Всички въпроси за банкови карти на едно място. Допитайте се до експерта в темата!

  • 15 181
  • 340
# 210
Каква карта е по изгодно да ползвам, предвид таксите

Здравейте!

Надявам се че съм разбрала правилно въпроса Ви Simple Smile
Ако разглеждаме дебитна спрямо кредитна карта, двата продукта са различни като предназначение и начин на ползване.
Разби се, дебитната карта е с по-ниски такси, можете както да разплащате в търговски обекти, интернет в България и чужбина, така и да теглите на банкомат. В случая ще заплатите само такса за теглене на банкомат, ако той е на различна банка от УниКредит Булбанк. Разполагате със собствените си средства.
Кредитна карта е с отпуснат от банката кредитен лимит. Препоръчително е да се ползва основно за разплащане в търговски обекти както в България така и чужбина и при онлайн разплащания. По този начин се възползвате от до 45 дневния гратисен период на картата, при който ако възстановите цялата сума не заплащате лихва. В случай, че теглите от банкомат има възможност да Ви начислят такса за теглене + лихва на изтеглената сума.

При възникване на допълнителни въпроси, оставам на линия.

Поздрави,
Мария
Виж целия пост
# 211
Аз искам да попитам, при закриването на банкова карта, дължат ли се такси?


Това мисля е политика на всяка банка, т.е. в зависимост от нейната тарифа. В банката, на която съм клиент, например не се дължат такси при закриване на дебитна карта, но при кредитна може да не ти възстановят годишната такса, ако е платена по-назад във времето, което аз лично си приемам като такса.
Виж целия пост
# 212
За кредитната карта със сигурност не ти възстановяват платената годишна такса, както и всички такси, които се събират предварително.
Виж целия пост
# 213
Едва ли жената ще ти отговори на този въпрос с милионите. Обаче ми е интересно друго. Какво покрива застраховката? Масово ли се сключват, задължителна ли е или по желание.

Здравейте!

Има различни застраховки към картите. Не са задължителни, сключват си при желание от страна на клиента. Покритията, както и таксата, която заплащате са според застраховката, която сключите. Има застраховки, които са част от продукта, каквато е „Помощ при пътуване и злополука“ и такива, които клиентът само си ги активира като „Защитен портфейл+“ или „Кредитна стабилност“.
Ще ви разкажа накратко за предимствата, които ви дават съответните застраховки, както и за покритията, които имат. Споменатите застраховки са част от портфолиото на УниКредит Булбанк.

Кредитните карти и висок клас дебитна карта притежават безплатна застраховка „Помощ при пътуване и злополука“. Застраховката Ви осигурява спокойствие по време на пътуване в чужбина.
Покритията са много и разнообразни, като например:
•   Забавяне на багаж
•   Загуба на багаж
•   Спешни медицински разходи вследствие на злополука или заболяване
•   Спешно зъболечение
•   Отмяна на полет
•   Забавяне на полет с повече от 4 часа и много други
Застраховката предоставя спокойствие при пътуване в чужбина. Продуктът се предоставя като подарък от УниКредит Булбанк и осигурява над 20 застрахователни покрития на територията на целия свят.
Активира се при закупуване на туристически пакет или част от него; билет за самолет, автобус или друг транспорт; резервация за хотел, рент-а-кар или друга услуга, свързана с пътуването, посредством застрахованата карта на територията на Република България или при използването на картата на банкомат или ПОС в чужбина през срока на пътуването.

Застраховка „Защитен портфейл +“ е продукт създаден специално за клиенти на УниКредит Булбанк, притежатели на основни дебитни и кредитни карти. Тя осигурява финансова защита на картодържателя при непредвидени събития като кражба, грабеж и загуба на ключове, портфейл, чанта (заедно с банковата карта), кражба на самоличност, злоупотреба и други.

Застраховка „Кредитна стабилност“, която се сключва към Вашата кредитна карта. Предмет на застраховката е плащания на вноските по кредитната карта в случай на неблагоприятни събития с живота, здравето и работоспособността на картодържателя.

При въпроси оставам на линия.

Поздрави,
Мария
Виж целия пост
# 214
Интересува ме на колко време опреснявате информацията в сайта Ви относно банковите клонове и банкоматите? Случвало ми се е да търся банкомат - на картата го има, а в действителност не, както и обратното.

Здравейте!

Корпоративният сайта на Банката се актуализира регулярно. За други сайтове, извън официалният не носим отговорност и нямаме права за редакция.

Поздрави,
Мария
Виж целия пост
# 215
Тъй като току що получих уведомление (от друга банка), че известяванията за трансакции вече ще бъдат платени, възникна въпрос - ако Вашата банка има сходни процедури и такси - това дали не ощетява някои клиенти, например при неправомерно теглене, ако преди това са били уведомявани за трансакции от сметката им, а сега не се възползват от услугата, дали по този начин няма да се усетят твърде късно?

Здравейте!

В случаят клиентът сам преценява, до колко е важно за него да получава известия при извършване на трансакции с неговата карта, срещу минимално заплащане на дадената услуга.

Поздрави,
Мария
Виж целия пост
# 216
Имам дебитна карта и я ползвам за всеки вид пазаруване. Нямам кредитна. Искам да попитам за така наречената Бяла карта- тя към кредитните ли спада и какви са и предимствата?

Здравейте!

Бяла карта е вид кредитна карта. „Съблазнителна“ от клиентска гледна точка, с възможността за кандидатстване дори с лоша кредитна история, без такса за теглене на банкомат и още много други красиви на пръв поглед условия.
И тук идва едно голямо НО…. Разгледайте по-задълбочено продукта, с всички големи и малки букви. Обърнете внимание на детайлите. Сравнете продукта с друг подобен на пазара и преценете дали Бяла кара е Вашият кредитна карта 

Поздрави,
Мария
Виж целия пост
# 217
Може ли да ми разясните ползите от използване на кредитна карта? Не притежавам такава, притесняват ме високите лихви, но в други страни са много разпространенини....

Здравейте!

Кредитна карта е много удобен финансов инструмент, който може да бъде във Ваша полза стига да знаете как работи 
Като начало може да започнете с първичната информация за кредитната карта, която ще ползвате: лимит, годишна лихва, такси и комисионни, гратисен период, преференциални условия, лоялна програма (в случай, че има такава). Можете да направите проучване в различните банки, какви кредитни карти и при какви условия се издават. Попитайте и за промоционалните условия, които предлагат в момента.
Преди да изясним „Що е то кредитна карта?“ бих искала да изясня, че ми могло да има разминаване в някои от условията, които предлага различните банки, но принципът на работа на карата е един и същ.
Нека да поговорим поотделно за някои от елементите на кредитната карта:
ЛИМИ: Ако се притеснявате от ползването на кредитната карта можете да си я издадете с по-малък лимит, например 500-700лв. След време, ако прецените можете да увеличите лимита.
ЛИХВА и  ГРАТИСЕН ПЕРИОД: Едно от най-големите предимства на кредитна карта е гратисния период по отношение на покупките, които правите с нея, независимо дали са на ПОС терминал при търговец или в интернет, в България или в чужбина, както и гъвкавият начин на погасяване на задължението Ви.
За да онагледя казано, ще Ви дам кратък пример, с който да Ви стане по ясно (примерът ще е с условията, които предлага УниКредит Булбанк на своите картодържатели):
Ако например през текущия месец направите плащане/плащания с Вашата кредитна карта и  ги възстановите до 15-то число на следващия месец, то Вие няма да дължите друго освен задължението от направените от Вас покупки. В случай, че нямате възможност да възстановите цялата сума имате възможност да внесете поне минималната погасителна вноска, която е в размер на 3% от отпуснатия лимит по картата (при лимит 1000лв., минималната вноска е в размер на 30лв.). Върху останалата сума ще Ви се начисли лихва.
Когато теглите от картата на банкомат е възможно да имате такса (според зависи от условията, при които Ви е била издадена картата). Освен това лихвата започва да се начислява веднага и не можете да се възползвате от гратисния период, за който ВИ споменах по-горе.
ГОДИШНА ТАКСА: Годишната такса за обслужване на картата е един от основните елементи. Според зависи от условията, при които ви е издадена картата, тя може да се вземе в момента на активиране на картата, разсрочено да се събира, да нямате за определен период от време и т.н.

Надявам се успях да внеса малко повече ясното.
Ако все пак не съм успяла да изчистя въпросителните, които имате по отношение на продукта и начина му на работа, оставам на линия да отговоря на всички Ваши въпроси.

Поздравим
Мария
Виж целия пост
# 218
За почти всички покупки ползвам карта дебитна, не обичам кредитните карти, за мен те крият много рискове. Кои карти най-често стават обект на онлайн кражба на данни дебитни или кредитни?
За какъв риск говориш? За мен о двете карти са еднакво рискови, ако не пазим личните си данни.

Два пъти се е налагало да сменям дебитна карта, единия път когато данните ми бяха откраднати от онлайн сайт за пазаруване, и то говоря за сайт, който беше положил необходимите мерки за сигурност, но явно недостатъчни. Моята грешка в случая беше, че бях запаметила данните в профила си. Втория път когато данните на картата бяха копирани от компрометиран банкомат пред офис на самата банка. За радост и двата пъти, пари не ми бяха отраднати, но опредлено риск съществува, дори и да пазим данните си - примера с банкомата на банката.

Тъй, като нямам опит с кредитните , от чисто любопитство питам, дали някой от двете все пак не е предпочитана за злонамерени атаки.
Виж целия пост
# 219
Скрит текст:
За почти всички покупки ползвам карта дебитна, не обичам кредитните карти, за мен те крият много рискове. Кои карти най-често стават обект на онлайн кражба на данни дебитни или кредитни?
За какъв риск говориш? За мен о двете карти са еднакво рискови, ако не пазим личните си данни.

Два пъти се е налагало да сменям дебитна карта, единия път когато данните ми бяха откраднати от онлайн сайт за пазаруване, и то говоря за сайт, който беше положил необходимите мерки за сигурност, но явно недостатъчни. Моята грешка в случая беше, че бях запаметила данните в профила си. Втория път когато данните на картата бяха копирани от компрометиран банкомат пред офис на самата банка. За радост и двата пъти, пари не ми бяха отраднати, но опредлено риск съществува, дори и да пазим данните си - примера с банкомата на банката.

Тъй, като нямам опит с кредитните , от чисто любопитство питам, дали някой от двете все пак не е предпочитана за злонамерени атаки.

Ето това е ценен съвет. Аз също старателно отмятам, че не искам данните ми да бъдат запаметени, от там стават проблемите. Ще дам пример, картата ми е запаметена в Алиекспрес. Не знам как, но винаги при плащане там не ми иска верифициране с смс, което никога не ми се е случвало при използване на други сайтове. Запаметявайки картата си такива злонамерени атаки са често срещани.
Виж целия пост
# 220
Имам само дебитна карта, която ползвам за преводи и покупки.
Старая се да се съобразявам с парите от личните ми приходи.
Виж целия пост
# 221
За какви плащания най-често ползвате кредитна/ дебитна карта?
Нямам кредитна карта, предлагат ми я често като продукт, но към момента не съм решила, че ползите са повече от недостатъците.
Имам дебитна карта, която ползвам за разплащания в магазини, за теглене в брой и за он-лайн плащания.
Виж целия пост
# 222
Ползвам банкова карта за покупки с по-голяма стойност.
Виж целия пост
# 223
Дебитната карта я пилзвам за теглене на банкомат, и за дребни покупки на пос терминал. Кредитната също за покупки на пос,  понякога за по големи тъй като банката ми предлага разсрочване на вноски с нула процента лихва което ме устройва.  Също така за онлайн пазаруване най често.
Виж целия пост
# 224
Използвам кредитната си карта ежедневно, като никога не допускам да не покася преди гратисния период.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия