Всички в яслата - с памперс за обедния сън!

  • 2 862
  • 22
Незная какво да правя и как да реагирам, но знам едно - бясна съм #Cussing out!

Детето ми тръгна на ясла на 1 септември.
Адаптация /ако изобщо имаше такава/ - ужасна. Рев, постоянно повтаряне "мама ще дойде". След 10 дни директорката решава /без да ме пита/ да премести детето в друга група, при баба му, назначена по заместване за 3 месеца като леля.
Рев, придружен с постоянно ходене след баба си.
Полека-лека нещата влизат в релси, после, след около 15-тина дни, пак без да ме питат - махат баба му от групата.

Прекипя ми от постоянното натякване, че видите ли такова дете нямало - защото сутрин плаче и после "нарежда" - "Мамо, ела, мамо вземи ме". Отговорих спокойно, доколкото можех, че е нормално едно дете на тази възраст да плаче за майка си.

Казаха ми право в очите, че ако не се адаптира, ще го изключат. Попитах какъв е законовият срок за адаптация на дете в яслата, да знам - ако някой мой първокласник не се адаптира, да го върна на майка му и баща му Twisted Evil.
С това въпроса приключи и детето ми бързо-бързо "се адаптира, прояде, спря да мърмори, почна да си играе с децата и да участва в занятията. Е, остана сутрешния рев за коло 5-10 мин, но това да е.
 
Миналата сряда - изненада. В гардаробчето - 3-4 чифта дрешки - наакани, напикани - от инат го направил. И поръчка - да донеса памперси, че му слагали от чуждите на обяд.
Шок и ужас. Детето ми е БЕЗ памперс от 1 май, с единични инциденти в началото, иначе нямам никакви проблеми вкъщи - спи си по цели нощи, стиска по 4-5 часа...
В самото начало съм казала, че детето ми е без памперс, че по принцип нямаме проблеми с въздържанието и когато е имало напишани инцидентно гащички не съм правила проблем - приемам за нормално, все пак е в чужда среда.
Но. От сряда насам детето ми се напикава и вкъщи - просто спря да казва. Плясках, виках, карах се, убеждавах, обяснявах - какво още да направя.
Навярно е период. Навярно е последица от припомнянето на нещо забравено - оказа се, че при обедния сън памперс слагат на абсолютно всички деца, а в яслата има и деца на 3 години. Предполагам, че майките им незнаят така както не бях разбрала и аз.
Току що изгладих един комплект чаршафи. Утре ще ги занеса и ще заявя, че ако перачката я мързи да включи пералнята, ще си пера аз чаршафите Crossing Arms.
Но защо, по дяволите, ще опропастяват нещо, постигнато в развитието на детето ми.
И нима здравето и развитието на детето не е проблем, който първо се решава от родителите и институциите, на които е поверено детето са длъжни да се съобразяват с тях.

Извините ме, стана прекалено дълго, но трябваше да споделя.
Има ли мами, преминали праз същото? Ако просто е период - кога премина и как реагирахте? С баткото не съм имала такива проблеми, явно просто защото го дадох голям на ясла, почти 3 годишен, и тогава не е било практика да се слагат памперси наред ooooh!.


Виж целия пост
# 1
mari_eta,когато голямата тръгна на ясла беше на 2г.6м.,на 1г2м. махнахме памперса.След седмица и на мен ми казаха да занеса памперси,слагали й от другите деца,защото се напишквала като спи,а нито са я преобличали,нито е мокра Thinking Питах къде са й напиканите дрехи,отговор няма.Обясних,че повече от половината живот Laughing е била без памперс,скарахме се 2-3 пъти с едната госпожа,говорих с директорката и спряха да искат памперс.Може би детето реагира на това местене тук-там,скоро ще му мине.А какво е отношението към него?
Виж целия пост
# 2
mari_eta, права си да се ядосваш, че се случва това с детето ти, но моето мнение е, че проблема не се състои в прането на чаршафите, а в това, че детето ти ще спи мокро. Все пак ти сама казваш, че то се напишква от известно време, т.е. лелите не си измислят. Силно се надявам това да е период, който ще отмине бързо. Успех!
Виж целия пост
# 3
и при нас е същото,с тази разлика,че 2 пъти си го прибирам с памперса на дупето Shocked Shocked Shocked
Питах ги,дале не са го изпишкали след сън,защото е с памперс и те се смутиха.Помолих,да не се случва повече,защото ще спра да давам памперси  Naughty
Виж целия пост
# 4
И аз така побеснях като разбрах, че му слагали памперс за следобедния сън, при положение, че той там никога не се напикавал! Беше махнал памперса изцяло като тръгна на ясла. Чудех се какво да правя, тъй като за други неща също бях говорила (не карала, но все пак правила забележка), та не исках отново и реших проблема много мъдро, реших   Sunglasses Поговорих си с детето и му казах, че щом не му е приятно да си каже и да не дава на лелите да му слагат памперс, да каже, че е голям, че ползва слипове, а не памперс, че много отдавна не се напикава  Laughing Той от много мъничък проговори, така че вярвам е казал голяма част от това, защото наистина са спрели да му слагат или поне той така каза.
Виж целия пост
# 5
При нас е обратна ситуацията с памперите. Синът ми от лятото е без - никакъв проблем, но все още за спането му слагам за негово спокойствие, така спи моного повече, иначе ако се напишка сокато спи, а още се напишква се събужда и иска да го преобличат. Предупредих в яслата есента, че още спи с пампер (той е за втора година в яслата - миналата година си беше на пампери), а госпожите не му сложиха за спането ... той отвреме на време се напишква, те ми дават чаршафите да ги пера в къщи и така. Последните два месеца не съм прала чаршафи събота и неделя в къщи спи с памперс.
При вас въпросът е да мине стреса, да го преодолеете и това може да стане с помощта на тези госпожи, иначе няма как детенце само да се справи със ситуацията. Успех!
Виж целия пост
# 6
Аз имах подобни проблеми миналата година, когато Марти започна с яслата. Бяхме махнали памперса през лятото и имаше само единични инциденти, а нощно време не се напишкваше почти от едногодишен.
ДА, обаче в яслата започнаха да му слагат уж само за обедния сън и той спря да казва. Започна да се напишква нощно време и дори не се събуждаше от това, че е мокър.
Той проблеми с адаптацията не е имал, почти не е плакал, много е общителен, така че не вярвам връщането назад да е било заради адаптативния период. Според мен просто така им беше по-лесно на лелките, но поговорих и с тях и с главната сестра, занесох една подложка, за да не се мокри матрачето и спряха да му слагат памперс.
Виж целия пост
# 7
Това е често срещан проблем при трудна адаптация в яслата или някакъв друг дискомфорт. Описано е на много места в литературата за отглеждане на деца, а и не за първи път във форума има такава тема- че детето връща памперса, когато започва да посещава детско заведение. При объркване, неудобство, страх, децата често реагират с отказ от утвърдени навици.
Персоналът конкретно за пелените надали е виновен, ако трябва да се търси някаква вина, то тя трябва да е в посока, че не са облекчили приспособителния период. Не са намерили подход.
Според мен викове и удряне надали са решение на проблема.
Виж целия пост
# 8
`Деси` , точно така - по им е удобно като се събудят децата да не бързат да ги слагат на гърне. Ако след сън веднага ги сложат, а при момчетата е доста лесно / апропо, майка ми над 30 години беше сестра в ясла и си спомням как дори аз като ходех при нея минавах с едно гърне от момченце на момченце както са в леглата и ги изпишквах/ - тогава няма да има проблем.

D.Stoyanova , какъв стрес още, ходи вече над 3 месеца. И защо точно сега започна до го прави, а не в началото?

green_dawn , точно в това съм убедена и аз - детето се връща към спомени и неща, които са му били привични. Ако си беше вкъщи надали щеше да си спомня що е памперс и как можеш да пикаеш в него.

Това е често срещан проблем при трудна адаптация в яслата или някакъв друг дискомфорт. Описано е на много места в литературата за отглеждане на деца, а и не за първи път във форума има такава тема- че детето връща памперса, когато започва да посещава детско заведение. При объркване, неудобство, страх, децата често реагират с отказ от утвърдени навици.
Персоналът конкретно за пелените надали е виновен, ако трябва да се търси някаква вина, то тя трябва да е в посока, че не са облекчили приспособителния период. Не са намерили подход.
Според мен викове и удряне надали са решение на проблема.

Да, само че той не започва сега да посещава яслата, отдавана премина началният период.
А кой ако не персоналът е виновен в тази ситуация - нима детето само си е сложило памперс? Защо не ме попитаха съгласна ли съм?
Сама знам, че наказанията не са решение на проблема, затова и пуснах тема. Ти какво ще ми предложиш Rolling Eyes? Имала ли си такъв проблем и как на практика го преодоляхте Rolling Eyes? Защото от писанията в книгите и нет-а до практиката - разлика от небето до земята ooooh!...
Виж целия пост
# 9
 mari_eta, не съм имала такъв проблем, синът ми не ходи на ясла, пък и още е с памперс по време на сън.
Според мен има много причини детето да започне пак да се изпуска - от една страна вероятно върнатия памперс /но дете, което си е свикнало да се буди и да си казва или да задържа, рядко има проблем, дори и да е с пелена/, желанието да подражава на по-малките деца в яслата, да привлече внимание /на мама, на учителката, на леличката/, защото се чувства по някакъв начин зле.
По мое мнение решението е да не обръщаш особено внимание на напишканите гащи. От време на време предлагай гърнето или го води до тоалетната, в зависимост как е свикнал, но нищо повече. Докато махах дневния памперс на Иво, всичките ми опити да коментирам напикаване или леко да повиша тон, просто задълбочаваха проблема. Когато спрях да говоря за това, а кротко само сменях гащите, ни трябваше не повече от седмица, за да започне сам да си казва.
Занеси чаршафи тип пелена в детската градина.
Виж целия пост
# 10
Това е често срещан проблем при трудна адаптация в яслата или някакъв друг дискомфорт. Описано е на много места в литературата за отглеждане на деца, а и не за първи път във форума има такава тема- че детето връща памперса, когато започва да посещава детско заведение. При объркване, неудобство, страх, децата често реагират с отказ от утвърдени навици.
Персоналът конкретно за пелените надали е виновен, ако трябва да се търси някаква вина, то тя трябва да е в посока, че не са облекчили приспособителния период. Не са намерили подход.
Според мен викове и удряне надали са решение на проблема.
Да, може и така да е, но не е точно така.
Нашият случай е още по фрапиращ. Детето от година и половина е без памперс. Там и слагат след обяд, а даже и съм си я прибирала вечер с нея. В нас реве че е вече голяма и не иска памперс, сигурна съм, че и там казва, но няма кой да чуе. няколко пъти правих забележка, поисках да занеса еднократни чаршафи за да сложат за всеки случай, отговора беше, че всички деца щели да искат и толкова. Сигурна съм че дори и да им ги занеса, пак така ще бъде. Освен това няколко пъти ми носят дрехи за пране, напишкала се била. Вярно е това, но е вярна и причината която ми казва малката: насилили я да яде нещо, което тя не е искала и в резултат се е напишкала от плач на масата. Е ми просто нямам думи. Да не говорим, че госпожата сама ми каза, че и е казала, че докато не си изяде яденето няма да стане от масата на което аз реагирах доста остро. Мисълта от всичко това ми е, че явно значение си имат госпожите и никой не може да ме убеди в обратното. Когато ги мързи да гледат и не приемат чужда гледна точка, няма как да стане. След като и казах, че по-добре да я остави гладна, ни отговори, че е изпратила 9 набора и всички са яли, само моята не искала и нямала да остави нещата така  #Cussing out
Виж целия пост
# 11
Чета, чета и се изумявам на някои "възпитателни" методи в ДЯ. Синът ми също я посещава от време на време, но моите впечатления са, че тенденцията в групата е децата да се развиват напред, а не да се връщат назад. Никога не са предприели нещо самостоятелно без да го съгласуват с мен.
mari_eta може би не трябва да правите такъв проблем за памперса в момента. Децата преминават през различни периоди, в които се връщат назад, но после им минава. И моя съвет е да не коментирате пред детето напишаните гащи, да не му викате за това.
Сериозен разговор с персонала на ДЯ определено трябва да има!
Виж целия пост
# 12
Ето и нашата история, като гледам масово се постъпва по един и същи начин с децата. Миналата година по това време я пуснах на ясла без памперс, вече научена на гърне, като още първия ден обясних да и слагат само за сън. Още първия ден на обед си я прибрах с памперс, защото се била напишкала. След което лелята най-спокойно ми обясни, че били забравили, че е по гащи и трябва да я сложат на гърне.. ooooh! Оттам нанатък навика й отиде на кино, защото там започнаха да и слагат всеки ден памперси, а аз като я взимах и го махах, но детето започна пак да се напикава.
Лятото я спрях за 3 месеца от ОДЗ-то, и октомври месец отново тръгна, този път изцяло без памперс - дневен и нощен. За добро или зло, незнам но я преместиха в градинска група, където няма гърнета, а тоалетни. Детето започна да се напикава всеки ден, дори веднъж и наакана си я прибрах. Естествено, веднага ми заявиха да донеса памперси, но аз този път се опънах яко. Донесох единствено подложка за матрака, въпреки че ми беше казано, че и през него матрака се мокрел (чудно как?). В последствие се установи, че тя и още 2-3 дечица, които според учителките са по-големи и се "справят" изобщо никой не води до тоалетните и никой не им помага докато са там. Директно ми казаха, че разчитат те сами да се оправят, защото...стандартното оправдание, тука видите ли има 25 деца и т.н. Е, от немай къде и с моя помощ сутрин и с говорене и хвалене, детето ми се научи някак само да ползва тоалетните, на които дори й е трудно  да се покатери сама, а пък за бърсане, загащване и миене на ръце..изобщо не говорим. Как и дали се справя с тази част, немога да знам със сигурност.
С две думи отношението на персонала към "тоалетните проблеми" хич не ме радва, просто чакам детето да порасне и наистина да разчита на себе си, защото в момента положението е плачевно.
Виж целия пост
# 13
Le Soleil , точно това правя - вчера го взех от яслата и ми донесоха един чифт напикани дрехи. Поисках чаршафите "Ама моля ви, те и други се напикаха, ще ги изперем". Явно им стана неудобно  Twisted Evil , как са се напикали други, като на всички слагат. Как да е. Вечерта вкъщи - само веднъж, малко. Преобух, отново обясних, че големите деца като него пишкат само в тоалетната.
Днес от вратата взеха да го хвалят, че не се напикал. Да, ама сега като го питах казва, че са му слагали памперс.
Незнам вече Thinking. Дано е период и бързо свикне, но...разочарована съм. Все пак не би трябвало да се пренебрегват желанията на родителите и то с ясното съзнание, че това е спънка в развитието на детето.
Виж целия пост
# 14
Моят син тръгна на ясли на 1 г. 5 м., беше в края на март. Беше с памперс. Поради многото боледуване и тъй като аз през лятото аз почивах, почти си беше вкъщи и на 1 г. 9 м. махнахме памперса - почти едновремено и дневния, и нощния. Отчитам като своя грешката, че побързах така да се каже с махането - според мен на моето дете специално му беше рано. За мен всяко дете си показва кога е готово, но аз, да не търпя мрънкане от близки, баби и комшийки, а и като за първи път бях мама - слушам и изпълнявам. В яслата казах, че не желая да му слагат памперс. Занесох една торба гащи и панталони за преобличане, всеки ден имах по 2-3 чифта напикани и наакани, постепенно станаха по 1 чифт и така стигнахме до окончателната им липса. На обед явно са му слагали памперс, защото оставях такива и свършваха. Не ми правеха проблем, че вместо наакан памперс свалят наакани гащи - щом съм дала голямо количество, те така или иначе го мият, не са се дразнили. Той у нас си казваше, там - не, но нали ги слагат по-често, така постепенно овладяха положението и спря да се напишва и нааква. Е, от времен авреме, улисан в игрите, се изтърваше, но не беше система. Проблемът дойде после, когато се роди дъщеря ми - той беше на 2 г. 7 м. Изведнъж започна пак да ака в гащите, около 4 месеца. Вече се бях отчаяла и тъкмо мислех, че става въпрос за сериозен проблем, спря - и тук бях пускала тема за това даже, че се страхувах да не се е стигнало до заболяване, но явно всичко е било напук - нали на бебето се мие дупето, що да не миете и моето, това имам предвид.
Та, от всичко което четох и от личен опит смея да заявя, че устремени да направим бързо бързо от детето голям човек, правим всичко възможно, а не съм видяла някой възрастен с памперс на улицата, че било то и вкъщи. Истината е, че и аз доста исках от лелите и сестрите в яслата - не та не на памперса, ама не е леснои за тях, при толкова много деца /нашите в групата са 25/. За през деня съм съгласна, че на дете, което е свалило памперса, не трябва да прилагат тоя метод и да го връщат обратно в развитието му, но за времето, през което спи, не смятам, че е болка за умиралка - с памперс или без, то ако не се изпуска по принцип без памперси, няма да го прави и с памперс. Е, пак въпрос на лично отношение е - в смисъл, ако се намери добрия тон и се стигне до варианта детето да спи без памперс, по-добре, но не се травмирай за такива проблеми, освен ако самото дете не се оплаква и това не му пречи.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия