Готвене с кафяв ориз

  • 64 740
  • 19
Готвене с кафяв ориз

Едно от най-големите предизвикателства по отношение на храната, с което се сблъсках след преместването ми в Япония, беше да се справя с липсата на любимите ми видове хляб. В Канада пирувах с пълнозърнест, различни видове ръжен хляб и кисело квасено тесто. След пристигането ми в Япония се сблъсках с белия хляб. Много бял хляб. Бял хляб, който издържаше доста дълго на полицата, като ме караше да се потрисам от мисълта за консервантите, които вероятно съдържаше. Така че впрегнах основното си кулинарно правило – приспособявай! Беше време да прегърна най-прочутата суровина на Азия – оризът.

Оризът има хиляди форми, размери и цветове в цяла Азия. Има японски лепкав ориз, зългозърнест тайландски ориз, индийски басмати-ориз и уханен жасминов ориз, да споменем няколко вида. Япония ограничава вноса на ориз и почита собственото си домашно производство. Почти във всеки квартал има цели магазини, посветени на ориза. Магазинът в моя квартал е натъпкан от пода до тавана с торби и големи купчини зърна. В началото собствениците бяха объркани от моите оризови проучвания, но сега се надпреварват да ми показват най-доброто. Когато купувате ориз, не се отдръпвайте, ако видите няколко зелени зрънца – това е знак, че е пресен.

В Азия оризът е вездесъщ в блюдата. В някои езици, като Тай и Лао, терминът за ям ориз е същият като за храня се. Например в японския думата за ориз е "gohan." Интересно, че закуска се нарича "asagohan" (сутрешен ориз), а думата за обяд е "ohirugohan" (обеден ориз). Това демонстрира точно колко важна храна е оризът. Освен това оризът има многостранно приложение. От него се правят  макаронени изделия, алкохол, понички, хляб, оризови сладки и десерти.

Нека изследваме анатомията на ориза. Всички видове ориз започват като кафяв ориз. Преминаването през мелница отстранява външния слой (триците) от зърното. Бялата сърцевина е съставена предимно от въглехидрати. Обелените трици са това, в което се съдържа всичко ценно от хранителна гледна точка. Кафявият ориз съдържа значително повече фибри, минерали, витамини от В-групата и мазнини и далеч превъзхожда белия като хранителна стойност. Чаша кафяв ориз съдържа 3,5 гр фибри, докато чаша бял ориз не съдържа и един грам. Повишеният прием на фибри доказано редуцира риска от някои форми на рак и коронарни сърдечни заболявания.

Независимо от тези присъщи на кафявия ориз полезни свойства, много хора са свикнали с вкуса на белия ориз и го предпочитат. Затова включването на кафявия ориз в менюто ви може да е предизвикателство. Трикът е да го правите бавно. Започнете, като добавите само една с.л. в семейното оризово блюдо. Следващата седмица прибавете 2 с.л. Продължавайте бавно да замествате белия ориз с кафяв. Това ще позволи вкусовите рецептори на семейството ви да се нагодят към малко по-различните вкус и текстура на кафявия ориз. Заради високото съдържание на фибри кафявият ориз по-бързо засища. Може да забележите, че намалявате порциите си ориз, като по този начин се компенсира малко по-високата цена на кафявия ориз.

Питате как се готви кафяв ориз? Лесно е. Една чаша суров кафяв ориз прави около 2,5 чаши сварен ориз. Необходими са около 2чаши вода за 1 чаша ориз. Ето прости инструкции как да направите перфектен кафяв ориз.

Първо, изплакнете добре ориза – поне 3 пъти – със студена вода. Бъркайте с ръка, като описвате кръгове. После оставете ориза да кисне в продължение на 30 минути. Отцедете го и загрейте котлона на средно. Изсипете ориза в тенджера и бъркайте, като го запичате по този начин за няколко минути, докато стане ароматен, зрънцата са почти сухи и съскащите звуци спрат. Може да добавите ч.л. сол и маргарин (или друга мазнина). Нека да заври и го захлупете с плътно прилягащ капак. Нека ври на най-слабо 40 минути (не разбърквайте и дори не вдигайте капака да надзърнете!). После спрете котлона и оставете покрит за още 15 минути, за да получите наистина фантастичен ориз.

Хубава вариация е да сварите ориза в гъбен или зеленчуков бульон, във водата от варени на пара зеленчуци или с любимите си зелени подправки. Децата обичат цветни ястия. Можете да придадете на всяко ястие с ориз яркожълт цвят, като добавите куркума. Това няма да се отрази на вкуса, а само на цвета, и децата може да харесат новия вид.

Други вкусни добавки към ориза са кашу, червени боровинки, стафиди, късчета ябълка, кубчета манго, гъби, чесън и лук. Задушете съставките в зехтин и разбъркайте в приготвения ориз. Да сварите ориза в гъбен бульон и да го смесите с гъби дава като резултат вкусно ястие, което е неустоимо и за най-злоядите. Кафявият ориз може да бъде употребяван с много неща. Експериментирайте с добавките. Наистина не можете да сбъркате.

Сравнителна таблица на хранителната стойност на ориз със средноголеми зърна (сварен)     
   
                                  Кафяв                 Бял   
1 чаша                      195 гр                 186 гр   
Калории                    218                      241   
Протеин                    4.5 g                    4.4 g   
Въглехидрати           45.8 g                  49.6 g   
Мазнини                    1.6 g                    0.391 g   
Диетични фибри       3.5 g                   0.59 g   
Магнезий                   85.8 mg               24.1 mg   
Фосфор                     150 mg                68.8 mg   
Калий                        154 mg                53.94mg   
Калций                      19.5 mg               5.6 mg   

Източник: USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 16 (July 2003)
www.nal.usda.org.
         


Преведе hedra от www.lalecheleague.org
Виж целия пост
# 1
Бу, обожавам кафяв ориз Grinning Много благодаря за статията Grinning Hug
Виж целия пост
# 2
Много хубава статия. От 4-5 месеца, когато готвя ориз на Ради, ползвам кафяв. Ще взема да го правя и за нас.
Виж целия пост
# 3
Мммммммммм заинтригува ме  Wink Не съм кулинарка, но започвам да експериментирам с кафевия ориз  Laughing
Виж целия пост
# 4
Аз даже успях да пробвам - рецептата с гъби, чесън и кашу! Ммм, вкусно стана. Другия път ще сложа МНОГО кашу!
Виж целия пост
# 5
Аз даже успях да пробвам - рецептата с гъби, чесън и кашу! Ммм, вкусно стана. Другия път ще сложа МНОГО кашу!
И аз много го харесвам така. Предпочитам го този вариянт дори с ориза, пред това да го набивам само кашуто като месе с уиски Flutter Crazy Laughing Laughing Laughing
Виж целия пост
# 6
Екста е кафявия ориз, но да ти каже някой как се прави - че отнема повече време от стандартния бял.
Аз веднъж реших да правя кафяв ориз на пилаф както майка ми и аз сме правили 100000пъти - 1 към 2 на слаб огън и за половин час става. Мамка му и кафяво чудо, 3 пъти му досипвах вода и стана не за половин, аза час и половина ooooh!
Тогава имахме гости и аз в един момент казах - сори, сега давам пържолите, пък гарнитурата га стане, тогава...И жената да вземе да се окаже вегетарианка...седя си на празни ясли докато стана ориза..
Втори път вече си го сварих, като как си трябва и стана суупер
Виж целия пост
# 7
Кажете ми моля някаква марка кафяв ориз!
Какво да си купя?
Виж целия пост
# 8
Аз купувам някакъв кафяв ориз за 0.60лв,нямам представа каква марка,ама то май и не пише, в пакет от 0.5кг е и е пакетиран от Варненска фирма. При приготвянето му обаче аз го оставям да престои във вода поне 24 часа, не че не съм пробвала и с 2 часа "киснене", но ми се струва, че колкото по-дълго "кисне" по-лесно се сварява после, така че си заслужава чакането.
Обещавам да пробвам ориза с чесън и кашу и да споделя после какво е станало, но аз го приготвям със задушени заленчуци, каквото открия в хладилника и преди да го сваля от огъня му добавям малко соев сос, но моят е някакъв много "специфичен" сорт,защото е с кафява захар вътре. Повярвайте ми става най- ароматния и вкусен ориз, който сте вкусвали някога.
Виж целия пост
# 9
И аз, като Cucko 1:1 newsm50. Стана като жито newsm12, дъвчем ли дъвчем, ама нали съм решила да се яде здравословно newsm53.Сега пак ще имам смелост да им предложа такъв ориз. Благодаря на Бу  bouquet
Виж целия пост
# 10
Момичета, извинете невежеството ми  Embarassed, ама можете ли да ми кажете каква е разликата между кафевия и  пълнозърнестия ориз и кой е по-полезен, не само за нас ами и за децата.
Виж целия пост
# 11
Аз даже успях да пробвам - рецептата с гъби, чесън и кашу! Ммм, вкусно стана. Другия път ще сложа МНОГО кашу!

ще пуснеш ли тази рецепта?
Виж целия пост
# 12
Готвене с кафяв ориз

Питате как се готви кафяв ориз? Лесно е. Една чаша суров кафяв ориз прави около 2,5 чаши сварен ориз. Необходими са около 2чаши вода за 1 чаша ориз. Ето прости инструкции как да направите перфектен кафяв ориз.

Първо, изплакнете добре ориза – поне 3 пъти – със студена вода. Бъркайте с ръка, като описвате кръгове. После оставете ориза да кисне в продължение на 30 минути. Отцедете го и загрейте котлона на средно. Изсипете ориза в тенджера и бъркайте, като го запичате по този начин за няколко минути, докато стане ароматен, зрънцата са почти сухи и съскащите звуци спрат. Може да добавите ч.л. сол и маргарин (или друга мазнина). Нека да заври и го захлупете с плътно прилягащ капак. Нека ври на най-слабо 40 минути (не разбърквайте и дори не вдигайте капака да надзърнете!). После спрете котлона и оставете покрит за още 15 минути, за да получите наистина фантастичен ориз.

Преведе hedra от www.lalecheleague.org
Хммм, опитах тази рецепта и се провалих тотално... Първо, оризът изсъхна при варенето с толкова малко вода - виждах го през стъкления капак. Наложи се да отворя и да добавя (добавях студена водичка, както прочетох в друга рецепта) - и така няколко пъти. Най-накрая, когато беше почти готов... загоря  Cry ooooh! Аз все пак се усетих и отделих по-горната част и ядохме (мъжът ми не усети разликата), но аз си оставам скептична...  Някой има ли опит да каже къде съм сбъркала?

Забравих да кажа, че направих "подобрения"... newsm78 Пореже обикновено готвя ориз на микровълнова, в нея задуших лук и моркови, които прибавих към ориза по някое време, така и така беше много солен - като последния глупак ръгнах 1 ч. лъжичка сол, без да се замисля...  Embarassed Както и да е - приемам всякакви съвети  Simple Smile
Виж целия пост
# 13
Мда - и аз знам, че е добре оризът да кисне по-дълго. Ако кисне цяла нощ това активизира процесите на покълване, съкращаването на времето за варене след това е полза по две точки
1) просто че става по-бързо и 2) че е по-малко варен, т.е. повече суров и полезен, отколкото сготвен и мъртъв, както би рекъл някой заклет суровоядец  Wink
Виж целия пост
# 14
Мда - и аз знам, че е добре оризът да кисне по-дълго. Ако кисне цяла нощ това активизира процесите на покълване, съкращаването на времето за варене след това е полза по две точки
1) просто че става по-бързо и 2) че е по-малко варен, т.е. повече суров и полезен, отколкото сготвен и мъртъв, както би рекъл някой заклет суровоядец  Wink
newsm78 Аз пък точно за това не се бях замислила... Трябва да опитам, благодаря за идеята   bouquet Ама пусто като нямам навика да планирам какво ще готвя много предварително... Ще трябва да опитам все пак  Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия