Горски дъхави цветя - за Мама ЮЛЧЕТО набра:)

  • 62 508
  • 602
# 225
Кости, вече официално честито!

Ади, спорна работа!

Виж целия пост
# 226
kydravoto, 17 ОДЗ да не е в Младост 1А? Върти ми се нещо такова из главата... Нашите живеят там и миналата година, когато кандидатствахме за ясла преглеждах и в този район.

Същата е buggy  Peace

***Ади***  честита работа  Hug . Майка ми беше до скоро детска учителка, та познавам бегло обстановката в голям женски колектив  Sad , дано при теб всичко е спокойно и да има разбирателство най-вече  Hug

И аз си търся работа от почти 1 година, нядавам се вече да се получи и при мен  Confused
Виж целия пост
# 227
данито,аз не съм кости,но и при нас е така. на детска градина родените до май месец тръгват на 4 години,а тези след май на 5 години.тя е задължителна и безплатна,две години. ясли има и там приемат от 3 месечни до предучилищна (горното),но всички са частни (някои в комбина с общините,които общини подпомагат по-социално слабите родители и поемат ЧАСТ  от таксата) и струват доста скъпо. примерно аз сега планирам да запиша Алето и ще давам половината си заплата там....в най-добрия случай:) предполагам и при кости е някаква подобна система.
Виж целия пост
# 228
Avchelinia, Дани, Даниела благодаря  bouquet

Дани, Маритка го е обяснила много добре, точно така е и при нас. Пък и на мен най-близката ясла ми е на 20км, та ми е по-изгодно да си ги гледам аз Grinning
Виж целия пост
# 229
Avchelinia, Дани, Даниела благодаря  bouquet

Дани, Маритка го е обяснила много добре, точно така е и при нас. Пък и на мен най-близката ясла ми е на 20км, та ми е по-изгодно да си ги гледам аз Grinning

мале! ние поне в километража сме добре.тук е осеяно с ясли (чатсните) и детски градини (задължителните). почти на никой не му се налага да мине повече от две,три преки до най-близката. Whistling
Виж целия пост
# 230
Живеем на село, та затова Peace

Ади помниш, а? Laughing На никой не сме казали и докато не пролиЧи няма и да казвам Mr. Green
Виж целия пост
# 231
ПоВня,поВня Mr. GreenХайде живи и здрави само,то само ще си покаже:hug:
Много са ви сложни системите с яслите,ние тук не трябва изобщо да ср обаждаме Blush
Виж целия пост
# 232
Живеем на село, та затова Peace

Ади помниш, а? Laughing На никой не сме казали и докато не пролиЧи няма и да казвам Mr. Green


.... след като направих теста казах само на някои най-близки, изчаках да мине прегледа, за да сложа лентичка и да се включа в априлската тема ..... на следващия ден - в един друг форум, в който не пиша аз, но пише майка ми и е коментирала внука си ... в темата за ежедневно лафче едно момиче пуска пост, че една съфорумка ще става баба отново, но тъй като не знае дали тя знае - няма да споменава коя; майка ми знаеше разбира се .... предположи, че се познаваме, аз не се сещам ......но бг мама е голяма инф. агенция; явно да се сложи дори само лента е достатъчно  Mr. Green
Виж целия пост
# 233
Alena, честито и на теб, лека бременност и здраво бебенце април месец)))))
 Hug
Виж целия пост
# 234
Много са ви сложни системите с яслите,ние тук не трябва изобщо да се обаждаме Blush

И аз така мисля. Всички вкупом мрънкат против системата у нас, а тя всъщност толкова ни улеснява, че повече от това не виждам накъде.
Виж целия пост
# 235
Ние си мрънкаме по принцип за щяло и нещяло.За това сме и на този хал,ама това е друга,дълга и безкрайна тема ooooh!

Алена,казахте ли на Калоян?
Виж целия пост
# 236
и детските градини са много евтини в българия.дори и за тамошния стандарт.не са половин или дори повече от половин заплата. само,ако това,че гледат по цял ден телевизия е вярно не го одобрявам,но предполагам не навсякъде го има това нововъведение.аз до скоро гледах в продължение на година и половина едно дете в нас срещу заплащане (може би някои от вас помнят),но от два месеца не го гледам вече.от него изкарвах 1/4 средна заплата.после започнах работа само за по 2,5 часа вечер (18.00-20.30ч) и го работя това точно една година,но ме устройваше,защото мъжа тъкмо си идваше от работа и аз отивах.така спестявах от детегледачески услуги,защото когато понякога той закъсняваше и го оставях на детегледачка от заработеното ми за вечерта (надницата ми) ми оставаха само 5 франка за мен.демек всичко си давах на гледачката,но мъжа ми смени работата и сега никога не е у нас,когато аз ходя на работа и промених пак работния си план.сега започнах друга работа,а в петък си пратих молбата з анапускане на вечерната работа.сега ще работя денем и ще плащам ясла,но ще и печеля леко повече от до сега,но пак доста от заработеното ми ще отива в яслата,но......детето  има нужда от себеподобни,които аз абсурд вече да му осигуря,защото се откъснах някакси от детските площадки и комуникацията с майки с деца,а и трябва да научи немски добре,защото му трябва. един вид инвестирам в него с тази ми постъпка. абе направо главата ми се запали да измисля как хем да работя малко (50% немисля скоро да превишавам),хем да не си давам всичките пари на някоя стринка,дето го слага пред телевизора докато ме няма,та в българия нещата май са някак по-приемливи въпреки всичките им недостатъци,от които се оплаквате. тук едва ли ще ни накарат да събираме пари за играчки в яслата,ама ние толкова им плащаме,че направо сградата на яслата направо им купуваме хахаха
Виж целия пост
# 237
Ние си мрънкаме по принцип за щяло и нещяло.За това сме и на този хал,ама това е друга,дълга и безкрайна тема ooooh!

Алена,казахте ли на Калоян?

казахме му, но не разбира особено .... първо беше свикнал постоянно да го нося и гушкам - вече няма как .... после бяхме на един СПА хотел и не мога да ползвам термозоната - беше много нещастен, защото го е страх от баща му и иска само с мен ....

заедно галим коремчето, в което спинка бебенцето, но мисля, че като цяло не му е ясно какво се случва, предполагам ще му е по-интересно и по-осъзнато, когато бебето рита newsm78
Виж целия пост
# 238
kydravoto, да не се окаже, че се познаваме с теб Wink
Госпожо Ади, честито!   bouquet Айде да те слушат децата в групата Wink

Маритке
, недей така, че ще ме откажеш от идеята да се местим към Швейцария  Mr. Green
При нас Общината (Виена) поема основните разходи за грижите за деца в детските градини, без значение дали са общински или частни. Родителите плащат за храна и "екстри". Под екстри имам предвид чужд език, спорт, танци, муз. инструмент и т.н. Общо взето няма голяма разлика в това дали детето ти ходи на общинска или частна градина. До колкото знам Общината поема и част от таксата за тагесмуттър. Та от тази гледна точка (достъп до ДГ) според мен нещата тук са доста по-уредени от тези в София.
Виж целия пост
# 239
ооо бъги,при вас си е супер! мен цените на детегледаческите услуги направо ме побъркват! самите детски заведения също не са кой знае какво-я набутани в партера на някой блок,я в голям апартамент,някои имат цяла къща,но не огромна....от тези старите швейцарски къщета,ама пак е добре,че имат поне собствен двор за игра,защото другите ги мъкнат по обществените площадки.натоварят ги в една каручка по 6 деца,други две каки бутат по една количка,за близнаци или тризнаци и ето ти как се води цяла детска градина на площадка.групите поне са малки.забравих колко бяха,но май нещо около 10-ина в група или 12. аз бях на оглед преди време в една ясла,която ми хареса.беше направена в една индустриална сграда,стаите бяха огромни с високи тавани,но всичко ново и чисто (да не си представи някой бг индустриална сграда хаха),имаха си стая с легла,а не по пода на дюшеци,както повечето практикуват и стаята беше голяма,а не някое забито килерче,като на една от много скъпите в града ни,където хич няма и да ходя да гледам.аз го знам от описанията на приятелка,а и ги виждам като и ходя на гости (в нейния блок са и играят пред градината и,защото там им е площадката на комплекса) как ги "обгрижват". да не говорим,че възпитателките са някакви тийнейджърки повечето,които още се вълнуват от "смс ли чакаш ти" и да гледат деца на мен ми е малко съмнително.май предпочитам лелките дето викат,че ще им изсипят супата във врата  Joy (шегичка),а на всичкото отгоре трудно се намира и място и има чакащи листи на повечето места:) ама викам хайде мен   ме устройва вече,защото моя е мнооого буен и неусмирим и му изпускам крайщата.да ходи малко там измежду непознати,защото има респект към такива да го понаучат малко на швейцарска дисциплина,защото те все пак си следват стриктно план-графика даден им от по-умните глави,да научи немския,защото неискам да има проблеми после в предучилищната и да бъде аутсайдер.в яслите мисля няма екстри като езици и инструменти,но не съм убедена,а в детските градини може би и да има,но и това не съм сигурна. мисля,че такива екстри са си отделни курсове.чак в училището вече имат всякакви спортове и занимания. в германия разбрах сега от сестра ми,че тръгвали на детска градина (безплатна разбира се) на 3 години,майчинството не беше сигурна колко им е,ама каза,че май е една година (тя сега ще с еосведоми,защото нали е бременна и я касае вече),а е било и три преди време,абе с две думи май навсякъде по отношение на децата е по-добре от швейцария.тук направо ти късат главата,ако искаш да рбаотиш и си майка. е......разбира се,ако имаш висока заплата вече е по-поносимо,но пък то и цената на яслата се вдига спорд заплатата:) затова много жени си взимат au pair mädchen. излиза в пъти по-евтино и ти върши много работа:) хайде пак се улях.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия