Празник ли е за вас 2 юни?

  • 10 426
  • 180
# 75
Тоест, денят на обесването на Левски също е 'празник', щом има по-широко значение и обхваща чествания, отбелязвания и т.н. Интересно, не знаех. За мен "празник" има и винаги е имал само празнуващо значение т.е позитивно. Според мен това не е 'празник" деня на Ботев и затова няма в мен 'празнично чувство', а въпроса беше какви чувства имаме на този ден.
Виж целия пост
# 76
Едно време баща ми спираше колата и ни караше да слезем и да застанем мирно. Не знам дали в днешно време и един баща би спрял и би накарал децата си да слязат и да помълчат малко. А най-много ме е яд, че трябва да замълчат за малко политиците. И да си помислят какво означава животът и политиката ти да са подчинени на интересите на родината.
Виж целия пост
# 77
п.п. Много пъти съм питал, отговор не съм получавал, но въпреки това пак ще попитам: Кой ви каза/От къде прочетохте това, че Ботев е убит от свой четник??? Много искам да разбера.

Тези хипотези се зараждат непосредствено след смъртта на Ботев; започва непрестанното търсене на лобното му място (което също е обгърнато с многобройни предположения); също къде точно е пронизан (сърцето, челото?); от кого е убит (турчин, свой?). За мен всичко това е част от митологизирането на един герой; това, че е "убит от свои", си е устойчив мит.


За хипотезите и своеобразната мистика около смъртта на Ботев ми е ясно – все пак дипломната ми работа беше посветена на Ботев, но колкото и да съм се ровил в различни документи, книги и всякакъв друг вид източници на информация, никъде не съм откривал нищо (дори и намек) за това, че Ботев може да е убит от свой четник  (говоря разбира се за официалната българска историография и официалните документи свързани с това събитие, а не за изказвания и писания на знайни и незнайни персони).Та затова искам да знам кой все още поддържа тази теория или хората, който вярват в нея се оповават само на различни слухове и митове.
Виж целия пост
# 78
Тоест, денят на обесването на Левски също е 'празник', щом има по-широко значение и обхваща чествания, отбелязвания и т.н. Интересно, не знаех. За мен "празник" има и винаги е имал само празнуващо значение т.е позитивно. Според мен това не е 'празник" деня на Ботев и затова няма в мен 'празнично чувство', а въпроса беше какви чувства имаме на този ден.
Стига, де! И Великден ли вече не е празник? Защото, нали, нищо позитивно не се е случило преди 2000 години.
Виж целия пост
# 79
Тоест, денят на обесването на Левски също е 'празник', щом има по-широко значение и обхваща чествания, отбелязвания и т.н. Интересно, не знаех. За мен "празник" има и винаги е имал само празнуващо значение т.е позитивно. Според мен това не е 'празник" деня на Ботев и затова няма в мен 'празнично чувство', а въпроса беше какви чувства имаме на този ден.
Стига, де! И Великден ли вече не е празник? Защото, нали, нищо позитивно не се е случило преди 2000 години.

Ако Възкресението не е "нищо позитивно", то какво е?
Виж целия пост
# 80
Тоест, денят на обесването на Левски също е 'празник', щом има по-широко значение и обхваща чествания, отбелязвания и т.н. Интересно, не знаех. За мен "празник" има и винаги е имал само празнуващо значение т.е позитивно. Според мен това не е 'празник" деня на Ботев и затова няма в мен 'празнично чувство', а въпроса беше какви чувства имаме на този ден.
Стига, де! И Великден ли вече не е празник? Защото, нали, нищо позитивно не се е случило преди 2000 години.

Великден е празник. Нещо много положително се е случило тогава. Сериозен ли е въпроса?!
Виж целия пост
# 81
Писах и редактирах, после трих. Не ми се влиза в спор за възкресението, възнесението и Христо Ботев сега. Не ми е чистоплътна релацията, нямам сили да говоря/пиша.
Просто исках да кажа, че не е нужно да сме буквоядци, когато говорим за "празник". Едва ли някой днес отваря бутилка шампанско, нали?
Виж целия пост
# 82
Ами щом не е време да обсъждаме, не задавай 'сериозните' си въпроси:)
Виж целия пост
# 83
п.п. Много пъти съм питал, отговор не съм получавал, но въпреки това пак ще попитам: Кой ви каза/От къде прочетохте това, че Ботев е убит от свой четник??? Много искам да разбера.

Тези хипотези се зараждат непосредствено след смъртта на Ботев; започва непрестанното търсене на лобното му място (което също е обгърнато с многобройни предположения); също къде точно е пронизан (сърцето, челото?); от кого е убит (турчин, свой?). За мен всичко това е част от митологизирането на един герой; това, че е "убит от свои", си е устойчив мит.


За хипотезите и своеобразната мистика около смъртта на Ботев ми е ясно – все пак дипломната ми работа беше посветена на Ботев, но колкото и да съм се ровил в различни документи, книги и всякакъв друг вид източници на информация, никъде не съм откривал нищо (дори и намек) за това, че Ботев може да е убит от свой четник  (говоря разбира се за официалната българска историография и официалните документи свързани с това събитие, а не за изказвания и писания на знайни и незнайни персони).Та затова искам да знам кой все още поддържа тази теория или хората, който вярват в нея се оповават само на различни слухове и митове.

Позовават се на показания на очевидци.
Виж целия пост
# 84
п.п. Много пъти съм питал, отговор не съм получавал, но въпреки това пак ще попитам: Кой ви каза/От къде прочетохте това, че Ботев е убит от свой четник??? Много искам да разбера.

Тези хипотези се зараждат непосредствено след смъртта на Ботев; започва непрестанното търсене на лобното му място (което също е обгърнато с многобройни предположения); също къде точно е пронизан (сърцето, челото?); от кого е убит (турчин, свой?). За мен всичко това е част от митологизирането на един герой; това, че е "убит от свои", си е устойчив мит.


За хипотезите и своеобразната мистика около смъртта на Ботев ми е ясно – все пак дипломната ми работа беше посветена на Ботев, но колкото и да съм се ровил в различни документи, книги и всякакъв друг вид източници на информация, никъде не съм откривал нищо (дори и намек) за това, че Ботев може да е убит от свой четник  (говоря разбира се за официалната българска историография и официалните документи свързани с това събитие, а не за изказвания и писания на знайни и незнайни персони).Та затова искам да знам кой все още поддържа тази теория или хората, който вярват в нея се оповават само на различни слухове и митове.

Оповават се на показания на очевидци.

Брей,  Alexandria*, голяма умница си, включително и в правописа.
Виж целия пост
# 85
Ами щом не е време да обсъждаме, не задавай 'сериозните' си въпроси:)
О, пардон. Приеми, че въпросът ми е риторичен (за тебе тъп  Simple Smile) и подмини.
Извинявам се наистина, рядко пиша, но просто нещо си мое ме ръчна в твоя пост.
Виж целия пост
# 86
п.п. Много пъти съм питал, отговор не съм получавал, но въпреки това пак ще попитам: Кой ви каза/От къде прочетохте това, че Ботев е убит от свой четник??? Много искам да разбера.

Тези хипотези се зараждат непосредствено след смъртта на Ботев; започва непрестанното търсене на лобното му място (което също е обгърнато с многобройни предположения); също къде точно е пронизан (сърцето, челото?); от кого е убит (турчин, свой?). За мен всичко това е част от митологизирането на един герой; това, че е "убит от свои", си е устойчив мит.


За хипотезите и своеобразната мистика около смъртта на Ботев ми е ясно – все пак дипломната ми работа беше посветена на Ботев, но колкото и да съм се ровил в различни документи, книги и всякакъв друг вид източници на информация, никъде не съм откривал нищо (дори и намек) за това, че Ботев може да е убит от свой четник  (говоря разбира се за официалната българска историография и официалните документи свързани с това събитие, а не за изказвания и писания на знайни и незнайни персони).Та затова искам да знам кой все още поддържа тази теория или хората, който вярват в нея се оповават само на различни слухове и митове.

Оповават се на показания на очевидци.

Брей,  Alexandria*, голяма умница си, включително и в правописа.

Да, използвала съм "термина", който цитирах.
Виж целия пост
# 87
Писах и редактирах, после трих. Не ми се влиза в спор за възкресението, възнесението и Христо Ботев сега. Не ми е чистоплътна релацията, нямам сили да говоря/пиша.

Да не би да искаш да кажеш, че Ботев е нехристиянски, че неговото безсмъртие е по-скоро езическо, отколкото безсмъртието на светците?
Виж целия пост
# 88
Да, използвала съм "термина", който цитирах.

Момчето може и да е сгрешило, но поне, пишейки дипломната си работа за Ботев, очевидно е попрехвърлило сведения и поназнайва повече по този казус.

Пак казвам, не откриваш топлата вода; митът "убийство от свой" се възпроизвежда през десетилетията. Но тъй като не е потвърден, тъй като е хипотеза, ние следва да го приемаме тъкмо така.

П.П. А впрочем - откъде произлиза този мит "убийство от свой" (известен не само у нас, но и у нас - вж. Левски и поп Кръстьо, да кажем). Произлиза от евангелския наратив - Христос и Юда, от библейския - братоубийството. Това са устойчиви сюжети.
Виж целия пост
# 89
Писах и редактирах, после трих. Не ми се влиза в спор за възкресението, възнесението и Христо Ботев сега. Не ми е чистоплътна релацията, нямам сили да говоря/пиша.

Да не би да искаш да кажеш, че Ботев е нехристиянски, че неговото безсмъртие е по-скоро езическо, отколкото безсмъртието на светците?
Извиних се, Мамасита, не бих искала да навлизам в подробности за това как усещам тези два дни. Мнението ми е непопулярно, което не означава автоматично, че не уважавам осезанието за тях на другите.  Peace  
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия