Има ли го някъде по света това?...

  • 22 583
  • 376
# 195
О, да. Понеже никога не сте виждали неялите от сутринта роднини, приготвили гладен поглед, че и торбички. Айде, моля ви. Традициите са хубаво нещо за желаещите да ги спазват, но се израждат в не един случай. Или прииждащите към масите в къщата.  Stop Ти пък нали не мислиш, че се тъпчат и напиват от мисъл за починалия?  ooooh!
Аз поне не съм виждала някой да гледа с алчен гладен поглед към подавката.Нито пък тъпчещи се хора след погребението.
Какви хора има около теб ,ужасно е.Ама хайде да говориш само за тях.
Виж целия пост
# 196
Е това не мога да си обясня - как така починалият ще се храни? А уж всички са възрастни хора тук.
ТихУ, че се обиждат. Те вярват, че се храни и толкова.
Бъди толерантна с вярванията им, Богиньо, и се засрами!
Виж целия пост
# 197
О, да. Понеже никога не сте виждали неялите от сутринта роднини, приготвили гладен поглед, че и торбички. Айде, моля ви. Традициите са хубаво нещо за желаещите да ги спазват, но се израждат в не един случай. Или прииждащите към масите в къщата.  Stop Ти пък нали не мислиш, че се тъпчат и напиват от мисъл за починалия?  ooooh!

      Съжалявам, но мъката ми в такъв момент е толкова голяма, че въобще не гледам, кой с каква торбичка е дошъл, колко му е гладен погледа, или кой ще дойде в къщата. И въобще не ме интересува кой за какво се тъпче и пие.
      Това ли наблюдава човек, който е загубил близък????
Виж целия пост
# 198
Не съм виждала хора,които подават,за да ги видят всички колко жалеят.Не съм виждала хора,които ходят на гробищата за същото. Сигурно има такива. Но повечето хора искрено страдат за близките си.
Разбрах Мпеткова. Скоро ходих в Париж. Мама винаги е искала да види този град. Сложих си една спирала,която тя ползваше и взех снимката й. Вярвах,че така ще може да вижда чрез моите очи. Вярвам,че като отида на гроба й,тя идва също. Вярвам,че на Задушница тя и нейните родители идват да ме видят. Вярвам,че като почерпя с нещо,което са обичали,те също успяват някакси да го опитат. Искрено вярвам в това! Може да ви е смешно,да мислите,че съм глупава...няма значение. Вярвам го и ми се иска да е така. Не изпитвам никакви угризения-обичах ги много силно и не ги наранявах. Но ми се иска все още да мога да направя нещо за тях.
Знаете ли...на мама на погребението изядох един бонбон-любимия й. Не знам дори как го преглътнах,но го направих заради нея. Моля ви,не си мислете,че хората раздават от лицемерие!! Повечето,които са убедени,че е така,не са губили ИСТИНСКИ близък човек.
Съгласна съм,че вместо да си чешем езиците тук,е добре да се направи някаква подписка,с която общината да бъде "помолена" да разчиства дърветата и сградите от некролози. Но да осигури повече табла за тази цел.
Разбирам хората,които се страхуват,че близките им ще бъдат забравени. Не сме правили некролог на мама,но се страхувам ужасно,че този прекрасен човек ще бъде забравен:(( Много ме боли от тази мисъл. Затова и не мога да им нещо против некролозите по входовете. Въпреки че според мен не им е там мястото,не мога да кажа нищо на тъжащия близък.
Виж целия пост
# 199
Е това не мога да си обясня - как така починалият ще се храни? А уж всички са възрастни хора тук.
ТихУ, че се обиждат. Те вярват, че се храни и толкова.
Бъди толерантна с вярванията им, Богиньо, и се засрами!
Да, отивам да се срамувам.
Виж целия пост
# 200
Е това не мога да си обясня - как така починалият ще се храни? А уж всички са възрастни хора тук.
ТихУ, че се обиждат. Те вярват, че се храни и толкова.
Бъди толерантна с вярванията им, Богиньо и се засрами!
Лиляна изключително елементарно ,то че няма да се засрамите е ясно .Подигравки и ирония по този повод са на доста ниско ниво .
Виж целия пост
# 201
О, да. Понеже никога не сте виждали неялите от сутринта роднини, приготвили гладен поглед, че и торбички. Айде, моля ви. Традициите са хубаво нещо за желаещите да ги спазват, но се израждат в не един случай. Или прииждащите към масите в къщата.  Stop Ти пък нали не мислиш, че се тъпчат и напиват от мисъл за починалия?  ooooh!

      Съжалявам, но мъката ми в такъв момент е толкова голяма, че въобще не гледам, кой с каква торбичка е дошъл, колко му е гладен погледа, или кой ще дойде в къщата. И въобще не ме интересува кой за какво се тъпче и пие.
      Това ли наблюдава човек, който е загубил близък????
Нея я наблюдават и коментират и тя отвръща със същото ,явно  newsm78
Виж целия пост
# 202
Да,Илиана, аз също мисля,че е грозно някой да се подиграва на моята мъка и моите вярвания. Но хора /и възпитание/ всякакви.
Виж целия пост
# 203
Аз не съм вярваща, но когато побърканата ми от скръб майка раздаваше любимите неща на баба не съм си и помисляла да я питам как може да вярва в такива дивотии. Щом носи успокоение на мъката и, коя съм аз че да коментирам.

И дори да е имало някой, който си е взел от глад или снякаква корист, какво от това?!? Щом близките на починалия вярват, че това носи успокоение на душата му.... има ли нещо лошо, че някой се бил наял. На мен не ми свиди залъка...


Много грозни коментари на последната страница.
Виж целия пост
# 204
Некролозите не ме дразнят, но само ако не се е стигнало до крайности - като например облепена отгоре до долу врата на апартамент с некролози. Ужасно е.
Това, което ме побърква е яденето на погребение или на помен.
Нито мога да го разбера, нито да го приема за нормално.
Седнали на гроба, ядат и пият - все едно са на пикник.  Sick
Когато дядо почина - вода не можеше да ми мине през гърлото. Камо ли да ям.

Счита се, че когато ядем подадената храна, починалият също се храни. Затова обикновено се подава нещо, което той много е обичал.

Нали не си мислиш, че ядат от глад или от кеф?

Мисля си, че на гробища се ходи, за да се запали свещ, да се прелее с вино и да помълчиш и да си спомниш за човека.
Пак казвам - говоря за помени, на които съм била свидетел, които най-меко се превръщат в роднински сбирки тип пикник. А гробът става като щанд на хипермаркет.
Съжалявам този тип скръб не мога да я разбера.
Виж целия пост
# 205
Лиляна, спри да се подиграваш с вярванията на хората!
Не се знае теб какво ще те стигне...
Най-малкото - не ти прави чест, да не кажа нещо обидно...
Ако моите деца имат такава проста учителка, ще ги преместя в друго училище.
Виж целия пост
# 206
ira_d, нито е наивно, нито глупаво. spoko
Наскоро загубих най-благия човек, един от най-ближните ми. Не се страхувам, че ще бъде забравен. Докато съм жива, ще го помня и обичам. Heart Eyes
Много други ще го забравят, но това не ме вълнува хич.
Такъв е животът, какво сме тръгнали да се надприказваме и да сеем на дъното просо.... Издребнявате, ама извън пътя.
Виж целия пост
# 207
Пипинс,много добре казано. Лиляна,пожелавам ти никога да не разбереш тази мъка.
Луна,благодаря ти!
Виж целия пост
# 208
nana77 много ме учудва ,че има гробища които са подходящи за пикник .
Виж целия пост
# 209
Аз поне не съм виждала някой да гледа с алчен гладен поглед към подавката.Нито пък тъпчещи се хора след погребението.
Какви хора има около теб ,ужасно е.Ама хайде да говориш само за тях.

Около мен? Не, нали се уточнихме, че не се кани. Около мен такива няма как да виреят, защото аз помени не правя. Което не се отнася за останлите роднини и всите прииждащи неканени.

Що се отнася до това кое гледам, да, гледам. Още са ми пред очите - зачервили бузки, с пълни усти... А на мен ми се повдигаше.

На мен не ми свиди залъка...

На фона на горното ти прозрение, трудно можеш да квалифицираш нещо друго като грозно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия