НОИ пак прецаква МАЙКИТЕ с майчинството за 2-та година,бясна съм

  • 104 678
  • 2 412
# 1 650
Най-доброто, което може да се направи, е да се признае трудът на домакинята и за него да й тече стаж поне за минимална пенсия.
Слагането на всички под общ знаменател, води до подобни полемики.
Виж целия пост
# 1 651
Кас, сигурно имаш предвид социална, а не минимална. То разликата между двете е безсрамно малка  ooooh! Майка ми е с 40 годишен трудов стаж и с минимална пенсия. През това време е отгледала 3 деца! Викаш и тия дет работят, и тия дет си стоят вкъщи без да внест лев за пенсията си, да са на едно дередже като одъртеят, така ли?
Виж целия пост
# 1 652
С това рИване за повече пари сме като братята.
Виж целия пост
# 1 653
Кас, сигурно имаш предвид социална, а не минимална. То разликата между двете е безсрамно малка  ooooh! Майка ми е с 40 годишен трудов стаж и с минимална пенсия. През това време е отгледала 3 деца! Викаш и тия дет работят, и тия дет си стоят вкъщи без да внест лев за пенсията си, да са на едно дередже като одъртеят, така ли?

И социална да е. В крайна сметка, ако една жена е със статут на домакиня, децата й посещават полудневни форми на предучилищно обучение, т.е. освобождават места за децата на работещите родители в целодневните градини, не пречи и на пазара на труда и не затруднява някъде нечий работен процес с ежеседмични отсъствия, то защо да не получава на възраст 63+ някаква социална пенсия?
Виж целия пост
# 1 654
Кас, сигурно имаш предвид социална, а не минимална. То разликата между двете е безсрамно малка  ooooh! Майка ми е с 40 годишен трудов стаж и с минимална пенсия. През това време е отгледала 3 деца! Викаш и тия дет работят, и тия дет си стоят вкъщи без да внест лев за пенсията си, да са на едно дередже като одъртеят, така ли?

И социална да е. В крайна сметка, ако една жена е със статут на домакиня, децата й посещават полудневни форми на предучилищно обучение, т.е. освобождават места за децата на работещите родители в целодневните градини, не пречи и на пазара на труда и не затруднява някъде нечий работен процес с ежеседмични отсъствия, то защо да не получава на възраст 63+ някаква социална пенсия?
Би могло да се измисли нещо и да си плаща сама осигуровките, от личния и семейния бюджет. Да се води като някаква професия, самонаета.
Виж целия пост
# 1 655
Недостиг на места в градините има само в 3 града в България. Това не е причина, за да не се работи.
И в друга подобна тема писахме, че БТ осигурява детегледачки, чиято заплата ( минимална ) плаща държавата. Ама кой да се поитересува като може да се помрънка за някой лев отгоре и мързелуване вкъщи, пък лудите нека си работят.
Там писах, че само за година да се спрат т.нар. детски ( над 350мл. лева годишно ), ще изникнат десетки детски градини, но за някои е важно да си взимат тези мизерни левчета и да не работят.
Виж целия пост
# 1 656
Абсолютно  неприемливо е това- бабата на съпруга ми ,с 40 год стаж, е взимала 7 лв повече пенсия от сестра си в,която не е работила и ден.Няма лошо да могат да се осигуряват домакините , но да си внасят осигуровки за да получават пенсия, просто да се признае тази професия -както всички останали , да не се налага на жените домакини да се назначават фиктивно във фирми за да имат  стаж !
Виж целия пост
# 1 657
Защо свеждаш въпроса до елементарното "да се работи или не",  sunny day. Иде реч за правото на избор. Има такива, които имат възможността да не работят, други са принудени. Тези вторите обаче ще са в пъти по-полезни на обществото като стоящи с у дома, отколкото като вземащи постоянно болнични, излизащи по-рано от работа и г.н. Професията домакиня няма да е бт-патент.
Виж целия пост
# 1 658
Само, който никога не си е бил в къщи с децата може да каже че това е мързелуване

Това, че някои си имат баби готови да им гледат децата и да им помагат в къщи не означава, че тези които нямат мързелуват.


Определено трябва да имаш възможност да се осигуряваш сама като майка-домакиня особено, ако имаш поне 2 деца.
Внасяш си каквито осигуровки имаш възможност и получаваш после пенсия спрямо това на каква заплата си се осигурявала. Така смятам, че няма да е нечестно спрамо немързелуващите
Виж целия пост
# 1 659
Да има възможност тези жени да плащат осигуровки, и за бюджета ще е по-добре. Защото лев да не са внесли след навършване на определена възраст имат право на социална пенсия. Да измислят някакво име на професията - опратор на дом, мъж и деца и да се внасят осигуровки.
Виж целия пост
# 1 660
Кас, сигурно имаш предвид социална, а не минимална. То разликата между двете е безсрамно малка  ooooh! Майка ми е с 40 годишен трудов стаж и с минимална пенсия. През това време е отгледала 3 деца! Викаш и тия дет работят, и тия дет си стоят вкъщи без да внест лев за пенсията си, да са на едно дередже като одъртеят, така ли?

И социална да е. В крайна сметка, ако една жена е със статут на домакиня, децата й посещават полудневни форми на предучилищно обучение, т.е. освобождават места за децата на работещите родители в целодневните градини, не пречи и на пазара на труда и не затруднява някъде нечий работен процес с ежеседмични отсъствия, то защо да не получава на възраст 63+ някаква социална пенсия?
Би могло да се измисли нещо и да си плаща сама осигуровките, от личния и семейния бюджет. Да се води като някаква професия, самонаета.
Наскоро четох в "Стандарт", че се обмисля въвеждане на професия "домакиня" и която жена иска да си остане такава да има възможност да си плаща осигуровки като такава. А това, че някоя работила 40 години, а друга хич не е работила, пък ще взима по-голяма пенсия например би било безразлично, ако втората е внасяла по-високи осигуровки. НЕ че пак няма да има сръдни, ама в крайна сметка това е смисълът на бройкането на стажа - осигуровките. МОже би е гадно една жена да тича цял живот по ясли, градини, от там на работа, а друга да се чеше там където не я сърби, ама мъжО й да я осигурява и накрая да вземат еднакви пенсии, но това е положението.
Виж целия пост
# 1 661
Нова професия- "домакиня"
Виж целия пост
# 1 662
Това важи само за някои съпруги като прочетох. На фермери и на хора със семейни фирми. Ами другите - ако мъжът им може да си позволи да ги издържа да могат и те да са домакини.
Виж целия пост
# 1 663
Надявам се, информацията да е непълна и една такава промяна в КСО да даде възможност на повече от двете посочени групи жени-домакини да се самоосигуряват с този статут.
Виж целия пост
# 1 664
Колко хубаво би било, ако в бюрото по труда е приоритет намирането на работа на жени майки на малки деца или пък многодетни майки, защото те срещат най-големи трудности в намирането на работа. ( заради честите наложителни отсъствия много работодатели отказват да наемат такива жени на работа)

Дори да имат възможност за курсове за преквалификация език web design за да могат да си намерят работа от вкъщи.
Или въобще ако има възможност за повече работа от вкъщи няма да мрънкаме за така обсъжданото вече голяяямо майчинство в БГ
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия