Банка за майчина кърма - гр. София

  • 16 098
  • 25
# 15
С големия ми син изцеждах много кърма и за кратко обмислях да дарявам чрез БМК, тогава изискването беше 500мл/денонощие. Whistling
Сега също се замислям, но честно казано май пак ще се откажа. Това си е ангажимент, всеки ден по 300мл не са малко; за в началото е о.к., поне аз съм цедила по толкова м/у кърменията за облекчаване на гърдите, но после като се регулира кърмата, вместо на разходка с бебето, трябва да цедиш. А и като решиш да я намаляш може да не се окаже толкова лесно. Според мен трябва да има опция да даряваш от време на време, след като веднъж си одобрен. А и това миене на гърдите със сапун, като го прочетох сега, допълнително ме отказа. Навсякъде по лекциите за кърмачки се обяснява зърното да не е пресушено, за да не стават рагади. Знам какви ми стават ръцете, когато веднъж не си сложа ръкавиците, за да измия чинии. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 16
Здравейте,
Аз дарявах кърма към банката за майчина кърма. Правих го в периода на по-силна лактация и когато кърмата ми намаля престанах. Дарявах за период от 3-4 месеца, като имах прекъсване на 2 пъти, защото приемах лекарства. От личен опит мога да Ви кажа, че количествата са ориентировъчни, а не задължителни. Кърмата се взима от служител на банката един път седмично. Аз обикновено успявах да напълня 4 банки по 450 мл седмично, като само 2 пъти успях да напълня 6. При започване на даряването дойде сестра от банката вкъщи и взе гърлен и носен секрет от мен и от бебето, кръв от мен и проба от кърмата. Остави ми празни стерилни банки в които да започна събирането на кърма. След като изследванията бяха готови започнха да я взимат, те лично от вкъщи. Не са ме ангажирали с носене. Изцедената кърма се съхранява в стерилни банки от тях, като се замразява и се долива в замразената банка. Никой не ви ангажира с количества и период от време, Аз дарявах когато и колкото можех. Тъй като бебето ми е родено март, дарявах през лятото и прекъсвах, когато ходехме на вилата. Никога не съм имала проблеми за това. Повярвайте ми не е бог знае какъв ангажимент, просто трябва да дарите излишната кърма, която така или иначе ще изхвърлите рано или късно. Относно заплащането, то е смешно и затова се казва даряване. Ако имате излишна кърма дарете я за някое нуждаещо се болно или недоносено бебе, не е сложно, не изисква бог знае какви усилия. 
Виж целия пост
# 17
Здравейте,

Бих желала да се включа и аз и да споделя своя опит с донорството на кърма.

След като се роди синът ми в началото на февруари, се оказах с малко бебе и много мляко. Започнах да замразявам излишната кърма, но когато замразеното количество стигна 6 литра за 2 седмици (едно пълно чекмедже на фризера), реших да питам лекаря какво да правя. Насочиха ме към Банката за майчина кърма.

Като всеки съвременен човек първата ми работа бе да разровя нета за информация. Сайтът, който намерих не се отваряше, а във форума все кофти коментари. (Този работи: http://www.bankazamaichinakarma.free.bg/donorki.html). Единствено на едно място, в някаква страница на общината имаше инфо и телефон, които ми изглеждаха достоверно. Въпреки всичко прочетено и негативната ми настройка, се обадих. Кощунство е да изхвърлям кърма при положение, че има много нуждаещи се бебета... Та обадих се. Разговарях с лекарката на банката. Накратко ми обясниха, че е необходимо посещение и изследвания преди да бъда одобрена за дарителка. Прозвуча ми логично, все пак ще храня и други деца. Лекарката дойде. С мен остана и мъжът ми, който държеше да чуе информацията, която накратко включваше следното:
- как се съхранява кърмата;
- хигиенни изисквания за събиране;
- необходими изследвания;
- изисквания към помещението, в което се събира кърмата;
- позволени и непозволени храни, напитки и лекарства;
- заплащане на донора и начини за предаване на кърмата - това не го очаквах;
- гърлен и носен секрет от детето;
- запознаване с договора и отговор на всички мои въпроси;
Цялото това нещо се случва, понеже кърмата трябва да е годна след пастьоризация при ниска температура - Кърмата се обработва чрез пастьоризация при 62,5°С за 30 мин. Иначе се обезсмисля упражнението.

От всичко изброено само едно беше леко дразнещо - държавните институции, от които зависи да коригират две точки от договора, така че той да отговаря на приложимото, не го правят. В него се казва веднъж, че трябва да си донор минимум 3 месеца, а след това, че ако ти спре кърмата или има друг физиологичен проблем, можеш да прекъснеш, (което е логично).

Моят опит установи следното:
- поддържането на хигиена не е проблем, както се коментира;
- има логика в това да има изискване за 250-300 мл. на денонощие. Бърза сметка - аз се цедях на 3-4 часа (така хранех бебето). Отначало от нощните изцеждания след хранене оставаше по 150-180 мл. мляко, денем по 60-100 мл. Това е около 750 мл. на денонощие. (Представете си усещането да го носиш). В последствие нещата се регулираха и оставаше по около 80 мл. след хранене на бебчо. Когато стигнах момента с 40 мл. след хранене, спрях да се цедя и млякото ми се регулира според нуждите на бебо. Това е около 240 мл. за денонощие.
Според мен вече беше лудост да изживявам целият ритуал с цеденето за 40 мл. мляко (погледнете колко е това количество в едно шише). А ритуалът е: ставаш посред нощ, не знаеш къде си, храниш бебето - то е наблизо, приспиваш го, отиваш в кухнята, стерилизираш помпата, ако не си, миеш ръце и гърди, (без да се намокриш цялата), внимаваш какво пипаш в това време, цедиш, миеш се, прибираш в стъкленото шише, миеш помпата, пускаш да се стерилизира за следващия път, отиваш да спиш... и след 3 часа пак.... Shocked Laughing Та за 240 мл. на ден не си струва, според мен... Всеки решава за себе си.
- Не е проблем, ако пътувате - дават хладилни чанти за пренасяне.
- В момента, в който млякото ми се регулира занесох последните бутилки и уведомих лекарката и медицинската сестра, че приключвам, и това беше. Договорът не беше проблем.

Бяха коректни с мен. Идвали са да вземат от нас и аз сама съм носила. Въпрос на възможност и личен избор. Според мен донорството смисъл има. Най-малкото знам, че съм помогнала на някое бебче.

Виж целия пост
# 18
Т.е. ти си имала хиперлактация и само това ти е дало  възможност да станеш донор, и то за по-малко от три месеца. Което съвсем ясно демонстрира, че системата не работи.  Peace
А междувременно майките си подаряват замразена кърма през фейсбук без никакви изследвания и гаранция за безопасност.
Виж целия пост
# 19
az_4, много подробно и добре си обяснила нещата! и доводите ти са съвсем на място! bouquet
Виж целия пост
# 20
Т.е. ти си имала хиперлактация и само това ти е дало  възможност да станеш донор, и то за по-малко от три месеца. Което съвсем ясно демонстрира, че системата не работи.  Peace
А междувременно майките си подаряват замразена кърма през фейсбук без никакви изследвания и гаранция за безопасност.

Да, имах хиперлактация. Слава Богу, донорството съществува за такива моменти. Прочетох много за варианта да дарявам директно на други жени през мрежата, но реших, че е твърде безотговорно и не ми стиска да стана причина за проблем с чуждо дете, в случай, че нещо се обърка. Всеки има глава на раменете си. Ползва я според възможностите и ценностите си.  За мен БМК беше решението в ситуацията.
Виж целия пост
# 21
Донорството не съществува, за да облекчи жените с хиперлактация, защото те могат да хвърлят млякото и в мивката. Банката за майчина кърма би трябвало да посреща нуждите на онези бебета, които не получават кърма от майките си по една или друга причина. Нещо, което тя в момента не прави, заради чиста бюрократщина.
Виж целия пост
# 22
Донорството не съществува, за да облекчи жените с хиперлактация, защото те могат да хвърлят млякото и в мивката. Банката за майчина кърма би трябвало да посреща нуждите на онези бебета, които не получават кърма от майките си по една или друга причина. Нещо, което тя в момента не прави, заради чиста бюрократщина.

Извинете ме, но не Ви разбирам. Майка, която има кърма, която отговаря, на нуждите на детето и, според мен, няма как да стане донор. Такива като мен стават, и то за времето, в което могат. Банката не може насилствено да накара жените да даряват. Може да стимулира тези като мен да не изхвърлят, а да даряват. Не знам от какъв друг източник очаквате мляко, явно пропускам нещо.
Като всяка държавна организация, и БМК има трески за дялане - могат да оправят договора, да си актуализират информацията в интернет, да разширят клоновата мрежа на банката в България, да не е само в София и може би по-ясно да си обосноват правилата; но останалото зависи от хората - от нас, и от управляващите, защото те са тези, които определят бюджета за целта.
Ако имате възможност, поговорете с тези, които работят в банката. Те имат още по-точен отговор от мен какво им куца и какво правят добре. Доколкото разбирам и тях не ги е подминала треската от лошото управление и не кипят от щастие от условията, в които работят, но, евала, работят. Дано накрая се появи великата сила, която да ни оправи държавата, и тук визирам политиката. Останалото сме ние - тези, които искат да дават, въпреки проблемите.
Виж целия пост
# 23
Здравейте, дами,
Пише Ви един татко. Прегледах няколко теми във форума, но никъде не открих информация относно получаването на кърма от банката в София.
Жена ми няма кърма, а и взима лекарства, които не биха ѝ позволили да кърми, дори и да имаше. Скоро приятелка ме посъветва да взимаме мляко от банката, но никаде не мога да намеря информация как става това. Има цена и толкова. Може ли някоя от вас, която има опит във взимането да даде насоки. Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 24
Иска се направление от личен лекар до Банката и акта за раждане на детето.
  Звънкаш на телефона на банката и там ще ти кажат всичко  Peace Кога да ходиш, колко да взимаш, кои са почивните дни и т.н. - те ще ти обяснят.
Виж целия пост
# 25
Иска се направление от личен лекар до Банката и акта за раждане на детето.
  Звънкаш на телефона на банката и там ще ти кажат всичко  Peace Кога да ходиш, колко да взимаш, кои са почивните дни и т.н. - те ще ти обяснят.

Благодаря!  Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия