Работа, CV-та, HR-и, съвети - 105

  • 22 956
  • 766
# 195
А от алокацията на дейности към третия свят, не ви ли е страх? Имам приятелка, която работи в счетоводство на голяма международна компания, оперативното осчетоводяване се извършва вече е Тайван, те само проверяват и правят отчети. От вноса на евтина работна ръка?

Ами то това си се случва от много години, дори доста преди ии.
За мен не е странно, нито изненадващо. Но пак казвам, че не живея в страх, защото такава ми е натурата. Страх, нестрах, ако ще става нещо, то ще стане и е извън моя контрол.
Меките умения не знам защо са толкова подценявани. Те са нужни на всеки човек. От търговец, до директор. Няма как да имаш само софт или хард скилс. Хората сме комплексни същества, които общуваме и е хубаво да умеем да го правим качествено. Като цяло, в живота е нужно да имаме софт скилс.
Виж целия пост
# 196
Хм, те Тайван не са много евтини според мен, най-много колкото нас, поне с това впечатление съм останала от заплати на колеги, които съм виждала. Виж Филипините са друга бира, там наистина заплатите са много ниски.

Ние имаме отвсякъде, имаме фирми в повечето такива държави, но въпреки това не се скъсват да наемат. Много е трудно да намериш кадри, понякога имаш чувството, че не живеете на различни континенти, а на различни планети.

Пък във фирмите, където работят мои познати, най-често ги наемат само за къстъмър сървиз.

Така че, по моята логика, ако една фирма вече се е устроила някъде, за да може административно да наема евтин персонал за едни длъжности, то може да го прави и за други, съответно има някакъв друг проблем в уравнението и той най-вероятно е качеството на работа. Все пак, това не е нещо ново, особено за големите корпорации, те си наемат оперативен персонал от доста години, но са ударили чертата до определени длъжности.
Виж целия пост
# 197
А от алокацията на дейности към третия свят, не ви ли е страх? Имам приятелка, която работи в счетоводство на голяма международна компания, оперативното осчетоводяване се извършва вече е Тайван, те само проверяват и правят отчети. От вноса на евтина работна ръка?

Най-голям брой фирми са малките и средните. Да не ги мислим големите. Има изключително много обяви за счетоводители.
Виж целия пост
# 198
Цитат на: Pandora1
Меките умения не знам защо са толкова подценявани. Те са нужни на всеки човек. От търговец, до директор. Няма как да имаш само софт или хард скилс. Хората сме комплексни същества, които общуваме и е хубаво да умеем да го правим качествено. Като цяло, в живота е нужно да имаме софт скилс.

Според мен са подценявани, защото много хора мислят че ги имат, а всъщност ги нямат и когато дойде момент в който тия умения трябва да им свършат работа, нещата се оплескват. Да си комуникативен, например, означава да търсиш и създаваш връзки, които поддържаш и после те ти служат. Не значи просто да си приказлив. Познавам няколко човека, които постоянно дрънкат за себе си, досадни са, обичат да спорят заради самия спор и всеки от тях в СВ-то си е написал “аз съм комуникативен”.
Виж целия пост
# 199
Ее, това кой какво сам си определя е съвсем отделна тема. Говорим за хора, които наистина имат конкретно умение.
Виж целия пост
# 200
Цитат на: Pandora1
Меките умения не знам защо са толкова подценявани. Те са нужни на всеки човек. От търговец, до директор. Няма как да имаш само софт или хард скилс. Хората сме комплексни същества, които общуваме и е хубаво да умеем да го правим качествено. Като цяло, в живота е нужно да имаме софт скилс.

Според мен са подценявани, защото много хора мислят че ги имат, а всъщност ги нямат и когато дойде момент в който тия умения трябва да им свършат работа, нещата се оплескват. Да си комуникативен, например, означава да търсиш и създаваш връзки, които поддържаш и после те ти служат. Не значи просто да си приказлив. Познавам няколко човека, които постоянно дрънкат за себе си, досадни са, обичат да спорят заради самия спор и всеки от тях в СВ-то си е написал “аз съм комуникативен”.

Да, много хора си мислят, че имат софт скилс, защото са доста по-субективни и труднодоказуеми, поне по интервютата за работа. Като те питат можеш ли да лепиш плочки, да заваряваш с електрожен, да работиш с Аутокад или ЕРП софтуер, си знаеш дали можеш. Не си въобразяваш, че що пък да не можеш - "Ехе, то колко хора с това се занимават, аз па да не съм по-зле от тях". Ако случайно пък вземе, че се обърка, че разбира от тези работи, за 5 минути ще го разконспирират, че не може.
Докато софт скилс - гледаш се и си мислиш - "Е, пък, симпатичен съм, приказлив съм, хората ме харесват. А пък тези, които не ме харесват и без това нищо не разбират. Ще пуснат ИИ, ще уволнят повечето, обаче аз ще се подмажа на шефа и ще ме оставят".
 По същия начин и в предаванията. Ако е някъде да стоиш гладен, да има тежки физически натоварвания, или повечето хора имат по-реална самооценка, че не стават, или ги елиминират при подбора, но е факт, че надали има участници в Сървайвър,, Игри на волята и пр., които не могат да се качат до втория етаж по стълбите, без да се задъхат. Докато в предавания за интелигентност, обща култура и знания, всички кандидати си мислят, че са интелигентни, с голяма обща култура и много знания. По-трудно е някой да ги убеди в обратното.
Виж целия пост
# 201
Често чета тук как някъде си било змиярник, не се издържало и прочее. Това може и да е така, ама може и да е неумение да се впишеш, тоест липса на меки умения. Аз в змиярник не съм работила, винаги е имало кофти колеги, ама чак пък цял колектив...
Виж целия пост
# 202
Честно да ви кажа, в една от компаниите, за които работех, имаше вкаран ии за част от работата. Да не кажа ежеседмично, но със сигурност няколко пъти е месеца 10 души се занимавахме да му оправяме бакиите.
Когато аз търся съпорт, винаги ми е нужен служител, ии не може да се справи с проблема. Дано да съм права и на повечето места да е така.
Виж целия пост
# 203
Често чета тук как някъде си било змиярник, не се издържало и прочее. Това може и да е така, ама може и да е неумение да се впишеш, тоест липса на меки умения. Аз в змиярник не съм работила, винаги е имало кофти колеги, ама чак пък цял колектив...

Проблемът със средата е, ако само на едно-две места не си се вписал. Ако навсякъде другите са "лоши", значи проблемът е в теб.
Виж целия пост
# 204
Мда, имаме една колежка, която се скъсва да споделя постове в Linkedin колко е важна добрата фирмена култура. На практика всичките 'и служители пуснаха оплаквания срещу нея, а останалите просто се молят да не им се налага да работят с нея или да излезе в отпуска и да не им се мярка. Но, тя има изключително високо мнение за мениджърския си стил. Какво да се прави. Тук обвинявам и HR, че сигурно е имало някаква причина отвъд заплащането да смениш 10 работни места за 10 години, предвид че говорим за една и съща позиция и фирми в една сфера и еднакво заплащане.
Виж целия пост
# 205

Според мен са подценявани, защото много хора мислят че ги имат, а всъщност ги нямат и когато дойде момент в който тия умения трябва да им свършат работа, нещата се оплескват.
Това.

 Хората, особено по- новите поколения, масово нямат реална оценка за себе си и съвсем посредствени персонажи се изкарват като много опитни и с много софт скилс. И се бият в гърдите, че могат "да се продават", но това е заради средата. Няколкото наистина опитни мениджъри, които познавам, всичките са ми споделяли, че не харесват подобни хора, защото обикновено са празна обвивка, дават на прима виста добро впечатление и после не стават. Такива хора се котират в бързооборотни среди, където от барман, охранител или детегледачка можеш да станеш OTC  и после да се "издигнеш" до тийм лидер. Винаги се намира кой да бута такива хора. Няма да ви пускам човека, който се подписва на всичките ни документи за България. "Известен" е, ама не като бизнесмен. Меки умения. Grinning
Виж целия пост
# 206
Многопласови теми засегнахте.

Говорлив не е комуникативен, това първо. Такъв човек може да бъде и изключително отблъскващ дървен философ, който обаче мисли, че е роден за велики дела и Земята без него ще спре да се върти. Често, това е примесено с голяма доза арогантност и висока самооценка, но хубавото е, че такива хора личат отдалеч и лесно могат да бъдат избягвани.
Колкото до оцеляването в колективи - мисля, че не е само до човек, а често и до калпав мениджмънт - ако се поощрява среда на клюкарщина и доносничене, подмазвачество и шуробаджанащина, обичайно средата си е токсична. И тук не става дума имаш или нямаш съответните меки умения, а дори и да ги имаш - трябва ли да търпиш.
А колкото до младите поколения - повлияни от тиктокъри, инфлуенсъри и т.н. масово смятат, че са родени за велики дела, че им се полага по право и че трябва да почнат минимум от директор. Много силно са концентрирани да бранят своята територия - баланс работа-личен живот, нереалистични искания за заплащане и т.н., но не са готови да дадат почти нищо в замяна. Не всички, има и невероятни млади хора, които искрено ме радват и които заслужават шанс, но и те не летят в облаците.

Тия първите - те с ИИ ... според мен ще отпаднат, защото като няма кой да свърши работата се оказва, че те са относително безполезни.Тези с нереалистичните очаквания и самооценка - ще трябва или да се приземят или не ги чакат хубави неща. Според мен - ще оцелеят хора с баланс между хард и софт скилс. Да видим.

Колкото до вноса на работници и изнасянето на работа - то хубаво, дестинациите са евтини, ама дават ли качество. Щото ако заради ниско качество се губят клиенти, а такова нещо виждам и в момента пред очите си, евтиното излиза много скъпо.

Иначе - след последните изпълнения на световни лидери, според мен ситуацията за Европа се влошава. Да видим, силно се надявам да греша.
Виж целия пост
# 207
И аз съм на мнението на Пандора. Не се страхувам от бъдещи промени, какво ще се случи, кой ще ме замести. Ще се нагодим според създалата се ситуация. И Ковид ни се струваше като края на света - затворено всичко, няма полети, няма тоалетна хартия, даже пейките в парка ни вдигнаха, но и това отмина. Сигурно преди 30+ години като са навлизали компютрите също хората са се вайкали как ще ги изместят, но ето, че сега работим заедно. Със сигурност и тогава са отпаднали някои професии. Важното е да имаш добра финансова култура и като си имал да си помислил какво ще е, ако нямаш и да си направил нещо с имането си, за да можеш да удържиш на няколко месеца (дори година) без работа, ако се наложи. Много хора са иху-аху и после мяу. Повече ме притесняват тия световни лидери с бомбите и евентуална трета световна война, защото четвъртата ще е с камъни и лъкове.
Виж целия пост
# 208
Много хора с добра финансова култура в щатите сега ровят по кофите. Обстановката е натегната. Просто хората обичат да си приписват заслугите за добруването си, както и да екстернализират причините за провалите си. В исторически план.
Виж целия пост
# 209
Тук не сме усетили много предстоящата криза. Тепърва започна, но в България повечето хора имат имот. Може да е панелка, но имат къде да спят. Колкото да хапнат, ще намерят пари. А в САЩ почти никой няма собственост и, ако си загубят работата, губят и жилището, понеже не могат да си плащат.

Гледах едно предаване по ТЛС за хора, които живеят в колите си. Ходят на работа през деня, но заплатата не им стига за наем и храна и спят в колите си на специален паркинг с мивка, на която сутрин се мият/къпят. Тук поне това го няма.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия