Политиката на България - епизод осем

  • 334 474
  • 15 500
# 15 405
не знам за какво ни трябваше бюджет за 5-6 месеца. можеше да си караме с 1/12 от стария.
Виж целия пост
# 15 406
До тук:

1. Няма да се замразява МРЗ
2. Държавните служители ще плащат осигуровки от 01.08. в съотношение 80:20, след НГ в съотношение 60:40
3. Увеличават разходите за здравеопазване, образование и култура
4. Свиват дефицита от 7% на 5,7% (първата цифра не е точна, защото не запомних точната)
5. Ще пипат заплатите на някои висши държавни служители
6. Ще въвеждат мерки срещу сивата икономика - не уточни какви

Много добре, но до след малко как ще бъде? Защото си менят редовно мнението и заключенията за работата към момента не помагат.

Прекалявате вече. Държавният бюджет е с ранг на закон, сега ще влезе в зала и като го гласуват - това ще е.
Виж целия пост
# 15 407
Има една приказка- първо работиш за име, после името работи за тебе. Wink
Виж целия пост
# 15 408
Според ИИ, защото не ми се рови да обобщавам, но можеш да потърсиш и ти

По линия на дивидентната политика от големите държавни дружества (основно от енергетиката – БЕХ, НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и др.), финансовият министър Асен Василев заложи събирането на 100% от техните печалби, за да свали дефицита до планираните 3%

.Конкретните финансови суми и операции, които предизвикаха най-големи спорове в публичното пространство, възлизат на близо 2.4 милиарда лева общо по няколко направления:
1. Авансовият дивидент от БЕХ за 2023 г.Сума: 800 милиона лева.Детайли: Това беше т.нар. „предварително прибран“ или авансов дивидент, изтеглен от Българския енергиен холдинг (БЕХ) през лятото на 2023 г.. Мярката беше силно критикувана от опозицията с мотивите, че по този начин се „обезкървява“ енергетиката и дружествата се принуждават да вземат кредити, за да покриват инвестициите си.

2. Спорният милиард от БЕХ (за редовния дивидент)Сума: Около 1.6 милиарда лева (от които реално се търсеше още 1 милиард лева).Детайли: Василев настояваше БЕХ да преведе пълния обем от реализираната рекордна печалба. Около 1 милиард лева от нея обаче бяха заделени "счетоводно" от ръководството на холдинга за покриване на минали загуби, което доведе до ревизии и остри политически искри. В крайна сметка през пролетта на 2024 г. Парламентът изрично забрани на БЕХ да превежда остатъка от този дивидент към хазната, а по-късно Конституционният съд също обяви част от тези принудителни отчисления за противоконституционни.

3. Изземването на 100% дивидент от всички държавни компанииСума: Допълнителни 780 милиона лева.Детайли: Чрез промяна в правителственото разпореждане, Василев вдигна летвата за отчисленията от 50% на 100% за абсолютно всички печеливши държавни фирми (включително Държавната консолидационна компания – ДКК, пристанища, летища и РВД).Защо се наложи това?Целта на финансовото министерство беше да намери бързи приходи от близо 3 милиарда лева, с които да запълни заложената дупка в държавната хазна. По този начин бюджетният дефицит беше свален административно под границата от 3% на начислена основа (Евростат), което тогава беше ключово изискване за кандидатурата на България за Еврозоната. Критиците и служебните кабинети след него обаче нарекоха тази практика "декапитализация" и "източване" на резервите на най-структуроопределящите държавни предприятия.
Виж целия пост
# 15 409
До тук:

1. Няма да се замразява МРЗ
2. Държавните служители ще плащат осигуровки от 01.08. в съотношение 80:20, след НГ в съотношение 60:40
3. Увеличават разходите за здравеопазване, образование и култура
4. Свиват дефицита от 7% на 5,7% (първата цифра не е точна, защото не запомних точната)
5. Ще пипат заплатите на някои висши държавни служители
6. Ще въвеждат мерки срещу сивата икономика - не уточни какви

Много добре, но до след малко как ще бъде? Защото си менят редовно мнението и заключенията за работата към момента не помагат.

Прекалявате вече. Държавният бюджет е с ранг на закон, сега ще влезе в зала и като го гласуват - това ще е.

Ние прекаляваме, а не тия от правителството, които сутринта ти кажат едно, на обяд второ и вечерта трето още по-различно? Не на нас тези забележки, моля. Simple Smile
Виж целия пост
# 15 410
Miriel, и какво общо има с това "Не чух да взимат бъдещи приходи, както правеха Василев и Петкова - дано да е така" ?
Виж целия пост
# 15 411
Тогава защо искаме предоговаряне? Не плащаме, не получаваме и пито-платено, какво беше това напъване с Хакан Фидан и нашата мис Голо рамо?
Искаме предоговаряне, защото турската страна ако си потърси вземанията, Булгаргаз ще фалира.
Виж целия пост
# 15 412
Тогава защо искаме предоговаряне? Не плащаме, не получаваме и пито-платено, какво беше това напъване с Хакан Фидан и нашата мис Голо рамо?
Искаме предоговаряне, защото турската страна ако си потърси вземанията, Булгаргаз ще фалира.
Ау, ама нали не плащахме...Laughing
Виж целия пост
# 15 413
Miriel, и какво общо има с това "Не чух да взимат бъдещи приходи, както правеха Василев и Петкова - дано да е така" ?


Не си го прочела ли? Ами не знам какво да направя повече. Това го нищихме страници и страници и не ми се разправя отново.
Виж целия пост
# 15 414
Скрит текст:
До тук:

1. Няма да се замразява МРЗ
2. Държавните служители ще плащат осигуровки от 01.08. в съотношение 80:20, след НГ в съотношение 60:40
3. Увеличават разходите за здравеопазване, образование и култура
4. Свиват дефицита от 7% на 5,7% (първата цифра не е точна, защото не запомних точната)
5. Ще пипат заплатите на някои висши държавни служители
6. Ще въвеждат мерки срещу сивата икономика - не уточни какви

Много добре, но до след малко как ще бъде? Защото си менят редовно мнението и заключенията за работата към момента не помагат.
Прекалявате вече. Държавният бюджет е с ранг на закон, сега ще влезе в зала и като го гласуват - това ще е.

Ние прекаляваме, а не тия от правителството, които сутринта ти кажат едно, на обяд второ и вечерта трето още по-различно? Не на нас тези забележки, моля. Simple Smile

Божкеее...ама ти въобще четеш ли какво ти се пише? Нали си учител?

Бюджетът както и да го въртят и сучат, няма как да стане по-добър от този на Теменужка. Като не искате да ви пипат дивидентите, сега увеличават МОД и МОП. Честито!
Виж целия пост
# 15 415
Miriel, и какво общо има с това "Не чух да взимат бъдещи приходи, както правеха Василев и Петкова - дано да е така" ?


Не си го прочела ли? Ами не знам какво да направя повече. Това го нищихме страници и страници и не ми се разправя отново.
Прочетох го, просто авансов дивидент не е да вземеш бъдещ приход.
Даже двете понятия се бият финансово- дивидент е печалба, приход е реализиция на продукт услуга ама айде съвсем грешно, ще го приравним на финансов поток.
Виж целия пост
# 15 416
РР - няма да намалим доходите на работещите с нито евро. Е, поне да беше казал за кои работещи - тия на бюджетна заплата, другите... ясно.

Да питам пак - казаха ли нещо за рязане на разходи? Не чух и да каже колко е капиталовата програма.
Виж целия пост
# 15 417
Janelle, Теменужка също искаше да увеличи МОД искаше да увеличи и размера на пенсионната вноска.

За мен чисто- разлика между двата бюджета няма. Аз все съм на постна пица, за която плащам кутията.


Не знам от новите осигурителни прагове кой ще пострада- ама да се спасяват...
Виж целия пост
# 15 418
Ами Василев е взел бъдещ приход за 2023, за да си оправи дефицита за 2022. Петкова направи същото - взе от тази година приходи, за да влезе в 3%. Сега Радев не разполагат с приходи, защото Теменужка си го е "харесала". И се надявам Радев да не са направили същото, защото за мен е погрешно.
Виж целия пост
# 15 419
Скрит текст:
До тук:

1. Няма да се замразява МРЗ
2. Държавните служители ще плащат осигуровки от 01.08. в съотношение 80:20, след НГ в съотношение 60:40
3. Увеличават разходите за здравеопазване, образование и култура
4. Свиват дефицита от 7% на 5,7% (първата цифра не е точна, защото не запомних точната)
5. Ще пипат заплатите на някои висши държавни служители
6. Ще въвеждат мерки срещу сивата икономика - не уточни какви

Много добре, но до след малко как ще бъде? Защото си менят редовно мнението и заключенията за работата към момента не помагат.
Прекалявате вече. Държавният бюджет е с ранг на закон, сега ще влезе в зала и като го гласуват - това ще е.

Ние прекаляваме, а не тия от правителството, които сутринта ти кажат едно, на обяд второ и вечерта трето още по-различно? Не на нас тези забележки, моля. Simple Smile

Божкеее...ама ти въобще четеш ли какво ти се пише? Нали си учител?

Бюджетът както и да го въртят и сучат, няма как да стане по-добър от този на Теменужка. Като не искате да ви пипат дивидентите, сега увеличават МОД и МОП. Честито!

Виж какво съм отговорила на Лейди и какво ми отговаряш ти. Аз само казвам, че не вярвам, докато не го видя подписано и подпечатано с печат.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия