За моногамията

  • 17 352
  • 151
# 105
През вековете се е контролирала девствеността на жената, понеже е имало физически индикации за неината наличност (при мъжа е малко трудно  Laughing) или отсъствие. Косвено, по този начин, се е контролирало и сексуалното поведение у мъжа.
Но говорим за различни етапи на еволюция на човешкото общество и неговите ценности. В миналото е налагано въздържание като опит да се гарантира конкретното бащинството и предпазването от болести, предавани по полов път.
Обаче съвременото общество е изобретило средства и начини да се предпазва от рисковете, съпътсващи промискуитета и секс с много партньори не носи след себе си непременно поколение от всички тях. По този начин хем се контролира бащинството, хем се контролира и сексуалното поведение у отделните индивиди. Въпрос на еволюция. Чиста наука.
Вярвам, че човекът е по презумция полигамен, защото колкото и да е опитваме да се възвеличаем като съвършеният и великолепен венец на природата, ние носим физическото у себе си, то е част от природата ни.
От сексуалната революция насам, на човекът не му се налага да гори в предсмъртни шекспирови трагедии дали да осъществи желанието си, защото си позволи да припознае телесните си потребности като нещо нормално и естествено, а не дълбоко грешно по своята същност.
Въобще, 20-ти век даде друго тълкувание на секса, свали от него одеждата на нещо мръсно и покваряващо и даде на човека шанс да бъде полигамен.
Едно уточнение-човек, който никога, под никаква форма, по никакво време не е изпитвал влечение към друго човешко същество, се нарича светец.  Laughing
Това, за което говори Човече, се нарича серийна моногамия, което някои биха разтълкували като друг начин да се обозначи полигамията, но няма да ставаме толкова пунктуални.  Mr. Green
Виж целия пост
# 106
"Вечна" романтично любов  Wink
Добро определение. Аз си мисля, че ако харесваш един човек на 20 години, обичаш го, приемш го с всичките му недостатъци, ако той остане същият като характер и на 30 и на 40 години, ако и ти не се променил драстично, също би трябвало да го обичаш. Или ако се променяте двамата в една посока, а не в различни  Thinking
В тоя ред на мисли в една друга тема Соте беше писал как е на 40 години след почти 20 годишен брак и не само при него, а и при приятели и съседи - мъжът ходи на лов/риболов/друго през почивните дни, за да е далече от жена си, щото иначе лошо. Жената пък почти вече не го желае, също е доволна от тези му отсъствия ...
Тази картинка на мен не ми харесва. Ако така стоят нещата между двама ни с моя мъж след още 13-14 години, ще ми е много болно, не ми е това представата за живота ми на 40 години.
Може би и при нас ще е така, но може би не е задължително при всички да стане.

Зилозавър, значи аз съм серийно моногамна, благодаря за тълкуванието.
Виж целия пост
# 107

Аз си мисля, че ако харесваш един човек на 20 години, обичаш го, приемш го с всичките му недостатъци, ако той остане същият като характер и на 30 и на 40 години, ако и ти не се променил драстично, също би трябвало да го обичаш.
Няма такива хора, дето 20 години остават еднакви. Е, между 60 и 80 може би ще се сдобиеш с по-малко разлики, отколкото между 20 и 40. А обичта понякога си отива и без хората да се променят. Просто защото е минало време. Други пък с времето се обикват повече.
Интересно ми е на колко години си  Simple Smile

Зилозавър  Peace
Виж целия пост
# 108
Зилозавър, значи аз съм серийно моногамна, благодаря за тълкуванието.
Не знам ти каква си, не и моя работа.
За мен, чистата, истинска моногамия е един партньор за цял живот, без влечение към друг или консумиране на това влечение. Което не съществува в природата.
Виж целия пост
# 109
Шъттт, да не дойдат вегетарианците.

То това си беше намигване към тях.  hahaha

За мен, чистата, истинска моногамия е един партньор за цял живот, без влечение към друг или консумиране на това влечение. Което не съществува в природата.

Съществува,ама само при пингвините. Wink
Виж целия пост
# 110
...
Няма такива хора, дето 20 години остават еднакви. Е, между 60 и 80 може би ще се сдобиеш с по-малко разлики, отколкото между 20 и 40. А обичта понякога си отива и без хората да се променят. Просто защото е минало време. Други пък с времето се обикват повече.
Интересно ми е на колко години си  Simple Smile
....

Да, за подчертаното, наистина може би не съм се изразила правилно, по правилно е втората чст от поста ми, че и двамата се променят в една и съща "посока", тогава би имало синхрон и любовта би следвало да я има още.

На 31 години съм  Wink

Зилозавър, може би си възприела обръщението ми към теб като заяждане или сарказъм  Thinking Нищо подобно не съм искала да се получи, напротив, наистина не знаех как е терминът за хора, които докато са с един партньор са му верни, но това не изключва смяната на партньора, ако връзката се изчерпи. Сега разбрах, че е "Серийна моногамност", затова и казвам, че това е точно това, което "практикувам" аз  и ти благодарих.
Виж целия пост
# 111
Съществува,ама само при пингвините. Wink
Не бяха ли щъркелите?
Виж целия пост
# 112
Само за пингвините съм 100% сигурна. Flutter
Виж целия пост
# 113
А при моногамните животни ако единия от партньорите умре, другия сам ли остава или си намира нов партньор ?
Виж целия пост
# 114
Само за пингвините съм 100% сигурна. Flutter
И при лебедите е така,избират си един партньор и оставя с него до края.Ако единият загине,другият отказва да  се храни  скоро го последва,НО не сме нито пингвини,нито щъркели или лебеди,а хора,та животинските сравнения са извън всякакъв контекст.Все едно да се сравняваме с растенията и микроорганизмите:)
Виж целия пост
# 115
Изобщо не мисля,че са извън контекста.
Ние също сме животни и би било много самодоволно,ако мислим,че сме нещо повече.
Виж целия пост
# 116
Тъкмо щях да напиша, че ако единият от партньорите умре, другият също умира доброволно.
Някои лебеди излитат много високо в небето и после падат  Confused

Боже, не мога да разбера каква е тази мания да се разграничим от животните и да се изкараме по възможност извънземни! Хората са бозайници, разред Примати, семейство Човекоподобни, род Човек, вид Разумен човек (понеже в род Човек влизат и Неандерталците, които са друг вид).

Успокойте се! Никой не ви агитира да изневерявате. Никой не твърди, че мъжете ви ви изневеряват. Никой не твърди, че не сте щастливи, не сте си верни или че няма да останете заедно, влюбени до преклонна възраст.

Хората не са моногамни по природа. Вие бъдете каквито искате, никой няма желание да ви се бърка или да поставя под съмнение каквито и да било подробности от личния ви живот. Само не говорете глупости Simple Smile
Виж целия пост
# 117
Изобщо не мисля,че са извън контекста.
Ние също сме животни и би било много самодоволно,ако мислим,че сме нещо повече.

Щом така мислиш за себе си ОК!Но сме малко по съзнателни и способни на съзнателен избор и поведение от животните,та всичко е въпрос на разбирания.
Виж целия пост
# 118
Всичко е въпрос на кой колко е внимавал в часа по биология  Laughing
Виж целия пост
# 119
Щом така мислиш за себе си ОК!Но сме малко по съзнателни и способни на съзнателен избор и поведение от животните,та всичко е въпрос на разбирания.

Мисля така и за себе си,и за теб,и за комшията,ако ме разбираш какво искам да кажа...

Всичко е въпрос на кой колко е внимавал в часа по биология  Laughing

Накрая така излиза...


Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия