За частното образование, за частните училища (2)

  • 79 664
  • 1 311
# 735
Честно казано, аз не мисля, че има събрани пари, предвидени за ЧУ, пък недадени. Просто парите, предвидени за децата, избрали ЧУ, отиват на вятъра (излишният комплект учебници отива за вторични суровини, защото ученикът в ЧУ ще си купи същия отделно).
Относно учебниците - схемата е следната. Училищата заявяват в съответните РИО бройки учебници от даден вид, според броя записани ученици. РИО обобщава цифрите и на тази база се закупуват учебниците от съответните издателства. Така, че няма как да се поръчат учебници за дете, което е в ЧУ.
Имах предвид не конкретно училище, а заявката на държавата като цяло. Тя трябва да финансира изготвянето на толкова учебници, колкото са всички ученици. Ако ученик не се възползва от предвидения за него учебник, а си купи същия със свои пари, на държавата няма да й се възстанови тази сума. Най-малкото тя трябва да разполага с такъв, в случай че дете от ЧУ реши да се върне в ДУ. Мисълта ми е, че мястото на всяко дете се пази в ДУ по всяко време, а това си върви със съответните финансови ангажименти. Учебникът беше само пример.
Виж целия пост
# 736
от години пиша, че трябва да задължат издателствата щом учебниците са безплатни за учениците да ги качват и онлайн!
Виж целия пост
# 737
Честно казано, аз не мисля, че има събрани пари, предвидени за ЧУ, пък недадени. Просто парите, предвидени за децата, избрали ЧУ, отиват на вятъра (излишният комплект учебници отива за вторични суровини, защото ученикът в ЧУ ще си купи същия отделно).
Относно учебниците - схемата е следната. Училищата заявяват в съответните РИО бройки учебници от даден вид, според броя записани ученици. РИО обобщава цифрите и на тази база се закупуват учебниците от съответните издателства. Така, че няма как да се поръчат учебници за дете, което е в ЧУ.
Имах предвид не конкретно училище, а заявката на държавата като цяло. Тя трябва да финансира изготвянето на толкова учебници, колкото са всички ученици. Ако ученик не се възползва от предвидения за него учебник, а си купи същия със свои пари, на държавата няма да й се възстанови тази сума. Най-малкото тя трябва да разполага с такъв, в случай че дете от ЧУ реши да се върне в ДУ. Мисълта ми е, че мястото на всяко дете се пази в ДУ по всяко време, а това си върви със съответните финансови ангажименти. Учебникът беше само пример.

Химикал, ако държавата постъпва по описания от тебе начин - това е пилеене на обществени средства и се нарича престъпление. Нали не искаш да кажеш, че в МОН работят само малоумни, които грам идея нямат от планиране.
Само за твоя пример - поръчват толкова учебници, колкото са децата. Като дойде ново дете - правят допълнително поръчка само за него. Или ако тази година са останали 6500 учебника (за децата от ЧУ), догодина поръчват с 6500 по-малко.
По тази логика в селата, в които няма нито 1 дете, да поддържаме училища - ремонти, учители, всички разходи. Ами те родителите дето са в София и чужбина, може да решат да се върнат.
Виж целия пост
# 738
Хм, явно не се изразявам правилно, щом двама души не ме разбраха. Ще пробвам иначе:

Каква е икономията на държавата от тези шест хиляди и нещо деца? Има ли държавата финансова изгода от факта, че тези деца не учат в ДУ, и каква?
Виж целия пост
# 739
Връщам се сега от концерта на Св. Сф. и ще цитирам по памет информация за матурите за 7 клас. Точно накрая ми свърши мястото на фотоапарата и не можах да запиша статистиката.

Матури 7 клас възпитаници на Св. Сф.
Отличен 5.55 по БЕЛ
Отличен 5,60 по мат.

15 приети в АК, 3 резерви.

Ще чуя по-късно някъде "синхрона" и ще пиша още.
Виж целия пост
# 740
Честно казано, аз не мисля, че има събрани пари, предвидени за ЧУ, пък недадени. Просто парите, предвидени за децата, избрали ЧУ, отиват на вятъра (излишният комплект учебници отива за вторични суровини, защото ученикът в ЧУ ще си купи същия отделно).
Относно учебниците - схемата е следната. Училищата заявяват в съответните РИО бройки учебници от даден вид, според броя записани ученици. РИО обобщава цифрите и на тази база се закупуват учебниците от съответните издателства. Така, че няма как да се поръчат учебници за дете, което е в ЧУ.
Имах предвид не конкретно училище, а заявката на държавата като цяло. Тя трябва да финансира изготвянето на толкова учебници, колкото са всички ученици. Ако ученик не се възползва от предвидения за него учебник, а си купи същия със свои пари, на държавата няма да й се възстанови тази сума. Най-малкото тя трябва да разполага с такъв, в случай че дете от ЧУ реши да се върне в ДУ. Мисълта ми е, че мястото на всяко дете се пази в ДУ по всяко време, а това си върви със съответните финансови ангажименти. Учебникът беше само пример.
Имам някакъв спомен, че и на децата в частните училища се полага безплатен комплект учебници до 7 клас включително. Родителите на такива деца, списващи в темата, могат да потвърдят или отрекат това.

Каква е икономията на държавата от тези шест хиляди и нещо деца? Има ли държавата финансова изгода от факта, че тези деца не учат в ДУ, и каква?
Умножи броя на тези деца по единния разходен стандарт и ще видиш.
Виж целия пост
# 741
Хм, явно не се изразявам правилно, щом двама души не ме разбраха. Ще пробвам иначе:

Каква е икономията на държавата от тези шест хиляди и нещо деца? Има ли държавата финансова изгода от факта, че тези деца не учат в ДУ, и каква?

Химикал,

подозирам, че има и то голяма. Но нямам данни, за да го докажа и затова досега не пишех. И си права тези 6000 деца са капка в морето - има още поне 120,000,   (от някои статистики направих песимистични сметки, разбирай това е минимум), които са отпаднали от у-ще, никога не са се записвали (живеят в чужбина, не учат и т.н.).

Имам някакви познания за държавен бюджет и харченето му, но е и за този случай - когато се дава и на подизпълнител, в случая общините.

Най-общо казано. Декември миналата година се прави бюджет (прогноза). Тук е интересно как смятат броят на децата - например вземат всички ЕГН-та (всикчи деца - ЧУ, чужбина, не ходят нау-ще). Примерно 800.000 (цифрите са приблизителни). Умножават по 1,000 = 800 млн. лв.
После вземат броя деца от всяко училище да кажем 675 хил. и им привеждат по 1000 лв. Останалите пари 125 млн. лева седят и чакат.

Държавният бюджет (ДБ) за разлика от частното няма салдо в края на годината. Всичко се нулира.
В началото на годината почти няма пари - докато се направи точния бюджет по пера (казват се параграфи), на някои места плащат само заплатите, даже хартия не могат да купят. Затова държавните институции стискат парите до края на ноември и предколедно се почва голямото харчене. Например 13 до 20 заплата (помниш ли скандалите с 90,000 премия на човек), нови коли, почивки, пардон обучения в чужбина с дневни 200 евро на ден, семинар в 4* хотел  и други. Тук има разни правила остатъкът какво се прави, но не съм наясно с детайлите и с това как се искат промени. Не съм бюджетар.

За да съм честна, част от разходите в края на годината са разумно решение  - виж за началото на годината. Та по-оправните шефове и счетоводители се запасяват за следващите месеци. Разбирай предплащат. Което не успеят да изхарчат, защото има правила и срокове - закон за обществените поръчки, се връща на Министерство на финансите (МФ). Там не знам какво става.
Също може МФ като види, че остават много пари да ги дръпне и да ги даде за друго, извън образованието.

С училищата е по-сложно, защото МОН привежда парите на общините за общ у-ща (поне 95% от всички). Възможно е излишъкът да остава за кметовете.

Подчертавам, написаното е само предположение за МОН, трябва да се искат данни

Права си, това е големият въпрос - колко пари са над планирани и какво се случва с тях.
Виж целия пост
# 742
Дидева, права си за учебниците. Децата от ЧУ имат право на безплатни. Мисля, че вече няколко години е така.

 biborana, страхотно си го обяснила. Беше ми много интересно да го изчета.
Виж целия пост
# 743
А тези безплатни учебници част ли са от исканата субсидия, или са нещо различно?
Има ли още нещо, което държавата все пак покрива? Карта за намаление за градски транспорт, примерно?
Дидева, знам математически как се изчислява Simple Smile Нещо обаче ми убягва от пъзела. Няма как да ви се удовлетворят исканията, ако не докажете, че държавата е "на далавера" от това, че децата не ползват услугите й. Опитах се да дам пример с учебниците, то пък се оказа, че точно те били безплатни  Sunglasses Дани казва, че от няколко години било така. От това намалиха ли се цените в частните училища, Дани?
Виж целия пост
# 744

Имам някакъв спомен, че и на децата в частните училища се полага безплатен комплект учебници до 7 клас включително. Родителите на такива деца, списващи в темата, могат да потвърдят или отрекат това.

Каква е икономията на държавата от тези шест хиляди и нещо деца? Има ли държавата финансова изгода от факта, че тези деца не учат в ДУ, и каква?
Умножи броя на тези деца по единния разходен стандарт и ще видиш.

Дидева е права - да, до 7-ми клас децата получават безплатни учебници и в частните училища, купуват се само допълнителни помагала по езика и различни избираеми допълнителни дисциплини.
Мдааа 6000 * 1500 = 9 000 000 - струва си да се направиш на ударен .. май ....
Но на г-жа Министър Клисарова Частните училища не са и приоритет  Twisted Evil
Виж целия пост
# 745
За картата за градски транспорт - не ползваме и нямам представа как е. Имат училищни автобуси.

За учебниците открих статия и как става финансирането за ЧУ (не знам дали все още е така)
http://www.segabg.com/article.php?issueid=2862&sectionid=2&id=0000301

2008 г. "Учебниците за държавните и общинските учебни заведения ще се поемат от бюджета, като парите ще се превеждат на МОН или общините в зависимост от собствеността на училището. Книгите за частните училища ще се осигуряват през бюджета на МОН."
Виж целия пост
# 746
Лени, комплектът учебници е еднакъв и в ДУ. И ние си  купуваме допълнителни за 30, 50 до 100 лв. на година (например за НЕ беше към 40 лв. + речници). Събирали сме деца, чиито родители не могат да купят.

За учебниците:
1. Значи част от субсидията вече я дават (прецедент, ех защо не сме в САЩ).
2. Правят го, за да увеличат оборота на издателствата и защото плащането е през МОн, които избират доставчика. Идея: обещайте, че ще пазарувате от фирмите, избрани по ЗОП. И за Вас добре по-ниски цени (на теория),и за обществото - парите се харчат по еднакъв начин.  Simple Smile


Вашите 6-9 млн. са капка в морето. Да ги наречем "бакшиш". Когато разберете къде е основната сметка за "масрафа", ще Ви дадат парите, за да спрете да питате.
Виж целия пост
# 747
Няма друга сметка освен този масраф. Не им изпълняват желанието заради недоволството и неодобрението на масите. Това е.
Виж целия пост
# 748

Вашите 6-9 млн. са капка в морето. Да ги наречем "бакшиш". Когато разберете къде е основната сметка за "масрафа", ще Ви дадат парите, за да спрете да питате.

Една дребна забележка - те са наистина НАШИ! Защото нашите деца са българчета!
И докато се делим на "ваши" и "наши", а не на само "наши" ..... не е добре работата ...
Много ми се ще да стане ясно, че ние не се борим за "едни пари", а се борим за едни принципи, които днес засягат децата обучаващи се в Частни учебни заведения, но утре ще засегнат други ....

http://www.segabg.com/article.php?id=652334#.UbX_eUqdpvQ.facebook - една страхотна статия, макар и леко встрани от разискваната тук тема, но много в целта!
Виж целия пост
# 749
biborana, чудесно обясняваш! Много неща ми се изясниха.

Значи това трябва да е схемата:

Държавата няма да даде пари на ЧУ. Но МОН може да даде от своя бюджет, например.
Държавата дава тези 10 мил. на МОН към бюджета му, а те - както са направили с учебниците - ги насочват към ЧУ.
Държавата се тупа в гърдите пред народа, че на богати пари не дава.
МОН пък заявява, че ще задели за децата от ЧУ, защото всички са равни.
Народът ликува - държава не дава пари на богатите, но и другото любимо се задейства - по-добре за децата да отидат отколкото при чиновниците.

Сега си обяснявам защо Сергей Игнатов и от фин. мин. все обясняваха, че парите и сега ги има и можело да се въведе от май за септември.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия