Дадох пари на заем. Сега ме е страх, че няма да ми се върнат :(

  • 23 189
  • 163
# 105
Хм, светнала си се да си изчислиш лихвите, а не си се светнала да ти подпише длъжника/заемополучателя документ.
Една "глупава" разписка да бяхте си изготвили помежду си пак щеше да е нещо, индикация е за сключен договор за заем. Както и да е, виждам, че не ме отразяваш и е безсмслено да пиша в темата ти, аз моя съвет го дадох, а който иска да се възползва.
Виж целия пост
# 106
Аз затова написах - няма срамно, няма неудобно, когато става дума за пари.
Глупаво си постъпила, размислила си, искаш сигурност. Или е по-добре да продължаваш с наивните постъпки и сляпо доверие?
На първо място са важни твоите нерви и спокойствие, после идват чуждите.
Излиза, че ти си готова да си потрошиш нервите, за да може друг, с твоите пари да се чувства удобно...
Виж целия пост
# 107
Без да съм юрист и без да претендирам, че съм права, но едва ли можеш да искаш и да взимаш лихва. Банките, заложни къщи и други, лицензирани от закона, да. За тях това е работа, за която плащат и определени данъци или нещо си, но ти едва ли имаш  право да получаваш лихва като физическо лице. За теб това се явява печалба, върху която дължиш данък на държавата. Специалистите по въпроса да се произнесат, но аз така мисля.
Виж целия пост
# 108
Ама аз тези лихви ще плащам на банката, докато въпросната дама ползва парите от кредита, който аз съм теглила. Освен това , беше нейно предложението да не ме ощетява, не мое.

Колко пъти е необходимо да повторя? В момента съм напрегната и притеснена по моя собствена вина. Надявам се да не бъда завлечена с пари, но на този свят всичко се случва, хората се променят. Не се знае от кого какво може да се очаква, ако ще и да е светец. Не искам да обиждам жената, нито искам да затормозвам вас. Може би грешно подходих, да обяснявам и прочее. Просто исках съвет как сама да се успокоя.
Виж целия пост
# 109
Без да съм юрист и без да претендирам, че съм права, но едва ли можеш да искаш и да взимаш лихва. Банките, заложни къщи и други, лицензирани от закона, да. За тях това е работа, за която плащат и определени данъци или нещо си, но ти едва ли имаш  право да получаваш лихва като физическо лице. За теб това се явява печалба, върху която дължиш данък на държавата. Специалистите по въпроса да се произнесат, но аз така мисля.

Лихва се дължи за забава/просрочие, като вид обезщетение...
Отговарям на теб, не на авторката...От мен толкоз... Wink Peace
Виж целия пост
# 110
...
Колко пъти е необходимо да повторя? В момента съм напрегната и притеснена по моя собствена вина. Надявам се да не бъда завлечена с пари, но на този свят всичко се случва, хората се променят. Не се знае от кого какво може да се очаква, ако ще и да е светец. Не искам да обиждам жената, нито искам да затормозвам вас. Може би грешно подходих, да обяснявам и прочее. Просто исках съвет как сама да се успокоя.
Ок, значи предпочиташ да продължаваш да си напрегната, пак по своя вина, така ли?
Защо е нужно да я оправдаваш, само защото ти е неудобно да поискаш да подпише документ?
Мислиш ли, че ако тя е решила да не ти връща парите, утре ще се тормози за това, че ти не можеш да изкараш месеца?
Мисли за себе си на първо място. Има толкова много завличащи и тарикати, точно заради хора, които се чувстват неудобно да разполагат и да застраховат собствените си пари...
Виж целия пост
# 111
...
Колко пъти е необходимо да повторя? В момента съм напрегната и притеснена по моя собствена вина. Надявам се да не бъда завлечена с пари, но на този свят всичко се случва, хората се променят. Не се знае от кого какво може да се очаква, ако ще и да е светец. Не искам да обиждам жената, нито искам да затормозвам вас. Може би грешно подходих, да обяснявам и прочее. Просто исках съвет как сама да се успокоя.
Ок, значи предпочиташ да продължаваш да си напрегната, пак по своя вина, така ли?
Защо е нужно да я оправдаваш, само защото ти е неудобно да поискаш да подпише документ?
Мислиш ли, че ако тя е решила да не ти връща парите, утре ще се тормози за това, че ти не можеш да изкараш месеца?
Мисли за себе си на първо място. Има толкова много завличащи и тарикати, точно заради хора, които се чувстват неудобно да разполагат и да застраховат собствените си пари...



Правилно. Но аз мисля и за друго. Ами ако сега откаже да го подпише, постфактум?! Ако това някак си я обиди и ядоса?! Дори и да е имала намерение да ми ги върне , може и напук да ми направи. По-напред в темата имаше написано да не правя нищо заплашително. А да искам бележка означава, че се застраховам да я съдя ако ме забави. Кой нормален ще подпише това, след като е взел вече парите? Аз съм ненормалната, защото това трябваше да го направя още преди да ги дам. Пак повтарям моята необмислена постъпка си е моя грешка и ще си сърбам кашата.
А дявола за опашката е рисковано да дърпам. Просто искам да се успокоя, за да не предизвиквам лош развой. Би трябвало да ми ги върне и се надявам да е така. Дано съмненията ми да са неоснователни!
Виж целия пост
# 112
Спри да се терзаеш, стореното - сторено! А и половината срок е минал вече. Още месец и нещо и ще си получиш парите!
Повечето хора не са лъжци и измамници. Работите заедно, в добри отношения сте, сама казваш, че сте си помагали една на друга... Ще ти ги върне жената!

За "лихвата" мисля, че си е съвсем нормално да я поеме колежката. На практика тя ще плати лихвата към банката за този период, в който ползва кредита. Законно или не, лихвата така или иначе се дължи и не е редно услужилата с парите и лихвата да плаща. Въпрос на договорка между двете е.

Само едно не разбрах, защо все пак е теглен този кредит? И ако е имало основателна причина (защото изгодната лихва не е никаква причина да задлъжнява още човек), защо не е ползван по предназначение - за погасяване на старите задължения, напр. Да си беше направила депозит в банката, купила нещо нужно, отишла на почивка... Или собствен ремонт, ако щеш.
Виж целия пост
# 113
И аз това се чудя, много правилно отбелязано, Птица. Ако човек тегли кредит, то е защото му е нужен и има нужда от финансиране, тогава се покриват първо нуждите за които е изтеглен кредита и после ако остане нещо може и назаем да се даде и никой не може да те упрекне, че си свидлив и не искаш да помогнеш, теглил си кредит заради собствени нужди, ако си имал налични пари едва ли ще тръгнеш да теглиш кредит. Демек ти си в ролята на нуждаещ се и никой няма право да ти с цупи...че и да ти иска заеми, на какво отгоре....като самия ти си в нужда...
Виж целия пост
# 114
Спри да се терзаеш, стореното - сторено! А и половината срок е минал вече. Още месец и нещо и ще си получиш парите!
Повечето хора не са лъжци и измамници. Работите заедно, в добри отношения сте, сама казваш, че сте си помагали една на друга... Ще ти ги върне жената!

За "лихвата" мисля, че си е съвсем нормално да я поеме колежката. На практика тя ще плати лихвата към банката за този период, в който ползва кредита. Законно или не, лихвата така или иначе се дължи и не е редно услужилата с парите и лихвата да плаща. Въпрос на договорка между двете е.

Само едно не разбрах, защо все пак е теглен този кредит? И ако е имало основателна причина (защото изгодната лихва не е никаква причина да задлъжнява още човек), защо не е ползван по предназначение - за погасяване на старите задължения, напр. Да си беше направила депозит в банката, купила нещо нужно, отишла на почивка... Или собствен ремонт, ако щеш.


Идеята ми беше рефинансиране и аз го направих, а остатъка щях да направя с него извънредна вноска, защото както си посочила нямам основателна причина за такава голяма сума. Тоест, ако не бях дала на заем, щях да си намаля вноската. За това се консултирах с кредитния консултант, с когото обсъдих тази възможност. Само че вместо да върна въпросната сума я дадох за два месеца на заем. Реших, че ще мога да устискам два месеца, за да направя услуга ан човек, който ми е помагал.
 Грешката ми тук е, че говоря много. Не беше нужно да споделям какво съм теглила и защо съм го теглила. Но както казваш: стореното - сторено. Ще почакам пък ще видя имала ли съм основания да се стресирам от сега или е било излишно и необосновано. Все пак добро съм видяла и затова съм дала. Дано не съм сгрешила!
 Но това ще ми е за урок, че пари не се дават никому. Ако ще давам, то ще давам безвъзмездно. А тъй като нямам такава възможност, съответно няма да давам.
Виж целия пост
# 115
Без да съм юрист и без да претендирам, че съм права, но едва ли можеш да искаш и да взимаш лихва. Банките, заложни къщи и други, лицензирани от закона, да. За тях това е работа, за която плащат и определени данъци или нещо си, но ти едва ли имаш  право да получаваш лихва като физическо лице. За теб това се явява печалба, върху която дължиш данък на държавата. Специалистите по въпроса да се произнесат, но аз така мисля.

Не се явява печалба, защото тя не е по дейност лихварка. Това е договорка между двете. Лихвата се дължи на банката, а не си я прибира авторката в джоба. Просто за този период, авторката дължи на банката главница + лихва. Естествено е дамата, която ползва парите да възстанови и главницата и лихвата, а не само главницата.
Тук не става дума за това, авторката да изтегли кредит на 5% лихва и после да го даде на някой, срещу 20% лихва... Peace

Виж целия пост
# 116
...Тоест, ако не бях дала на заем, щях да си намаля вноската. За това се консултирах с кредитния консултант, с когото обсъдих тази възможност. Само че вместо да върна въпросната сума я дадох за два месеца на заем.

Значи освен лихвата, трябва да искаш и възстановяване на пропуснатите ползи заради отлагането на извънредната вноска. И там лихви текат Joy

Наистина грешката ти е, че си споделила повече от необходимото! Не трябва!
Помня, преди време така една приятелка (може би трябва да пиша "приятелка") си купи обувки от моите майчински. Съпроводи ме да си ги взема, изчака ме търпеливо и после ме заби с молба за заем, "само за няколко дни", "боса била"... Как да откажеш? Оттогава много дни, че и години се извъртяха, още ми ги дължи Laughing
Да се надяваме, че при теб няма да се развият така нещата!
За всеки случай сподели с повече колеги за заема, по възможност в нейно присъствие. Ти че разписки, заповеди и прочие листя, за каквито те съветват адвокатките тук, няма да вземеш, е ясно, но поне да не остава договорката само между вас двете. Интересувай се пред публика докъде е стигнала, какво е платила, купила, какви пари остават, стигат, не стигат... Така и тя няма да има възможност да "забрави", че всъщност парите са от теб, и други ще са наясно Wink
Виж целия пост
# 117
Моя позната беше взела заем към 200 лв от своя позната,върна и ги в срока(за 2 месеца са били),и когато и ги дава,тя и иска  40 лв лихва.
Виж целия пост
# 118
Имам една приятелка, която 2 пъти ме завлече с по 200 и 150лв. И двата пъти каза, че до 2 месеца ще ги върне и двата пъти ме изпързаля  Tired Ела сега да видиш смее ли да поиска...Когато се чуем по тел-а тази тема не се коментира, тя я избягва, аз също. Парите не са ми толкова важни, но си наредих 2 реда обеци на ушите що за човек е тя...Не съм злопаметна, но просто услугите и заемите стават тема табу помежду ни.  Peace
Виж целия пост
# 119
И наричаш това "приятелка"?!
Майната им на парите, къде са доверието и отговорността? Приятелите не се завличат!
А ти защо избягваш темата? newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия