Празник ли е за вас 2 юни?

  • 10 426
  • 180
# 90
Да, използвала съм "термина", който цитирах.

Момчето може и да е сгрешило, но поне, пишейки дипломната си работа за Ботев, очевидно е попрехвърлило сведения и поназнайва повече по този казус.

Пак казвам, не откриваш топлата вода; митът "убийство от свой" се възпроизвежда през десетилетията. Но тъй като не е потвърден, тъй като е хипотеза, ние следва да го приемаме тъкмо така.

П.П. А впрочем - откъде произлиза този мит "убийство от свой" (известен не само у нас, но и у нас - вж. Левски и поп Кръстьо, да кажем). Произлиза от евангелския наратив - Христос и Юда, от библейския - братоубийството. Това са устойчиви сюжети.

В случая на Ботев, произлиза от фактологията около убийството му, която е базирана на свидетелски показания. За сметка на това, митът за предателството на Левски от поп Кръстьо е истински мит, но повечето хора са убедени, че е истина.
Виж целия пост
# 91
Да, използвала съм "термина", който цитирах.

Момчето може и да е сгрешило, но поне, пишейки дипломната си работа за Ботев, очевидно е попрехвърлило сведения и поназнайва повече по този казус.

Пак казвам, не откриваш топлата вода; митът "убийство от свой" се възпроизвежда през десетилетията. Но тъй като не е потвърден, тъй като е хипотеза, ние следва да го приемаме тъкмо така.

П.П. А впрочем - откъде произлиза този мит "убийство от свой" (известен не само у нас, но и у нас - вж. Левски и поп Кръстьо, да кажем). Произлиза от евангелския наратив - Христос и Юда, от библейския - братоубийството. Това са устойчиви сюжети.

В случая на Ботев, произлиза от фактологията около убийството му, която е базирана на свидетелски показания. За сметка на това, митът за предателството на Левски от поп Кръстьо е истински мит, но повечето хора са убедени, че е истина.

 Alexandria*,  посочи ми фактологията, моля те - дай тук достоверен източник, който сочи, че Ботев е убит от четник.

В момента държа Биобиблиографията на Ботев, съставена от Илия Тодоров (големият български текстолог, който разобличи "Символ-верую" на българската комуна" като мистификация). Тази биобиблиография съдържа всички текстове (дописки, статии, книги и пр.), писани някога за Ботев (от 1876 до края на 90-те години на 20 век). Няма сериозен текст (а в момента имам поглед към всичките), който да твърди, че Ботев е убит от четник. Има хипотези, но не и факти.

Та, чакам сериозен източник, който да подкрепи тезата ти. Под "сериозен" разбирам не статия в "Блиц", "Десант" и пр. Не че не са забавни, но сега опираме до наука.

Виж целия пост
# 92
Преди 2-3 години се разрових покрай фактите около убийството.
Може би гледам много НМП, но си очежидно убийство от много близко разстояние.

По темата - ненавиждам сирените, особено след като ги подновиха.
Днес ги пропуснах, като никога!
Иначе слушах БНР и си говорихме за Ботев.
Виж целия пост
# 93
п.п. Много пъти съм питал, отговор не съм получавал, но въпреки това пак ще попитам: Кой ви каза/От къде прочетохте това, че Ботев е убит от свой четник??? Много искам да разбера.

Тези хипотези се зараждат непосредствено след смъртта на Ботев; започва непрестанното търсене на лобното му място (което също е обгърнато с многобройни предположения); също къде точно е пронизан (сърцето, челото?); от кого е убит (турчин, свой?). За мен всичко това е част от митологизирането на един герой; това, че е "убит от свои", си е устойчив мит.


За хипотезите и своеобразната мистика около смъртта на Ботев ми е ясно – все пак дипломната ми работа беше посветена на Ботев, но колкото и да съм се ровил в различни документи, книги и всякакъв друг вид източници на информация, никъде не съм откривал нищо (дори и намек) за това, че Ботев може да е убит от свой четник  (говоря разбира се за официалната българска историография и официалните документи свързани с това събитие, а не за изказвания и писания на знайни и незнайни персони).Та затова искам да знам кой все още поддържа тази теория или хората, който вярват в нея се оповават само на различни слухове и митове.

Позовават се на показания на очевидци.

И тези очевидци са...???
Интересно ми е защото има различни мнения на въпросните очевидци къде е улучен Ботев - в главата или в гърдите, къде е конкретното място на неговата смърт (има няколко изследвания през години в тази посока) и т.н., но никъде никой и думица не се казва, че войводата е убит от свой четник. Ако разполагаш с някакви нови сведения - документи, историографски проучвания и т.н., в които някои застава с името си и казва, че Ботев е убит от негов четник, сподели ги с нас, за да ги обсъдим. Но ако твърденията ти се базират само на непотвърдени слухове, то изобщо няма за какво повече да говорим, защото това звучи несериозно.  
Виж целия пост
# 94
...За мен "празник" има и винаги е имал само празнуващо значение т.е позитивно...

Какво значение има как го възприемам аз или ти?
Има си речници, които дават официалното тълкуване на думата. И там няма уточнение, че се отнася единствено за позитивни поводи, но и за чествания на събития.
Виж целия пост
# 95
Никола Обретенов е очевидец, който дава показания, които започват с: " Най-сетне, когато станан здрач..."
Ей, тоя здрач много ме мъчи!
Как се улучва човек от разстояние, с оръжие от ония времена, по здрач.
И единствения човек - Перо, който е бил с тях/Ботев и Обретенов/, е улучен право в сърцето.
И остава само Обретенов.
Ох, става прекалено ясно така.
Това е стара история, между другото.
Виж целия пост
# 96
И аз мисля, че речникът не отразява живота.
Задушница не е празник. Празнува се раждане, почита се памет.
Всъщност не - не е така - няма "или":

"Значение на думата празник

мн. празници, (два) празника, м.
1. Ден, в който се чества, празнува някакво събитие, и самото тържество по този повод. Национален празник. Семеен празник. Студентски празник.
2. Неработен ден (обикн. свързан с честването на някакво събитие)."

Тъжен ден. Заради саможертвата на умни и вярващи хора. И заради безхеберието на една шепа народ, който не спира да затъва.
Виж целия пост
# 97
За мен денят и сирените са повод да сведа глава пред хората, които са загубили живота си за България. Не ме интересува кои от тях са герои, кои са били пратени насила да се бият, кой кого е убил или предал. Благодарна съм, че аз и децата ми не познаваме войната.
Скрит текст:
Винаги си спомням и за една мила и добричка другарка по пеене от началното училище, която ми отвори очите за:

Настане вечер - месец изгрее,
звезди обсипят сводът небесен;
гора зашуми, вятър повее, -
Балканът пее хайдушка песен!
Виж целия пост
# 98
Какъв празник е днес за вас?
Какво направихте и почувствахте, когато прозвучаха сирените в 12 часа?
Досада? Безразличие? Вълнение? Защо?
Как реагираха хората около вас?
Моля, споделете вашите мисли и чувства...


...За мен "празник" има и винаги е имал само празнуващо значение т.е позитивно...

Какво значение има как го възприемам аз или ти?

Нещо се обръках  Rolling Eyes хем питаш как го възприемаме този празник, хем няма значение, хем като ти кажем, че не го възприемаме като празник вадиш тълковния речник.

Ами ето го значението на думата празник от тълковния речник:

мн. празници, (два) празника, м.
1. Ден, в който се чества, празнува някакво събитие, и самото тържество по този повод. Национален празник. Семеен празник. Студентски празник.
2. Неработен ден (обикн. свързан с честването на някакво събитие).

Синонимен речник
(същ.) празненство, тържество, веселие, веселба, церемония, пиршество, пир
(същ.) събор

Българо-Английски речник
holiday; feast
прен. (поради радостно събитие) gala day
Виж целия пост
# 99
Добре, Не се сърди, не го празнувам, а го тъгувам този ден.
Така по-разбираемо ли е...
Виж целия пост
# 100
Никола Обретенов е очевидец, който дава показания, които започват с: " Най-сетне, когато станан здрач..."
Ей, тоя здрач много ме мъчи!
Как се улучва човек от разстояние, с оръжие от ония времена, по здрач.


А в някои националистически телевизионни предавания, на които съм попадала, се е твърдяло, че Н. Обретенов е убил Ботев. Трябва ли това да се приема за чиста монета? Трябва ли безусловно да вярвам на телевизии СКАТ, АЛФА или както там се казват. Мислиш ли, че във въпросните предавания прононсират нещо нечувано и досега неизвестно? Ботев се "дъвка" от 1876 г. до сега, изказани са всякакви глупости, които сега въпросните паранаучни предавания "преоткриват".

П.П. Сетих се за нещо забележително: поне 100 години след смъртта на Ботев периодично биват пускани слухове, че той е жив; че не е загинал и се крие. Трябва ли да им вярваме?
Виж целия пост
# 101
"Значение на думата празник
мн. празници, (два) празника, м.
1. Ден, в който се чества, празнува някакво събитие, и самото тържество по този повод. Национален празник. Семеен празник. Студентски празник.
2. Неработен ден (обикн. свързан с честването на някакво събитие)."

По същия начин аз маркирам друго.
Значение на думата празник
мн. празници, (два) празника, м.
1. Ден, в който се чества, празнува някакво събитие, и самото тържество по този повод. Национален празник. Семеен празник. Студентски празник.

Нещо се обръках  Rolling Eyes хем питаш как го възприемаме този празник, хем няма значение, хем като ти кажем, че не го възприемаме като празник вадиш тълковния речник.

Да. Ползвам думата, която ми е набита в главата от дете и коя все още се ползва.
След като всеки втори пост е защо съм използвала тази дума, тогава вече копирах какво казва речника, решението на МС и т.н.
Идете официално да обжалвате, не зависи от мен  Peace

Виж целия пост
# 102
Ако някоя умна тиква от високите етажи е решила да нарича подобен ден "празник", трябва ли непременно да се съобразяваме? Обесването на Левски и то ли е "празник"? Някой би ли го нарекъл така?
Виж целия пост
# 103
Не ми беше /е/ празнично, нито никакво - съвсем обикновен ден.
Чух сирените на стола пред компютъра, стана ми мъчно за Ботев; видях с изненада, че е станало 2 ЮНИ!?!!!  Shocked - т.е. половината година почти е изтекла и се замислих за мои си неща.
Както вероятно са направили и повечето хора. Да, прекланяме се пред делото на Ботев и пред делото на всички загинали /без значение кой-как е загинал, важно е какво е направил/, пък и оцелели -  и въобще всички от минало време - за България.
И си мисля, че вече е нашето време... да вършим дела за България...
Виж целия пост
# 104
Ако някоя умна тиква от високите етажи е решила да нарича подобен ден "празник", трябва ли непременно да се съобразяваме? Обесването на Левски и то ли е "празник"? Някой би ли го нарекъл така?

Думата си е дума, има 2 значения - весело празнуване и честване на някакво събитие. Какво повече има да се тълкува?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия