Защо хладилникът от времето на социализма още работи.

  • 28 151
  • 295
# 240
Да, моряшкият Кореком беше по-евтин.
Легално там можеха да пазаруват моряците, шофьорите на тирове и тези, които са работили в странство и имат спестена валута.
Наричаха го "Шипшандър" и беше безмитен магазин. Ако знаете колко стока сме измъкнали от там - техника, цигари и пр чрез шафнерите или как там се наричаше обслугата на международните спални вагони, които имаха право да пазаруват там.  Laughing

хората са си пускали доларите на земята! Защото, ако ги намерят у тях-милиция, разправии....
Ако те хванеха с валута си подсъдим ако левовата равностойност надвишаваше, ако не ме лъже паметта,  600 лв (при курс около 2 лв за долар). В противен случай плащаш глоба в 3 размер.
Голям живот падна през студентските години с чейнджа.  Laughing За 10 -15 мин печелиш толкова колкото обикновен човек трябваше да работи половин година.

Не са спрени от произвоство, а само не би трябвало да се продават в ЕС. Само че аз преди няколко часа си купих една 100-ватова и много й се радвам.  Mr. Green
Има хармонограм в ЕС за постепенно ограничаване на продажбите на обикновените крушки. Най напред са започнали с големите волтажи и постепенно ще ограничават продажбите до окончателното им спиране.
Виж целия пост
# 241
Скъпо де, в България носи, карай, яж, нещо скъпо и ще си  номер 1, и по времето на корекома въпросен и сега, все ще те гледат с широко отворени очи.

За какво скъпо говориш? За дънки от 18 долара ли? По българските магазини нямаше нищо, това беше мястото от където да купиш каквото и да е свястно нещо, включително и шоколад. По мои спомени, тогава хората имаха пари, но нямаше стоки. Ама никакви стоки. Оставете ги тези работещи мразове и перли.  Crazy
Стига бе, захласваш се по капитализма. През 1967 набирах едно кило лайка за 30 ст и си купувах фин млечен шоколад, ролка от 5 цилиндрични бонбони и билет за кино. В едно Делиорманско село.
Така е, нищо нямаше, 2 вида и половина салам... някои ще кажат, ама качествен, не като днешните боклуци, но знаете, че и сега има качествени стоки, и ако имаш големите финансови възможности от онова време може да си купиш, ако пък ги нямаш, поне няма да умреш от глад, все ще се намери нещо евтино и вкусно. Плюс това аз съм виждала, а и съм участвала в направата на тогавашните колбаси, защото баба ми работеше в такъв цех, и ако разкажа подробно, мисля, че ще сменя мнението на защитниците им моментално.
Виж целия пост
# 242
Скъпо де, в България носи, карай, яж, нещо скъпо и ще си  номер 1, и по времето на корекома въпросен и сега, все ще те гледат с широко отворени очи.

За какво скъпо говориш? За дънки от 18 долара ли? По българските магазини нямаше нищо, това беше мястото от където да купиш каквото и да е свястно нещо, включително и шоколад. По мои спомени, тогава хората имаха пари, но нямаше стоки. Ама никакви стоки. Оставете ги тези работещи мразове и перли.  Crazy
Стига бе, захласваш се по капитализма. През 1967 набирах едно кило лайка за 30 ст и си купувах фин млечен шоколад, ролка от 5 цилиндрични бонбони и билет за кино. В едно Делиорманско село.
Така е, нищо нямаше, 2 вида и половина салам... някои ще кажат, ама качествен, не като днешните боклуци, но знаете, че и сега има качествени стоки, и ако имаш големите финансови възможности от онова време може да си купиш, ако пък ги нямаш, поне няма да умреш от глад, все ще се намери нещо евтино
Голям праз, че няма да умреш от глад, да не би през соца да сме умирали?
Самоубийците са десетки пъти повече
Виж целия пост
# 243
Не казвам, че някой е умирал, не са били оповестявани такива факти, но изтъквам, че сега има в пъти по - голямо разнообразие като продукти и цени.
Виж целия пост
# 244
Разнообразието днес е по голямо, наистина, само че изобилието от стария Мраз скоро няма пак да се появи в хладилника на българина.
Виж целия пост
# 245
Ами, и Liebherr-a от соц времето бачка, е и?
Виж целия пост
# 246
Разнообразието днес е по голямо, наистина, само че изобилието от стария Мраз скоро няма пак да се появи в хладилника на българина.
И това е така, просто в съвременните хладилници, ако натъпчеш съдържанието на Мраза от онова време, било то двойно или тройно,  все ще има много място, заради обема им, и никак няма да ти се струва изобилно.
Виж целия пост
# 247
И ако обърнеш една заплата от тогава в салам на ония цени и сегашната заплата в салам на тия цени, ще видиш, че по голям хладилник не му е нужен Grinning
Виж целия пост
# 248
Защо, аз си спомням, че да си напазаруваш за 2 седмици напред беше невъзможно, нямаше разнообразие от храна, която да подбереш за такъв период от време, нито пък мраза или зила, можеха да поберат такива количества. Хубаво, може и да приемем, че храната е по-скъпа, което не е точно според моето мнение, но като сметнеш ходенето по магазини, в моя случай харчене за бензин за такова, нещата не са чак толкова черни.
Виж целия пост
# 249
За липсата на опашки съм съгласна Simple Smile
Виж целия пост
# 250
Да не говорим, че и храната бързо се разваляше.
Виж целия пост
# 251
Да не говорим, че и храната бързо се разваляше.

Храната бързо се разваляше, защото беше истинска. Сега киселото мляко издържа на топло по месец, без да му се подува кофичката. Защото се произвежда от нефт.
Виж целия пост
# 252
Не е точно така, сега си има патентовани технологии за съхраняване на храна с цел по-дългото й запазване. Ето пример - http://en.wikipedia.org/wiki/Tetra_Pak
Виж целия пост
# 253
изобилието от стария Мраз скоро няма пак да се появи в хладилника на българина.
Kолкото повече "зрееше" социализма, толково по беден ставаше. Някои май забравиха купоните.  Laughing  Жителството отне правото на свободен труд и привърна българина през 20 век в роб, роб на социалистическия труд. Бодливата тел по границите го пазеше от капиталистическия враг а диктатурата на цървула  изгради автоцензурата на държането му в социалистическата "демокрация"..  
Пеко, Мако, Тано, Цола  ....  селянията яхнала стадото (съветско родео) а то доволно от социалистическото "благосъстояние" на дефицита.  Laughing
Виж целия пост
# 254
Не е точно така, сега си има патентовани технологии за съхраняване на храна с цел по-дългото й запазване.

Патентовани технологии за канцерогенни консерванти. На скоро една ню-йоркска фотографка Sally Davies забеляза, че хамбургерите на McDonald's дори и след десетилетия съхранение, не изгниват и не мухлясват.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия