Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 915
  • 11 975
# 1 695
Vapor, да. Просто давам пример ако не бяхме попаднали какво щеше да е. Ясно е, че сме попаднали, но позволете да не се радваме на това и да не виждаме нищо положително в късмета ни.

Никой не са радва на това, че сме попаднали. Въпросът е, че след като така или иначе сме попаднали, сме успели да изградим доста нелоши неща и е безпредметно да се радваме на това, че успешно сме ги разрушили при прехода вместо да ги използваме.
Виж целия пост
# 1 696


Я вижте Баневи например - комсомолец и партиен секретар, сега бизнесмен с неясни офшорни кинти
Ами Прокопиев - същия .. Айде сега поддръжниците на соца си обяснете защо падна соца - ами другарите решиха да кешират в лични сметки, ей затова.



нашия соц остана назад, кажи ни сега защо твоя пост соц, наре4ен демокрация го позволява?
Виж целия пост
# 1 697
Да, но тогава умело се криеха и някои все още  вярват, че сме били равни.  А сегашните богаташи им бъркат някъде си.

Нали? А тогавашните другари с хилядите им привилегии са си ок, нали са от нашите, ръководят "социалната държава". Не двоен, ами не знам какъв аршин.  Laughing
Виж целия пост
# 1 698
Примерно почивната база на Кремиковци в Китен отнета собственост ли е? А от съюза на учителитте сме били на квартира. Но всичко беше по джоба.
И да....сега ядем луканка само при повод, но някак си не е вкусна...Може би качеството е друго.
А "пионерските лагери" по морето.....Обзор.Разкош. И не знам дали базите са отнето някому имущество, но бяха по джоба на всеки.
Виж целия пост
# 1 699
Вижте най-простия пример - двете Германии.

Добре. Аз предлагам да видим този пример. Моля те направи сравненията , ние ще ги прочетем  Peace

Ама дай от собствен опит, защото не ми се четат  глупости.
Виж целия пост
# 1 700
О, не мися, че някой се радва, приватизацията я извършиха неподходящи хора, разпродадоха активите, а за завода никой не го брига.
Реституцията на земята в реални граници - също, стотици примери има защо още сме ни рак, ни риба.
Виж целия пост
# 1 701
...Сега ходим само на....бунгала в Шкорпиловци.
Какво съвпадение, ние пък тогава ходехме там Mr. Green и сега бих, но има много кучета по плажа, а те са ми фобия.
Съвсем не е лошо място за почивка, посещава се и от хора с доста големи възможности.

Тези евтини почивки едно време бяха защото са отнета собствеността на други хора, което пак не разбирам как може да е положително.

Vapor, да. Просто давам пример ако не бяхме попаднали какво щеше да е. Ясно е, че сме попаднали, но позволете да не се радваме на това и да не виждаме нищо положително в късмета ни.


Това не го разбрах. На почивка съм ходила и зиме и лете с нашите на места общодостъпни за всеки и със сигурност не отнети от когото и да било. В днешно време продължават да са общодостъпни за всеки и са били хотели или станции, не помня точното им определение за периода.
Виж целия пост
# 1 702
Brideshead ти сериозно ли? Rolling Eyes

За мен е достатъчен само факта, че не знам за нито един слуай на жител на кап. държава, който да е искал да живее в социалистическия блок, ей така, защото е по- готиво. Виж обратното беше много често явление. То и затова му казваха "бягство", щото не пускаха да ходим там, в онези гадни държави. Един вид, спестяваха ни разочарованията и ни предпазваха от собствените ни грешки. Партията най- добре знаеше кое е добро за нас, по- добре дори от самите нас.  Sick
Виж целия пост
# 1 703
И да....сега ядем луканка само при повод, но някак си не е вкусна...Може би качеството е друго.
А "пионерските лагери" по морето.....Обзор.Разкош. И не знам дали базите са отнето някому имущество, но бяха по джоба на всеки.

Не разбирам, искаш да си съберем доходите и да си ги разделим по равно на всички ли? newsm78
Виж целия пост
# 1 704
А "пионерските лагери" по морето.....Обзор.Разкош. И не знам дали базите са отнето някому имущество, но бяха по джоба на всеки.

Не знам какъв разкош, тези лагери, на които аз съм ходила , бих нарекла кошмар. Няма баня, няма топла вода, 15 легла в барака. Храната отвратителна.
Виж целия пост
# 1 705
Оле, колко сте изписали, не може човек да ви изчете! Не сте ли на работа?
Не е било като сега свободно пътуването навън, но за соц. блока , май нямаше кой знае какви ограничения?
Майка ми работеше във военен завод и ходиха с баща ми в СССР/Москва и Ленинград/ и в ГДР и другите братски страни по трасето до там.
Ние ходихме в Гърция, но наистина бяха много изисквания, характеристика от работното място/сигурно и от партийния секретар щяха да искат, но не сме били членове/. На децата помня, че от градината взехме някаква бележка, от училище за по голямото.
За пионерските лагери и аз имам хубави спомени, не помня такива гадости с храна и липса на топла вода.
На лагер-школи били ли сте? Изкарахме си прекрасно!
Виж целия пост
# 1 706
В интерес на истината, и аз съм срещала хора около 60-65-годишна възраст, родени на село, които са видели как точно по времето, когато са били деца и младежи, селата са се променяли - изградена е инфраструктура, пътища, водопровод, здравни служби... Сега, че същите неща е нямало да се появят горе-долу по същото време и без соца, не мога да гарантирам, но наистина е имало период, когато активно са се изграждали, защото дотогава доста голяма част от селата, дори големите, са били назад с матряла в това отношение.
Та може и да е пасла овце жената, и да е искала да учи, пък баща и да не е искал, и всичко останало, а създаването на ТКЗС-тата и да не го помни пряко, споменът на възрастните по време на детството и е бил пресен, спокойно може да е чула много неща от тях.
Виж целия пост
# 1 707
Това не го разбрах. На почивка съм ходила и зиме и лете с нашите на места общодостъпни за всеки и със сигурност не отнети от когото и да било. В днешно време продължават да са общодостъпни за всеки и са били хотели или станции, не помня точното им определение за периода.
Имам предвид, че държавата отнема цялата частна собственост и благодарение на това разполага с много активи, затова си позволява да подарява разни неща без пари.
Ходили сте само там, където сте били допускани. Не можеше да идеш във всеки хотел, без значение дали можеш да си го позволиш финансово. Също не можеше да почиваш в навън. Това е точно като в затвор - забранено ти е да мърдаш извън оградата. Не го намирам за нормално за онзи век. Все пак не сме роби.

Ходили сме само веднъж в годината на море, предприятието на баща ми само 1 карта даваше и избор нямаш - в неособено човешки условия - без тоалетна и баня в бунгалото, вътре изпочупено.

Виж целия пост
# 1 708
Това не го разбрах. На почивка съм ходила и зиме и лете с нашите на места общодостъпни за всеки и със сигурност не отнети от когото и да било. В днешно време продължават да са общодостъпни за всеки и са били хотели или станции, не помня точното им определение за периода.
Имам предвид, че държавата отнема цялата частна собственост и благодарение на това разполага с много активи, затова си позволява да подарява разни неща без пари.
Ходили сте само там, където сте били допускани. Не можеше да идеш във всеки хотел, без значение дали можеш да си го позволиш финансово. Също не можеше да почиваш в навън. Това е точно като в затвор - забранено ти е да мърдаш извън оградата. Не го намирам за нормално за онзи век. Все пак не сме роби.

Ходили сме само веднъж в годината на море, предприятието на баща ми само 1 карта даваше и избор нямаш - в неособено човешки условия - без тоалетна и баня в бунгалото, вътре изпочупено.



Разбира се. Държавата изяде и изпи "безплатно" каквото можа и взе, че фалира след 45 години. Съвсем закономерна и естествена последица от "всички равни и на всички безплатно".
Виж целия пост
# 1 709
В интерес на истината, и аз съм срещала хора около 60-65-годишна възраст, родени на село, които са видели как точно по времето, когато са били деца и младежи, селата са се променяли - изградена е инфраструктура, пътища, водопровод, здравни служби...

О, да, в село Правец още честват ТЖ, и паметник му вдигнаха, и музей има в резиденцията му, изложени са разни подаръци от други соцлидери, магнитчета с лика му...
Пък Чаушеску и жена му ги разстреляха.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия