пост
# 706
Последните няколко мнения добре описват положението с "пасивния доход", на който се радваш, лежейки си на дивана. Това при 1 имот под наем, а който има 10-20 като Дани, сън трябва да не спи. Или пък, както е направил той, да си напуснеш другата работа, за да можеш фул тайм да се занимаваш с мивки, перални, договори, декларации, шпакловки, и т.н.
Ами те затова са измислили фондовете за имоти, бе хора. Вкарваш там пари, удържат си разходите и ти плащат нетната печалба. Ако се качват имотите и ако се отдават добре под наем, пак ще спечелиш. Ей това е вече пасивен доход.
Сега остава да видим някой от тези големи фондове да предпочете България пред други световни пазари, и да насочи милиардите насам. Защо ли си мисля, че почакаме още известно време, преди да видим това...
Виж целия пост
# 707
В БГ инвестират като купят, заключат и чакат капиталова печалба. Ако купят в друга държава веднага се пита за поддръжка, майстори, наеми и тн. Що пък да не го врътне ключа и във Виена и да чака капиталова печалба и там както чака у нас? Че и език не му трябва. Законите с чатгпт се научават за един час. Оправдания, оправдания. Да не говоря, че във виена само демекври да го даваш в еърбнб ще направиш колкото в София за цяла година.
Виж целия пост
# 708
Ама разбира се,Крис78, свободен си да инвестираш във фондове за имоти,като при една преоценка парите ти може да се стопят с 30-50% (както на немския фонд, за който писахме тук). Разбира се, този фонд вероятно ще купи готовите имоти на цени, двойни на тези,на които ние търсим да купим имот. Разбира се, мениджърите на този фонд ще получат тлъсти комисиони,ако фондът направи над заложената в бюджета  4-5% годишна доходност. Отделно ще финансираш и командировките на тоя мениджър да идва да яде и пие тука със самолет и хотел висок клас с единично настаняване. За капак фонда може да има хиляди апартаменти,но ти няма да ползваш нито 1 от тях,колкото и да налееш.
Изобщо да сравняваш такъв бизнес с оптимизирания модел,който е направил dany1 за 10 години и управлява все още с минимални средства, с фонд,от който най-много печелят мениджърите му, е смешно.
А пък ако нямам 10,а 1 апартамент - много ясно,че ще искам да е мой. Във фонд мога да инвестирам,ако имам 500 евро и за нищо не ми стигат,за да ги умножа и да си купя жилище някога.
Виж целия пост
# 709
Никой стартъп не може да скалира без капитал и хора, особено в неиновативен сектор като имоти, наеми и поддръжка. Дани не може да скалира освен ако не се превърне в мини фонд. А фонда скалира, защото вади парите, отваря офис и наема хора. Разходите за мениджъра са нищожни спрямо капитала на фонда. Смешно ми става като чуя някой да каже “240 депутата храним с високи заплати, затова сме бедна държава”. Ми не, не е заради това, а заради корупция и некадърност.
Виж целия пост
# 710
@Happy - че то целият свят работи така. Купуваш си тази сутрин пакет бисквитки, плащаш част от заплатата на шефа на Нестле. Плащаш си тока - плащаш бонуса на шефа на електроразпределението. Наливаш бензин - плащаш командировката на шефа на Шел. Да продължавам ли?
Виж целия пост
# 711
Виена не е най-добрият избор за доходност от наем. Даже хич. Преди нея има много други градове, ако гледаме чисто съотношение покупна цена - доход от наем, без да отчитаме капиталовото поскъпване. Например Рига и Варшава. Ще ги избиеш от ербнб друг път, първо трябва да питаш всяка Фрау във входа дали е съгласна.

На въпроса дали гледаме в чужбина - да, гледаме. Лично мен ме спират трудностите с управлението, ремонтите и разходите. До София стигам за два часа и 50 евро, като мога да събера в багажника половин апартамент. Същото упражнение се оскъпява и усложнява многократно при нужда да се повтори в друга държава.

По-скоро бих купила в чужбина, ако детето отиде да учи с идеята да не плащам наем. Но, от друга страна, наемът в София може да компенсира частично наема в чужбина.

https://fakti.bg/imoti/902089-evropeiskite-darjavi-s-nai-visoka- … dnost-pri-naemite
Виж целия пост
# 712
500 евро инвестиция са по-добре от нищо. Все от някъде се почва и парите се множат ако инвестираш всеки месец. Също не е задължително да инвестираш само в REITs, има и други по-доходоносни фондове и акции. С трейдинг също се правят много пари.
Виж целия пост
# 713
И като нас ни мързи НЕКА КИТАЙЦИТЕ ДА ДОЙДАТ ДА НИ ПРАВЯТ ИНТЕРИОРИТЕ. Ще започнат от България, след 13ста мин се чува.
Виж целия пост
# 714
https://www.investor.bg/a/113-analizi/426391-zhilishtniyat-pazar … 20239276658890410
Виж целия пост
# 715
Споделеният анализ от Damascena съвпада и с моето мнение, включително и за панелите.
Само с едно не съм съгласна. Тенденцията с гаражите е поне десетгодишна. Не са открили сега "Адрес" топлата вода.
Инвеститорите се наинвестираха, строителите се успокоиха, бурен ръст не чакаме, било, каквото било.
Виж целия пост
# 716
Шефът на JPMorgan вижда паралели с периода преди финансовата кри … правят „глупости“
Виж целия пост
# 717
Из фейсбук групите, все повече обяви са без цена. Интересно защо.
Виж целия пост
# 718
Докато почти всички идват в София, това няма как да се случи...
Няколко пъти в годината ходя до Пловдив, там какви блокове и комплекси строят, имам чувството, че повече и от София. И в Бургас са направили два цели нови квартала, като влизаш от София единия в полето отдясно, другия отляво. Така че явно не идват "почти всички" в София.
Докато има още откъде да идват, че то по малките градове не остана. Но ще чакаме узбекистанците.
Виж целия пост
# 719
Из фейсбук групите, все повече обяви са без цена. Интересно защо.

За да пишат "cena?" в коментари и по този начин да повдигат обявата. Колкото повече коментари, толкова повече алгоритмите на Фб я показват.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия