Празник ли е за вас 2 юни?

  • 10 426
  • 180
# 45
Изобщо не се учудвам от разни дискредитиращи Ботев реплики: такива има не от година-две, не от десетилетие, а от самото начало на трудния път в утвърждаването му като герой. Още З. Стоянов го представя странно: че в с. Задунаевка играел казачок, участвал в пехливански борби и имал любовница селянка. Но най-драстичният случай на дискредитиране на Ботев е от 1929 г. - една книга на автор, подписал се като Макдъф, който нарича Ботев "зловеща личност" и го обижда по всевъзможни начини. От последните години се сещам за писателя Л. Дилов (баща) и за куп особи, писали неапологетично за Ботев. Да си спомним и за есето на ученичката "10 причини да мразя Ботев", за филма "Ботев е идиот" - макар че при тях заглавията са малко подвеждащи.

И така, няма да коментирам тези нагласи, питам се само защо Ботев е "спорен" герой, защо е възможно той да пробуди и отрицателни мнения, защо на него се "посяга", а на Левски - никога? Защо Левски е сакрализиран (вкл. буквално - от алтернативния синон, все още има църкви с негови... икони), а образът на Ботев е далеч от този на светеца?
Виж целия пост
# 46
Бях сама в стаята си, за поредна година ми се насълзиха очите. Под прозореца ми тренират деца - всички те застанаха без напомняне мирни, навели глави.
Дъщеря ми (7 год.) на връщане от училище каза, че си е мислила в тази 1 минута за тези, които са дали живота си за нас. Толкова. Това е смисълът. Не е вече за нас, поостарелите и закърнелите, за малките и възприемчивите. Да се позамислят просто за неща, по-значими от таблета, поредния курс и собственото си д..е.
Виж целия пост
# 47
Изобщо не се учудвам от разни дискредитиращи Ботев реплики: такива има не от година-две, не от десетилетие, а от самото начало на трудния път в утвърждаването му като герой. Още З. Стоянов го представя странно: че в с. Задунаевка играел казачок, участвал в пехливански борби и имал любовница селянка. Но най-драстичният случай на дискредитиране на Ботев е от 1929 г. - една книга на автор, подписал се като Макдъф, който нарича Ботев "зловеща личност" и го обижда по всевъзможни начини. От последните години се сещам за писателя Л. Дилов (баща) и за куп особи, писали неапологетично за Ботев. Да си спомним и за есето на ученичката "10 причини да мразя Ботев", за филма "Ботев е идиот" - макар че при тях заглавията са малко подвеждащи.

И така, няма да коментирам тези нагласи, питам се само защо Ботев е "спорен" герой, защо е възможно той да пробуди и отрицателни мнения, защо на него се "посяга", а на Левски - никога? Защо Левски е сакрализиран (вкл. буквално - от алтернативния синон, все още има църкви с негови... икони), а образът на Ботев е далеч от този на светеца?

 А защо не? Това са живи хора. Не може всички да са сакрализирани.
Виж целия пост
# 48
В 12 ч. бг време бях навън и застанах мирно права. "Чух" сирените и настръхнах въпреки слънцето. В този момент в мислите и в сърцето си бях в България и изпитах гордост, че съм българка. Много специален момент.
Тук се включват сирени всяка събота в 12 ч. и тогава винаги се сещам за 2-ри юни.
Виж целия пост
# 49
Лично аз съм много против сакрализирането на реални хора дори със сериозен принос към дадена част от историята, научно откритие и т.н. Просто в един момент образът им за мен става фалшив, измислен, губи от своята пълнокръвност и човечност
Виж целия пост
# 50
...
 А защо не? Това са живи хора. Не може всички да са сакрализирани.

Мисля, че не бях разбрана правилно. Пази, Боже, да искам всички да бъдат сакрализирани (използвам понятието метафорично). Чудя се защо обаче Левски е превърнат в "светски светец" (цитирам М. Тодорова), дори извън метафората е канонизиран през 1996 от алтернативния синод (колкото и нелегитимен да е той, в случая ме интересува жестът); и всичко това при положение, че доказано Левски е извършил убийство. И защо този процес на сакрализиране не сработва при Ботев?
Виж целия пост
# 51
Лиле, колко са големи учениците, които са хукнали да се евакуират?Не знаят ли, че всеки втори юни чрез сирените отдаваме почит?
Девети клас са. Объркали са се. Не знам защо, може би заради неприятното земетресение от преди няколко дни, което тук усетихме доста силно.
И да успокоя останалите - учителят при тях е бил на място и ги е спрял на вратата и са си помълчали, после са поговорили, в час по български език са били. Интересно, че първо са си събрали тетрадките и учебниците и после са хукнали. Може да са объркали с учение, понеже както казах сирените са били слаби и едва са се чували.
Виж целия пост
# 52
Поливах си цветята на терасата, всички минувачи долу бяха спрели. Една мацка направи маневра да не запушва улицата, излезе от колата и застана неподвижно.
Виж целия пост
# 53
Аз съм в шах как някои хора омаловажават и не ценят историята си,героите си,заветите на дедите си.
Май няма друг народ като нас дето само да вика,че чуждото е по-хубаво.
Всички чужденци все си изтъкват миналото/а някои държави ги има от двеста години,ама си се хвалят колко са велики/,все кой какъв и какво направил,а ние Ботев и Левски отрекохме.
Напускам темата защото нямам сили и нерви да се ядосвам.
Не народ,а мърша.
Виж целия пост
# 54
Тази година като включиха сирените бях в разгара на приготвянето на бебешки бисквити  Simple Smile
Сега сериозно, дали ще спреш или не, е въпрос на личен избор, но за мен е тъжно, ако този звук не те накара поне за момент да се замислиш. Освен за самия Ботев и всички герои, свързани с Освобождението, аз лично винаги се замислям като цяло за смисъла на живота и колко важно е да имаш своя кауза, нещо истинско и голямо, в което да вярваш. Това променя всичко и да, прави нещата сакрални.  
Виж целия пост
# 55
Отдавна спрях да съм патриот. Но сърцето ми трепва при звука на сирените. Станах права, заедно с хората, с които до момента говорехме седнали. 1 минута всеки потъна в мислите си. Не боли. Горда съм обаче, че децата ми знаят защо вият сирените на 2.06 и без да ги карам стават прави и стоят мирни една минутка. За мен това е начин просто да отдадеш почит на значимите хора( независимо дали в революционните дела или в поезията са значими!!!).
Абсолютно това е и моето мнение! С детето (7г) бяхме вкъщи. То дойде да ми каже,че вие сирената и трябва да застанем прави. Навън минувачите също бяха спряли. После й припомних какво сме си говорили за Ботев, прочетохме Хаджи Димитър.
Виж целия пост
# 56
Пуснах си химна и стоях права докато го слушах тихичко.В този ден и час почти винаги изпитвам тъга.
Виж целия пост
# 57
2 юни - ден на Ботев, така си знам от училище още. На този ден нищо особено не се случва, освен че си спомням за борците за свобода. То това е и целта, хората да си спомнят, не да празнуват или да се пънат в патриотични пориви и да постват стихотворения на Ботев във фейсбук.
А със сирените не учудвам, че така е станало - като са мултифункционални, хората свикват и не им обръщат никакво внимание. Веднъж учебни, втори път учебни, трети път за почит. Е да, ама ние вече свикнахме, че ги пускат без повод и не се впечатляваме. Някой ден ще извият за евакуация и никой няма да се мръдне от мястото си. Днес не се усетих защо вият, бях забравила коя дата е и изобщо не станах права, останах си да проверявам задачи.
Виж целия пост
# 58
2-ри юни е ден на честване на загиналите за свободата на България, като за патрон на това честване е определен един от най-велики хора излизали от нашия, български род – Христо Ботев. И аз съм на мнение, че думата “празник” не е удачно да се използва в случая, тъй като тя се отъждествява с някакво щастливо събитие, а на 2-ри юни не отбелязваме такова. Но това дали ще наречем днешния ден “празник” или “ден за честване” не е толкова важно, колкото това да знаем кой/кои и какво почитаме и защо го/ги почитаме. Като гледам обаче някои от коментарите в темата и ми става ясно, че някои или не осъзнават подвига на хората чиято памет почитаме днес или са някакви огромни неблагодарници и малодушници. И тъй като има доста изписани щуротии няма да се спирам на всяка поотделно, а само ще кажа, че си заслужаваме положението, в което се намира цялата страна, защото когато човек не уважава сам себе си (в това число и своята история, защото тя е неразделна част от всеки човек по света, независимо от неговата националност) то тогава няма как да очаква и другите да го уважават, а когато не те уважават, то най-нормалното нещо е не да живееш добре и достойно, а просто да съществуваш.

п.п. Много пъти съм питал, отговор не съм получавал, но въпреки това пак ще попитам: Кой ви каза/От къде прочетохте това, че Ботев е убит от свой четник??? Много искам да разбера.
Виж целия пост
# 59
За мен е ден на Ботев. Любимият ми български поет, но също много харесвам и прозата му. Гений. Не съм стояла мирно и права, но разгледах пак някои негови снимки в нета, четох негови писма. Така го почетох.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия