Православието като начин на живот-6

  • 60 672
  • 741
# 180
Babunka, само ние българите сме толерантни към чужденците и чуждите порядки(понякога чак до глупост). Навсякъде другаде си държат на род, вяра и език.  В това отношение съм сигурна, че отецът не е искал да те обиди. Просто ти е дал съвет  Peace  
Преди години, като ученичка, с класа бяхме на кафе. Мюсулманите тогава честваха някакъв Байрям и ние попитахме една наша съученичка- туркиня какъв е този празник и защо се чества. Момичето чистосърдечно си призна, че не знае. Една друга съученичка веднага каза: "Ми да, и аз незнам защо честваме Великден!"   ooooh!   hahaha
А иначе в Русия започнаха ли постите? Или те са след 14 дена там?
Виж целия пост
# 181
Така е, Ели, права си. Държат и това е достойно за уважение.

Не са почнали още. Те са по стария календар, не позволиха да им го сменят с "новия".
Виж целия пост
# 182
 Много лошо така, с тези разлики. Според мен трябва всичко да се уеднакви в целия православен свят.
 Но е трудно да се свикне с новото. Ето, в България, някои празници се честват по 2 пъти- нов стил и стар стил. Свят да ти се завие Shocked
 Аз лично си карам по църковното календарче- както си пише там. Но старите хора друго си знаят Simple Smile
Виж целия пост
# 183
Битката за календара, не е битка за богословски принципи, а битка за влияние и разединение.

Календара е чисто човешко дело и колкото пъти трябва, толкова пъти ще повтарям, че ние не честваме дати, а събития. Бог не се нуждае от нашия календар дори и от събитията които честваме, а от молитвите ни.
Виж целия пост
# 184
Битката за календара, не е битка за богословски принципи, а битка за влияние и разединение.

Календара е чисто човешко дело и колкото пъти трябва, толкова пъти ще повтарям, че ние не честваме дати, а събития. Бог не се нуждае от нашия календар дори и от събитията които честваме, а от молитвите ни.
+1
Губи се много енергия в подобни спорове. Ненужно е, а и не води до никъде в чисто духовен план!
Леки пости на всички! Hug
Виж целия пост
# 185
Лек и спасителен пост на всички и от мен Simple Smile!
Виж целия пост
# 186
Битката за календара, не е битка за богословски принципи, а битка за влияние и разединение.

Календара е чисто човешко дело и колкото пъти трябва, толкова пъти ще повтарям, че ние не честваме дати, а събития. Бог не се нуждае от нашия календар дори и от събитията които честваме, а от молитвите ни.
Така е, но е хубаво едни и същи събития да се честват на едни и същи дати Simple Smile
И молитвите е хубаво да са по едно и също време. А сега имам чувството, че всеки храм сам си определя кога да започне Неделната литургия или Вечернята.
Виж целия пост
# 187
Това с календара е най-голямата глупост която можеше на направи БПЦ. Единственото което постигна е да разедени народа от църквата. Народа си чества празниците така както си ги знае от памти века, а БПЦ ги чества на други дати. Трифон Зарезан примерно - всички хора и целия български народ си знае че Трифон Зарезан е на 14 февруари. Но не - БПЦ си чества Трифон Зарезан на 1 февруари. И какво се получава на практика - църквата си чества празниците на една дата, народа - на друга дата. И пропаста между църква и народ расте ли расте....
Виж целия пост
# 188
Това с календара е най-голямата глупост която можеше на направи БПЦ. Единственото което постигна е да разедени народа от църквата. Народа си чества празниците така както си ги знае от памти века, а БПЦ ги чества на други дати. Трифон Зарезан примерно - всички хора и целия български народ си знае че Трифон Зарезан е на 14 февруари. Но не - БПЦ си чества Трифон Зарезан на 1 февруари. И какво се получава на практика - църквата си чества празниците на една дата, народа - на друга дата. И пропаста между църква и народ расте ли расте....
Това не е съвсем така. Аз например откакто съм на този свят /а не съм в първа младост:)/ чествам празниците не по "новия", а по единствения календар, който познавам. Поколението, което толкова държеше на стария стил си отива. На 14 февруари народът не празнува СВ. Трифон Зарезан", а се напива, защото бил празника на виното. Това е само пример. Аз бих попитала кой вече празнува Успение Богородично на 29 август, например? Никой. Минали са достатъчно години, за да не се свикне с новия стил! Руснаците винаги са със собствено мнение, което не винаги пък е добра атестация, но всеки прилича на себе си Mr. GreenОсвен това в чисто човешки план, когато светът е едно голямо село е далеч по - удобно Коледата например да е на една дата с по - голямата част от света. Това прави ли я по - малко празник? Или, когато празнуваме на 6 май Гьоргьовден, прави ли го - малко тържествен?
р.р. Даже не знам кога е стария стил на Св. Георги Победоносец... Hug
Виж целия пост
# 189
Това е публикувано в темата за православните пости в готварския форум. И тъй като там е само за рецепти, а не за теологични дискусии си позволявам да го цитирам тук и да отговоря тук:

Дядо Хаджия, ако имаш време, прочети тази притча:


Веднъж Сатаната събрал всички демони. В приветственото си слово той казал: "Ние не може да забраним на хората да се молят. Ние дори не може да ги спрем да общуват с Исус Христос. След като установят връзка с Христос- ние веднага губим властта си над тях. Но ние можем да откраднем тяхното Време, така че те винаги да са заети... и да забравят Бога."
"Това е, което трябва да направите- продължил дяволът.- Трябва да им се попречи да контактуват с Бога и да поддържат тази връзка през целия ден."
"Как да го направим?"-извикали демоните.
"Занимавайте ги с дреболии, измислете милион причини да заемете съзнанието им с всевъзможни ненужни неща и проблеми, за да нямат време. И най- важното, внушавайте им желание за стремеж към материални блага. Нека техните желания да са за спечелване на най- много пари, за да купуват коли, спартаменти, вили. Нека да печелят все повече и повече пари, за да ходят по ресторанти и кафенета, да купуват скъпи и модерни дрехи, да правят скъпи ремонти на своите апартаменти и да ги пълнят с модерно обзавеждане. Изкушавайте ги да харчат, да харчат и да затъват в дългове. Да взимат дългосрочни заеми и по този начин да попадат в робството на банките.
Убедете съпругите им да остават до късно на работа, а мъжете- да работят 6-7 дни в седмицата, по 10- 12 часа на ден, така че да нямат време да се занимават с техните семейства и да отглеждат децата си.
Не позволявайте на родителите да прекарват време с децата си. Стимулирайте ги да трупат телевизори, телефони, таблети и компютри в домовете си, за да работят постоянно и да изразходват все повече време в гледане на телевизия и компютър.
Сложете на масата в кафенето много списания и вестници. Поразявайте съзнанието им с новини и реклами 24 часа в денонощието.
Направете така, че хората винаги да са твърде заети, дори и за да се отпуснат сред природата и да се наслаждават на Божието творение. Вместо това ги изпращайте в увеселителни паркове, спортни събития, пиеси, концерти и кино, казина, кафенета и игрални зали.
И нека всички винаги да са заети, заети, заети!"
Демоните щастливо се оттеглили да работят, принуждавайки хората навсякъде по света да са все по- заети, да бързат по неотложни задачи, оставяйки им все по- малко време за Бог, за молитва, за техните семейства, за наслаждение на Живота.

Предполагам, че ми предлагате да прочета тази притча, защото се учудих, че някои по време на пости спирали да гледат телевизия, да слушат радио, а даже една дама се чудеше как да спре и телефона.

Ами прочетох притчата и ще ви отговоря. Ако един човек не иска, дявола няма да го отстрани от пътя му. Цялото ми ежедневие е динамично и въпреки това сутрешната и вечерната ми молитва за задължителни. Даже вечер понякога когато се прибирам уморен, чета вечерната молитва веднага, защото после ми се доспива и ми е трудно. По време на постите в понеделник, сряда и петък чета покаен канон, в събота вечерта заупокойна молитва, в неделя когато не мога да бъда на църква чета велик благослов. На всяко 17-то число чета канон на свети Теодор Тирон (чието име нося, той се чества на 17 февруари, аз пък съм роден на 17-то число и така съм решил) Когато съм възпрепядстван молитвите ги чета в първия възможен ден. Всичко това си е мое правило, което аз съм решил и аз спазвам. Други хора пък общуват с Бог по друг начин. НО !!! Общуват и нищо не ги спира.

Така че, дявола си гони неговото, но аз си следя моето и всеки може да си намери оправдание ако иска.
Виж целия пост
# 190
Това с календара е най-голямата глупост която можеше на направи БПЦ. Единственото което постигна е да разедени народа от църквата. Народа си чества празниците така както си ги знае от памти века, а БПЦ ги чества на други дати. Трифон Зарезан примерно - всички хора и целия български народ си знае че Трифон Зарезан е на 14 февруари. Но не - БПЦ си чества Трифон Зарезан на 1 февруари. И какво се получава на практика - църквата си чества празниците на една дата, народа - на друга дата. И пропаста между църква и народ расте ли расте....
Това не е съвсем така. Аз например откакто съм на този свят /а не съм в първа младост:)/ чествам празниците не по "новия", а по единствения календар, който познавам. Поколението, което толкова държеше на стария стил си отива. На 14 февруари народът не празнува СВ. Трифон Зарезан", а се напива, защото бил празника на виното. Това е само пример. Аз бих попитала кой вече празнува Успение Богородично на 29 август, например? Никой. Минали са достатъчно години, за да не се свикне с новия стил! Руснаците винаги са със собствено мнение, което не винаги пък е добра атестация, но всеки прилича на себе си Mr. GreenОсвен това в чисто човешки план, когато светът е едно голямо село е далеч по - удобно Коледата например да е на една дата с по - голямата част от света. Това прави ли я по - малко празник? Или, когато празнуваме на 6 май Гьоргьовден, прави ли го - малко тържествен?
р.р. Даже не знам кога е стария стил на Св. Георги Победоносец... Hug
По стар стил Св.Георги Победоносец е на 6 май, а по нов стил трябва да е на 24 април. Но БПН е приела Св.Георги да се празнува по стар стил.
Виж целия пост
# 191



Така че, дявола си гони неговото, но аз си следя моето и всеки може да си намери оправдание ако иска.

 Peace
Виж целия пост
# 192
Babunka, само ние българите сме толерантни към чужденците и чуждите порядки(понякога чак до глупост). Навсякъде другаде си държат на род, вяра и език. 
Има нещо вярно в това. И аз съм останала с впечатлението, че макар и да се пишат толерантни, то е само на приказки. Всъщност си държат на техните си традиции и порядки. Но така и трябва да бъде-да пазиш и зачиташ своето!

Виж целия пост
# 193
По стар стил Св.Георги Победоносец е на 6 май, а по нов стил трябва да е на 24 април. Но БПН е приела Св.Георги да се празнува по стар стил.
Ето, кашата е пълна. Половината празници по стар стил, другата половина- по нов стил. Поне като са искали толкова много да ни наложат новия календар, да ги бяха карали всички празници по новия. Пълен хаос е с този нов стил.
Освен това в чисто човешки план, когато светът е едно голямо село е далеч по - удобно Коледата например да е на една дата с по - голямата част от света.
Така е, но нека да не забравяме че по-голямата част от света е католическа и нашата уж православна църква насилствено е сменила Коледа да се празнува с останалия католически свят, а не с православния свят. Всички православни народи си празнуват Коледа тогава когато се пада наистина по православния календар - на 7 януари. Само ние, уж православни, празнуваме коледа по католическия календар... Непонятно е за мен това отделяне на БПЦ от останалите православни църкви и приемането на католическия календар, но така са решили, така са направили...
Може да се каже, че основните стожери на православието в сегашния свят - Руската православна църква, Сръбската православна църква, Йерусалимската православна църква и манастирите на Света гора си вървят по православния календар. Защо БПЦ реши да се отдели от този календар, а по този начин и от останалите православни църкви, за мен си остава загадка....
Виж целия пост
# 194
Здравейте, за първи път ще се изповядам в събота моля ви дайте ми съвет какво да говоря и как да се държа. Отчета каза да погледна от интернет въпросите. Но незнам той ще ми ги задава и аз трябва да отговарям с да или не. Моля ви кажете как ви се прави стъпка по стъпка.
И още един въпрос ако си неразположен/цикъл/ можели да се изповядаш и да се пречистиш на другия ден.
Благодаря ви предварително
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия