Дисциплината в училищата в чужбина

  • 8 214
  • 72
# 15
В Англия дисциплината хем я има, хем я няма. В началното училище всяко дете знае какво му е позволено и какво не и се спазва стриктно. Разбира се има булинг, най-важната полиси в училище е анти булинг полиси. И тъй като началните училища са самостоятелни и сравнително малки всичко опира до директора, каквото и да се случи детето се праща до директора и той решава какво да прави с детето. Най-тежкото наказание е отстраняване от училище за седмица или две.
Но има едно но..., това непрекъснато пращане до директора често не решава проблема, побойника продължава да си прави пакостите и учителя продължава да си го праща при директора. За мен, ако самия учител реши проблема ще е много от полза и за двете страни.

За секондарито училище информацията ми е от приятелка учителка. Казва, че дисциплината в повечето училища е ужасна, където и да е била първото нешо е да я запознаят с наказанията. Стигало се е ученици да са се качвали по прозорците по време на час, да се псуват, макар, че и там има наказания.

За сядането по земята, то в началното училище си е практика, ако не пишат са  на земята и така учителя им обяснява. Но тъй като тук една сесия продължава 60 минути децата могат да стават и да се разхождат, става доста шумно и дефакто няма тази дисциплина на кроткото седене и слушане.

Тук освен униформа за децата не се купува нищо за училище. Всичко се дава от училищата, разполагат със страхотна база, която понякога не я използават, а и такива разхищения се правят понякога... Sick Но пък са майстори по събиране на пари, ден без униформа - 1 паунд, някави игри - 3 паунда, доста пари събират за училище по този начин.

За образованието и какво учат и как няма да пиша, имали сме доста теми за това.
Виж целия пост
# 16
Роман мога да напиша. Слава  Богу, тази година съм временно и в друго училище, за да не се отчая съвсем. Най-големият проблем защо няма крупни мерки е порочното финансиране. Училищата взимат пари на глава ученик и съответно всеки се къта. А и, ако прекалено много проблеми има, много родители смятат, че техният принц или принцеса не са виновни и заплашват,че ще преместят детето. Големите класове + домашното възпитание (моето дете е уникално и има право да каже всичко) са в добавка и става каша.  Казала съм, че нещата в обществото трябва да ескалират и тогава има надежда за крупна промяна.

В училището с дисциплина: много изкъсо ги държат. Отстраниш ли ученик, отива в стая 13, където написва какво е станало.  Връща се в края на часа и получава наказание. Аз ги карам да преписват думи и изречения (поне да научат нещо ) или да размишляват какво мислят да правят в бъдеще с подобно поведение.При 3 нарушения: разговор с класен. При 5 със  сектор директор. При 7 разговор с родителите. Имах в разпасаното училище дете, което беше....ужас. Премести се в това и се опита да покаже такова поведение точно 3 седмици. Сега: слуша и изпълнява (расте в семейство, където няма правила. На 14 е, а пуши и пие наравно с майка си). Много искам да се преместя тук, но за съжаление няма работа за второто ми образование.  Confused

В разпасаното училище си оставен да се оправяш сам.  Tired


Виж целия пост
# 17

неприятното е, че когато им отпуснат все пак средства за модерни технологии, мултимедиална зала, пр., в училището на голямата ми дъщеря, самите учители я саботират, защото трябва да се научат да я използват и да си прехвърлят книжните записки на някакво електронно пособие  ooooh!

виж това е кофти, защото технологиите неизбежно навлизат в образованието. Преди 2-3 години се сьбраха пари за т н smart board, нещо като интерактивна черна дьска и учителите напълно подкрепиха процеса и се използва ежедневно от 1-ви клас.  Обаче както писах, устройството беше закупено по инициатива на родителите, училищния боард никога няма да отпусне средства.
Виж целия пост
# 18
Записвам се да ви следя и си мисля, че темата би била много по-полезна, ако все пак пишете и къде живеете, ако не сте нанесли тази информация в профила си. Уточнения от рода на "тук" или "при нас" не са от особена помощ на новаците, които не ви познават.
Виж целия пост
# 19
В Анлия смарт борд има във всяка класна стая, това от държавния бюджет, дори и в най-закътаното село. В доста от нърсарите също има, тези, които са към общината или големите вериги нъсари. Има много материали за смарт борд и се използва непрекъснато от учители обучени да работят с него. Другаде е просто за украса, а в нърсаритата пускат децата да шарят по борда.
Виж целия пост
# 20
Дочут от моя позната пример от Америка, детето седяло на пода, на килима, и си четяло. Вместо на чина. Не е вдигало шум. Явява се ужасно недисциплинирано дете.

В първите класове много често учебния ден започва на калима/ пода пред дьската.

Миналата година синьт ми беше много впечатлен от учителката и всеки ден ми разказваше кой е бил предупреден/ наказан. Учителката практикуваше следния метод: 1) устно предупреждение ( 2-пьти); 2)thinking chair- детето седи на стол и "мисли" вьрху поведението си и сьщо пише обяснително писмо до родителите си 3) учителя се обажда на родителите 4) посещение при директорката.

Тук (САЩ) методите за контрол над дисциплината в началните у-ща са подобни, само че се използват цветовете на светофара. Когато детето е на червено, класният/класната праща червена бележка на родителите. Бележката след това трябва да се върне на учителя, подписана от родител.

За да бъде пратено при директорката, детето трябва да се е сбило, умишлено да е счупило нещо или да използва ругатни/псувни/обидни думи.

Иначе момчето на мои познати беше изключено, понеже занесло пистолет-играчка в у-ще.

Относно четенето, в 3-ти клас голямата ми щерка и съучениците й разполагаха с кът за четене: сядаха върху разхвърляни върху пода шарени възглавници. Много уютно изглеждаше.
Виж целия пост
# 21
Сбъдваща мечти, благодаря за разясненията
Аз съм горе-долу запозната със системата в немско и не ми харесва, това което са ми разказвали
В това отношение шв.система е много по-добра
Ако бяха оправили и дисциплината вместо да я съсипват, щеше да е идеално


Тук смарт-дъски има тук-там, в първото училище нямаше, второто беше частно и имаше, в гимназията има също
Частното училище за нас беше безплатно, всяко дете си има нюджет и именно той се изпрашаще там като такса
Но разликата в качвството на преподаване, ангажимента и мотивацията на преподавателите беше доста голяма спрямо държавното

Пари не даваме за нищо, все пак ни прибират над 50% данък
В училище им дават не само материали, но и лаптопи в гимназията, които са персонални и всеки си го носи вкъщи
Техниката се използва непрекъснато
Няма хартиени записки и комп.неграмотни учители
Час по информатика нямат, всичко е вградено в предметите и се учи с прилагане на знанията

Хранят ги добре
Няма униформи
Плащат даже картата за транспорт, ако си на повече от 5 км от училището
Виж целия пост
# 22
  Има ли някъде електронен вариант на учебниците? Би ми било много интересно да надникна как са оформени.
Виж целия пост
# 23
  Има ли някъде електронен вариант на учебниците? Би ми било много интересно да надникна как са оформени.

Има, но влизам с мойта парола. Ще погледна дали мога да копирам нещо. Все повече училища започват да използват само електронни учебници и тетрадки. От една страна е улеснение и има много възможности (ако е добре направено), но от друга има реална заплаха децата да не знаят как да използват химикалка и книга.

В началните училища са по-напред с дигиталните дъски. В другите е въпрос на мениджмънт, въпреки че аз, като кажа как в строгото училище имат във всяка класна стая и ми казват, че понеже било католическо и имали повече пари. Разликата не е огромна, но така е по-удобно за обяснение.  Confused

За отсъстващите без извинение има наказания. Всеки час  е двойно присъствие.  Или глоба.  При дълго отсъствие е достатъчно родителите да кажат, че  е било болно. Обикновено няма злоупотреби, но за някои неща съм изненадана как се доверяват на казаното от родителите (понякога за сериозни болести, когато искат децата да получат някаква отсъпка / облага).

Тук е Холандия.   Wink

Виж целия пост
# 24
  Калинка, благодаря  bouquet Моля те, удари един принтскрийн, ако не те затруднява, на една страница, просто да видим как изглеждат.

  Ако искате и аз мога да кача снимка на български учебник?
Виж целия пост
# 25



Пари не даваме за нищо, все пак ни прибират над 50% данък
В училище им дават не само материали, но и лаптопи в гимназията, които са персонални и всеки си го носи вкъщи
Техниката се използва непрекъснато
Няма хартиени записки и комп.неграмотни учители
Час по информатика нямат, всичко е вградено в предметите и се учи с прилагане на знанията

Хранят ги добре
Няма униформи
Плащат даже картата за транспорт, ако си на повече от 5 км от училището

W'A'S'P' направо ми се иска да се преместя при вас. Данъците тук са сьщо високи, но това не пречи да се събират пари за какво ли не.  Допьлнително, според района в който е училището, има разлика в доходите на хората и това се отразява на парите които училището набира от доброволните акции. Дори мисля че в някои отношения училището в което аз сьм учила като дете, в соц Бьлгария, беше на по-високо ниво.
От това което чета и слушам, проблема не е в липсата на средства, а в това как се пренасочват парите. С риск да засегна друга тема, доста пари отиват за администрация, заплати и бонуси на менаджери. Миналата година беше извадена публична информация за това колко струва да се правят поправки и ремонти; например монтиране на електронна острилка излиза $2,000. Учителите, администрацията са организирани в профсъюзи и съответно са платени доста по-добре от средностатистическия канадец плюс годишно увеличение на заплатите и придобивки. Например едно от безумните придобивки беше че ако служител не ползва болничните си за годината, те се заплащат на пенсия. Средства за всичко това идва основно от данъците и с две думи има ограничен пул, от който малка част отива директно за образованието.
Малко се отплеснах, но това е болна за мен тема.
Виж целия пост
# 26
Тук не е така, Linden:), по отношение на заплащането на учителите. Изчислявала съм времето за подготовка, преглеждане, сбирки и часове и заплатата ми. Ами, направо си е благотворителен труд. Иначе ректорката е една от най-богатите жени в нашата област. Никой не знае какво върши.  Tired

Тук събират пари в началото на годината, но е за няколко екскурзии, които се организират. За неща за училище = не.
Виж целия пост
# 27
В нашия щат училищата се финансират чрез данъка за недвижимо имущество. Учителите в обществените училища са с едни от най-добре платените професии.

Училището никога не ме е карало да плазащам за нищо, освен за входни билети по време на field trips. Единствените моменти, в които съм била приканвана да давам пари, са били свързани с благотворителност. Или с мероприятия, организирани от родителския комитет.
Виж целия пост
# 28
Тук не е така, Linden:), по отношение на заплащането на учителите. Изчислявала съм времето за подготовка, преглеждане, сбирки и часове и заплатата ми. Ами, направо си е благотворителен труд. Иначе ректорката е една от най-богатите жени в нашата област. Никой не знае какво върши.  Tired

Тук събират пари в началото на годината, но е за няколко екскурзии, които се организират. За неща за училище = не.

Kalinka може би трябва да се преместиш в Канада Simple Smile. Единствено в началото взима време да се установиш. Знам че повечето учители работят за години, само, по заместване, до като им се отвори постоянен пост и след това няма мьрдене до пенсия.
 Аз сьм сьгласна че добрите учители влагат много повече време и труд, но сьщото е при много други професии.
Виж целия пост
# 29
Линден, и тук учителите са супер добре платени и така би трябвало да бъде според мен

Но лично мнение е, че държавата все повече затъва и не бих я препоръчала вече на никого
Даже и ние се оглеждаме за ново място
Не ни харесва политиката на ежегодишен внос на хиляди необразовани пришълци, които после са цял живот на държ.издръжка с многобройните си семейства, нито пък войнственият феминизъм, заради чието описание тук преди месеци някои невярващи дами ме направиха на салата
Изобщо нещата вървят на зле вече от години според мен


Чудно ми е на тези -50 как си поддържате колите, нещо по-специално има ли?  newsm78
Шведските на север са масово вътре с печки и нагревател на двигателя, иначе не палят под -30, или поне така се твърди
Ние като живеехме на север, също я държахме все включена към контакта, а в града паркирахме само в отоплени гаражи

Повечето градове имат отоплени централни улици, където сняг и лед не се задържат, да не се пребиват пешеходците
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия