Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 15 част

  • 68 805
  • 770
# 510
Здравейте, момичета !

На 7 ноември трябва да изляза в 45- дневният болничен,
към днешна дата съм безработна.
Въпросите към вас са
1. Има ли смисъл от сега да започвам към някоя фирма/ с идея да си взема болничен дни след това / и
ако започна сега- ориентировъчно на каква база се изчислява размера на болничния.
2.Мои познати ме насочват да започвам да се осигурявам чрез осигурителна каса - това ми е малко
тъмна Индия -  дайте съвет - да търся ли някаква фирма или и такава каса е ОК !

Ако имаш 12 мес. осигур. стаж през живота си по-добре започни в някоя фирма дни преди началото на болничния за 45 дена. Гарантиран месечен размер на обезщетението е МРЗ.
Виж целия пост
# 511
Здравейте. Детето ми е на почти 11 месеца. Аз съм самоосигуряващо лице, регистрирано като земеделски производител. Дата на прекратяване изплащане на обезщетението, определена от системата на НОИ: 04.11.2012 г.
Бихте ли ми казали за втората годинка на детето какви документи трябва да подам и къде? Ето тук е описано https://docs.google.com/document/pub?id=1KPU8R-sanXbT60mDbIHQ8lt … H0xAkrF6mSpvRQEw4
В момента работя и на трудов договор и след свършване изплащането на това обезщетение ще получава 50 процента от майчинството, т.е. 120 лева. Може да подадеш документи за 240 лв. като ЗП /ако подновиш регистрацията/, ще получаваш 240 лв. На труд. договор може да работиш или да си в отпуск за отглеждане на дете.
Кажете ми кога трябва да подам документите, какви да са те и къде. Ще се справя ли сама, според вас или да търся помощ от фирма?!
Моля ви, отговорете ми, защото времето до 4 ноември почти не остана. Бях ви питала по този въпрос, но не уточних някои неща. Сега ще се радвам на отделено време за достоверен отговор. Поздрави!

Прощавай, да разбирам, че ако съм земеделски производител ще получавам и втората годиа 240 лева, независимо, че работя и на трудов договор?!
В НОИ ли трябва да подам тези документи?
Виж целия пост
# 512
Здравейте. Детето ми е на почти 11 месеца. Аз съм самоосигуряващо лице, регистрирано като земеделски производител. Дата на прекратяване изплащане на обезщетението, определена от системата на НОИ: 04.11.2012 г.
Бихте ли ми казали за втората годинка на детето какви документи трябва да подам и къде? Ето тук е описано https://docs.google.com/document/pub?id=1KPU8R-sanXbT60mDbIHQ8lt … H0xAkrF6mSpvRQEw4
В момента работя и на трудов договор и след свършване изплащането на това обезщетение ще получава 50 процента от майчинството, т.е. 120 лева. Може да подадеш документи за 240 лв. като ЗП /ако подновиш регистрацията/, ще получаваш 240 лв. На труд. договор може да работиш или да си в отпуск за отглеждане на дете.
Кажете ми кога трябва да подам документите, какви да са те и къде. Ще се справя ли сама, според вас или да търся помощ от фирма?!
Моля ви, отговорете ми, защото времето до 4 ноември почти не остана. Бях ви питала по този въпрос, но не уточних някои неща. Сега ще се радвам на отделено време за достоверен отговор. Поздрави!

Прощавай, да разбирам, че ако съм земеделски производител ще получавам и втората годиа 240 лева, независимо, че работя и на трудов договор?! да
В НОИ ли трябва да подам тези документи? да
Виж целия пост
# 513
Здравейте. Детето ми е на почти 11 месеца. Аз съм самоосигуряващо лице, регистрирано като земеделски производител. Дата на прекратяване изплащане на обезщетението, определена от системата на НОИ: 04.11.2012 г.
Бихте ли ми казали за втората годинка на детето какви документи трябва да подам и къде? Ето тук е описано https://docs.google.com/document/pub?id=1KPU8R-sanXbT60mDbIHQ8lt … H0xAkrF6mSpvRQEw4
В момента работя и на трудов договор и след свършване изплащането на това обезщетение ще получава 50 процента от майчинството, т.е. 120 лева. Може да подадеш документи за 240 лв. като ЗП /ако подновиш регистрацията/, ще получаваш 240 лв. На труд. договор може да работиш или да си в отпуск за отглеждане на дете.
Кажете ми кога трябва да подам документите, какви да са те и къде. Ще се справя ли сама, според вас или да търся помощ от фирма?!
Моля ви, отговорете ми, защото времето до 4 ноември почти не остана. Бях ви питала по този въпрос, но не уточних някои неща. Сега ще се радвам на отделено време за достоверен отговор. Поздрави!

Прощавай, да разбирам, че ако съм земеделски производител ще получавам и втората годиа 240 лева, независимо, че работя и на трудов договор?! да
В НОИ ли трябва да подам тези документи? да

Много благодаря!
Виж целия пост
# 514
Здравейте ,вчера по новините гледах за една програма на ЕС за майки без стаж - получават 300 лв на месец ,за да се грижат за децата си и им тече стаж.Някой може ли да ми каже нещо повече по въпроса ??? Peace
Виж целия пост
# 515
Здравейте. Има ли други работещи мами на дечица под 2 год. с добавка от 120 лв., на които са им забавени плащанията този месец. Питането ми е каква би могла да е причината за забавянето и има ли смисъл да се обръщам към НОИ или да изчакам. Обичайно ги получавам до 3-то, 5-то число на месеца.
Виж целия пост
# 516
Здравейте ,вчера по новините гледах за една програма на ЕС за майки без стаж - получават 300 лв на месец ,за да се грижат за децата си и им тече стаж.Някой може ли да ми каже нещо повече по въпроса ??? Peace

Нищо не съм чула,на може да питаш в социалните.Предполагам е към тях

Здравейте. Има ли други работещи мами на дечица под 2 год. с добавка от 120 лв., на които са им забавени плащанията този месец. Питането ми е каква би могла да е причината за забавянето и има ли смисъл да се обръщам към НОИ или да изчакам. Обичайно ги получавам до 3-то, 5-то число на месеца.

Вероятно работодателят е забавил осигуровките.Изчакай-ще ги получиш
Виж целия пост
# 517
Вероятно работодателят е забавил осигуровките.Изчакай-ще ги получиш
На държавна работа съм и по принцип стриктно се спазва законодателството в тази му част. Но благодаря за отговора, би могла наистина и тази да е причината.
Виж целия пост
# 518
Здравейте!

Предполагам, че многократно е обсъждано, но нямам време да преровя темите назад. На 02.10 ми изтича първата година майчинство. Кога счетоводителката във фирмата трябва да подаде документите за втората, като във фирмата заплати се изплащат на 15-то число за предходния месец. (Това го казвам, защото по това време на месеца се носят документи до НОИ) Когато разговарях с нея, тя ми каза, че ще ми подаде документите чак ноември месец, защото октомври още нямало да има данни за мен в системата на НОИ (каквото и да значи това!) Така ли е в действителност или трябва още при самото изтичане на първата година да се заяви, че ще ползвам втора?

Благодаря за отделеното време!  bouquet
Виж целия пост
# 519
Здравейте!

Предполагам, че многократно е обсъждано, но нямам време да преровя темите назад. На 02.10 ми изтича първата година майчинство. Кога счетоводителката във фирмата трябва да подаде документите за втората, като във фирмата заплати се изплащат на 15-то число за предходния месец. (Това го казвам, защото по това време на месеца се носят документи до НОИ) Когато разговарях с нея, тя ми каза, че ще ми подаде документите чак ноември месец, защото октомври още нямало да има данни за мен в системата на НОИ (каквото и да значи това!) Така ли е в действителност или трябва още при самото изтичане на първата година да се заяви, че ще ползвам втора?

Благодаря за отделеното време!  bouquet

Ноември се подават...след изтичане на месеца, за който се отнася
Виж целия пост
# 520
Здравейте!

Предполагам, че многократно е обсъждано, но нямам време да преровя темите назад. На 02.10 ми изтича първата година майчинство. Кога счетоводителката във фирмата трябва да подаде документите за втората, като във фирмата заплати се изплащат на 15-то число за предходния месец. (Това го казвам, защото по това време на месеца се носят документи до НОИ) Когато разговарях с нея, тя ми каза, че ще ми подаде документите чак ноември месец, защото октомври още нямало да има данни за мен в системата на НОИ (каквото и да значи това!) Така ли е в действителност или трябва още при самото изтичане на първата година да се заяви, че ще ползвам втора?

Благодаря за отделеното време!  bouquet

сама пишеш,че подават на 15 то число за предходния месеца
първата година ти изтича октомври следователно ще подадат декларцията на 15 ноември
кое те учудва точно в ситуацията?
Виж целия пост
# 521
Благодаря за отговора!

Учудва ме, защото октомври хващам само 2 дена от първата година. Мислех си, че трябва веднага да се подадат тези данни, както е с прекратяването на майчинството, ако не се лъжа. newsm78
Виж целия пост
# 522
Благодаря за отговора!

Учудва ме, защото октомври хващам само 2 дена от първата година. Мислех си, че трябва веднага да се подадат тези данни, както е с прекратяването на майчинството, ако не се лъжа. newsm78

Да,декларацията за промяна на обстоятелствата,с която се уведомява НОИ,че майката прекратява обезщетението/майчинството се подава до 3 дни
Виж целия пост
# 523
Здравейте..
Моят въпрос е>в момента съм в майчинство втора година и съм бременна в трети месец.Дъщеря ми навършва 2 годинки на 21.02.13,а аз излизам на 23.02.13 г в 45 дневен болничен преди раждане-та въпроса ми е кое е удачно да взема - болничен или отпуск за двата  дни разминаване и ще ми се плаща ли за второто майчинство.Питам понеже някои ми вметна,че в случая може да не ми плащат майчинство??
Виж целия пост
# 524
Здравейте..
Моят въпрос е>в момента съм в майчинство втора година и съм бременна в трети месец.Дъщеря ми навършва 2 годинки на 21.02.13,а аз излизам на 23.02.13 г в 45 дневен болничен преди раждане-та въпроса ми е кое е удачно да взема - болничен или отпуск за двата  дни разминаване и ще ми се плаща ли за второто майчинство.Питам понеже някои ми вметна,че в случая може да не ми плащат майчинство??


За 2 дни не е голямо значение - вие си преценете.Ще си получавате майчинството без проблем.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия