"Увреждащо психиката" на детето ли е дългото кърмене?

  • 23 357
  • 311
# 30
Тъкмо щях да кажа, че нормите не са нещо абсолютно, а са културно обусловени (конкретно за кърменето говоря).
Виж целия пост
# 31
Разбира се, че не са абсолютно, а ориентировъчно. И не само за кърменето, за всичко от живота.

Чак пък "дълбоко сгрешено"  Laughing Няма нищо сгрешено, грешно, погрешно в това да кърмиш под 3 месеца. И е излишно вменяването на вина на жените, които не могат/не искат/нямат възможност да го правят (все пак до съвсем скоро дългото кърмене и дори кърменето не беше такъв тренд) Когато с първото си дете успях едва два месеца и половина ми идеше да си разбия главата в стената - ревях и си мислех, че ако бях в природата, детето ми нямаше да оцелее. После ми светна, че съм човек, не мамуна и че като такъв имам право да се възползвам от всички благинки на цивилизацията, включително АМ. И че на детето му е нужна една спокойна майка, а не притеснена, брояща глътките  Laughing кърмачка.
Виж целия пост
# 32
От биологична гледна точка кърменето е нормата.
От културна и социална гледна точка - може и "тренд" да се нарече, в някои общества (като нашето).
Това обаче не променя факта, че кърмата е най-добрата храна за бебето.
Виж целия пост
# 33
По последното изобщо не споря. Малко изместихме темата, предлагам дискусията да се прехвърли тук  Hug
Виж целия пост
# 34
Tani, откъде го изнамери този "психолог", бе? Моя близка е завършила психология на детското развитие, е, практикувала е малко. Не искаше да кърми дълго сина си (чест й прави, че го кърми 8 месеца все пак), защото щял да се увреди психически. Помолих я да ме запознае с научните изследвания и статии, откъдето е почерпила това си притеснение. Статии не видях, но чух нова версия на причините за отбиването - искала да си ходи насам-натам, да оставя бебето при баба за по два-три дни, а не да е на разположение за кърмене. Напълно легитимни желания според мен, въпросът е, че нямаше нужда в началото да си измива ръцете с несъществуващи научни изследвания.

За проговарянето, това е смешно.

За сукането от скука не знам, но за сукането от зъбки знам. И смятам, че при положение, че детето се буди с вой по няколко пъти на нощ и драпа по устичката си, плачейки безутешно от болка, е в пъти по-добре да му дам да си сукне и да заспи здраво и спокойно за още няколко часа, отколкото да го разнасям  из къщата, да сипвам "полезните" панадоли и да пускам детски филмчета по нощите. Или да го оставя 40 (!) минути да "се наплаче" (както спомената позната), при положение, че всеки от нас знае какво е болка от зъбобол... За мен това е варварство по-лошо и от панадола, и не смятам да давам сметка на никой за начините, чрез които аз лично създавам психо-физически комфорт на детето си, хеле пък статии да му търся... Да намери статии той! Нали той е спецът, ние сме "само майки".

Виж целия пост
# 35
karmelita,и аз достигнах до това заключение!Предпочитам да му дам да сукне и да се успокои,отколкото да се мъчим взаимно.През ноща не се събужда вече,спи от 2 месеца без да суче.Само за зъбки от време на време се събужда.Аз питах една психоложка,от форума тук видях че е такава и и писах.Ще копна да видиш тя какво пише.
Цитат
няма нито едно изследване, което да показва, че дългото кърмене нанася вреда по какъвто и да е начин на когото и да е от семейството. няма такива данни. вероятно си чела, че всъщност данните са други - дълго кърмените бебета, тези, които са оставени да се отбият сами са всъщност много по-самостоятелни и сигурни в себе си. световната здравна организация ползва и изследвания върху психологичното и социално развитие на децата когато прави препоръките си и специално казва - кърмене поне до 2 години и след това докогато майката и детето желаят.

"увреждане на мозъка" не е психологически термин, да не говорим за "мамино синче". кърменето е само част от вашите отношения. естествено е, че ако има кърмеща двойка, при която отношенията по принцип на на прекомерна зависимост, то кърменето става част от тях, а не обратното. когато се правят такива изказвания от съседи е донякъде простимо, но от колеги, аз го намирам за неприемливо, не на последно място защото това противоречи на основни етични принципи на професията. например - този човек направил ли е оценка на детето - дали самостоятелността/зависимостта му от теб са в границите на нормата за възрастта му. има ли някакви конкретни данни, извлечени с валидна методика (на гости и салата още не е такава), които да го карат да се притеснява за детето? няма, просто защото не това му е било работата. той нанася повече вреда, отколкото да помага и това е непрофесионално.

аргументът за разликата между психосексуалното развитие на момчетата и момичетата ми е много любим - значи - за момичета е горе-долу по-приемливо да се кърмят дълго, но при момчетата - уврежда им се мозъка. това е изключително неразбиране на фройд, който описва психосексуалното развитие при децата и нагледен пример за сексуализацията на женското тяло. ето защо

да, фройд казва, че момчетата и момичетата минават през различни стадии на психосексуално развитие и това е нормално, защото имат да се идентифицират с различен родител. но отново стигаме до това, че всичко това се случва независимо дали детето е кърмено или не. питам се дали на момчетата не трябва (по тази логика да им се дават биберони? или трябва да не ги гушкаме? или какво?!?!)

за твоето дете гърдите ти не са сексуален орган, те са част от теб, то не знае, че приятелят на баща му не може да разбере това. напротив, кърмейки го и ти му показваш, че женското тяло има и друга ценност, не само да продава неща, да може да дарява толкова много. когато ти не се срамуваш и не сексуализираш тялото си, няма и той да го прави. всъщност ИМА изследвания и отново фройд показва как когато една нужда е фрустрирана (незадоволена) тя се превръща в проблем. дори има доста писано по въпроса около агресията срещу кърмещата двойка - първо не се кърми, второ не повече от няколко месеца, трето не на публично място, четвърто не момчета...... и, че това идва тъкмо от несъзнавана завист, защото голяма част от хората не са били кърмени достатъчно дълго. зная, че звучи отвлечено, особено за хора, на които не им е работата да мислят за тези процеси Simple Smile

има една много хубава книга Brastfeeding older Children http://homepage.ntlworld.com/ann.sinnott/index.htm, където има много информация по темата. за съжаление и там колеги са се изказали ужасно (тоест заявяват собственото си мнение, а не изследвания), но коментара на Ан синот е много добър.

и последно - залагам каквато сума пари поискаш, че огромна част от мамините синчета, хората със зависимости и тн не са били кърмени на поискване и дълго, а ако са били - и погледнем отношенията в семейството им - това ги е спасило да не са още по-зле. между другото Мелани Клайн - която първа започва терапия на деца и изучава най-ранното развитие - казва точно това - кърменето помага, а ако някой се е разболял (има психологичен проблем) кърменето му е помогнало той да не е по-тежък.
Виж целия пост
# 36
Тогава още не бях чувала за важността на нощното кърмене за лактацията,но му казах на моя ако иска да поспи няколко месеца сам с детето и да го приспива гладен в 3 през ноща,но да не чувам и гък от бебето.Аз ще спя в другата стая.Отказа дивака  hahaha

Важността на нощното кърмене касае лактацията, а не потребностите на бебето.
Наистина ли не схващате разликата?
Виж целия пост
# 37
Шайн, кое те наведе на мисълта, че някой не схваща разликата?
Виж целия пост
# 38
Много от действията на дълго кърмещите жени, които обикновено са обект на дискусии се представят с аргумента, че това, което правят е заради нуждите на детето. Истината е , че в повечето случаи тези действия са продиктувани от задоволяване изцяло на техни потребности и обясненията звучат също толкова абсурдно, колкото и  на некърмещите жени.
Дали едно дете няма да предпочете да спи сладко цяла нощ, отколкото да яде през нощта, за да стимулира лактацията на майка си?
Това е също толкова абсурдно, колкото и примера от горния пост с жената, която е спряла да кърми след 8-я месец , за да задоволи свои социални потребности.
Защо изобщо е нужно някой да коментира или да се оправдава защо кърми или не кърми. Явно самият той чувства нещо нередно в цялата ситуация- конкретно и авторката, и цитираната жена.
Ако си убеден в това, което правиш и си ок с решенията си, няма да ти пука нито дали не си кърмил нито един ден( и ако някой те попита дори няма да ти мине през ума да даваш обяснения защо не си го направил), нито дали кърмиш до първи клас( и отново няма да търсиш оправдания за действията си).
Виж целия пост
# 39
Леле, Шайн, какви ги написа. Нямам какво да кажа.  #Crazy
Виж целия пост
# 40
Дали едно дете няма да предпочете да спи сладко цяла нощ, отколкото да яде през нощта, за да стимулира лактацията на майка си?
98% от бебетата - не. В техния жизнен ритъм изобщо не е заложено "спане сладко цяла нощ", ако не преминат яка дресировка (а много и на нея не поддават).
Изобщо, то и възрастните се хранят 2-3 пъти на ден, ама при бебетата не е точно така.
И стимулирането на лактацията е едно (налага се в ограничен брой случаи, обикновено при бастисано начало в болницата и/или недоносено бебе, а след 30-40-ия ден лактацията е установена и като правило не е необходимо да се прави нищо, освен да следваш сигналите на бебето), а нуждите на детето - съвсем друго. Много ясно, че бебето го изисква! Защо ли изобщо се хабя да обяснявам?

Г. Краули, нямам предвид случаите на затруднения и непотръгнало кърмене, в които е направено всичко възможно за случая. В примера ми ставаше дума успешно начало и целенасочено пълно отбиване на бебета между 3 и 6 месеца, по културни причини.
Виж целия пост
# 41
Цитат
Защо изобщо е нужно някой да коментира или да се оправдава защо кърми или не кърми. Явно самият той чувства нещо нередно в цялата ситуация- конкретно и авторката, и цитираната жена.
Ако си убеден в това, което правиш и си ок с решенията си, няма да ти пука нито дали не си кърмил нито един ден( и ако някой те попита дори няма да ти мине през ума да даваш обяснения защо не си го направил), нито дали кърмиш до първи клас( и отново няма да търсиш оправдания за действията си).
Напълно съм съгласна.
Виж целия пост
# 42
За всякакви такива въпроси обичам да питам и "Това звучи ли еволюционно обосновано?"
Често е "не".

А друг важен въпрос, който трябва да се задава в днешно време, в сегашните културни особености, е "това ще звучи ли по-различно, ако заменя "гърда" с "шише"?" и гледаме после какво се получава.

Ако в уравнението се казва "детето е силно зависимо от майка си и е кърмено", и намираме за отговор "виновникът е кърменето", то ако в замененото "детето е силно зависимо от майка си и се храни с шише", виновникът не е шишето, нещо куца.
"Детето е кърмено и не говори". "Детето е хранено с шише и не говори". Хммм. А може би не трябва да се търси виновник там, където 1) няма или 2) е друг?
Виж целия пост
# 43
Дали едно дете няма да предпочете да спи сладко цяла нощ, отколкото да яде през нощта, за да стимулира лактацията на майка си?
За "едно дете" не зная, но моето определено не предпочита да спи сладко по цяла нощ.
Виж целия пост
# 44
Замисли се колко е полезно за дете на две години да няма пълноценен нощен сън и как му се отразява това Peace
Хайде за бебе на 1-2 месеца ще се съглася, но към третия месец децата сами започват да си изграждат дълга фаза на нощен сън.
Та кое е по-важно за едно дете- съня или храненето?
Но малко се отклоняваме от темата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия