Екзема на ареолата на гърдата

  • 1 929
  • 4
Здравейте!
Имам кърмаче на три месеца и половина. Имам и атопичен дерматит, който е на приливи и отливи. Отскоро ми се появиха няколко екземи ( мисля си, че са свързани с дерматита )  по тялото, а едната е на ареолата на едната гърда. Екземата ме боли, сърби, пари, щипе, лющи се. Много е неприятно. Увеличава се. Притеснявам се, че бебчо като суче, я захапва. Има ли вероятност да се зарази? Да спра ли да го кърмя от тази гърда?
Благодаря!
Виж целия пост
# 1
Здравейте,  Каспърка!

 Най-добре лекар да погледне и прецени какво точно е раздразнението на кожата. Ако са нужни локални кремове, има такива, които могат да се ползват и от кърмещи жени. Стероидните кремове трябва да се измиват добре преди кърмене. При нужда можем да проверим съвместимостта на предписаните медикаменти с кърменето.

 Не е нужно спиране на кърменето, ако се потвърди екзема или евентуално гъбички (млечница), но във втория случай е важно да се лекува и бебето (дори при него да няма симптоми).

 Ако при сучене бебето наранява допълнително раздразнената кожа, може да се опита смяна на позата. След кърмене може засегнатата зона да се намаже с капки кърма. Кърмата облекчава сърбежа, омекотява кожата и е антибактериална.
 
 При нужда от допълнителна информация, ще се радваме да бъдем полезни. Успех!
Виж целия пост
# 2
Благодаря!
Виж целия пост
# 3
Днес се разболях и в момента лекуват настинката ми с парацетамол. Чек след това, ако не се махне екземата, ще отида на дерматолог. ЛЛ ми изписа фуцидин - да се мажа с него на екземата и да спря да кърмя от тази гърда. Да се цедя от нея, а само от другата да кърмя. Само, че аз не знам по колко да цедя. Досега или съм кърмила от двете гърди, или съм се цедила, но пак от двете.  На хранене го кърмя и от двете.
Виж целия пост
# 4
 Много неприятно, когато се струпват така болежки  Confused

 В справочниците за съвместимостта на лекарствата с кърменето липсва каквато и да е информация за Фуцидин, освен в e-lactancia. Там има кратката информация, че е с ниво на риск 1 умерено безопасно (при  най-ниско ниво на риск - 0 и най-високо - 3). Отбелязано е, че не се препоръчва ползване, ако бебето е под месец. И да се има предвид вероятността да излязат фалшиво отрицателни резултати за наличие на бактерии.

 Вариант е да обсъдите отново с личния лекар ( или да потърсите второ лекарско мнение) дали може мехлема да се замени с такъв, за който има информация, че е съвместим с кърменето (в идеалния случай след преглед при възможност Simple Smile )

 Ако се налага спиране на кърменето от тази гърда, може да се зачести кърмене от другата, за да може бебето да увеличи млякото в нея и да има възможност да поеме повече кърма. Следете внимателно напишканите и наакани памперси, за да сте спокойни, че бебето продължава да се храни добре  - поне 5-6 напишкани памперси ( или ако примерно нощем не сменяте, то след дългата пауза пелената да е осезаемо по-пълна), урината да е почти безцветна, без неприятна миризма; да продължава да има редовни изхождания.

 Ако се налага дохранване, в случай, че има съхранена кърма, тя е с предимство. Ако няма ( или не е достатъчно), педиатъра може да даде насоки с какво да дохранвате.
 Понеже шишетата създават предпоставки за евентуални проблеми с кърменето, би било добре, ако има възможност да не се ползват, а да се опита с алтернативи, като чашка (малка и мека или такава с накрайник), спринцовка или система за дохранване на гърда (сонда за хранене на бебе, която е тънка тръбичка, купува се от санитарни аптеки. Промушва се през ъгълчето на устните на бебето докато суче, а в другия край е потопена в добавката от мляко. Така бебето суче вече изсуканата гърда, но получава допълнителна порция мляко). Ако искате да опитате някой от вариантите, мога да дам по-подробно обяснение и видеоматериали как точно се случва храненето с алтернативни методи. А за по-спешна реакция, може да звъннете и на националния телефон на ЛЛЛ: 0888 555 385

 Изцеждането на гърдата, от която няма да суче бебето, може да става на ръка или с помпа. В началото може да започнете с изцеждане до край толкова пъти, колкото хранения има обичайно бебето. Така производството ще се запази в ритъма и нуждите на бебето за след това.  Казвате, че не знаете с колко точно се храни бебето, което е нормално  Simple Smile , но цедите колкото има, докато усетите гърдата мека и празна.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия