Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 15 част

  • 68 798
  • 770
# 165
Много благодаря за бързия отговор. Като се замисля логично е да е така, но знае ли човек какви рестрикции могат да предприемат. Чудно тогава, в тези месеци с болнични за общо заболяване каква база се взима, за да се изчисли от нея 90% за майчинството? И дали същият принцип важи и за болничните при проблемна бременност?
Виж целия пост
# 166
Много благодаря за бързия отговор. Като се замисля логично е да е така, но знае ли човек какви рестрикции могат да предприемат. Чудно тогава, в тези месеци с болнични за общо заболяване каква база се взима, за да се изчисли от нея 90% за майчинството? И дали същият принцип важи и за болничните при проблемна бременност?
Когато в месеците, влизащи в базата за изчисляване на обезщетение за бременност и майчинство има периоди на болнични за тези периоди се взима дохода, от който е изчислен болничния.
Болничните за проблемна бременност се водят за общо заболяване. Базата е 18 мес. назад. Принципа на изчисление е същия, но се взима 80% от брутното и се сравнява с нетното.
Виж целия пост
# 167
Привет и предварително благодаря за отговора. Преди 2 дни (на 14-ти) дадох във фирмата, където съм на трудов договор болничния - 45 дни преди раждане (от 14-ти). Има ли значение кога ще бъде предаден в НОИ и само счетоводителката ли може да го занесе? Тоест, ако го забавят, аз кога мога да очаквам първото обезщетение от НОИ? Същият въпрос и за втория болничен, който  ще ми издадат при изписването. И той ли трябва да се даде максимално бързо в НОИ и колко време след това се превежда сумата по сметката ми? Също какви ще са сумите, които ще получавам месечно, при положение, че базата 24 месеца назад е минимална работна заплата?

Моля и за още един отговор. Водят ме на трудов договор от 1 април. Проверявам с ПИК код в сайта на НОИ и ми дава, че липсват всякакви данни за мен. Дали просто НОИ все още не са качили информацията за миналия месец или да се притеснявам, че нещо не е наред?
Виж целия пост
# 168
За мен информацията е качена  Rolling Eyes
Може би са се забавили с осигуровките  newsm78
Виж целия пост
# 169
Привет и предварително благодаря за отговора. Преди 2 дни (на 14-ти) дадох във фирмата, където съм на трудов договор болничния - 45 дни преди раждане (от 14-ти). Има ли значение кога ще бъде предаден в НОИ и само счетоводителката ли може да го занесе? Тоест, ако го забавят, аз кога мога да очаквам първото обезщетение от НОИ? Същият въпрос и за втория болничен, който  ще ми издадат при изписването. И той ли трябва да се даде максимално бързо в НОИ и колко време след това се превежда сумата по сметката ми? Също какви ще са сумите, които ще получавам месечно, при положение, че базата 24 месеца назад е минимална работна заплата?

Моля и за още един отговор. Водят ме на трудов договор от 1 април. Проверявам с ПИК код в сайта на НОИ и ми дава, че липсват всякакви данни за мен. Дали просто НОИ все още не са качили информацията за миналия месец или да се притеснявам, че нещо не е наред?Осигуровки и данни за април се внасят и подават до края на май. Рано е още за информация в сайта на НОИ.

Болнични се внасят в НОИ до два дена след внасяне на осигуровки и подаване на декларация обр. 1 за съответния месец., т. е. за мес. Април осигуровки се внасят до края на мес. Май. и след това се носят болнични. После НОИ има 15 раб. дни за изплащане на болнични.
Виж целия пост
# 170
Viva_123, благодаря ти за успокоението. Бях се притеснила първо, че още на са ми внесени осигуровките за април и второ - дали няма да ми забавят болничния.
Виж целия пост
# 171
Здравейте, имам следния въпрос:
бременна съм на срочен трудов договор. При изтичането му ще имам 11 месеца трудов стаж, намерила съм къде да ме осигурят за още 1 месец и да имам общо 12 месеца. Но все пак към 45 дневния ще съм безработна. Това означава ли, че единствената помощ, на която мога да разчитам е социално майчинство. Знам, че доходът за него е 350 лв. на член от семейството, но в какъв период назад?
Виж целия пост
# 172
Здравейте, имам следния въпрос:
бременна съм на срочен трудов договор. При изтичането му ще имам 11 месеца трудов стаж, намерила съм къде да ме осигурят за още 1 месец и да имам общо 12 месеца. Но все пак към 45 дневния ще съм безработна. Това означава ли, че единствената помощ, на която мога да разчитам е социално майчинство. Знам, че доходът за него е 350 лв. на член от семейството, но в какъв период назад?12 м назад

ще започнеш да получаваш обезщетение от НОИ от момента,в който натрупаш 12 м стаж
дотогава имаш право на соц майчинство и помощ за бременност,ако отговаряш на дохода
Виж целия пост
# 173
Благодаря за отговора!
Аз ще имам 12 месеца стаж към момента на раждане, това значи ли че ще имам право на майчинство при положение, че ще съм безработна 45 дни преди раждането?
Виж целия пост
# 174
Благодаря за отговора!
Аз ще имам 12 месеца стаж към момента на раждане, това значи ли че ще имам право на майчинство при положение, че ще съм безработна 45 дни преди раждането?

Как безработна,нали работиш???Намери си кой да те назначи към момента на издаване на 45 дневния болничен

Ако си безработна в момента на издаване на 45 дневния,ще имаш право само на социал и помощ за бременност,ако отговаряш на дохода
Виж целия пост
# 175
На срочен трудов договор съм до края  на юли месец; намерила съм фирма да ме води на работа за 1 месец след това, но ако ме водят до издаване на 45-дневния няма ли да ги прецакам те да ми плащат майчинството (така не са навити).
Виж целия пост
# 176
На срочен трудов договор съм до края  на юли месец; намерила съм фирма да ме води на работа за 1 месец след това, но ако ме водят до издаване на 45-дневния няма ли да ги прецакам те да ми плащат майчинството (така не са навити).

да те водят на работа просто така и да останеш безработна в момента на издаване на 45 дневния НЯМА СМИСЪЛ.само ще се набуташ с осигуровки и оставаш без майчинство
фирмите не плащат майчинството,а НОИ.щом са се съгласили да те водят 1 месец не им пречи при тях да си изкараш двете години майчинство.месечно ще им плащаш здравните 20.16 лв
Виж целия пост
# 177
благодаря много за съвета Hug
Виж целия пост
# 178
Момичета, първо се извинявам, ако тук не е мястото на въпроса ми Simple Smile .
Искам да попитам за по-ранното прекъсване на майчинството (след втората година) (2-3 месеца преди изтичането му). При връщане на работа мога ли веднага да си пусна отпуска или е задължително да поработя няколко дена? Казаха ми, че ако няма промяна на заплатата през времето, в което съм била в майчинство, направо мога да си пусна отпуска.
Само, че сега си прегледах фишовете за 2010 г. До месец юни съм осигурявана на по-ниска заплата, бях и на друга длъжност. През юли вече са ме водили на новата длъжност, но имам работени 3 дена, редовен отпуск - 10 дена и 9 дни за бременност и раждане. От август нататък вече съм в майчинство. Така, че на практика все едно съм работила 3 дена на новата длъжност.
Не знам дали обясних правилно. Благодаря ви предварително за отговора!
Виж целия пост
# 179
Момичета, първо се извинявам, ако тук не е мястото на въпроса ми Simple Smile .
Искам да попитам за по-ранното прекъсване на майчинството (след втората година) (2-3 месеца преди изтичането му). При връщане на работа мога ли веднага да си пусна отпуска или е задължително да поработя няколко дена? Казаха ми, че ако няма промяна на заплатата през времето, в което съм била в майчинство, направо мога да си пусна отпуска.
Само, че сега си прегледах фишовете за 2010 г. До месец юни съм осигурявана на по-ниска заплата, бях и на друга длъжност. През юли вече са ме водили на новата длъжност, но имам работени 3 дена, редовен отпуск - 10 дена и 9 дни за бременност и раждане. От август нататък вече съм в майчинство. Така, че на практика все едно съм работила 3 дена на новата длъжност.
Не знам дали обясних правилно. Благодаря ви предварително за отговора!
Принципно можеш да не отработваш никакъв ден, но заплащането ще ти се изчисли върху база последен месец с отработени 10 дни. Ако между временно са ти увеличили заплатата е по-добре да си отработиш 10 дни и тогава да си пускаш отпуска (натрупана или само част). Не забравяй в такъв случай като ще се връщаш по-рано да си пуснеш прил. 4 и прил.12 Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия