Юлски бебета - тема 33

  • 58 711
  • 738
# 360
Нашата нали на прощъпулника хвана камъка наречен за архитектура и строителство. И все в тази линия си върви. Имаше период когато събираше павета от ремонтиращите се алеи, трупаше ги на кули и ги събираше в количката, да си ги носи вкъщи, а те са толкова тежки... Също събира пясък и пръст, днес си натрупа купчинка в количката, ужас! Мръсотия! С Лего играе от доста малка, на годинка още. Имаше период на липса на интерес, но отново строи по няколко пъти на ден задължително. Също с дървени кубчета строи. Много интересно дали някой ден ще учи и работи нещо в тази област или съвсем не.
Аз не се зоря да я уча на кой знае какво. Бездруго научава каквото и когато си реши. Живота я учи, в ежедневието неизбежно чува и вижда много. Научила е куп неща, на които никога не съм я учила. В същото време неща, на които съм я учила не ги знае. Няма да се пъна. Тя учи от мен дори когато не я уча.
Виж целия пост
# 361
Ахи,не знам защо толкова държиш 2 годишно да познава числата и да брои на 2 езика ,не го разбирам ,честно Rolling Eyes  Явно детето е спокойно и подлежи на ""моделиране" С баткото и аз имах успех ,но с това сега не мога.Просто е друго ,различно ,непокорно.Обича да четем книги ,слуша ,разказва дори ,но да познава числата - абсурд !И вярвай ми ,колкото и внимание да обръщаш на дадено дете ,ако то не е готвоо да "научи" числата,колкото ид а се напъва майката не може да има успех  ConfusedВиждам покрай мен десетки примери ,на майки ,които се хвалят ,че детето е отказало памперса на 1 година примерно.Ами това изобщо не означава ,че ще е новият Айнщайн ,извинете Laughing Ама с такава гордост се говори за това ,брех!
А за българските песнички няма как да се избяга ,все пак не забравяйте къде живеем.Изцяло обучението е на български език.Допълнителните дейности за отделна работа.
Тони не знае цветове и числа.Но пък съм доволна ,че почти няма непознат предмет у дома ,че овори предимно в сложни изречения ,че използва правилните обръщения и "вълшебните" думи (моля ,благодаря,извинявай).Ето такива дребни неща са ми много по-важни от цветовете,примерно.
Виж целия пост
# 362
Ахи,не знам защо толкова държиш 2 годишно да познава числата и да брои на 2 езика ,не го разбирам ,честно Rolling Eyes
Интересен въпрос  Thinking
Виж целия пост
# 363
Днес дребен спи (ураа  Party ). Оказва се, че трябва да има някакво ново преживяване, да се изтощи, за да спи  Thinking  Събота също спа, защото беше с баба си, която я изцежда, не зная точно как. В неделя пак спа, защото баща ѝ си беше вкъщи (веднъж седмично, събитие е). После понеделник пак не спа, въпреки 4-часовата разходка, пък и пак попадна на ново място, но явно не достатъчно вълнуващо... Обаче днес я заведох на надуваем батут. Досега не беше влизала в такова нещо. Отдавна се каня, но на Детския кът има твърде много други забавления и тя го подминава, но там се събират много деца и ме е страх някое да не падне отгоре ѝ и да ѝ счупи нещо  Confused  Но днес на един пуст, само едно дете имаше и после дойде още едно. Хем имаше от кого да взима пример. Даже по стръмната пързалка я теглеше баткото  Joy  да се качи. А тя и без него се качи после, но той доста се беше вживял като по- голям, караше я да се хване за крака му и той да я тегли... Ама много скъп, да му се невиди! На Детския кът хем по- хубав, хем по- евтин, поне с карта е по- евтин. Важното е, че беше задъхана, ентусиазирана, пи вода, умори се и сега спиииииии   newsm68
Виж целия пост
# 364
Дарче, на тази възраст е редно да се сменят заниманията на 10-15 мин. Толкова е времето им за концентрация. Това ми казаха психолог и детска учителка в България, когато споделих, че на 2г 2 месеца госпожата на голямата каза, че често сама си сменя заниманията и прочетох и аз за хиперактивните деца след това. Освен това абсолютно всички деца на тази възраст предпочитат реда и предвидимостта. Точно на това ги учим самите ние, нали?
На 24 месеца попълвах 10 страници въпроси за психическо и физическо развитие на детето за ранна превенция не на хиперактивност, а аутизъм. На този етап децата учат от заобикалящия ги свят, не от моливите и тетрадките. Тук ще спра, защото ми завират нервите от желанието на родителите да научат децата на азбуката на 2 и четене на романи на 3. Не че е невъзможно, а е излишно. Просто защото главите им увират на 6-7 за тази цел. Последното е от моя приятелка, лекар.

Не съм учила голямата на буквите, сама си ги научи от всички детски играчки, които пеят до откат АБС.
Виж целия пост
# 365
O,НИки,не думай.Значи,това,че теб те мързи да направиш нещо,не означава,че и всички останали ги мързи.Ясно ли се изразих?Или да го кажа в малко по-изтънчен вид,може би префинената ти душичка не може да понесе,че мамето я мързи да седне с детето за десет минути ?

Виж целия пост
# 366
O,НИки,не думай.Значи,това,че теб те мързи да направиш нещо,не означава,че и всички останали ги мързи.Ясно ли се изразих?Или да го кажа в малко по-изтънчен вид,може би префинената ти душичка не може да понесе,че мамето я мързи да седне с детето за десет минути ?



Точно така. Правилно си разбрала и че душичката ми е префинена, и че съм мързелива.  Peace

Виж целия пост
# 367
И аз не съм привърженик на твърде ранното изучаване на твърде сложни и натоварващи неща. Не съм чела и не съм се информирала, някак инстинктивно ми идва. Всяко нещо с времето си. В главата ми се мотаят части от онази притча, за стъбълцето, което израснало твърде рано и твърде високо, и докато другите отдолу гледали и се възхищавали, то в един момент се пречупило, понеже било твърде крехко, за да устои. А другите по- бавно пораснали, но били силни, устойчиви, готови да поемат товара. Не мога да си спомня нито автор/ източник, нито цялата история, като деца сме я учили в училище. Иначе нали има някакви методи, във форума има тема, също Сандалка беше споменала във Фейса, забравих как се казва, дето обучават деца в четене още преди да навършат годинка, май. С едни табели, с червен цвят ли бяха надписите, показват ги и не знам още какво беше. Нито ми се занимава (мързи ме), нито намирам смисъл и наистина не съм убедена, че не би навредило. На сегашния етап в представите ми е едно босо, мръсно, тичащо, радостно дете, което се катери, скача, играе и то все навън. И тя ги оправдава, за сега  Mr. Green  все за моя сметка, ама нейсе   Joy
Виж целия пост
# 368
Ого знае цветовете на английски. По цял ден повтаря оринж, пърпъл, ред.. и да брои знае. Четири му е любимата цифра. Ако бях малко по активен родител вече корен квадратен щеше да знае, ма не съм  Tired
Виж целия пост
# 369
Иначе нали има някакви методи, във форума има тема, също Сандалка беше споменала във Фейса, забравих как се казва, дето обучават деца в четене още преди да навършат годинка, май. С едни табели, с червен цвят ли бяха надписите, показват ги и не знам още какво беше. Нито ми се занимава (мързи ме), нито намирам смисъл и наистина не съм убедена, че не би навредило.
Само дето никой не казва ползата от това, с други думи казано, и какво като чете отрано? От това не стават по-умни, или по-успешни. Вредата е ясна, вземаш на детето детството, поне според моите виждания, по-добре да си играе на тази възраст, отколкото да чете книги, за това си има време, но не и на 2-3-5г. А тези дни четох, че такива деца ставали по-неуспешни в живота или нещо от сорта.
Ники  smile3501
За мен няма смисъл да наизустява някакви си числа на какъвто и да било език, щом не влага смисъл в това. Не е въпросът да може да казва числата, а да може да брои. Сигурно някои вече могат, нямам предвид някой конкретно, но каква е ползата да брои до 10, ако като види 3 топки не може да ги преброи newsm78 Аз съм се съсредоточила върху това, как да проговори, и хич не мисля да й давам зор за друго.
Агнес  мързелана такава, не те е срам, я се стягай и почвай да учиш детето на азбуката
Виж целия пост
# 370
Ето нещо много красиво и в пъти по- полезно от абс и броене на 5 езика на 2 години.

https://www.facebook.com/StasyHandmade/photos/pcb.78096492534980 … ype=1&theater

Жалина беше правила ръчно правени играчки от плат си спомням. Жълта риба, червена къща (пример) за учене на цветовете без сядане.
Виж целия пост
# 371
Ахи,недей скачай така,всички сме различни ,нормално е да ни се струва странно.
Не е до мързел ,повярвай ми.Знам ,че ти се струва сега едва ли не смешно, как не намираме 10 мин за децата си,но с още едно бебе ще е друго ,повярвай ми.Разказите на Руми са достатъчно показателни.
А и нека да не забравяме най-важното - всяко дете е различно !
И всякакви сравнения в тази възраст са  неоснователни.
На моя приятелка детето до 3 годишно само мучеше и имаха страшни съмнения за тежки диагнози ,а на 5 започна направо да чете.Днес е приета с най-висок успех в МГ в града ни,просто много умно дете ,с което не е работено (от 1г,10 месеца на ясла ,работническо семейство ,вечеря в 8  и по леглата,събота и неделя у бабата).Ето това за мен е един пример ,че колкото и да "работим" с детето ,ако то не е във възрас,т в която да показва истински резултати,то за мен няма смисъл.Неслучайно в ДГ нямат оценки.Ако имаха и бяха станали достояние на родителите ,представете си какво щеше да е  Laughing Мойто гардже е по-умно пък  Laughing
Виж целия пост
# 372
Златото го научих на цветовете с водни бомби в банята. Горям кеф им е сега и на двамата с водните бомби. Пълнех коритото с вода и З.тогава две годишен му пълнех водни бомби с различет цвят. Пусках в коритото и го карах да ми подаде розовия балон или синия... лека по лека ги научи. Въпруки че не говореше членоразделно цветовете ги знаеше и винаги ми подавяше правилният при поискване. Скоро и О.ще обучавам по същата схема.
Боже ако само имах време и желание какви неща само щяха да знаят и могат децата ми. Признавам си колко лоша майка съм.
Виж целия пост
# 373
Ох,Ахи,точно Ники-работеща майка с две деца и без помощ ли я мързи?Нека поживеем,живо и здраво да ти се роди бебчето,пак ще сме тук и пак ще си говорим.Тогава ще видим мързи ли те или нямаш време да отидеш до тоалетната.Защото в момента космите на краката ми са по-големи от маникюра ти,косата ми мръсна прибрана на опашка,мивката е пълна с чинии,а подът с разпилени играчки.Прането ми чака да го прибера от простора,ч после трябва и да го изгладя.Готвя всеки ден-основно ястие,сутрешна и следобедна закуска за А. и по някоя и друга салатка.Забърсвам,претривам,почиствам-все е мръсно и все е разхвърляно.Сменям памперси,мия дупета,преобличам,храня,приспивам...Не ме мързи да седна с детето си 10 минути,само,че времето не стига.Пък и да стига,за какво й е на 2 да знае азбуката?Не ги разбирам тези амбиции.Оказа се,че се научила да брои,защото с баща си броят докато изкачват стълби.Станало е по време на игра,не сме занимавали да я учим .Гледам само да прекарва максимално време навън сега,когато още е топло.Освен,че тя се забавлява,аз успявам да си почина и да си поема дъх.
Виж целия пост
# 374
Ники ми се струва доста информирана и отговорна, а този коментар прекалено груб.

Аз няма да споделя нищо по въпроса, та да не получа обратната реакция от Ахилея.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия