Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Как се прави кисело мляко?
Какви са резултатите от експериментите за подквасване на кисело мляко с различни марки?
Как се извършва тестването за наличие на нишесте в млякото?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Как се прави кисело мляко?
Процесът на приготвяне на кисело мляко включва загряване на прясното мляко, охлаждане до около 60°C, наливане в съдове и добавяне на малко количество кисело мляко. След това сместа се покрива с кърпа и се оставя да престои на топло място за 4-5 часа, докато лактобацилът ферментира млякото в кисело мляко.
-
Какви са резултатите от експериментите за подквасване на кисело мляко с различни марки?
-
Как се извършва тестването за наличие на нишесте в млякото?
Тестването за наличие на нишесте в млякото може да се извърши с помощта на йод. При наличие на нишесте, млякото ще промени цвета си. Въпреки това, въпросът относно добавянето на сухо мляко към киселото мляко също е важен, тъй като поставя под въпрос произхода на сухото мляко и потенциалните последици от неговото добавяне.
-
Как мога да проверя дали млякото съдържа нишесте?
-
Какво е важно при приготвянето на домашно кисело мляко?

Не съм правила опита с йода,но мисля да пробвам след малко. Не е много по темата със закваските,но пак става въпрос за киселите млека и по-точно списък на млекопреработвателни предприятия,които влагат растителни мазнини в някои млечни продукти.За тези,които не са запознати -
Аз подквасвам от около половин година, не мога да изброя с точност какво съм използвала като закваска, но със сигурност Елби и Елена не присъстваха. Стигнах до Бор Чвор, което дава добра закваска, но липсва киселинността, или не е такава, че да ни се хареса .Цвика понякога ми идва малко в повече. Подквасвам го за около 5 часа, но и 12 да го оставя, нищо особено не се случва Заквасвам при температура на млякото между 40 и 45 градуса, измерени с термометър в тенджерата, непосредствено преди разсипването.Нещо си нямам доверие на кутрето
Заквасвам в компотени буркани, минимум 3л на седмица. Млякото се изяжда максимум за една седмица, като в края на седмицата има леко резлив вкус. Прясното е домашно, от щастливи крави