За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 24 660
  • 612
# 570
Скрит текст:
Може ли да се каже, че минестроне е вид борш, и обратното? Нашата градинарска супа/чорба/

Южно и Северно американски варианти на италианското минестроне
Peruvian Minestrone
https://www.youtube.com/watch?v=aJbQW5X2vjY

SOPITA DE FIDEO Mexican Soup
https://www.youtube.com/watch?v=8nIpd1-SCWw

Menestrón Ecuatoriano
https://www.youtube.com/watch?v=BUEuRA4YNdo

Основната разлика между борш и минестроне е техният национален произход, основните съставки и текстура. Боршът е традиционна източноевропейска супа на основата на цвекло с наситен червен цвят, докато минестроне е класическа италианска зеленчукова супа, приготвена без цвекло и често с паста или ориз.
Основната съставка в борша е цвеклото, което му придава характерния ярък бордо цвят и сладко-кисел вкус. В минестроне изобщо не се използва цвекло; цветът му варира от оранжев до зелен в зависимост от зеленчуците (домати, тиквички, спанак).
Боршът традиционно се готви в месен или костен бульон (често със свинско или говеждо месо), като при сервиране се добавят и парчета месо. Минестронето е най-често вегетарианска супа, приготвена със зеленчуков бульон, въпреки че понякога се добавя панчета (бекон) за вкус.
За по-обилно ястие минестронето често включва паста или ориз, както и бял боб. Боршът традиционно включва картофи, зеле и понякога боб, но никога паста.

Нашата градинарска супа като състав е по близко до минестронето.
Виж целия пост
# 571
Добро утро!Каква сметана (течна или заквасена) и колко процента се слага на зеленчукова крем супа? Не ползвам сметана и не знам как да я приготвям.Ако може и рецепта ще съм благодарна
Виж целия пост
# 572
За предпочитане е, ако се ползва сметана, да е течна. Ето една примерна рецепта:
https://dapohapnemsladko.blogspot.com/2026/04/blog-post_11.html - пилешкият бульон може да се замени със зеленчуков или с вода.

Виж целия пост
# 573
Добро утро!Каква сметана (течна или заквасена) и колко процента се слага на зеленчукова крем супа? Не ползвам сметана и не знам как да я приготвям.Ако може и рецепта ще съм благодарна
11-20% млечна готварска сметана. Продава се в малки тетрапак опаковки, в Лидл (тяхна марка) или по другите вериги на Олимпус е хубава.
На крем супа заквасена сметана + жълтък също става много вкусно.
Виж целия пост
# 574
Добро утро!Каква сметана (течна или заквасена) и колко процента се слага на зеленчукова крем супа? Не ползвам сметана и не знам как да я приготвям.Ако може и рецепта ще съм благодарна
Течна се ползва.  
Просто вариш зеленчуците с по малко вода - да ги покрива.  После пасираш и добавяш и сметана, прясно мляко...  до желаната гъстота. Ако ще ползвате крутони, нека е по редичка... но все пак крем супа.  Грахова е много вусна,  морковена, тиквена,  гъбена  или от кореноплодни - лук, моркови и картофи.  Или обичана от вас комбинация от зеленчуци - сготвяш ги като супа, с по малко вода и след това пасираш.  И картофена почти крем (защото не може да се пасира - само се намачкват или пресоват картофите) супа със сирене е много вкусна, а ето и останалите крем супи от мен.
Виж целия пост
# 575
За първи път правя компот от череши(от други плодове съм правила, винаги се получава). Тази сутрин, като обърнах бурканите да ги прибирам в килера  забелязах, че черешите са променили цвета си, много светли са станали, а са класическа, червена череша. Каква е грешката ми, проблем ли е това изсветляване. Черешите са много хубави, от мое дърво от градината.
Виж целия пост
# 576
Скрит текст:
За първи път правя компот от череши(от други плодове съм правила, винаги се получава). Тази сутрин, като обърнах бурканите да ги прибирам в килера  забелязах, че черешите са променили цвета си, много светли са станали, а са класическа, червена череша. Каква е грешката ми, проблем ли е това изсветляване. Черешите са много хубави, от мое дърво от градината.

При варенето и стерилизацията част от този цвят преминава в сиропа, което прави течността по-тъмна, а самите череши – по-светли.
Ако капачката на буркана е добре затворена (вакуумирана) и сиропът не е мътен или ферментирал, промяната на цвета е безопасна. Това е нормален физикохимичен процес, особено при домашните консерви.

Скрит текст:
Добро утро!Каква сметана (течна или заквасена) и колко процента се слага на зеленчукова крем супа? Не ползвам сметана и не знам как да я приготвям.Ако може и рецепта ще съм благодарна

За предпочитане е течна готварска сметана, но става и с обикновена, не сладкарска.
Виж целия пост
# 577
Добро утро!Каква сметана (течна или заквасена) и колко процента се слага на зеленчукова крем супа? Не ползвам сметана и не знам как да я приготвям.Ако може и рецепта ще съм благодарна

По принцип течна се слага. Може и заквасена, но трябва да е на стайна температура и добре разбита с нещо друго, иначе образува визуално доста неприятни бучки, все едно е пресечена супата.
Виж целия пост
# 578
Благодаря на всички кулинари за рецептите!
Виж целия пост
# 579
Става си и по-високомаслена течна сметана за супите, тя става за всичко щом не е подсладена. По-ниските проценти я пишат изрично за готвене, понеже само за това става тя. Но за супа си е въпрос на предпочитание... или на каквато имам под ръка Grinning
Виж целия пост
# 580
Като стана въпрос за течната сметана, досега не можах да намеря в Бг прясна готварска сметана, подобна на
тази. Прясна означава, че стои в хладилната витрина, не на рафт. Всяка година търся в Кауфланд, Фантастко, Била.
Благодаря!
Виж целия пост
# 581
Лидл имат малки кофички (200г)  като кисело мляко течна сметана в хладилниците.

Виж целия пост
# 582
Редовно вземам от Берьозка течна сметана. По скъпа е, но е качествена. Става за добавка в супи, ястия, разбива се и бухва разкошно. Никога досега не съм имал проблеми с нея.
Виж целия пост
# 583
Когато трябва да добавям сметана към супи или нещо друго никога не добавям сметана от 22 % - това за мен си е измислена отрова, нищо няма в нея освен измислени съставки. Добавям винаги сметана от 30%, а разбивам за сладкиш само от 35%. . Но това съм си аз! Не споря, кой както иска.
Виж целия пост
# 584
Течна охладена животинска сметана купувам на Elle&Vire или Олимпус. Имат готварска, както и сладкарска за разбиване. Прекрасна е, продава се в Била със сигурност, но вероятно и в другите вериги.
Лидл също имат, от тяхната вземам и пастьоризирана, която не е в хладилните витрини, а при макароните и брашната. Също е много хубава, а и не е нужно бързо да се изяде.

20-22 % е млечната сметана за готвене, не е фалшива, не е и отрова, просто не става за разбиване, това е.
За разбиване и кремове трябва да е над 35 % масленост.
Ако говорите за растителните сметани, това е друго нещо, тях и аз не ги харесвам и ползвам само ако нямам друг избор и много рядко.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия