Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 972
  • 11 975
# 870
По-раничко , "динозавър" на 60 год е мама.
При мама решаващо е било  , че дядо й е бил полицай по царско време, а баба и дядо са членували в БЗНС, а не в правата вяра БКП.
Вече по-голяма отлично знам, че баща ми не замина за Либия само, защото отказа да става партиен член, а беше одобрен за шеф на бригада ..
Ами те БКП и БЗНС са били неразривно свързани. Това поне помня, след 9-ти.  Нещо друго има, което ти е спестено, може би някоя лоша оценка на изпита.
За това, че масово агитираха и принуждаваха хората да стават партийни членове съм съгласна. Моят мъж нееднократно беше атакуван, но той твърдо заяви, че докато Партията е пълна с еди какви си, той няма да стане член. Та не е пострадал, ама заради добрата воля на партийния секретар. Другаде може би щеше да има последствия: я да го уволнят, я да го преместят на нископлатена работа.


Не, това БЗНС е друго. Предполагам, че на КОТЕ става въпрос за БЗНС Никола Петков. Той е убит от комунистите и по онова време е бил единствена опозиция. Така че хора, членуващи там са абсолютно неприемливи за властта. Нищо не й е спестено, и на моята баба не й разрешават да завърши образованието си в Германия, както и на сестра й тук в България. При това прадядо ми никъде не е членувал, имал е "наглостта" да бъде предприемчив и умен, а оттам и богат. Нещо, което комунистите на никого не прощават.
Виж целия пост
# 871
Точно това - проучили са те , не са открили нищо. Но при някого са открили.  Факт е, че децата на всички комунистически величия учеха в английската.

О, проучването е било задължително. А не учиха ли всъщност в Горна баня?
Виж целия пост
# 872
Може и да ти звучи грозно, но не е невъзможно все пак. Иначе къде е логиката майка и да не е приета, а леля и да е?

Е, затова майката си измисля, ли? Ти пък откъде знаеш, това са някакви напълно непознати за теб хора. Аз мога да ти дам пример с моята рода, където едната част е чувала често "ти дотук", а другата нетолкова. И като падна връзкарството и бяха важни способностите, се разбра кой докъде реално може. Към днешна дата е повече от ясно  Simple Smile Но това са лични неща и съм обещала да си ги държа в тесен кръг. Всеки може да си мисли, каквото пожелае. Въобще не се чувствай задължена да ми обясняваш, аз така или иначе се обърнах към КОТЕ.

ПП Не зная напред дали са се коментирали изненадващите посещения от учител или директор вкъщи. От гледна точка на съвремието е напълно абсурдно.  Simple Smile
Виж целия пост
# 873
Ох, какво намерих. Български изобретения.

http://socbg.com/2015/02/%D0%B6%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D1 … %D0%B4%D0%BE.html

http://socbg.com/2015/02/%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B8%D0%BD-%D … %D1%80%D0%B5.html
Виж целия пост
# 874
Това с водородното гориво е разкрита тайна вече, от Тойота представиха модел миналата година :
https://ssl.toyota.com/mirai/
Ако правилно съм разбрала за какво си говорим, де, че не бях много добра по химия  Crazy
Виж целия пост
# 875
Щом си пропуснала някои неща, значи нямаш много лични спомени.
Спомням си как се толерираха децата на тоя и оня Нищо не се е променило, напротив, който има пари плаща и детето му пълен неграмотник се бута напред за сметка на друго.
Спомням си и деня, в който дядо остана без работа,защото си позволил да проведе свободно разговор на немски Не мисля, че това е била причината, щом го помниш. Ако е било веднага след 1944г, съм склонна да повярвам, но в края, когато вече се толерираше ученето на езици не.
Без връзка с горното само ще дам пример с един, който преди 10 ноември лежа в затвора за кражба сериозна и веднага след промените се опита да се изкара репресиран от народната власт.
Моите спомени и семеина история
нямат общо с твоите интерпретации.
Така или иначе западната култура беше отричана.
Виж целия пост
# 876
Може и да ти звучи грозно, но не е невъзможно все пак. Иначе къде е логиката майка и да не е приета, а леля и да е?

Е, затова майката си измисля, ли? Ти пък откъде знаеш, това са някакви напълно непознати за теб хора. Аз мога да ти дам пример с моята рода, където едната част е чувала често "ти дотук", а другата нетолкова. И като падна връзкарството и бяха важни способностите, се разбра кой докъде реално може. Към днешна дата е повече от ясно  Simple Smile Но това са лични неща и съм обещала да си ги държа в тесен кръг. Всеки може да си мисли, каквото пожелае. Въобще не се чувствай задължена да ми обясняваш, аз така или иначе се обърнах към КОТЕ.

ПП Не зная напред дали са се коментирали изненадващите посещения от учител или директор вкъщи. От гледна точка на съвремието е напълно абсурдно.  Simple Smile

Леля ми е първа братовчедка на баща ми , да уточня .. Така да се каже тя е причината мама и тате да се познават
Виж целия пост
# 877
На моя приятелка баща ѝ беше от югозапада, а майка ѝ североизток и живееха семейството в града близко до селото на майка ѝ. Доста пъти съм я питала, как майка ѝ и баща й са се намерили. Ами по разпределение, любов, ала,бала. Родителите ѝ не бяха партийни членове, само учители. Баща ѝ даже учител-методист, а накрая работеше и в инспектората в града ни.
Когато станаха промените и 10 г по късно, тя ми сподели, че за баща си е получила някакви пари, защото бил репресиран и интерниран в селото на майка ѝ. Това тя научила сега, след толкова години. Брат му бил избягал зад граница и останалите три деца са ги разселили. Въпреки всичко човекът се е доказал и без да е бил никога член на БКП.
Виж целия пост
# 878
С какво свързвате онзи строй? С какво ще го запомните,
Скрит текст:
с ходене на море 2 пъти в годината по базите, с марципаните, с еднаквата цена на сиренето в цялата страна? С работа, в стил ден да мине? Или просто това е хубавото време, когато сте били млади и безгрижни? По-скоро са ви приятни спомените и впечатления за вече далечното ни минало или точно обратното?
-с качествената храна
-с незаключените входни врати
-с липсата на компютри (тогава децата по цяло лято играеха навън)
-със спокойствието на родителите за безопасността на децата им
-с доброто образование
-с АДЕКВАТНОТО медицинско обслужване
-с липсата на мутри, мутреси  и чалгария
-с липсата на бетонни гета по Черноморието (еех, какъв простор беше по морето тогава....)
-с липсата на милионите аУтомобили, бълващи тонове отровни газове
-с.......
Изобщо, колкото повече време минава, особено давайки мегдан за сравнения, тогава беше спокойно, някак уютно, лежерно да се живее, хората бяха усмихнати, отзивчиви, добри, сега е някак тягостно, забързано, престъпно, стреснато .....всеки "тича" нанякъде, гони цели, пари, вещи, коли ...... и е забравил просто да живее.



Виж целия пост
# 879
Продължавам да се чудя, дали преди 9ти са се заключвали, и после, като дошъл социалъзъмът , изведнъж са спрели.
Виж целия пост
# 880
Продължавам да се чудя, дали преди 9ти са се заключвали, и после, като дошъл социалъзъмът , изведнъж са спрели.

Точно така - тогава въведоха секретните брави Laughing
Виж целия пост
# 881
Бях забравила липсата на чалга  Shocked. То днес отвсякъде ни залива, та човек има чувството, че цял живот е живял с нея.
Хубавите детски песнички и филмчета. Днешните повечето са  Sick
Народна топка.
Двама са малко, трима са много.
Виж целия пост
# 882
То толкова ги имаше тези филмчета. Спомням си как гледах " Всяка неделя" и чаках Пинко. Mr. Green
Всички се прибираха за "Лека нощ, деца", защото друго детско нЕмаше.
Сега има, проблемът не е от много филмчета, ами от родителския контрол.
Виж целия пост
# 883
То толкова ги имаше тези филмчета. Спомням си как гледах " Всяка неделя" и чаках Пинко. Mr. Green
Всички се прибираха за "Лека нощ, деца", защото друго детско нЕмаше.
Сега има, проблемът не е от много филмчета, ами от родителския контрол.

Точно, такова чакане ми се изчакваше докато приключат всички събеседници във "Всяка неделя" Peace


Народната топка какво общо има със социализма? И сега се играе от децата.
Виж целия пост
# 884
Не, не, просто филмчетата са ужасни. С някакви .... еднооки, изроди, роботи и не знам още какви.
Пинко розовата пантера и аз си спомням  Laughing.
А кога бяха пчеличката Мая, Том и Джери, Смърфовете?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия