Частни училища - информативна тема 6

  • 69 714
  • 808
# 600
Каква е тази утопия? Изключения има навсякъде. Дали са маргинални .... критериите на всеки са различни. За мен едно, за друг друго. По скоро е въпрос как тези изключения се контролират и канализират от учителите.

Много ми е интересно как ще установите, че конкретно училище заедно с директора и средата в него отговарят на критериите ви? Аз лично за нито едно от обсъжданите училища в нашето семейство не съм сигурна че имаме дори 50% от необходимата ни информация. Срещите са само външно впечатление, мненията на познати до известна степен са пристрастни, личен опит нямаме или само от предварителни срещи и тел. разговори, форума е рекламна платформа на училищата, резултатите от НВО и други състезания могат да се тълкуват двустранно..... та аз нямам самочувствие и илюзии, че съм напълно информирана за този избор. Вие?

Анирам   Mr. Green явно разваляме модела на мислене за ПБ, защото нямаме общо нито с фолка, нито със спорта. Скучни финансисти сме.
Виж целия пост
# 601
Не мисля, че повечето имат такова самочувствие и увереност, винаги се правят компромиси.
Синковеца е две години в училище, но не преставам да се притеснявам как ще е първи клас, какво ще се случи следващата година и т.н.......обстоятелствата се менят, децата, родителите също, светът е динамичен Wink
Детето за сега показва интерес и потенциал към математика, информационни технологии и шах, но дали ще е така в бъдеще? Може да се наложи да сменим приоритетите, знам ли......
Виж целия пост
# 602
Училището винаги е една голяма неизвестна и в повечето случаи не отговаря на славата си. Най-сигурният начин да знаем, че децата наистина учат, е личната проверка. Била съм свидетел на пълни с грешки материали по литература. Обяснението: да се види дали учителят ще ги види (нещо като проверка на учителя, а всъщност безплатна редакция) и учениците да се упражняват да ги търсят. Не съм сигурна, че родителите са наясно по какво учат децата им.
А средата в ЧУ наистина е много разнородна (като в ДУ, където също учат деца на много богати родители. Обикновено тези родители са били отличници в училище и вярват, че щом от тях е излязло човек, то значи и от детето им ще излезе, ако върви по познатия път.). Мотивите на избор на ЧУ от интелигентните родители, които познавам, са по-скоро случайни - липса на места в държавна детска градина, записване в частна и естествено продължение в първи клас. Познавам и такива, които съзнателно са избрали ЧУ, за да "там да се погрижат за всичко", и впоследствие разбират, че ако искат детето им да знае, трябва да положат същите домашни усилия, като майките на деца в ДУ.
Та не разчитайте на чудеса в ЧУ. Може би малко по-добро отглеждане в първи клас. После детето си иска индивидуално внимание, упражняване на преподаденото вкъщи и така. Ако държите на знания, разбира се, защото шестиците и в четвърти, и в седми клас то ще си ги получи - за ЧУ и някои ДУ рейтингът е важен, така че ще се постараят. Чувала съм, че в училища, където се набляга на език, математика и БЕЛ, другите предмети силно куцат, затова за мен това е по-скоро антиреклама.

Приемете написаното като размисли по темата, не искам да споря с никого, а и всеки държи на различни неща.
Виж целия пост
# 603
ако искат детето им да знае, трябва да положат същите домашни усилия, като майките на деца в ДУ.
...После детето си иска индивидуално внимание, упражняване на преподаденото вкъщи и така. Ако държите на знания,..

Уф ей тези мантри не мога да ги приема, че трябвало родителите да се занимават непрекъснато с детето, колкото и да се е променила реалността от преди 40 години, когато аз съм бил ученик. С мен никога никой не се е занимавал по нищо и винаги съм бил отличник, и сам си влязох в елитна гимназия без частни уроци, без майка ми и баща ми да са решавали с мен задачи.

Гръмотевица, може би, имаше предвид, че за определено ЧУ се характеризира с определена еднородна среда, т.е. ПБ със спортисти и чалга звезди, СС и Питагор на на инженери, юристи, икономисти и т.н....
Все пак Гръмотевица не е споменавала имена на училища.

Наистина, на мен ми е много интересно, ако може Гръмотевица да изброи конкретни имена на училища, кои са
има ЧУ, в които се обучават предимно деца на юристи, инженери, икономисти, т.е. хора от средната класа

и кои са
тези на рентиери, футболисти, чалга певци и др. от тази прослойка. Аз лично не бих заложила на ЧУ, в което поне в няколко класа има по няколко представители на втората група родители.

Виж целия пост
# 604
ако искат детето им да знае, трябва да положат същите домашни усилия, като майките на деца в ДУ.
...После детето си иска индивидуално внимание, упражняване на преподаденото вкъщи и така. Ако държите на знания,..

Уф ей тези мантри не мога да ги приема, че трябвало родителите да се занимават непрекъснато с детето, колкото и да се е променила реалността от преди 40 години, когато аз съм бил ученик. С мен никога никой не се е занимавал по нищо и винаги съм бил отличник, и сам си влязох в елитна гимназия без частни уроци, без майка ми и баща ми да са решавали с мен задачи.
И аз така си мислех, докато реалността не ме застигна.
Учебната програма е различна, хорариумите са различни и това е достатъчно да стане батак. В същността си дисциплините съдържат това, което са съдържали и преди, но структурирането на материала през годините на обучение е сменено. Например по БЕЛ се набляга на назубрянето и откриването на разни части на речта в текст(от 5-ти клас нагоре), вместо да се упражняват как правилно да ползват тези части. При нас химия, физика и биология си бяха отделни предмети още от 5-ти клас (ако бъркам, ме поправете), а сега се разделят в 7-ми. Програма по математика също е много лошо структурирана (не е мое мнение, а ми е казвано от всеки учител по математика, с когото съм разговаряла).
И като се натрупат ред такива уж "дребни" неща, сядаш и помагаш. Дали лично, с учители, с школи - ти си решаваш.
Виж целия пост
# 605
ако искат детето им да знае, трябва да положат същите домашни усилия, като майките на деца в ДУ.
...После детето си иска индивидуално внимание, упражняване на преподаденото вкъщи и така. Ако държите на знания,..

Уф ей тези мантри не мога да ги приема, че трябвало родителите да се занимават непрекъснато с детето, колкото и да се е променила реалността от преди 40 години, когато аз съм бил ученик. С мен никога никой не се е занимавал по нищо и винаги съм бил отличник, и сам си влязох в елитна гимназия без частни уроци, без майка ми и баща ми да са решавали с мен задачи.


Аз отдавна не помагам на детето с уроците, но онзи ден надникнах в учебник по география, ей така, да видя какво учат. И попадам на урок за Германия, където покрай другите неща пише, че Ваймар бил роден град на Гьоте и Шилер  ooooh! Мисля, че за тези грешки дори самите учители вече не следят, не знам дали изобщо четат учебниците, но ученикът учи по тях. И ако този ученик не е в гимназията, а, да кажем, в четвърти клас, като нищо ще го приеме за чиста монета.

Разликата в образованието преди и сега е, че учебниците, учителите, съставителите на тестове и проверяващите ги не са нещо, на което може да се довериш (виж ежегодните издънки в тестовете на НВО). Системата не изисква качество. Реално всеки накадърник може да ти напише учебник, да те изпита, да те оцени. Ако попаднеш на качествен учебник/учител, това е късмет, а не нещо разбиращо се от само себе си. Предимството на ЧУ би трябвало да е подбор и задържане на качествени учители. Но както стана ясно, на този етап не могат да си го позволят и отново е въпрос на късмет.
Някъде в тази тема или темата за АК СтефанВ беше написал много хубаво обяснение защо в днешно време на родителя се налага да се меси в образованието на детето.
Виж целия пост
# 606
Разликата в образованието преди и сега е, че учебниците, учителите, съставителите на тестове и проверяващите ги не са нещо, на което може да се довериш.
Никога учебникът не е бил нещо, на което можеш да се довериш (влязла съм в училище преди повече от 30 години и оттогава все имам наблюдения по един или друг начин).
Да, вероятно в момента глупостите са повече заради ужасната корупция и безхаберие при съставянето и одобряването на учебници и помагала, но ги имаше в пълна мяра и преди. Когато към случайните грешки от некомпетентност се добави и агресивната пропаганда, на която ние сме били продукт, в никой случай не е било по-лесно да научиш "истината" в училище. Печалните резултати се виждат навсякъде около нас. Сега поне имат интернет.

Най-общо казано, и тогава, а и сега, добрият учител и доброто училище се познаваха по това, че при него учебникът не служи за (почти) нищо.
Виж целия пост
# 607
Бих разширила подборът на учителя и с подбор на учебните материали и допълнителното съдържание. Една от причините да избера училището беше,че ме увериха,че учат по набор от различни учебни материали,авторски подбрани и структурирани по начин,по който освен придържането към учебния план на МОН и ДОИ, е извлечено най-доброто от различните одобрени учебници.
Ще споделя след време дали е постигнато Blush
Виж целия пост
# 608
Имали ли родители , чийто деца посещават училище дружба .
Ще се радвам някой да сподели мнение.
Благодаря ви .
Виж целия пост
# 609
Имали ли родители , чийто деца посещават училище дружба .
Ще се радвам някой да сподели мнение.
Благодаря ви .


Тук родители на деца в ЧУ рядко се срещат, а пък пишат още по рядко. Повечето сме мислители и философи на теми джипове, заплати, дрехи от илиенци, психоложки, поведение и личен живот на директорките...

Темата не е информативна а много, много забавна.
Бях предложил да си напишем на първата страница на темата на кой потребител детето къде учи, но се оказа че нямаме пишещи в форума с деца в ЧУ  Laughing
Моля модератор да ме изтрие ако сметне че не е по темата  Laughing
Виж целия пост
# 610
Имали ли родители , чийто деца посещават училище дружба .
Ще се радвам някой да сподели мнение.
Благодаря ви .

Да,има,но не се сещам името на потребителя. Потърси в предните две теми,ако не ти отговори в тази.
Виж целия пост
# 611
Една от причините да избера училището беше,че ме увериха,че учат по набор от различни учебни материали,авторски подбрани и структурирани по начин,по който освен придържането към учебния план на МОН и ДОИ, е извлечено най-доброто от различните одобрени учебници.
И за мен това беше сериозен плюс за същото училище Wink.
Ще видим.
Виж целия пост
# 612
И с двете си деца не се занимавам (не ходят на уроци, нито ги занимава някой друг) Единствено решаваме мъничко състезателни задачи. Ама много малко. С малкия последно решавахме февруари, когато беше болен от шарка. С голямата решихме днес две (2!) задачи като подготовка за Шумен. На малкия му виждам всяка седмица листовете с контролни и самостоятелни работи, така че знам какво учат. На голямата, освен по български, други контролни не виждам, нито пък учебници. Не че не правят, аз не питам. Т.е. при нея даже не знам какво учат.
 Освен ежеседмичните контролни, регулярно в електронния дневник се прилагат т.нар. "комини". Това е анализ какво е съдържало контролното, колко % от учениците къде са сбъркали, на какво да се наблегне, както и графика с всички оценки във випуска. Оценката на детето си я виждаме отделно. Така можем да съпоставим детето спрямо съучениците (т.е. да видим, че не всичко е шестици, напротив, има и доста по-слаби оценки)
Когато голямата отсъства една седмица от училище тази зима, се беше притеснила, че ще й е трудно да навакса по разказвателните. На моята реплика, че ще си донесе учебниците вкъщи и ще прочете, тя ме контрира, че учебниците изобщо не са водещи, а учителите им разказват много допълнителни неща, които тя няма да е чула.

Химикал, не знам отпреди колко години са ти наблюденията, на база на които разсъждаваш. Моят допир с ДУ е преди 6 години. Почти няма изречение, което ти си написала, а аз да потвърдя. Точно противоположни са ми наблюденията.
Виж целия пост
# 613
Имали ли родители , чийто деца посещават училище дружба .
Ще се радвам някой да сподели мнение.
Благодаря ви .


Тук родители на деца в ЧУ рядко се срещат, а пък пишат още по рядко. Повечето сме мислители и философи на теми джипове, заплати, дрехи от илиенци, психоложки, поведение и личен живот на директорките...

Темата не е информативна а много, много забавна.
Бях предложил да си напишем на първата страница на темата на кой потребител детето къде учи, но се оказа че нямаме пишещи в форума с деца в ЧУ  Laughing
Моля модератор да ме изтрие ако сметне че не е по темата  Laughing
+100
 hahaha hahaha hahaha
Виж целия пост
# 614


Бях предложил да си напишем на първата страница на темата на кой потребител детето къде учи, но се оказа че нямаме пишещи в форума с деца в ЧУ  Laughing


Смятам, че това е ненужно. Който се интересува обикновено изчита предните теми, така и разбира на кой потребител къде учи детето му. Лично аз редовно получавам запитвания, с конкретни въпроси за какво ли не свързано с у-щето и досега винаги съм се старала да отговоря подробно и изчерпателно, и най вече да изложа определени факти, а не личните ми емоционални впечатления, които едно че са пречупени през моята призма, второ са свързани точно с моето дете, което прави оценката твърде лична.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия