Има ли го някъде по света това?...

  • 22 583
  • 376
# 285
   Брей, и това ли ви дразни, че някои хора раздават на Задушница и правят некролози на починалите си близки? А защо да не го правят, ако това им помага по някакъв начин, или смятат, че спазват обичай, или просто така искат?
   Много пък ви е нисък прага на дразнимостта... и защо непрекъснат гледате кой какво прави? Аз като отида на гробища нито гледам кой какво носи по другите гробове, нито какво яде, нито какви софри има, или пък не - почитам си моите близки по начин който аз смятам за уместен и толкоз. Ако някой реши че е уместно нещо да ми даде, вземам, казвам "Бог да прости" и толкоз. Едва ли пък някой ви кара и да го ядете...

    Много странни хора сте, наистина. По една страница пост, да се възмутиш какво правели другите, но ти не си от тез дето гледат в чуждите работи, о не...
 
Виж целия пост
# 286
Дори не мога да си представя какви неща още дразнят нашето "велико" множество. Сега тряя да внимавам и кой ми гледа в устата на Задушница. Още за какви ли не работи трябва да се притеснявам...
Чудя се, изобщо, толкова ли им е празно битието на тези хора, че го запълват с такива миниатюрни нещица?
Виж целия пост
# 287
С няколко приятни изключения, всички коментари, без значение каква теза защитават, бъкат от възмущение. Ей тъй, сал да се възмутят от възмущението, преливащо от собствените им очи. В горното изречение вместо възмущение наредете "дразнене", "одумване" и каквото още се сетите.
Ще ви олекне, като разберете, колко много приличате на тези, другите, дето не ги разбирате.  Hug
Виж целия пост
# 288
Пък и по света го няма. Пак се изложихме българите.
Виж целия пост
# 289
Няма лошо в това да отидеш да почетеш починалите ти близки,на здушница ли,или без повод,дали ше направиш некролог или не...Дразня се от хората,които го правят заради другите,заради това което ще кажат...
Важното е да го направиш от сърце,а не заради хората,тогава ми е много лицемерно...
Виж целия пост
# 290

П.П.С. Защо в Гърция видях толкова много крайпътни параклисчета със светещи в тях свещи?
За здраве, за късмет, обещание, обет някакъв.... в редки случаи за да почетат някой умрял при катастрофа на това място.
Това е още една недоразбрана привнесена у нас традиция. Като почнаха българите да пътуват по-масово в Гърция и видяха тези мини параклисчета, решиха че са е в памет на жертви на катастрофи. и от там като се почна.... и вече у нас има пътища, които приличат на гробищна алея - параклисчета, снимки, надгробни паметници... Confused

Май не сте наясно. Не зная дали параклисите по техните пътища са за да бъде почетен някой загинал или просто за да спрат хората и да се помолят като в църква. Все пак гърците са доста по-религиозни от нас. Не сте ли виждали в Унгария, Чехия и Полша кръстове с разпятието по пътищата?  Тези кръстове са сложени точно с такава цел-молитва към Бог.
Обаче в Гърция по пътищата има и едни миниатюрни макети на църкви. Наричат се "метаморфози". Щом има на пътя такова нещо, то означава, че някой е загинал точно там.
Същите ги имат и в къщите си-това е за здраве, щастие и късмет. Така не обясниха гърците.

Учудих се на Юлиана, че говори за "натрапени дни", тоест задушница. Ами не сме длъжни да ги спазваме! Църквата ги е определила за почит към тези, които не са живи. Тогава свещениците ходят на гробищата и четат молитви. Защо това да е натрапване? Не искаме, не го правим и толкова.

Забелязвам, че твърде много хора не са наясно какво означава "натрапване". Изказването на мнение не е натрапване на мнение. Да натрапим мнението си означава, ако не го приемат, да продължаваме упорито да го навираме в очите им и да им обясняваме, че непременно трябва да се съгласят с нас. Например харесваме нещо. Започваме да ги убеждаваме, че и те трябва да го харесат, защото ние го харесваме.
За некролозите според мен е натрапване, когато сложим некролог на наш близък на блок, където въобще не го познават. Имало е такива случаи.
И аз не обичам жито, но го вземам и го давам на моите близки. Те обичат. Би било проява на лошо възпитание и лош вкус да откажем да го вземем.
Когато бях на 5г. баба ми ме изпращаше при разни съседи да раздавам на задушница. Не знаех за какво е това, но го правех. Не виждам нищо лошо в този обичай. Някои го смятат за езически.
Виж целия пост
# 291
След погребението се раздава подавка /или както там се казва/ да се храни някой на гробище не съм виждала никога.

Какво ще кажеш за обичая върху пресния гроб да се постели бяла покривка, върху нея да се нареди храна и близките да клечат наоколо и да лапат?
Покривката се слага не за да ти създаде чувство като в ресторант,а защото е грешно да се слага хляб направо на земята.А хляб,пити често се раздават.

Дори не мога да си представя какви неща още дразнят нашето "велико" множество.

 Peace

Дори не ми е минавало през ума ,че на някого може да му пречи смъртта и болката на другите хора.
Докато не попаднах на темата....

Толкова ли няма вече срещу какво да роптаете,че захванахте и мъртвите?!   
Виж целия пост
# 292
всичко що е християнско и е традиция в България, ни дразни.
Но иначе се иска от нас да сме толерантни към гей-парадите, към молещите се всеки петък мюсюлмани пред джамиите, към правото на оня с джипа да паркира на детската площадка, защото той там живее...; изобщо изтрещяваме яко с всеки изминал ден!

Аман от толкова чувствителни - некролозите им пречели...

Точно казано.
Виж целия пост
# 293
 Sunglasses Ех ..... ако така почитахме и приживе ......   Whistling
оценяваме ги като ги загубим  Sunglasses каква ирония а?


Ценете живота и близките си приживе   Peace

Виж целия пост
# 294
ХАРЕСВА МИ    Wink

Повечето чужденци в България като видят некролог и питат какво е това. Явно по света не е толкова разпространено.
Виж целия пост
# 295
Тук пъп прочетох в една брошура на погребално бюро, че предлагат cremation jewelry. Слагат малко от прахта на починалия в медальон да си го носиш до сърцето. Не съм сигурна нали е нещо обичайно или просто някаква новост.
Иначе като почине даден човек публикуват известие в местния вестник с информация за погребението, но снимки досега не съм виждала.
Черните пък обожават да ходят на погребения. Те нали всички се наричат братя и сестри и все са по погребения, като почине някой в селото им или в гетото им.
Виж целия пост
# 296
Цитат
Аман от толкова чувствителни - некролозите им пречели...


Като гледам никой не е тръгнал да ги отлепва  Wink т.е. хората които не им харесва се съобразяват  Wink а вие с тях ?

Форума е място където виждате че има и друго мнение  Wink все пак никой не е правил забележка ребром  за това на някой че лепи некролог  Rolling Eyes .... съобразява се другата страна,неудобно и е да го каже  Rolling Eyes ето сега разбирате че има и такива хора , приемете го  Hug






Виж целия пост
# 297
Цитат
Аман от толкова чувствителни - некролозите им пречели...


Като гледам никой не е тръгнал да ги отлепва  Wink т.е. хората които не им харесва се съобразяват  Wink а вие с тях ?






Да, ужасно е как близките на починали не се съобразяват с останалите.
Поклон пред всички ,които въпреки ,че не харсват некролози не са се юрнали да ги отлепят .
Гордост за нацията ни  са  bouquet
Виж целия пост
# 298

Има, разбира се, лицемерно скърбящи хора, няма защо да го отричаме. Но най-малкото е неетично и грехота да се говори как всички, които показват по някакъв начин мъката си или спазват някаква традиция, са лицемери, защото друг пък го преживява по друг начин. Ами хора различни сме и по различен начин превъзмогваме болката и загубата и преживяваме мъката.


Ами, именно, и обратното е вярно. На мен ми беше безкрайно неприятно заседналите пред блока да ми обсъждат торбата с покупки и да ми говорят зад гърба "аууу, от години нищо не е подала, представяш ли си, Пенке?" И изобщо не са изключения. Виждала съм го толкова пъти, и спрямо други хора и коментари "на гроба не стъпила, срааам!". Толкова пошла и грозна работа.  Confused Традиции.  Rolling Eyes

Дали пък трябва да се вълнуваме от такива одумвания? И чак да не можем да спим заради тях? И да ги коментираме по форумите?
Виж целия пост
# 299
Сто човека се изредиха да се възмутят колко ни пречела мъката на хората и нейното изражение.
Нито се бъркам в чуждата мъка, нито следя кой как я изразява.
Както и на останалите с подобно на моето мнение, на нас не ни пречат опечалените, на мен специално ми пречи вандалското им отношение към дърветата и сградите. Сто човека казаха, че така го чувствали хората, така правели. Ами да си го чувстват както искат, но да не замърсяват, да не го разнасят на обществени и забранени места. Утре някой може да реши да троши от мъка/образно казано/, пак ли трябва да се успокоим с думите - "така го чувства"?
Сто човека казаха, че сме гледали в чуждото канче. Ами чуждия да си държи канчето при себе си и да не си лепи мъката под носа ми, и няма да му го гледам.

Много ми хареса това със знака на вратата при новородено.
Тук се празнува също, поне при нас има традиция таткото да кани приятели, още преди да са пристигнали майката и бебето.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия