Турската кухня *4*

  • 226 864
  • 761
# 735
Тумби, аз затова споменах за рецептата за рогчетата - те са със същите съставки, но мазнината им е доста повече  Peace
Виж целия пост
# 736
Фен съм на турската кухня и утре ще търся в КИПА кори за гюлач, лютеница и др. вкусотии, но ми прави впечатление, че никъде тук не видях 1 хубава рецепта за турски ЛОКУМ

преведох набързо една-две рецепти  Hug

ТУРСКИ ЛОКУМ



Продукти
500мл вода
1000г кристална захар
100г   нишесте
1сл    лимонов сок
2гр   крем тартар
Бадемово олио(за намазване на тавата)
1/2чч вода

За Хармана
1чч пудра захар
1кч  нишесте

Приготвяне
1.   Водата и кристалната захар се смесват в тенджера. Бъркаме. След като се разтопи захарта кипваме на слаб огън и добавяме лимоновия сок. Пяната се отделя постояно
2.   1/2 чч вода и 100г нишесте се смесват и се разбиват добре и при постоянно бъркане се прибавя към тенджерата с кипналата вода. Добавя се крем тартара и се бърка до образуване на гъста смес със консистенция на  маджун/желе. Може да се добавят орехи, фъстъци и подобни непосредствено преди да се разлее във тавата в следващата стъпка.
3.   Намазваме една тава със бадемовото олио. Сместа вече която е под формата на желе/маджун я разливаме в намаслената тава. Охлажда се. Продуктите за хармана се смесват и сместа се  разстила равномерно върху масата. Обръщаме наопаки тавата със локума върху сместа от нишесте и пудра захар. Намасляваме кухненската ножица със бадемово олио и режем ивици със широчина два пръста. Овалваме ги много добре във сместа и ги режем под формата на кубчета. Овалват се много добре пак във сместа. Съхраняват се във затворена кутия.  

Локум Афйон



1чч масло/олио
1чч брашно
1чч захар
4чч прясно мляко
1пакет ванилия

За пълнежа
1пакет бита сметана(крем шанти)
1чч прясно мляко

Индийски орех

Приготовка
Битата сметана и млякото се разбиват много добре и се прибират в хладилника.  Маслото се затопля и се запържва в него леко брашното.  Прибавяме останалите продукти. Като се сгъсти сместа смъкваме от огъня и охлаждаме със миксер.  Разливаме върху тавата на фурната върху която  предварително е разстлан индийското орехче. Намазваме отгоре със приготвената смес от бита сметана и прибираме в хладилника за 1ден. Режем колкото да се образува руло като по средата слагаме/нареждаме орехи, фъстъци и други. Сгъваме на руло



Да ви е сладко

 Hug


Виж целия пост
# 737
Krem tartar се оказа лимонтузу. Simple Smile
Знам ,че в турските магазини има точно limon tuzu , написано по този начин, но повярвайте, знам какво пиша в този случай.
Виж целия пост
# 738
Krem tartar се оказа лимонтузу. Simple Smile
Знам ,че в турските магазини има точно limon tuzu , написано по този начин, но повярвайте, знам какво пиша в този случай.
Преди време търсих в нета инфо за крем тартар - не е лимонтозу, но може да се замени с него  Peace
Виж целия пост
# 739
Ange, и аз знам, че са заменяеми, а не идентични.

Ще ми е любопитно да видя домашния локум на Силиа, вече и рецепта има ... чакам снимка  Wink
Виж целия пост
# 740
крем тартар е калиев битартарат който се използва предимно в сладкарството като бухвател

 
Виж целия пост
# 741
Гъдел си е да се направи домашен локум, и на мен ми се иска да се пробвам, макар и да не обичам hahaha
И гюллач ми се иска...
А за утре бях планирала погачите на Ердинч и Суха мащерка, ама спря да ми работи долния реотан на фурната  #2gunfire
Виж целия пост
# 742
Ооо, локум!Супер! Благодаря за рецептите!   bouquet
Виж целия пост
# 743
Калиевият битартарат =естествения се отлага по стените на бъчвите с вино,има розов цвят и кисел вкус.Използва се за подкиселяване на рибена чорба=такава ,каквато я правеше милата ми баба на село =бистра с девисил и тарус..с дъх на река.
Виж целия пост
# 744
Хаки, тази баба в Турция или Бг готвеше така?

Да се похваля, че накрая опитах казан диби в Mado-хареса ми. Нещо подобно като вкус на крем-карамела, но и не съвсем  Simple Smile
Виж целия пост
# 745
Да се похваля, че накрая опитах казан диби в Mado-хареса ми. Нещо подобно като вкус на крем-карамела, но и не съвсем  Simple Smile

Кливия, за пловдивското Mado ли говориш?  Rolling Eyes  Аз днес минавах от там и освен баклава(която там след последната ми проверка беше Sick ), друго нищо не видях(става въпрос за типично турско сладко)  Whistling
Виж целия пост
# 746
Маги, баш за пловдивското Мадо  Simple Smile

Верно баклавата им беше отврат-тази с шамфъстъка   newsm11. Казан диби досега не бях яла и не мога да сравня качеството. Това нямаше загар, само това ми направи впечатление. Явно не го бяха карамелизирали достатъчно
Виж целия пост
# 747
Момичета, цариградските кюфтета, предполагам, не само така се наричат, а наистина са от турската кухня. Я подскажете една по-автентична рецепта, че се заформи лек спор как се правят и поднасят и ми стана интересно. Търсих на първа стр., но не открих рецепта, дано не съм я пропуснала, сега пак ще погледна. Благодаря!  bouquet
Виж целия пост
# 748
Имайки предвид, че такава дума няма в турския език, такива кюфтета едва ли има. За истанбулски кюфтета поне аз не съм чувала  newsm78 Горе долу за какво става въпрос?
Виж целия пост
# 749
Имайки предвид, че такава дума няма в турския език, такива кюфтета едва ли има. За истанбулски кюфтета поне аз не съм чувала  newsm78 Горе долу за какво става въпрос?

kaigi, ето в тая темичка, от последния пост на пеп-4о нагоре. Нищо чудно да са като руската ни салата, мои познати руснаци все ме питат що се казва така. Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия