Дадох пари на заем. Сега ме е страх, че няма да ми се върнат :(

  • 23 187
  • 163
# 135
Честно да ви кажа аз вече и на документи не вярвам.
Преди много години правим основен ремонт на кухнята и ангажираме човек с фирма, която да изработи шкафове и т.н. Правим проект, одобряваме, подписваме договор и даваме капаро от 800 долара. Минава почти месец и почваме да търсим фирмата, за да уточним ден на монтаж и така. Първият път казаха - Идваме този уикенд. Съответно ние ангажираме друга фирма за подготвителните работи - шпакловане, боя и т.н. Мебелистите така и не се появиха в уреченото време. Още няколко пъти така се чухме и край, те просто се покриха.

Подадох жалба, както ме посъветваха адвокати и стана ясно, че към този човек има написани още поне десетина жалби. Издирих част от хората, свързах се с тях, за да направим групов иск. Е, резултатът беше, че след размотаване по институции, получихме отговор, че нанесените щети не са достатъчни за образуване на дело срещу въпросния човек. Пихме една студена вода.
Виж целия пост
# 136
Изгответе един Запис на Заповед, без Протест! Не е необходима нотариална заверка. С такъв документ ще си по спокойна, а и ще имаш възможност, ако не ти върне сумата да си потърсиш правата в по кратки срокове, след като изтече срока за връщане на сумата.
Имам го такъв документ и си го гледам.
Чрез съд парите си няма да успея да върна, много по-вероятно е да изкарам длъжницата на някой тротоар да ми ги заработи.

Скрит текст:
В моя случай въпросната ми се водеше приятелка, и тук във форума е писала доста дълго време.
Оказа се, че не съм единствената пострадала, и съфорумки също има в групата, със сигурност водя обаче по размер на дължимата сума.
Внимавайте на кого съчувствате и допускате до себе си.
Виж целия пост
# 137
Aбе, хора, изложих законовите възможности, тези, които са предвидени в закона и дават известна сигурност, какво искате, не разбирам. Закона дава възможности....гаранции никой за нищо не може да даде...а всеки да си събира вземанията, както намери за добре...Аз си дадох съвета като професионалист, това е предвидено в закона...Няма такъв ефективен механизъм посредством който да си върнеш дадени в заем пари, ако длъжника няма нищо, ако не може да бъде намерен и/или ако носи на бой и заплахи...Това е.
Виж целия пост
# 138
Изчетох темата и видях най-малко две противоречия.
Авторката първо казва, че въпросната я мотала с едни 100 лв. , а после казва, че никога не е давала повече от 20 лв. на заем.  newsm78
Тегли кредит от 3000 лв. без никаква нужда, при положение, че както сама се изразява "едва скърпва двата края" и взима 500 лв. заплата и същият този кредит го раздава без никаква гаранция, при положение, че както твърди и 10 лв. са много за нея.
Оправданието за дадения заем е ремонт, което нито е спешно, нито наложително, нито животоспасяващо.

Според мен темата е пързалка, прекалено глупава се изкара, и то точно в тая криза. Но пък прочетох много полезни съвети за раздаването и връщането на заеми, което само по себе си е ценно.  Hug
Виж целия пост
# 139
Тумбе, не се ядосвай! Вместо да се радват, че изобщо си си направила труда да дадеш съвет от човещина, вместо да им взеемеш двайсет лева, те недоволни! Тогава щяха да са ти благодарни, и хем да олекнат с малко пари! Насила няма как да им дадеш, ако нямат как да го поемат!
Виж целия пост
# 140
...
Според мен темата е пързалка, прекалено глупава се изкара, и то точно в тая криза. Но пък прочетох много полезни съвети за раздаването и връщането на заеми, което само по себе си е ценно.  Hug


Това е полезното на темите, дори и на пързалките.  Peace
Виж целия пост
# 141
Тумбе, не се ядосвай!
Peace Hug
Виж целия пост
# 142
Не съм искала никого да засегна, напротив.
Опитах се да кажа само, че доста често законът се оказва безсилен.
Виж целия пост
# 143
Вярно, че често се оказва безсилен. Но умните хора не пропускат поне да проучат дали могат да се възползват от закрилата на закона. Обикновените хора трудно се светваме навреме, по-точно предварително да се светнем.
Виж целия пост
# 144
На приятели пари вече не давам, имала съм сериозни агитации дори да тегля заем на мое име  Wink Бих ослужила с дребна сума, която мога да прежаля, но не и с такава, която ще ми компрометира бюджета. Имах 2 много близки жени, които живееха от заем на заем. И на двете съм давала по 20, по 50лв. Едната изненадващо почина и се появи огромна опашка от познати и приятели кредитори. Наистина десетки. Така че в живота всичко се случваа, затова всеки си преценява колко може да изгуби, а после да помага според чергата си. Не е нужно човекът с/у теб да е злонамерен, а пак да изгориш.
И аз имам един запис на заповед, който не успях да осребря, отвися си  и загуби давност ... Сумата за мен не беше малка. Приех го за скъп урок, но пък добре го научих.
Успех на авторката. Ако мислиш, че колежката има откъде да извади 3000лв след 2 месеца, значи има и шанс да ги върне. Ако не, сещай се. По моите критерии, щом се възползва така аругантно от ситуацията, че те е видяла с пари, не е стока.
Виж целия пост
# 145
Тъй като се появиха много мнения, че със записна заповед може и да не си вземеш парите, искам да подхвърля предложение към авторката, или друг, попаднал с такава ситуация. Всичко зависи после от съдия-изпълнителя, на когото повериш случая си. Има такива, които намират начин да върнат парите. Конкретен случай-недобросъвестна взима 5000лв, подписва запис и не ги връща. Тя няма нищо, даже е безработна по времето, когато съдия-изпълнителя й пада по дирите.Единственото, което има, е 1/6 от наследствен апартамент от родители. Жилището е единствено, тя живее в него и е самотна майка с две малолетни деца. Е, този съдия-изпълнител успя да извади дела на публична продан и да го продаде, за да върне парите на кредитора. Нищо невъзможно, зависи кой ти върши работата и дали искаш да си гониш парите докрай.
Виж целия пост
# 146
Продава цялото жилище, а тя има само 1/6?
То е единственото жилище (по закон несеквестируемо), обаче съдебният изпълнител го продава?
Нещо не е баш тъй.... Явно е имало ипотека, не просто запис на заповед.
Виж целия пост
# 147
Продава цялото жилище, а тя има само 1/6?
То е единственото жилище (по закон несеквестируемо), обаче съдебният изпълнител го продава?
Нещо не е баш тъй.... Явно е имало ипотека, не просто запис на заповед.
Че не е така- не е, но може да следва продължение.  Laughing
Виж целия пост
# 148
Продава цялото жилище, а тя има само 1/6?
То е единственото жилище (по закон несеквестируемо), обаче съдебният изпълнител го продава?
Нещо не е баш тъй.... Явно е имало ипотека, не просто запис на заповед.

Да, точно така. Нямаше ипотека, съвсем чисто беше. Съдия-изпълнителя успя да го извади на публичен търг.
Виж целия пост
# 149
Продава цялото жилище, а тя има само 1/6?
То е единственото жилище (по закон несеквестируемо), обаче съдебният изпълнител го продава?
Нещо не е баш тъй.... Явно е имало ипотека, не просто запис на заповед.

Да, точно така. Нямаше ипотека, съвсем чисто беше. Съдия-изпълнителя успя да го извади на публичен търг.
   Интересно  Thinking
   А кой се нави да купи тази 1/6  Rolling Eyes
   
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия