Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какво се случва с отпуска, ако не е бил използван от 2013 г.?
Какви са процедурите за болнични и отпуск по майчинство след раждане?
Какви са процедурите за подаване на документи за майчинство и обезщетения?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какво се случва с отпуска, ако не е бил използван от 2013 г.?
-
Какви са процедурите за болнични и отпуск по майчинство след раждане?
След раждането, от болницата се издава 42-дневен болничен. След това педиатърът на детето изравнява трите болнични да са общо за 135 дни, в зависимост от това дали има преждевременно раждане или раждане преди термина. След изтичането на тези дни се подава заявление за обезщетение за периода от 135 до 410 дни.
-
Какви са процедурите за подаване на документи за майчинство и обезщетения?
-
Какво се случва с натрупания отпуск по време на майчинство?
-
Какви са процедурите за получаване на обезщетение за болнични?

Във фирмата ни вече се прави график за отпуск м/у колегите. Аз вече имам 8 месеца стаж в нея, но честно казано не знам дали ми се полага отпуск и колко. Въпросът ми е отпуск ли да взема или да си пусна болничен, кое е с приоритет? Пак ще попитам в счетоводството, но ми се искаше да чуя вашето мнение...
. Дъщеря ми е записана на ясла, като ще почне да я посещава от декември. Тогава тя ще е на 1г и 10месеца, знам че ще ми бъдат спрени майчинските за отглеждане на дете до 2г. До колкото разбрах трябва да подам пред работодателя до 3р.д. от деня, в който ще започне да посещава яслата (8декември) приложение 12 - от 2015г. и в него да отбележа промяната + някаква бележка от яслата. Считано от 8.12 ще трябва да се върна на работа, но аз смятам да си ползвам платения отпуск докато детето се адаптира. До навършването на 2г. на детето, ако бъда в отпуск - платен ще получавам ли 50% от майчинството и какви документи ще трябват - приложение 8 от 2016г. ли? И ако се наложи да излизам в неплатен отпуск, след платения, може ли да ми бъде отказан от работодателя? Благодаря ви, ще се радвам, ако има някой запознат да ми отговори.