Имате ли спестени пари?

  • 35 344
  • 560
# 405
Направо ги чакат на вратата на университета завършващите програмисти и ги молят да почнат за 4000лв. А в Бургас новозавършил "Социални дейности" под 2800лв не пада.
Виж целия пост
# 406
А в Бургас новозавършил "Социални дейности" под 2800лв не пада.
Голяма измислица е тази схема. Имам позната социален работник в център - 800 е доста по-реалистичното.
Виж целия пост
# 407
Така написано наистина не става съвсем ясно дали "за последните 5 години" се отнася към датата на завършване или към доходите на всички завършили някога тази специалност.

Аз съм изненадана, че Социални дейности в Бургас може да стартират с по-висока заплата от Математика в ТУ-София, но допускам, че в тази страна няма невъзможни неща, колкото и абсурдно да звучат. Вече сте го написали, докато се включа и аз Grinning
Виж целия пост
# 408
Скрит текст:
На мен ми се струва, че на 25г може и още да нямаш 25к, защото с някои следвания (нямам предвид медицина) тогава някъде приключваш или имаш към година стаж - много често магистратурата не може да започне веднага след бакалавъра, защото се предлага чак от по-следващ семестър, а ако имаш и задължителни практики с минимална продължителност, те също удължават.

Но ако започнеш работа на 24-25, на 30 спокойно може да си събрал тази сума, без да се лишаваш, може дори и по-рано.
Г-жа Букет го е казла вече. Така че май не е "спокойно да може да си събрал сумата", че чак пък и "без да се лишиш", а по-скоро са рядкост тези. Айде фантасмагориите си ги пишете в други подраздели на форума. 30К за 5г. е средно по 500лв. на месец.
Виж целия пост
# 409
Направо ги чакат на вратата на университета завършващите програмисти и ги молят да почнат за 4000лв. А в Бургас новозавършил "Социални дейности" под 2800лв не пада.
Това тези, дето помагат на циганките как да си попълват молбите за деЦките ли? Егати...

Според мен това са средномесечни доходи бруто през последните 5 години, а не на завършили току-що.
Виж целия пост
# 410
Виж нещо по-реално например:


Само 11,3% от населението в страната има доходи над 740 лв. на месец, показват данните на НСИ.

https://www.google.com/amp/s/trud.bg/amp/%25D0%25B4%25D0%25BE%25 … 1%2580%25D0%25B8/
Виж целия пост
# 411
Тези извънземни доходи да не включват и на работещите в чужбина, но завършили български университети?
Виж целия пост
# 412
Скрит текст:
На мен ми се струва, че на 25г може и още да нямаш 25к, защото с някои следвания (нямам предвид медицина) тогава някъде приключваш или имаш към година стаж - много често магистратурата не може да започне веднага след бакалавъра, защото се предлага чак от по-следващ семестър, а ако имаш и задължителни практики с минимална продължителност, те също удължават.

Но ако започнеш работа на 24-25, на 30 спокойно може да си събрал тази сума, без да се лишаваш, може дори и по-рано.
Г-жа Букет го е казла вече. Така че май не е "спокойно да може да си събрал сумата", че чак пък и "без да се лишиш", а по-скоро са рядкост тези. Айде фантасмагориите си ги пишете в други подраздели на форума. 30К за 5г. е средно по 500лв. на месец.

Според мен пък е възможно да заделяш по 500 лв на месец без да живееш с родители или в тяхно жилище, познавам и такива, заделящи доста повече в София. Нормално е всеки да разглежда нещата от собствената си камбанария и личните си контакти. Също и заделянето може да става с едновременна инвестиция, както Черна станция писа по-рано, което да увеличава сумата пасивно.

Отделно от това, поне в европейския съюз границите за квалифицирани кадри (и не само), са отворени, никой никого не е вързал на 25 години да не мръдне от града, в който се е родил или, недай Боже, да поработи другаде. Това, разбира се, в случай, че финансовото ти подсигуряване ти е важно, не казвам, че е нужно всеки да го прави.

Иначе знам, че винаги може да се намери оправдание защо нещо не може да стане.
Виж целия пост
# 413
Скрит текст:
Скрит текст:
На мен ми се струва, че на 25г може и още да нямаш 25к, защото с някои следвания (нямам предвид медицина) тогава някъде приключваш или имаш към година стаж - много често магистратурата не може да започне веднага след бакалавъра, защото се предлага чак от по-следващ семестър, а ако имаш и задължителни практики с минимална продължителност, те също удължават.

Но ако започнеш работа на 24-25, на 30 спокойно може да си събрал тази сума, без да се лишаваш, може дори и по-рано.
Г-жа Букет го е казла вече. Така че май не е "спокойно да може да си събрал сумата", че чак пък и "без да се лишиш", а по-скоро са рядкост тези. Айде фантасмагориите си ги пишете в други подраздели на форума. 30К за 5г. е средно по 500лв. на месец.

Според мен пък е възможно да заделяш по 500 лв на месец без да живееш с родители или в тяхно жилище, познавам и такива, заделящи доста повече в София. Нормално е всеки да разглежда нещата от собствената си камбанария и личните си контакти. Също и заделянето може да става с едновременна инвестиция, както Черна станция писа по-рано, което да увеличава сумата пасивно.

Отделно от това, поне в европейския съюз границите за квалифицирани кадри (и не само), са отворени, никой никого не е вързал на 25 години да не мръдне от града, в който се е родил или, недай Боже, да поработи другаде. Това, разбира се, в случай, че финансовото ти подсигуряване ти е важно, не казвам, че е нужно всеки да го прави.
Иначе знам, че винаги може да се намери оправдание защо нещо не може да стане.
Не, ти в предния си пост обясняваш как "ако започнеш работа на 24-25, на 30 спокойно може да си събрал тази сума, без да се лишаваш, може дори и по-рано". Нещо с което не съм съгласна, според моите виждания. Съвсем не е "спокойно" всеки да може да си го позволи. Погледни и поста на DP през един над твоя.
Виж целия пост
# 414
Продължавам да не мога да се съглася:

- статистиката по-горе включва и всичките малцинствени групи, които доста често не работят, в този смисъл средното ниво не е репрезентативно
- НСИ касае цялата страна, аз именно затова споменах, че никой не е вързан да остане там, където е в момента
- ЕС в частта си извън България също вече споменахме, че не е тера инкогнита
- сивият сектор не е отразен в статистиката, нека не се заблуждаваме, че не съществува
- статистиката не отразява квалификацията. Според тази на Черна станция, виждаме колко взимат математици, ИТ, инженери... Големи малцинствени групи, които често нямат средно, че дори и начално образование, влизат в същата тази статистика. Разбирам желанието за политкоректност и толерантност, но тези обществени прослойки са, поне по мое мнение, предмет на съвсем друга дискусия.
Виж целия пост
# 415
Отвори някой сайт за предлагане на работа в БГ и виж какви заплати предлагат и колко от тях какви изисквания за стаж имат.
Виж целия пост
# 416
Според мен пък е възможно да заделяш по 500 лв на месец без да живееш с родители или в тяхно жилище, познавам и такива, заделящи доста повече в София.
Значи завършваш и веднага почваш на 2000лв нето, иначе няма как да стане. 500лв спестени, 500лв наем и 1000лв за живеене. На 25 в София 1000лв нищо не са, ако искаш да излезеш почивните дни, да си купиш някоя дрешка и т.н. От тези пари трябва да се отидели и нещо за море, някаква техника, годишни прегледи (зъболекар, гинеколог, мамолог).
И аз познавам заделящи доста повече, но те не са на 25, а по-скоро на 35.
Виж целия пост
# 417
Синът ми големият миналата година се върна от Англия, където учи в музикален колеж. Обаче е запален геймър. Издържа интервю на английски писмено и говоримо и започна във Варна в международна геймърска компания работа. На 18г със заплата 1700лв чисто, плюс 50лв за транспорт, 5 дена в седмицата по осем часа. Преди това го бяха взели в английски кол център, като им отказа, понеже плащаха по - малко, го осветиха, че и да отиде веднага ще го вземат. Тъй че работа има.
Виж целия пост
# 418
Работа има, но
-не всяка работа е за 2 бона
-няма толкова работни места за 2 бона
-горе ви го казаха, но да повторя калкулатора - 25000 лв ÷ 5 години ÷ 12 месеца годишно прави 416,67 лв 'вноска'. Мининалната заплата е само 50 лв отгоре и я взимат - колко, 50% от населението ли бяха? Сега някой ще каже нещо за сивия сектор, ама сивият сектор и той е кокошкарски - при осигуривки на МОП, заплатата общо с тези в плик е 600 или 650. Минус 417...
Но да, тези пари могат да се спестят. И не, тези пари не могат да се спестят от всички. По спомен, средната заплата е малко под 1300 бруто за последно тримесечие.
Никой не твърди, че е по принцип невъзможно, а че има условия, на които средният български човек не отговаря.

Впрочем, ако ще си говорим за пасивни доходи, а не спестявания, може да е в други теми.
Виж целия пост
# 419
Мининалната заплата е само 50 лв отгоре и я взимат - колко, 50% от населението ли бяха?

По спомен, средната заплата е малко под 1300 бруто за последно тримесечие.

Впрочем, ако ще си говорим за пасивни доходи, а не спестявания, може да е в други теми.

Нещо математическо ми се върти в главата - ако средната заплата е 1300, а 50% от населението взема МРЗ, то другите 50% вземат средно по 2000 лева. С други думи средната заплата на "другата България" е 2000 лева. Ми защо да не могат да спестяват?  И да, още в началото направих уговорката, че написаното не важи за всички, но за достатъчно много хора.

Не виждам разлика между спестявания и пасивни доходи. Спестяването, както казах, е заделяне на част от дохода. А после тази част трябва да се прави нещо, нали? Защо ако тази част се държи в буркани или на влог, да минава за спестяване, а ако се инвестира вече да не е такова???
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия