Хистеректомията - въпроси, отговори, коментари - II тема

  • 196 131
  • 753
# 435
Здравейте DIMITRINA2004,
Нямам идея какво е облацио, търсих и в интернет и нищо не намерих освен като доста специфичен  религиозен термин. Иначе аз живях с хиперплазия близо 20 години, лекуваха ме с високи дози прогестерон. Проявих немарливост през предходните две години и хиперплазията се развила в полип и впоследствие - в рак на ендометриума, оперирах се на 7 март тази година. От дистанцията на преживяното мога само да кажа, че на 6 месеца трябва редовно да се следите на гинеколог. Хиперплазията се получава от високите дози естрогени в организма, а естрогенът благоприятства и рака на гърдата. Тъй че проследяването е много задължително - редовна мамография и гинекологични прегледи. Също така, ако сте пълна, отслабнете - много е важно, аз не го направих и затова при мен нещата се развиха по този начин. Желая ви успех и здраве, преди всичко!  bouquet
Виж целия пост
# 436
Simple Smile Намерих го, казва се обаче аблация - метод на пълно премахване на ендометриума, така се отстраняват новообразувания, без да се прилага хистеректомия - т.е. отстраняване на самата матка. Много щадящ метод, бързо възстановяване, без операционен стрес. Не се притеснявайте Simple Smile
Виж целия пост
# 437
МОМИЧЕТА бихтели ми казали телефон на Д-р Илия Карагьозов
Виж целия пост
# 438
МОМИЧЕТА бихтели ми казали телефон на Д-р Илия Карагьозов

принципно записват час през централа ... имам 2 телефона на кабинета, но там записват само "пациенти с история на болестта при тях". Ако е спешно се застава пред кабинета, говори се с акушерката и винаги се получава. Успех  Hug
Виж целия пост
# 439
заради полип са ми направили аблацио на ендуметриума просто са ме изхабили
Виж целия пост
# 440
заради полип са ми направили аблацио на ендуметриума просто са ме изхабили

 Shocked това кой - Карагьозов ли?
Виж целия пост
# 441
отчаена съм просто незнам ще загубя матката си благодарение на тази аблация която ми направиха в майчин дом .Просто изчаквам до видя колко време ще издаржа и какво ще стане .Не ми беше обяснено подробно каква е тази процедура .               Представяме ви в обобщен вид докладите, посветени на различните техники на тотална ендометриална аблация, изнесени на годишната среща на Американското дружество по гинекологична лапароскопия* и Световния конгрес по миниинвазивна гинекология, проведен в края на 2005, подробности за който може да намерите на http://www.aagl.com.

Сигурност и безопасност на тоталната ендометриалната аблация

Ендометриалната аблация е една от новите техники за повлияване на пациентки с анормално кървене от матката. В миналото, ендометриалната аблация се извършваше чрез оперативна хистероскопия с резекция или термично изпарение на ендометриума. Тази така наречена „първо поколение техника“ е продължителна и изисква добра техника на хистероскопия.

Второто поколение техники на тотална ендометриална аблация не изискват добри хистероскопски умения и в повечето случаи се провеждат без директна визуализация (с изключение на хидротермалната аблация). Те са по-лесни за изпълнение, по-кратки и избягват риска от обемно обременяване на пациента с течности.

Един от основните проблеми, свързан с тези техники, са сигурността и безопасността на методите, въпреки че досега в литературата са съобщени малко случаи на значими усложнения.

В обзор върху публикации от електронната база-данни MEDLINE (от 2003 насам) за усложненията, свързани с тотална ендометриална аблация, Gurcheff и сътр. не съобщават за случаи на травми върху червата или перфорация на матката. Описани са два случая на кръвоизлив, един на тазова-възпалителна болест, 20 случая на ендометрит, два на кожни изгаряния втора степен, девет на хематометра и 16 на вагинит и/или цистит.

Същите автори са анализирали и данни от регистъра на MAUDE** на FDA. Резултатите показват 30 случая на перфорация на матката, осем на термични травми на черва и един на некротизиращ фасциит. Описани са общо 85 усложнения при 62 пациенти като при 12 пациенти се е наложила спешна лапаротомия.

В подобно проучване на данни от MAUDE, но за периода 1998–2005, Jardine и Sharp установяват 186 случая на усложнения, свързани с тотална ендометриална аблация (43 изгаряния на гениталиите, 39 термични травми на черва, 33 перфорации на матката, 30 инфекции, 19 маточни/цервикални лацерации, девет кръвоизливи, едно изгаряне на уретрата, една утеро-вагинална фистула и 11 други усложнения).

Около 33% от тези усложнения са могли да бъдат избегнати, смятат авторите. Те подчертават, че в някои от случаите са нарушени протоколите за работа или са направени технически грешки при работа с апаратурата.

В трето проучване на данни от регистъра MAUDE за периода 2003-2004, Atogho и сътр. са описали 99 регистрирани усложнения. При 54 от случаите се е касаело за нарушение на протоколите за работа с апаратурата, предписани от фирмата-производител.

Lethaby и сътр. в обзор, представен на конгреса, са сравнили първа и втора генерация методи за ендометриална аблация. Авторите са установили сигнификантни предимства на втората генерация методи по отношение на по-кратка продължителност на интервенциите и възможност за извършването им под локална анестезия. Пациентите, подложени на новите техники на аблация, са имали по-ниска честота на обемно обременяване с течности, перфорация на матката, лацерации на шийката и хематометра, като честотата на усложненията е била 0.5-1.2/1000 случая.

Четири случая на термични травми, свързани с предхождащо Цезарово сечение, представихa Jardine и сътр. Авторите препоръчват извършването на ултразвуково изследване на дебелината на миометриума при пациентки с прекарани операции върху матката, преди прилагането на второ поколение аблационни техники.

Причини за неуспех при ендометриална аблация

Скорошен обзор показа, че ендометриалната облация е много добър вариант за пациентки с маточно кървене, но методът е свързан с неуспех в около 5% от случаите, които завършват с хистеректомия в рамките на една година; за петгодишен период честотата на хистеректомия достига до 25%.

Vilos и сътр. представиха голямо ретроспективно проучване върху 174 (от общо 2860) пациентки след първична хистероскопска ендометриална аблация, стигнали до хистеректомия и проследени за период от 13 години. При всички е приложена или резекция на ендометриума и/или ендометриална аблация.

Повечето случаи на неуспех (67%) са настъпили в първите две години след терапията. Болката е била най-честата индикация на хистеректомия (82%). Аденомиоза е установена само при пациентките с болка (при 52% от тях).

Преди извършването на ендометриална аблация е необходима добра предоперативна оценка – препоръчва се пациентките да са на възраст над 35 години (и дори над 40 години); да имат размер на маточната кухина до 12 см; да нямат друга тазова или маточна патология.

Gemer и сътр. представиха данни за 128 пациентки, подложени на ендометриална аблация, която е била неуспешна в 10% от случаите.

Най-честата причина за неуспех е наличието на субмукозен фиброид. Според данни на Donovan и сътр., прилагането на хидротермална аблация е било свързано с необходимост от хистеректомия в 6% от случаите, като при 66% е установена аденомиоза или лейомиома.

Бременност след ендометриална аблация

Необходимостта от приложение на контрацепция след ендометриална аблация обикновено е проблем за пациентките. Въпреки че честотата на забременяване е ниска (около 0.7%), тя може да е по-висока при млади жени. За 43 случая на бременност след ендометриална аблация съобщават Cook и сътр. Те са били свързани с висок процент усложнения (аномалии в прикрепването на плацентата, спонтанен аборт, преждевременно раждане).

Обсъждане

Абнормното маточно кървене се среща при около 20% от жените на възраст 30-50 години, като при 10% се дължи на злокачествени заболявания или преканцерози; при 30% – на миоми; при 20% – на полипи. Останалите 40% са при жени с дисфункционално кървене при наличието на нормална маточна кухина, като диагнозата се поставя по метода на изключването.

Медикаментозното лечение на дисфункционалното маточно кървене не се е променило съществено през последните 20 години, с изключение на въвеждането на хормоналните импланти. Прилагат се нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) като naproxen и ibuprofen, които намаляват кръвозагубата, както и антифибринолитични медикаменти (tranaxemic acid).

Мощните синтетични прогестеронови препарати (като danocrine) са ефикасни, а парентералното приложение на високи дози естрогени също е от полза в тези случаи. Хормоналните импланти като Mirena са едни от най-ефективните при дисфункционално маточно кървене, тъй като техният локален ефект върху ендометриума е свързан с минимални системни странични ефекти.

Развитието на хистероскопията позволи точната диагноза на интраутеринна патология. За първи път Magos и сътр. са извършили трансцервикална резекция на ендометриума (trans-cervical resection of the endometrium – TCRE) през 1989 във Великобритания, като техниката става бързо популярна като алтернатива на хистеректомията в тези случаи. При добър подбор на пациентите, TCRE е успешна в 85% от случаите; около половината от пациентките преминават в аменорея, а останалите – в хипоменорея.

Най-честите усложнения при TCRE са интраоперативно обемно обременяване на пациентките с течности, перфорация на матката, следоперативно кървене, инфекции. Според обзор на British Society for Gynaecological Endoscopy, заболеваемостта при интервенцията е около 3%, а смъртността – 0.02%.

Методи за тотална аблация на ендометриума

При оценка на предимствата и недостатъците на даден метод за тотална аблация на ендометриума е необходимо да се включат следните показатели: процент на постигната аменорея и хипоменорея, субективна следоперативна оценка на пациента, необходимост и честота на последваща хистеректомия.

резекция на ендометриума с „roller-ball“ и бримка – тези техники са взаимствани от урологичните резектоскопи и адаптирани за ендометриална аблация. Честотата на аменорея по различни данни е 20-50%; положителна оценка от метода има при 85% от пациентите; необходимостта от повторно лечение или хистеректомия е при 5-10% от случаите.

интраутеринни термални балони – има два модела балони – Thermachoice (САЩ) и Caviterm (Швейцария). И двата уреда се състоят от катетър на върха на който е разположен латексов балон с нагревател. След като се постави в маточната кухина, балонът на Thermachoice се раздува с 5% декстроза до налягане 180 mmHg, след което течността се нагрява до 87 С за осем минути. При Caviterm се прилага по-ниска температура за по-продължително време.

Устройствата се лесни за използване, особено при високорискови пациентки на терапия с антикоагуланти. Неуспехът на метода най-често се дължи на недоброто проникване на балона в маточните рогове или на недостатъчна дълбочина на термална коагулация.

Честотата на аменорея при двата уреда е 15-30%; на хипоменорея – 40-50%; на еуменорея – 20-25%. Най-честите следоперативни усложнения са били фебрилитет (най-вероятно в резултат на ендометрит), хематометра, цистит.

радиочестотни термални балони – към интраутеринния балон се прикрепват 12 електрода, чрез които се подава енергия от 45 W, като продължителността на цикъла е четири минути. Устройствата се разработваха до 2000 година, след което производството им спря и повече не се предлагат на пазара.

хидротермална аблация – позволява прилагането на термо-деструктивна енергия върху ендометриума, чрез циркулиращ серум, нагрят до 90 С, като продължителността на цикъла е десет минути. За прилагането на метода е необходимо извършването на цервикална дилатация до осем милиметра.

Серумът се инжектира под контролирано налягане в маточната кухина до 40-50 mmHg, което е по-ниско от налягането на отваряне на фалопиевите тръби (70-75 mmHg). По този начин няма загуба на серум през маточните тръби.

Резултатите от международно проучване върху 650 пациенти с хидротермална аблация показват, че на 12-я месец след процедурата честотата на аменорея е 44.4%; хипоменорея – 37.5%; еуменорея – 13.8%.

триизмерна биполярна аблация – състои се от катетър, на върха, на който е монтиран разтварящ се метален скелет, покрит с метална мембрана, чрез която се подава електрическа енергия от 180 W. Необходимата енергия се изчислява автоматично в зависимост от дължината и ширината на матката.

Апаратът има аспирация за ендометриална тъкан и подсушаване на маточната кухина. Процедурата се прекратява при достигане на електрическо съпротивление от 50 ома, което показва достигане на достатъчна дълбочина на аблация. Продължителността на цикъла е 40-120 секунди, което го прави най-бързия метод за тотална ендометриална аблация. Честотата на аменорея е около 41%.

микровълнова ендометриална аблация – използва микровълни с честота 9.2 GHz и мощност 30 W за постигане на дълбочина на проникване в тъканите до 6 mm. Енергия се подава чрез интраутеринно устройство, като се достига температура от 95 С за период от 1-4 минути.

Честотата на аменорея е 37.5%, а 83.7% от пациентите са имали положителна оценка, сочат данни от проучване върху 500 жени, след период на проследяване от три години. Предимствата на метода са, че процедурата се извършва „на сляпо“ и се постига хомогенна и еднаква по дълбочина аблация с висока степен на ефективност. Недостатъци са високата цена на апаратурата и все още недостатъчният опит за работа с нея.

лазерна интерстициална хипертермия – използва фиброоптична технология с Nd:YAG (neodymium-doped yttrium aluminium garnet) лазерна енергия. Процедурата се извършва „на сляпо“ и продължава около седем минути. Температурата в маточната кухина достига до 102 С, но температурата на разстояние 6-7 mm от устройството не надвишава 60 С. Първоначалните резултати показват честота на аменорея 81% на шестия месец и 91% на 12-я месец. (ИТ)

* American Association of Gynecologic Laparoscopists (AAGL)

** MAUDE (Manufacturer and Facility Device Experience) е регистър на всички усложнения, свърза     
Виж целия пост
# 442
Д-р Карагьозов е вълшебник. За 40 дни след операцията съм като нова. Много внимателен, само добро мога да кажа за него. Съжалявам, че с години обмислях дали да се оперирам, всичко мина леко и безпроблемно.
Виж целия пост
# 443
Димитрина здравей!   Hug съчуствам ти.Аз самата бях много много гневна много дълго време (и все още съм на моменти) АЗ от личен опит препоръчвам доц. Славчев. Да взима скъпо НО имаш спокойствие и почти сто процента гаранция за успех. Не казвам сто защото това никой не го гарантира. Сто процента е че един ден ще умрем само Grinning   На много места чета че имало няколко доктора които взимали скъпо и какво като били добри ами има какво важно е и от това поне зависеше моят живот.  Аз  съм го казвала и пак ще го напиша благодарна съм на доц.Славчев и ще е така винаги за мен той е голям човек с още по голямо сърце(аз не съм платила и стотинка).За това което ти се е случило 1 се оплачи и второ само съвет поговори с някого .Психолог например.Не го събирай в себе си .Казвам го от опит защото аз все още плача често а не е хубаво да има стрес.Моят мъж не ме подкрепи и каза че това с психолозите не било за мен аз съм нямала нужда.А имам .    Извинете ме мацки за поста който май не е много по темата  bouquet Hug  Димитрина успех  bouquet
Виж целия пост
# 444
Димитрина здравей!   Hug съчуствам ти.Аз самата бях много много гневна много дълго време (и все още съм на моменти) АЗ от личен опит препоръчвам доц. Славчев. Да взима скъпо НО имаш спокойствие и почти сто процента гаранция за успех. Не казвам сто защото това никой не го гарантира. ....

Аз съм разочарована от Славчев - не само е скъп, но събира всички в един и същ час в личния си кабинет. Чака се с часове. Толкова ли е трудно да назначи лични часове на хората на половин час. Освен това имаше подпийнал вид - фъфлеше (той  може и да си фъфли човека). Преди това бях в кабинета му в гинекологията - е не бях виждала такава кочина, просто не мога да я опиша. Иначе шефката на образната диагностика в света Ана се изказа много ласкаво за него и каза, че имал "златни ръце" и е възхитена от резултатите от работата му.

Карагьозов за мен е ангел, който ми спаси живота. Не бях лежала в болница, но неговото отделение просто го обичам заедно с целия му прекрасен персонал.   bouquet
Виж целия пост
# 445
Ендометриална аблация

Много жени получават обилно менструално кървене през определен етап от живота си. Лекарите наричат това състояние "menorrhagia”. Ендометриалната аблация се прилага за лечение на менорагията чрез отстраняване на вътрешния слой на матката. Процедурата е минимално инвазивна и често отнема не повече от час, така че най-вероятно е да можете да се приберете в кьщи още сьщия ден.

Ендометриалната аблация не се препорьчва за жени, които:

Страдат от рак на матката ,вьзпалително заболяване на малкия таз или активна инфекция на уринарния тракт

Определен тип маточни аномалии

Използват вьтрематочен песар (спирала)

Желаят да забременеят
 
Желаят да използват метода с цел контрацепция  НА МЕН ТОВА НЕ МИ БЕШЕ ОБЯСНЕНО ИДИНСТВЕНО МЕ ПОПИТАХА ДАЛИ ИСКАМ ДА РАЖДАМ ОЩЕ ДЕЦА
Виж целия пост
# 446
Здравейте Дами  bouquet
Димитрина  по повод на това което пишеш за доц.Славчев само да уточня че това си е твое лично мнение както и моето САМО МОЕ!
Аз не съм била в частният му кабинет и не зная колко е чисто или мръсно(не ме интересува) Нито съм чакала там но имам доста познати включително и тук в форума и до сега такова оплакване също не съм чувала. Но ти си знаеш най-добре все пак си чакала. Относно говора му ами човекът не пие алкохол преди време е претърпял операция на главата.Не че теб те интересува но все пак да пишеш че е алкохолик мисля че не е редно.   Той е от хората които не обясняват много НО ако го попиташ ВИНАГИ ще отговори и обясни. При мен е идвал  включително и в неделя цивилен при все това че не бях в неговото отделение а при родилките. И пак казвам аз не съм плащала и стотинка.Е как мислиш защо  пиша суперлативи за доц.Славчев?  Да, за мен има златни ръце и огромно сърце!
До колкото разбирам нямаш рак  и ти пожелавам НИКОГА да не се разболяваш.  Но повярвай ми опре ли до там   светоусещането, мирогледа,  ценностите....се променят.
Извини ме ако съм те обидила или наранила с нещо.    bouquet


Виж целия пост
# 447
Извинявай но аз не съм писала нищо лошо за доц Славчев само това ,че е запознат с моя случай тъй като е завеждащ отделение където аз бях .Прочети добре кой какво е писъл !
Виж целия пост
# 448
Ох,  ooooh!  голяма съм  о..ца.Димитрина приеми моите извинения  bouquet  Е така е като прибързвам и реагирам емоционално. Наистина съжелявам Hug  И по принцип всеки си има право на мнение.На мен все още ми е малко болна тема и по някога се държа като настъпана по мазола #2gunfire
Ох спирам сега по темата че може да изръся още някоя глупост. Whistling 
Момичета как сте? Аз пак съм в Сф и май мисля с моя да се разделяме че нещата изобщо не вървят  между нас TiredСекса все още си е така болезнен.  Не знам надявам се че ще взема разумно решение.  Вие виждахте ли се?
Виж целия пост
# 449
Димитрина здравей!   Hug съчуствам ти.Аз самата бях много много гневна много дълго време (и все още съм на моменти) АЗ от личен опит препоръчвам доц. Славчев. Да взима скъпо НО имаш спокойствие и почти сто процента гаранция за успех. Не казвам сто защото това никой не го гарантира. ....

Аз съм разочарована от Славчев - не само е скъп, но събира всички в един и същ час в личния си кабинет. Чака се с часове. Толкова ли е трудно да назначи лични часове на хората на половин час. Освен това имаше подпийнал вид - фъфлеше (той  може и да си фъфли човека). Преди това бях в кабинета му в гинекологията - е не бях виждала такава кочина, просто не мога да я опиша. Иначе шефката на образната диагностика в света Ана се изказа много ласкаво за него и каза, че имал "златни ръце" и е възхитена от резултатите от работата му.

Карагьозов за мен е ангел, който ми спаси живота. Не бях лежала в болница, но неговото отделение просто го обичам заедно с целия му прекрасен персонал.   bouquet

Оххх.. рядко пиша вече, но не мога да не се включа в оф-топика след тези думи #Crazy
Пиша рядко, защото се чувствам здрава, жива, и се радвам на уникално малко създание - само и единствено заради златните ръце и невероятното отношение на доц. Славчев! Всички ме бяха отписали, само той ме изслуша, следи бременноста ми и изроди дъщеря ми!

ПО ред на обвиненията: Всеки ден ЧОВЕКА работи в поверената му Втора АГ клиника, води още едно отделение. Всеки ден е там - идвал е при мен, само да ме види, в неделя. В определените дни в частния си кабинет записва часовете след два. На половин час, наистина, но някои са за десет минутна ехография, други - за едночасова консултация и бърсане на сълзи. В един приключва редовната болнична работа, операции, консултации, визитации, в един и петнайсет прави оперативка на персонала и назначава на другия ден операциите, и пали с триста с цел /ако е възможно/, в два да е в услуга и на другите си пациентки. Сега да погледнем и към неговите обувки, които бидейки свръх-огромен размер, не можем да носим - какво става, ако започнала в 11 операция продължи 5 часа /като моята/?? Следва ли ежедневно да записва часове след пет, и да седи там до девет-десет часа, а на другия ден да оперира? Случвало се е и по час и половина да чакам в частния, но знам цената на живота си, и ходя с книжка  Hug

Относно второто обвинение - доц. Славче не пие! Преди по-малко от три години самият той се е сблъскал с туморно образование на мозъка, след подобна операция фъфленето е най-малкия остатъчен проблем. Това го прави още по-ангажиран с неговите пациентки, пак от личен опит говоря.. След раждането му подарих кошница с вино и шоколади - виното веднага замина за персонала, шокаладчето му напълни душичката.

В личния му кабинет в МД не вярвам да си влязла Simple Smile Там всъщност никой не влиза, аз успях, само за малко, защото виждайки изследванията ми ме разведе из цялата болница, всичко да провери лично. Да отбележа - без връзки, и без една стотинка. Чак ми стана неудобно, че не съм платила нищо, но бях в джаза, и по-късно се усетих.. Вероятно те е приел в 214, където е кабинета на Тюфекчиева /не я харесвам, зла е, тя първа ме настряска и държеше да правя при инситу конизация, бременна в четвърти месец!/, или в общото помещение на 5-тия етаж. Но в личния му няма как, той там и не преглежда, там му е администрацията за отделението.

Толко. Мога и още, ама ще размием темата. И аз като Гена се обиждам лично на тема Славчев, хахах, извинявай, ако звуча злобничко, но този човек спаси и мен, и дъщеря ми, без стотинка.. Изслуша ме, и макар че говори малко - говори достатъчно.. А усмивка като неговата, макар и рядко, няма:)

Гена, май няма да сварим всички заедно, ама поне с теб по МЛадост може да се видим   bouquet
Скрит текст:
При нас секса си е ок, ама мъжо още не може да оцени през какво съм минала, пък аз не обичам да ме подценяват.. Ама това си е за личен разговор, не за темата:)))

Димитрина, това, че Славче е началник на Тюфекчиева не значи, че е наясно - можеш да му се обадиш на мобилния, и да си се видите в МД, след като си била при нея. Няма да ти вземе допълнително, както в частния   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия