Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Колко вода трябва да пие едно 9-10 месечно бебе на ден?
Какво да правя, ако детето ми отказва да пие вода?
Какви фактори влияят върху нуждата от вода при бебето?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Колко вода трябва да пие едно 9-10 месечно бебе на ден?
Препоръчителното количество вода за деца на възраст 9-10 месеца е между 120-145 мл на килограм телесно тегло, включително и водата, която се поема от храни и кърма. Приемът е индивидуален и варира в зависимост от храненето, температурата на околната среда и активността на детето. Често се наблюдава, че децата предпочитат да пият вода по време на горещо време или при активна игра. Нормалното количество вода, което едно 9-месечно бебе може да пие, варира, но обикновено е между 300-500 ml на ден. Някои деца може да пият повече, докато други по-малко. Важно е родителите да не ограничават течностите, особено през горещите дни.
-
Какво да правя, ако детето ми отказва да пие вода?
Ако детето не проявява интерес към водата, важно е да се предлага често и в различни контексти, като например по време на хранене или когато родителите пият. Често бебетата получават течности чрез храната си, така че дори при малък прием на вода, те може да не са дехидратирани, ако получават достатъчно кърма или алтернативни напитки.
-
Какви фактори влияят върху нуждата от вода при бебето?
Нуждата от вода при бебето зависи от няколко фактора, като например температурата на околната среда, нивото на физическа активност, вида на храната, която консумират и количеството кърма или адаптирано мляко, което приемат. В горещо време или по време на повишена физическа активност нуждите от течности се увеличават.
-
Как да насърчим детето да пие повече вода?
Сменях шишета, биберони (каучукова, силиконова, различни форми), опитвала съм с лъжица да давам, сменяла съм времето на даване, хитрувала съм първо кърма от шише после веднага вода – реакцията е една и съща всеки път, разпознава и отхвърля водата категорично. Понеже е горещо и се притеснявам, му разреждам пюретата с вода – около 20-30мл в 150мл пюре я усеща (по онази физиономия познавам..), но хапва, понеже му е вкусно пюрето, но ако е разредено до сок – отказва да пие. Реших в крайна сметка да не се притеснявам, че докато го кърмя, нали няма опастност да се дехидратира, въпреки това не съм се отказала да му предлагам вода всеки ден – уви безуспешно..
)) но не прочетох аргументи, а само случаи. Аз искам да направя правилният избор, и ако има някой с такава дилема и адекватно обосновано решение или опит, ще бъде много полезен поне за мен..