Олимпиади

  • 367 384
  • 2 020
# 300
vpam, когато са много участниците публикуват сама на тези над определен процент.


Georgi_G, това правят на сайта на съответното РИО, ама тази година май повече изненади ни очакват.
Виж целия пост
# 301
Здравейте, някой ако може да ми даде съвет, детето ми е класирано за областните кръгове по информатика и БЕЛ, които ще се проведат в един и същи ден и час. Това ли е единсвеният вариант - да избира?
Виж целия пост
# 302
vpam, когато са много участниците публикуват сама на тези над определен процент.
Броят на участниците е далеч от "много" и близо до "малко".
А максимален брой точки наистина е над определен процент - над 99%! hahaha Joy
Виж целия пост
# 303
Здравейте, някой ако може да ми даде съвет, детето ми е класирано за областните кръгове по информатика и БЕЛ, които ще се проведат в един и същи ден и час. Това ли е единсвеният вариант - да избира?

Даа и през годините не е само то, оплакванията са много, но нищо не се променя.

Az i ti то вярно майтап
Виж целия пост
# 304

Вярно, че е разочароващо за някои деца, но в края на краищата е нещо като възтържествуване на правдата.

Да, и един мармот увива шоколадите  Simple Smile
Приемам някакви ревизии в рамките на 5-10% от крайната оценка, но някак ми е странно генерална промяна с 50% и от последен предложен да станеш първи, пък първият да не се класира. Трудно ми е да приема, че областната комисия се състои от по-неквалифицирани (или отегчени, или изморени, или разсеяни, или мързеливи) проверители, които не могат да видят оригиналното решение, пък националната е само от супер специалисти. За мен това е неуважение и към областните проверители и подигравка с тях. Като са толкова некадърни да ги сменят.
Миналата година по същото време май пак си писахме тези неща  Laughing
Виж целия пост
# 305
Да, и един мармот увива шоколадите  Simple Smile
Приемам някакви ревизии в рамките на 5-10% от крайната оценка, но някак ми е странно генерална промяна с 50% и от последен предложен да станеш първи, пък първият да не се класира. Трудно ми е да приема, че областната комисия се състои от по-неквалифицирани (или отегчени, или изморени, или разсеяни, или мързеливи) проверители, които не могат да видят оригиналното решение, пък националната е само от супер специалисти. За мен това е неуважение и към областните проверители и подигравка с тях. Като са толкова некадърни да ги сменят.
Миналата година по същото време май пак си писахме тези неща  Laughing

На едно от последните големи състезания (май ЗМС) в групата на големите ученици едно момче скочи с рекорден брой места напред и стана първо. Съвсем типичен случай, след като една задача дава примерно 7 точки, ако не са ти я признали на "първо четене", но я признаят след контестация, ти се добавят 7 точки. Ако не са ти признали първоначално повече от една задача смятай какви размествания може да станат.
Имам и примери за обратното. На едно скорошно национално състезание по физика имаше задача, на която официалното решение беше грешно. Въпреки това имаше деца с максимален и/или почти максимален резултат. Което ще рече, че грешна задача им е била призната за вярна. В дадения случай не се признаха контестации и всичко си остана, но ако бяха признати шампионите щяха да изпаднат от медалите, а класирани назад да станат първи.

Това са само два примера, но има много подобни. В математиката например много често се пропускат помощни доказателства, или нещо се приема за очевидно, или не се изследват всички варианти и така при вярно получен резултат задачата не се признава. И обратно, нестандартни решения, за които комисията не се е сетила се признават, ако бъдат защитени.

Така че няма нужда от ирония. За да говорим за корупция трябва да намерим мотива. А аз не виждам мотив да се манипулират толкова много резултати.
Виж целия пост
# 306
Така че няма нужда от ирония. За да говорим за корупция трябва да намерим мотива. А аз не виждам мотив да се манипулират толкова много резултати.

Няма ирония, но не вярвам в Дядо Коледа или всемирната справедливост.
Не че има значение.
Не е точно корупция, за мен е по-скоро лобита по интереси за определени училища.
Виж целия пост
# 307
Това са само два примера, но има много подобни. В математиката например много често се пропускат помощни доказателства, или нещо се приема за очевидно, или не се изследват всички варианти и така при вярно получен резултат задачата не се признава. И обратно, нестандартни решения, за които комисията не се е сетила се признават, ако бъдат защитени.
Което не пречи в официалните решения за областния кръг на НОМ да има фрази като" Лесно се вижда, че..."
Ако ученик употреби тези думи, за да опише решението си, едва ли съответната задача ще бъде оценена с максималния брой точки.
Смятам, че е редно съставителят на задачите да предложи такова решение, което би било оценено с максималния брой точки, а не такова, което съдържа подобни фрази.  Peace
Виж целия пост
# 308
За мен, ако в случая с химията няма лоби, значи просто някой не си е свършил работата. Лошото е, че на никого в РИО не му пука. Безхаберници и т'ва е.
Виж целия пост
# 309
За мен, ако в случая с химията няма лоби, значи просто някой не си е свършил работата. Лошото е, че на никого в РИО не му пука. Безхаберници и т'ва е.
Лошото е, че май на много малко хора им пука. Децата нямат никаква вина за случилото се, но въпреки това ако по първоначална информация си бил класиран на национален кръг, а после някой със значително по-нисък резултат те измести... Ще се почувстваш прекаран, ще се почувсташ зле. Поне аз бих. Протоколите по ХООС от областния кръг не са лесни за издирване, но има няколко деца ( нв са от София), които първоначално са били с 99 точки, т. е. са се класирали за националния кръг, но след арбитража вече не са в списъка на допуснатите.

Виж целия пост
# 310

Което не пречи в официалните решения за областния кръг на НОМ да има фрази като" Лесно се вижда, че..."
Ако ученик употреби тези думи, за да опише решението си, едва ли съответната задача ще бъде оценена с максималния брой точки.
Смятам, че е редно съставителят на задачите да предложи такова решение, което би било оценено с максималния брой точки, а не такова, което съдържа подобни фрази.  Peace

Това "лесно се вижда.." си е похват в много задачи по математика, особено, ако трябва да се докаже единствено решение. Или ако има решение, което се установява дирктно, чрез проверка.
Виж целия пост
# 311

Това "лесно се вижда.." си е похват в много задачи по математика, особено, ако трябва да се докаже единствено решение. Или ако има решение, което се установява дирктно, чрез проверка.
Така е, но ако го използва ученик, обикновено не е оценено по достойнство.  Peace Което не пречи въпросната фраза да присъства в официалното решение на съставителите на задачите.
http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_me … -8_reshenia-1.pdf
Задача 2 за шести клас. Дали биха зачели решение, в което ученикът е използвал същите думи за същото нещо? Убедена съм, че не биха.
Виж целия пост
# 312
Биха Simple Smile
Виж целия пост
# 313
Е, аз пък знам, че не биха. Вероятно живеем в различни области, в които има различни проверители. Преди време ме предупредиха, че детето не трябва да използва за решаване на задачи от НОМ и ЗМС ( сега ПМС) неизучаван материал - примерно, ако четвъртокласник реши задача с помощта на система уравнения, това решение няма да му бъде признато. Говоря за съвет от нашата си област.
Виж целия пост
# 314
Протоколите по ХООС от областния кръг не са лесни за издирване, но има няколко деца ( нв са от София), които първоначално са били с 99 точки, т. е. са се класирали за националния кръг, но след арбитража вече не са в списъка на допуснатите.



Цитат на Черна Станция - но в края на краищата е нещо като възтържествуване на правдата.
Областната комисия са пълни некадърници!
И накратко - това вече е моят коментар, недопустимо е да има такова разминаване между двете комисии.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия