Банка за майчина кърма - гр. София

  • 16 097
  • 25
Здравейте, мами!

Бих искала да се обърна към тези от вас, които имат излишна кърма, след като са нахранили бебето си, здрави са, и имат желание да направят добро на недоносени, алергични, болни и др. бебета.
Става въпрос за Банката за майчина кърма в ж.к. Гевгелийски, гр. София.

Има много нуждаещи се бебета и твърде малко на брой дарителки.

За повече подробности давам сайта, на който можете да се информират: http://www.bankazamaichinakarma.hit.bg/donorki.html

Защо отварям тази тема - попаднах на няколко майки вече, някои от които имат второ и трето дете, които никога не бяха чували за тази институция.

Надявам се темата да срещне желаещи да се включат в това Дело майки дарителки.


Виж целия пост
# 1
Не че физически съм в състояние да дарявам кърма, но още навремето това ме отказа:

"Наш екип от лекар и мед. сестра посещава дома на кандидат-донорката, като по този начин се преценяват условията в които тя живее"

Виж целия пост
# 2
Не че физически съм в състояние да дарявам кърма, но още навремето това ме отказа:

"Наш екип от лекар и мед. сестра посещава дома на кандидат-донорката, като по този начин се преценяват условията в които тя живее"

а мен точно това ме успокои, когато реших да дохранвам с донорска кърма - преди това въображението ми рисуваше картини на мърляви циганки, които се изцеждат в някакви буркани  Sick

п.с. много подкрепям апела на авторката на темата  Peace навсякъде по белия свят има такива банки за кърма, дарителките са буквално дарителки - нищо не им се плаща, имат достъпна информация за тези места и добра логистика, за да даряват. Имат и манталитет, и информираността да помогнат за подобна кауза.... тук у нас на донорките се плаща, и въпреки това няма достатъчно ...  Confused
Виж целия пост
# 3
На мен ми е пределно ясно каква е целта.
Виж целия пост
# 4
 Желаещи да дарят кърма има изключително много, но БМК има изключително тежки изисквания, което отказва донорките. Забележете изисквания, които нямат отношение към безопасността на кърмата!
 Изброявам само някои, които ми идват на прима виста: минимум количество на ден 250-300мл (в стария им сайт дори беше минимум 300), което е твърде много за голям процент от майките. Кърмата започва да се приема само след като са готови изследванията на майката и е сключен договор. Веднъж станал донор, се задължаваш да бъдеш редовен, а не само понякога.

 В повечето чужди банки изследванията са дори повече (например ДНК тест на всяка порция мляко), т.е. не се прави компромис със сигурността, но другите изисквания са доста по-насърчаващи донорките.
Също имат някакъв минимум количество, което е по-ниско от тук обаче (100-150гр). Освен от донорки на договор, приемат и мляко, което е изцедено преди да бъде сключен договора и преди изследванията. Просто изчакват да излязат резултатите и тогава пускат млякото към бебетата (в БГ докато мине тази процедура, млякото се изхвърля от майката... или поне не се дарява). Може да се дарява инцидентно и без договор (например само в първите седмици, докато майката се справи със свръхпроизводството или ако майката реши, че има ненужни излишъци в хладилника)
 
 При всички случаи се правят изследвания както на майката, така и на всеки контейнер с кърма.

Приятелка оставяше кърмачето си през един уикенд при бабата и тогава изцеждаще по над 2 литра мляко. Но това се случва само два до три пъти в месеца наведнъж, а не редовно цедене ежедневно. За това нямаше как да дари кърмата. Ежедневно в България се хвърлят в канала десетки литри кърма, само защото изискванията на БМК са твърде високи.

  Мисля, че този факт може да се промени, ако много жени, които отговарят на здравословните и хигиенични изисквания, имат ненужно мляко, но не са готови да станат редовни донорки, започнат да изискват/молят/питат (на който какъвто стил му харесва  Grinning ) от БМК да приемат млякото.  На единични запитвания не обръщат внимание, но когато започнат да валят питанки, може пък някой някъде там нещо да реши да направи.
Виж целия пост
# 5
Освен това, ако искам да стана донор, ще трябва явно да си купя фризер.
Виж целия пост
# 6
Бих дарявала, в първите 6 месеца наистина имах много излишна кърма. Хвърляла съм, дребната не ядеше изцедена или замразена кърма. Изискванията наистина са доста необмислени, жалко. Във Варна дори няма такава банка  Tired
Виж целия пост
# 7
От любопитство разгледах изискванията на някои английски банки за кърма - процедурата за даряване е доста по-опростена. Само на едно място имаше обвързване с количество и то беше 2 литра на месец, а тук говорят за 300 мл. на денонощие.

Изследванията на донорката не ми стана ясно у нас кой ги плаща?
Виж целия пост
# 8
Здравейте!

Благодаря за проявеното внимание, радвам се, че темата ми е срещнала заинтересовани.

Действително хигиенните изисквания са високи, но това е породено от факта, че тази кърма се дава главно на недоносени и алергични бебета. Същите правят алергична или стомашно-чревна реакция, ако кърмата не е идеално чиста.
Но има и кърма, чиято замърсеност е по-висока и тя отива за по-нечувствителни бебета.

Аз лично поемам ангажимента да обобщя и ескалирам долупосочените мнения, благодаря за обратната връзка. Точно това е хубавото на комуникационни канали като този - човек може да събере мнения и да ги предаде за обработка.

Отговарям за изследванията - те са абсолютно безплатни за донорката. Дори и да не бъде одобрена за такава, ако изследванията посочат, че не е годна, пак са безплатни.

Относно това, че не се приема кърма, която е изцедена, преди да са направени необходимите изследвания - самото изцеждане по хигиенни мерки на БМК е твърде различно от това, което майката прави, преди да е запозната с тези мерки.

Давам пример - навсякъде по упътванията на помпи за кърма пише, че трябва да се стерилизира помпата и да се измият добре ръцете. Но...!!!! трябва да се измият и гърдите със сапун!

Повярвайте ми, има разлика - аз самата се цедях като стерилизирах помпата и си миех ръцете. Но не миех гърдите. Сега кърмата, която съм изцедила по този начин, мирише след размразяване, защото по гърдите е имало микроби. Елементарно, но кой да се сети.

Фризерът ми е пълен с негодна кърма, която мирише. Трябва да я изхвърля цялата и язък за парите за стерилни торбички на Лансинох, за стерилизирането, за държането на фризера на -18 градуса по Целзий.

Ако се интересувате, ще снимам изискванията, които са на една страница формат А4 и ще ги публикувам. Ще са безкрайно полезни на майки, които искат да си замразят кърма за черни дни. Действително има разлика във вкуса на кърмата, която е изцедена по условия на БМК, спрямо тази в нормални (неинформирани) условия. Опитвала съм и двете и има разлика!

Това е засега.

Поздрави,
Йорданка
Виж целия пост
# 9
Действително хигиенните изисквания са високи, но това е породено от факта, че тази кърма се дава главно на недоносени и алергични бебета.

Алергични към какво?
Виж целия пост
# 10
Здравейте,

Има всякакъв вид алергии - за повече информация можете да се обадите на някой от изброените телефонни номера на този уеб адрес http://www.bankazamaichinakarma.hit.bg/contact.html и квалифициран персонал ще Ви отговори компетентно. Аз не съм запозната в детайли.

Поздрави.
Виж целия пост
# 11
Това за миенето на гърдите и аз не го знаех. Много полезно инфо  Peace
Виж целия пост
# 12
Tezaria, моля, ако имате общо с БМК, да ни го съобщите и да си говорим сериозно за промените, които е странно, че не са предприети до момента. Тук или по официален път.

 Да се мият гърдите със сапун преди всяко изцеждане е голяма крачка към разраняването на гърдите, което пък застрашава не само донорството, но и кърменето на собственото бебе.
 Размразената кърма мирише след размразяване, но не по посочените от Вас причини.  Ако имате желание, мога да Ви кажа какво да правите с кърмата, която според Вас е негодна. "Елементарно" но не съвсем  Wink А от чисто любопитство и питам, знаете ли как мирише Вашето млякото, изцедено от измити със сапун гърди? Специално уточнявам Вашето, а не мляко от различни майки, съхранявано при различни условия.

 Въпреки уверенията Ви, предпочитам да вярвам на богатия опит на банки от целия свят. И предлагам да минем на ТИ, ако е удобно?
Виж целия пост
# 13
Здравей, skrech!

Ще се радвам да си говорим на Ти и също и да науча и аз нещо, а именно какво да правя с изцедената кърма и защо тя мирише, след като бъде размразена.

Да, имам общо, аз съм донорка към тях от 4 месеца. Именно като ми съобщиха, че едно шише са го пресявали и пресявали, защото било по-замърсено, и са го пуснали към бебетата чак след седмица и нещо работа над него, и аз попитах "Защо не го  бракувахте изначално" и те ми отговориха "На нас ни трябва това мляко". Тогава реших, че трябва да се направи нещо. И реших да пиша тук.

Аз мия гърдите два пъти на денонощие - сутрин в 9 ч и вечер в 21 ч. Бебето ми отказва да яде от лявата гърда, защото имам един по-широк канал, от който се задавя, и го кърмя само от дясната. Съответно лявата я цедя два пъти на денонощие. И нямам проблем с миенето със сапун. Аз използвам течен, ако това може да има значение. И после нанасям (понякога) крем по гърдата, но не върху ареолата и зърното.

Да, както пиша в по-горната публикация, съм опитвала и мирисала размразено МОЕ мляко от измити и неизмити гърди и уверявам, че има разлика. При първите просто не мирише, няма никакъв мирис.  

Целта на тази тема е разпространението на знание за съществуването на Банката и повече майки да се съгласят да даряват кърма, а изискванията за хигиена аз не мога да коментирам, но ще говоря с персонала на Банката, ако биха искали и лично да се включат в дебата тук.

Благодаря.
Виж целия пост
# 14
 Благодаря ти за всичко, което правиш, за да дариш нуждаещо се бебе с безценно мляко!

 Размразената кърма може да е напълно годна за бебето, но пак да мирише неприятно (според някои майки  мирише на домашен сапун) или да има метален вкус. Това се дължи на промените, които настъпват в мазнините от престояването (понякога и престояла незамразена кърма замирисва така). Не защото е бактериално замърсена, а под въздействието на ензими.
 А миризма може да е дошла и от неправилно съхранение - когато съдовете не са били плътно затворени, миризми от фризера могат да се просмукват при млякото. То пак може да се даде на бебето, ако не е развалено.
 Разваленото мляко има мирис на гранясало или кисело и има кисел вкус.
 Дори да се притесняваш, че млякото може да не е годно за бебето, можеш да сипваш във ваничката му или да ползваш като козметика за напукани лакти/пети/колене. Действа много добре  Simple Smile

  По ареолите има жлези, които отпускат мазен секрет. Той прави кожата мека, еластична и лесна за манипулации (като например да се оформи в устата на бебето по нужния начин и после да се върне в стандартна форма по много пъти в денонощието). Ако се отмива, особено със сапун, който допълнително изсушава,  кожата става суха, трудно се оформя по бебешката уста, може да се появи чувствителност или дори да се разрани (от където вече може и да се инфектира гърдата). Този естествен защитен секрет е и антибактериален, така предпазва от бактериално замърсяване зърното и ареолата. За това обикновено миене само с вода веднъж на ден е достатъчно. Ако кърмеше от тази гърда, измиването на слюнката на бебето щеше да има значение, но пак водата е достатъчна.

 Аз в никакъв случай не бих искала да се занижават изискванията за доброто съхранение и проверка на донорката/кърмата с нужните изследвания. Но има други правила, които не касаят сигурността, а възпрепятстват даряването. Щом на други места по света приемат не само "отвреме-навреме", но и само еднократна доза, а също и кърма съхранявана от преди сключването на договор, значи има как се да помисли за такава опция и тук. Ясно ни е, че и от финансиране зависи, но продължавам да съм уверена, че има как да се подпомогнат още много бебета, при това в някои случаи и по-евтино, от колкото излиза традиционната пътека за даряване.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия