За нуждата от нова образователна парадигма

  • 19 945
  • 500
# 255
За това апелира Людмил- да се преустанови това съвременно интелектуално образователно робство. И аз го подкрепям.

Aко към това апелира Людмил, то и аз го подкрепям, само че изобщо не останах с такова впечатление, по-скоро ми се струва, че напълно отрича правилността на сегашната система и иска тя да се замени с нещо друго. Илюстрира я с някакви клиширани картинки и иска нещо ново, ама какво - това и той не може съвсем да обясни. Като му се зададе конкретен въпрос, отговаря уклончиво, измества темата или направо зачезва, така че на мен ми се вижда несериозен като събеседник.
Виж целия пост
# 256
Аз прочетох внимателно, това което си написала.  Според теб ,кой ще подготвя тези деца за изпити по програмата на МОН?  Едва ли ще е баба им.Няма кой. Затова и не желаят да се обвързват със системата и предпочитат те да решат  каква програма да следват.
Виж целия пост
# 257
За това апелира Людмил- да се преустанови това съвременно интелектуално образователно робство. И аз го подкрепям.

Aко към това апелира Людмил, то и аз го подкрепям, само че изобщо не останах с такова впечатление, по-скоро ми се струва, че напълно отрича правилността на сегашната система и иска тя да се замени с нещо друго. Илюстрира я с някакви клиширани картинки и иска нещо ново, ама какво - това и той не може съвсем да обясни. Като му се зададе конкретен въпрос, отговаря уклончиво, измества темата или направо зачезва, така че на мен ми се вижда несериозен като събеседник.

Отрича я за себе си, т.к. този модел не пасва на него. Което е нормално. Различни хора- различни виждания.
Училищната система в настоящия са вариант няма да се предаде тотално, нито ще се замени от днес за утре с нещо много ново и различно. Тя ще си кюта още много години, както го е правила и преди това. Въпросът е да има и други алтернативи, позволени по закон. А не човек да се чуди как да ги заобиколи и да се покрие, ако иска да следва друг модел.

До 16 г. няма официален начин детето да се обучава индивидуално, освен ако не е болно.

Андариел, ако знаеш друг начин, сподели.

И аз чакам с интерес да науча как става свободното преминаване на индивидуално обучение в основно училище, например. Ако детето не е със заболявания или голям талант.  Ако е просто едно обикновено дете.
Не бих раздавала така нашироко квалификации по отношение на хора, направили различен избор от моя. Понеже не живея с идеята, че моят е единствен и най- верен. Дали човек ще живее на село или не и защо си е негова работа и аз не бих съдила за качествата му само въз основа на този му избор. Причини за такъв има различни. И България не е единствената страна, в която хората не живеят само на стаден принцип.
Виж целия пост
# 258
Аз прочетох внимателно, това което си написала.  Според теб ,кой ще подготвя тези деца за изпити по програмата на МОН?  Едва ли ще е баба им.Няма кой. Затова и не желаят да се обвързват със системата и предпочитат те да решат  каква програма да следват.
А иначе кой ще ги подготвя? И какво ще подготвя? И същата диплома като твоето дете ли ще вземат, учили незнайночкакво и как? Какво им пречи да си легализират дипломи по чужди системи? Нали онази с олимпиадата орева света, ама не ще да приравнява! Тя е много хубав пример.
Виж целия пост
# 259
Тези хора не желаят да доказват знанията на децата си пред държавните институции.  Вероятно ще намерят начин да образоват децата си според техните виждания за образование.
Виж целия пост
# 260
Точно това означава, което казвам! Никога не стои въпросът само за домашно обучение, само за кооперативи - винаги има намесени и други неща, били те религиозни, парарелигиозни и какви ли не още.
Не е вярно. Аз харесвам алтернативните методики, чиято ефективност е научно доказана. Не търся алтернативно познание, напротив, придържам се към научните открития и не признавам никакви духовни щуротии. Много силно съм в отбора на рационално мислещите, харесвам и чета книгите на Ричард Докинс, Сам Харис, Даниъл Денет и Стивън Пинкър. Говори ми за сектантство  Mr. Green

Ти изглежда много сериозно бъркаш какво се преподава с как се преподава и не можеш да направиш разлика между двете. На мен възраженията ми са много повече по отношение на как, отколкото на какво. Това, че няма да е насила и няма да е с оценки не значи, че няма да има никакво придобиване на знания или вместо реални научни факти ще преподавам фантазии.

През миналата учебна година супер глупавият материал по Околен свят успя напълно да отврати дъщеря ми от този предмет и съм решила да взема мерки за догодина. Сега през лятото всеки ден минаваме по една тема от предстоящия предмет Човек и природа. Според темата правим експерименти, замразяваме, изпаряваме и още много неща. Имам три книги с експерименти, подходящи за домашни условия и подбирам най-интересните от тях според темата на урока. Целта ми е да запаля и запазя интереса на детето към науката и да не допусна глупаво написаният учебник да го изпари.
За частта по анатомия съм купила тази поредица, която е доста подробна и всеки ден четем по една книжка от по-основните теми, като повече обяснявам устно, отколкото е текстът в книжката, защото информацията е подробна и сложна, но добре представена.
Понеже специално за човешкото тяло говорим от години, по някои теми дъщеря ми предпочита тя да ми разказва какво знае, вместо аз да ѝ обяснявам, което също ме устройва, защото целта ми не е да научи всичко възможно колкото се може по-скоро, а просто да се радва на чувството, че знае нещо и да иска да научи още.
Нямам план какво точно трябва да научи и до кога, гледам просто да съм осигурила още интересно представена и достъпно обяснена информация за следващия път.
За материала по български също съм се постарала да направя подобни уроци, с които се занимаваме през ден или когато остане време.
По математика съм взела един Монтесори материал, с който да се упражнява върху нещо, което от много време има затруднения да разбере. Надявам се това да помогне и да го научи най-после.

Има и други занимания, които не са по учебния материал. Всеки ден ходи на шах, а два пъти в седмицата се занимава с "визуално програмиране за деца" по технологията Scratch. Там също няма план до къде трябва да стигне и какво трябва да може. Каквото я влече.
Всички изброени неща заемат максимум час-час и половина на ден. През останалото време гледа филмчета или играе навън.

Обясни ми в какво се изразява сектантството ми, за да съм наясно какво имаш предвид, като използваш определени понятия.
Виж целия пост
# 261
Нищо не бъркам! Ако ще си говорим за наука, ок! Давай! откъде да започнем, от психо-моторното развитие, от когнитивното, от езиковото, от невропсихологията? Изборът е твой!

Всичкото това замразяване и размразяване и т.н. се прави и вкъщи! Какво толкава уникално описваш? Това децата емпирично го знаят още преди тръгване на училище, стига да има кой да им го обясни и покаже. Вкъщи! На училище учат научното обяснение. По същия начин аз мога да ти обясня съвсем научно едни прости действия като посягане към хващане на предмет, и свят ще ти се завие.
Виж целия пост
# 262
Не разбирам какво точно ми отговори.
Виж целия пост
# 263
Както се казваше в един български филм, "но, колежке, вие не доказвате нищо ново, това е отдавна известно!".
Искам да ти кажа, че си се захванала да се заяждаш с неподходящ човек. Щом споменаваш научни методи, давай, разказвай! Кое точно си мислиш, че аз не зная? Разказвай, а аз ще ти кажа дали е вярно.
Виж целия пост
# 264
Какво да разказвам точно? Пак ти казвам, въобще не разбирам за какво говориш. Питаш ли ме нещо и ако да, може ли да е формулирано като ясен въпрос?
Виж целия пост
# 265
кои са тези научни методи, обосновани, които са уникални само за Монтесори. Как точно научните методи оправдават твърдението, че децата трябвало да учат само каквото и колкото поискат.
нали ми казваш, че не съм наясно, давай, разказвай!

Виж целия пост
# 266
Както се казваше в един български филм, "но, колежке, вие не доказвате нищо ново, това е отдавна известно!".
Искам да ти кажа, че си се захванала да се заяждаш с неподходящ човек. Щом споменаваш научни методи, давай, разказвай! Кое точно си мислиш, че аз не зная? Разказвай, а аз ще ти кажа дали е вярно.

Бива ли толкова арогантно? Къде или как точно се позиционираш, та някой да ти разказва, а ти да отговаряш дали е вярно?!?

Виж целия пост
# 267
Ще се изненадаш колко неща зная! Щом аз не разбирам, нека ми разясни! Алана, доколкото разбрах е педагот. Зная какво учат педагозите, и също зная, че не задълбават особено в детската психология, когнитивното развитие, неврологията и т.н.  Също и не са много по четенето на научни статии и издирването на научни обосновки. Тя просто е взела наготово формулата, но се съмнявам дълбоко дали може да обоснове отговор на въпроса "защо" нещата са така, както тя ги представя. Но щом твърди, че аз не разбирам и бъркам, то е редно да каже кое точно не разбирам, как са нещата и да се обоснове.
Виж целия пост
# 268
Ще се изненадаш колко неща зная! Щом аз не разбирам, нека ми разясни! Алана, доколкото разбрах е педагот. Зная какво учат педагозите, и също зная, че не задълбават особено в детската психология, когнитивното развитие, неврологията и т.н.  Също и не са много по четенето на научни статии и издирването на научни обосновки. Тя просто е взела наготово формулата, но се съмнявам дълбоко дали може да обоснове отговор на въпроса "защо" нещата са така, както тя ги представя. Но щом твърди, че аз не разбирам и бъркам, то е редно да каже кое точно не разбирам, как са нещата и да се обоснове.

Andariel, може би не си даваш сметка, но силно подценяваш останалите и отношението ти наистина е арогантно. Приемаш за даденост, че другите не са чели, отказват да мислят и търсят образователни институции, които да им свършат работата, по възможност обаче да са "по-така" и със сектантски уклон. Не знам в какъв свят живееш, за да правиш подобни допускания по подразбиране.

Защо не започнеш ти, за да зададеш правилния тон в темата? Каква е тезата ти и каква е научната й обосновка?
Виж целия пост
# 269
Добре де, нека съм арогантна, но нека тя да обясни кое точно не ми е ясно и кои са точно тези научнообосновани методи! Нека съм тъпа, проста, арогантна, а тя да е подготвената! Щом знае, нека да каже! Аз достатъчно съм обяснявала и разказвала за развитието на децата, за вниманието, за етапите, за езиковото развитие. Сега е неин ред, щом смята, че аз не разбирам!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия