Онлайн консултации с Людмил Стефанов - психолог и психотерапевт

  • 380 359
  • 2 577
# 2 250
Скрит текст:
Здравейте, д-р Стефанов! Първо искам да изкажа възхищението си към вас, към безкористната помощ, която оказвате на хората в темата. Следя вашите съвети с най-голям интерес и често си "крада" по нещо и за мен Simple Smile.

Реших да потърся и аз съвет от вас, тъй като вече се чувствам безсилна по отношение поведението на моята 11-годишна дъщеря. Ще започна с това, че поведението ѝ е "проблемно" още в най-ранните ѝ години - тръшкане, саботиране на правилата и системата в училище, нежелание да учи, липса на самостоятелност и др. Посещавали сме и псохилог в нашия град, но резултат нямаше никакъв.

С баща ѝ вече не знаем какъв подход да приложим. Детето непрекъснато ни опонира, не изпълнява базови задачи като това да си измие зъбите, да се преоблече и изкъпе - всичко става с безкрайно много подкани и дори закани, че ако не го направи, ще има последствия. Непрекъснато сме в някаква полемика за елементарни неща, на моменти дори ѝ се молим да седне да учи, а тя ни отговаря с изречението "Не съм ви куче, та да ме командвате"! Едва ли не ѝ е под нивото да изпълняват задълженията си, да изпълнява какво ние като родители ѝ казваме да направи.

Основният тон в общуването между нас е изразено негативен, а от това се чувствам изключително зле като майка. Същото важи и за баща ѝ, който е много търпелив, но на моменти и той избухва доста. Като че ли се самосаботира, държи се арогантно и предизвикателно, в противоречие с нейните интереси. Прави ми и друго впечатление: има засилен афинитет към парите. И когато например има възможност да "спечели" нещо, да получи някоя облага или дивидент, поведението ѝ коренно се променя. На момента става изпълнителна, отговорна и услужлива. Тоест, трябва да получи нещо, за да даде нещо.

Семейните вечери са изпълнени с напрежение, непрекъснати кавги и спорове. По отношение на ученето няма никаква самодисциплина, ако не я накараме да погледне и да се интересува какво има да учи, няма да го направи. Не я интересуват нито оценки, нищо. Имам усещането, че е обявила тотален бойкот на всичко и всички, а не знам на какво се дължи това. Тя е обгрижвано и обичано дете, с баща ѝ сме, сме я да твърдя, интелигентни хора, у дома не се използват вулгарни думи и т.н. Може би е важно да кажа, че имаме и малко бебе, от което първоначално ревнуваше и се изказваше, че тя вече не ни е важна, че само на бебето сме се радвали и други сходни. С времето това някак се уталожи, а и това нейно поведение е отпреди появата на второто ни дете.

Запознах се и с метода Семейни констелации, който ми е изключително интересен. Започнах и да ходя на сбирките, но все още не съм поставила лична тема. Вероятно е от значение да кажа, че по майчина линия се наблюдава динамиката децата да живеят с родителите си цял живот, да се грижат за тях до тяхната смърт и винаги да са под техен "контрол".

Моля за съвет как да подходя в този случай, защото ситуацията става вече нетърпима. Благодаря предварително!!
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА СЛЯПАТА ЛЮБОВ?
Здравейте!
Щом търсенията ви на причините за проблема са насочени към метода Семейни констелации, ще ви дам въпроси и коментари само през този метод. Още повече, че и аз смятам, че през този метод достигаме по-лесно до реалността. Нашите интуитивни прозрения намират чрез този метод точни и ясни формули за решаване на житейските ни задачи....
И ТАКА, когато разглеждаме този проблем през философията на метода Семейни констелации, ние имаме следния начин на мислене:
ВЪПРОСЪТ Е:  Защо едно дете е с трудно поведение? Защо се държи предизвикателно, с тръшкане, с гневни изблици, не се къпе /това си е форма на агресия, нали си давате сметка. Сякаш ни казва: "Няма да съм чистичка! Дори ще мириша лошо. Така ви се пада!"/
ОТГОВОРЪТ Е: То го прави от любов към някой. И понеже често тази любов е несъзнавана, в този метод използваме израза "сляпа любов"... Така че, за да се справим с трудното поведение на детето, ние трябва да си дадем сметка към кого е насочена любовта му? Защото в психотерапията това е железен принцип: "Където е проблема, там е и решението!"
КАКВИ СА ВАРИАНТИТЕ ЗА КОНКРЕТЕН ОТГОВОР НА ВЪПРОСА "КОЙ Е ТОЗИ "НЯКОЙ"?"
1. Един от въпросите, който задавам, за да открием този "Някой", към когото е насочена любовта на детето, е: "На кого от семейната система ви прилича вашето дете с поведението си? ИЛИ за кого се страхувате и си коментирате, че ако продължава така, дъщеря ви може да стане същата  като нея/него?" Тоест - говорим за член на семейната система, който е изключен. За него може и да не се споменава /например ако е в затвора или в психиатрията или до скоро - ако е хомосексуалист/ или пък се говори неуважително или е обявен за черната овца /във вашия случай - може и да е човек, който е гледан с лошо око заради някаква тема, свързана с парите/... ЩЕ ДАМ КОНКРЕТЕН ПРИМЕР: Бащата и майката се консултират за детето си - момче на 8 години, което се държи като вашето дете, трудно управляемо е.... И на въпроса на кого прилича детето им, отговарят в един глас: "Същият е като вуйчо си!!!". Вуйчото е обявен за черната овца, одумван от всички и т.н.
Децата, обаче, не могат да понесат спокойно това, родителите им да имат изключващи коментари КЪМ КОГОТО И ДА БИЛО. Те заобичват одумвания човек и започват да приличат на него, за да му покажат любовта си, да му покажат, че и той има място в системата. Това дете беше направило паметно изказване на рождения си ден, като станало на 6 години. То попитало:
-  "А вуйчо ще дойде ли на рождения ми ден?"
Родителите се спогледнали и му казали: "Не, той е зает!"
  И за най-глупавото дете в подобна ситуация е ясно, че те го лъжат и просто не са поканили вуйчото... Детето много се разстроило и казало през сълзи: "Ама защо няма да дойде? Аз много го обичам! Аз искам вуйчо да ми бъде татко!"  От този момент родителите и особено бащата бяха започнали да изпитват глуха ненавист към детето....
И така - на кого от семейната система се страхувате, че прилича вашето дете..  
2. Този "Някой", който да оказва влияние върху чувствата на детето,  може да е и загубено дете във вашето семейство: спонтанно или по желание абортирано, изоставено, мъртво родено. Това също са изключени хора от семейната система, за които не се говори и правят децата агресивни към родителите им...
3. И още една много честа посока на търсене: ако някой от вас или и пък и двамата имате предходен партньор от преди брака, с който емоционално не сте се разделили: тоест - ядосани сте му... Това също много често са хората, с които асоциираме нашите деца и те  ни приличат на тях, когато имат трудно поведение...
Дадох ви посоки за размисъл. И сега отново си задавам въпроса:
- Кого изключвате от семейството? На кого не искате в никакъв случай детето ви да прилича? А с много неприятно чувство усещате, че то все повече прилича?
ПРИНЦИПЪТ Е СЛЕДНИЯ: когато изключваме и сме неуважителни към  някой човек от системата, който има по природа /по кръв, както се казва!/ правото да принадлежи или има право на уважение /вуйчо, леля, сестра, брат, майка,, баща, свекър, свекърва, загубени деца, бивши партньори  и т.н./, детето е притиснато от един несъзнаван механизъм да започне да прилича на него, сякаш за да му върне полагащото му се място в системата...
На този несъзнаван механизъм Берт Хелингер, създател на метода Семейни констелации, е дал името "СЛЯПА ЛЮБОВ". Защо тази любов е сляпа? Защото не е зряща, не е съзнателна. Много често и самото дете се изказва враждебно за изключения, за лошата черна овца. Но като започва да прилича на него, то несъзнателно му засвидетелства своята лоялност, дава му заслуженото място в семейната система....
Това е за сега.
Тук ви давам и линк към мой уебинар, където говоря за метода Семейни констелации по покана на една студентска организация.
https://www.youtube.com/watch?v=f_6q-kyKu5U&t=5932s&ab_channel=% … D0%92%D0%A2%D0%A3

Какъв е коментарът ви?
Благодаря за бързия и изчерпателен отговор!
Дадохте ми нова посока за размишления, макар че от дълго време търся решение на този казус.
За абортите: Майка ми има един аборт по нейно желание, след като се е родила по-малката ми сестра. За него не се говори. Баба ми (нейната майка) също има един аборт между двете си деца - тук не знам дали е бил по желание или не. Отново не се говори, детето не е признато като част от родовата система, както и това на майка ми. Аз също имам един аборт, който беше спонтанен и преди второто ми дете. Аз говоря за това дете, но все още не пред голямата ми дъщеря, защото не мисля, че е готова все още за тази тем. Не знам дали е правилно... Има и починало дете на три годинки от страната на мъжа ми - било е брат на неговия баща. Едва скоро разбрах за него.
За нарочените и забравените: Нямам сведения да имаме такъв роднина, който да е бил срам за рода и затова да не се споменава. Но моята баба, която е майка на майка ми, е доста властна, нейната майка (прабаба ми) също. Майка ми и баба ми не се разбират особено, макар че цял живот живеят заедно. Майка ми има два развода зад гърба си и остава сама млада. Майка ѝ става вдовица горе долу на същата възраст. По някакви причини не може да се отдели от баба ми и до голяма степен ежедневието ѝ е подчинено на нея - преди, защото е била контролирана; сега - защото е вече стара и трябва да се грижи за нея. Межу тях има студенина, никога не са имали топли отношения и това тежи на майка ми. В същото време изразява гняв към баба ми, а интересното е, че дъщеря ми изпитва силни симпатия към нея Simple Smile и винаги я търси.
От друга страна - моят роден баща никога не е бил в живота ми, реално ме е взимал при него само няколко пъти в ранните ми години. Той почина преди няколко години, без дори да се видим. От друга жена и още две деца, които аз не познавам. Дъщеря ми не знае за неговото съществуване, нито за децата му. Когато е бил млад се е занимавал с незаконни неща, също така е малтретирал физически майка ми и следващите си жени. Въпреки това аз говоря с гордост за него и го почитам, защото имам само приятни лични спомени с него.
Това са моите две предположения, макар че със сигурност ще се намерят и други посоки, по които да се върви... Какво би могло да бъде моето поведение спрямо дъщеря ми, така че да се "смекчи" тази нейна лоялност?
Виж целия пост
# 2 251
Мисля си две неща:
- когато са се случвали проблемите с баща ви, той на колко години е бил? Тогава вие сте страдали и ви е било страх. И сега със страх очаквате и вие, като станете на същата възраст като него, да имате тежки здравословни проблеми. И това очакване ви блокира. Това очакване да ти се случи нещо лошо но възрастта, на която се е случило и на баща ти и на дядо ти и на прадядо ти и т.н. в семейната психотерапия се нарича "синдром на годишнината". Затова си задавам въпроса, дали и неговият баща не е имал здравословни проблеми или да е починал пак на подобна възраст? Ако е така, добре е да осъзнаете този факт, защото иначе той несъзнателно ви блокира, а това е по-страшно и по-силно...
- дайте си сметка с кои ваши близки и познати хора НЕ СИ ГОВОРИТЕ ЗА БОЛЕСТИ И СТРАДАНИЯ. Започнете да общувате повече с тях.
Това мога да ви кажа от информацията, която имам;

Здравейте,
мога да кажа, че със сигурност не ме е страх от това, че точно с възраста на баща ми или, че определени числа имат връзка с моя проблем. Единият ми дядо, който няма родствена връзка с баща ми имаше бъбречна недостатъчност, което беше същата болест като на баща ми, обаче той не почина от нея.Усещам как нещата по скоро са на духовна основа, че господ примерно ще ме накаже за греховете ми през целият ми живот с болест, която да не е свързана с това, а по-скоро такава като ракът.
Благодаря ви за вниманието!
Виж целия пост
# 2 252
Здравейте
Един въпрос ме тревожи от доста време.
С бащата на големия ми син се разделихме, преди години, още докато той беше много малък. Заради насилие(физическо и психическо), аз си тръгнах с бебето, изнесохме се на квартира и живота си продължи. От тогава насам всичко е чудесно, потръгна ми работата, щастлива съм, имам мъж и още едно детенце, всички се разбираме.
Сина ми е вече на 8год. Никога не ме е питал, защо сме разделени с баща му. Като цяло много рядко говорим по темата.
Иначе сме близки, говорим си много, за всичко, прекарваме време заедно.
Вижда се с баща си, няколко пъти годишно за по няколко дни. Забавлява се като ходи, но не казва/показва да страда или да му липсва през другото време. Мисля че разпознавам чувствата и емоциите му когато ги изживява, кога е спокоен, кога му е мъчно и т.н, така поне го усещам.
Нормално ли е това никога да ме попита?
Аз да отворя ли темата или да чакам да я започне той, когато е готов?
И въпроса, който ме тревожи, когато мисля за него. Какво да му отговоря? Чета колко е важно да казваме на децата истината, колко е лечебна. Обаче, нали пък не трябва да казваме никога на децата лошо за другия родител?
Аз за сега го спазвам това, говоря или позитивни неща или неутрални или нищо.
Но как изобщо може да се каже на дете за баща му подобно нещо, как се казва за насилие с позитивни думи, то самото насилие обиди и удари са нещо лошо. А ако пък му кажа нещо друго ще е лъжа.
Объркано го написах, но това е защото и аз съм объркана, какво се прави и как ще е най-добре да постъпя.
Виж целия пост
# 2 253
Започнах да ви чета, след един въпрос, на който не ми отговорихте.
Но то е за добро, защото прочетох чужди отговори и много неща си взех от тях.
Не съм знаела това.
Мислех си даже, че даже не е редно да чета чуждите постове. А то се оказа, че хората можем да имаме доста сходни преживявания и проблеми и всеки да си вземе нещо.

Много ми стана интересен този метод на семейни констелации. Къде мога да прочета повече? Как се работи - само с група или и индивидуално?

Здравейте!
Радвам се, че се интересувате от този прекрасен и дълбок метод.
Вижте линка по-долу. Той ще ви замеде съм едно вое участие в ТВ Евроком, където с две журналистки
си говорим за метода. Стана чудесно предаване.
В мрежата ще видите и много други мои предавания.....
https://www.youtube.com/watch?v=-QMOCj-_jUg&t=1430s&ab_channel=% … D0%B5%D0%BB%D0%B8
Виж целия пост
# 2 254
Скрит текст:
Здравейте
Един въпрос ме тревожи от доста време.
С бащата на големия ми син се разделихме, преди години, още докато той беше много малък. Заради насилие(физическо и психическо), аз си тръгнах с бебето, изнесохме се на квартира и живота си продължи. От тогава насам всичко е чудесно, потръгна ми работата, щастлива съм, имам мъж и още едно детенце, всички се разбираме.
Сина ми е вече на 8год. Никога не ме е питал, защо сме разделени с баща му. Като цяло много рядко говорим по темата.
Иначе сме близки, говорим си много, за всичко, прекарваме време заедно.
Вижда се с баща си, няколко пъти годишно за по няколко дни. Забавлява се като ходи, но не казва/показва да страда или да му липсва през другото време. Мисля че разпознавам чувствата и емоциите му когато ги изживява, кога е спокоен, кога му е мъчно и т.н, така поне го усещам.
Нормално ли е това никога да ме попита?
Аз да отворя ли темата или да чакам да я започне той, когато е готов?
И въпроса, който ме тревожи, когато мисля за него. Какво да му отговоря? Чета колко е важно да казваме на децата истината, колко е лечебна. Обаче, нали пък не трябва да казваме никога на децата лошо за другия родител?
Аз за сега го спазвам това, говоря или позитивни неща или неутрални или нищо.
Но как изобщо може да се каже на дете за баща му подобно нещо, как се казва за насилие с позитивни думи, то самото насилие обиди и удари са нещо лошо. А ако пък му кажа нещо друго ще е лъжа.
Объркано го написах, но това е защото и аз съм объркана, какво се прави и как ще е най-добре да постъпя.
Здравейте!
Въпросът е, коя е истината, която интересува детето?
Коя е голямата истина, която е съдбовна за неговия живот?
Тази истина не е свързана с насилието. Истината за насилието се отнася до вашите отношения с бащата, а не до детето.
До детето се отнася една друга истина: как се запознахте с баща му, как се влюбихте в него...
За да чувства, че има място на този свят, детето има нужда да знае елементи от романтичната история на родителите си. То трябва да чувства, че е създадено в следствие на еротичното влечение , влюбеността мужду мама и татко. Така то ще знае, че е посадено в саксия, където е било полято с животворна любовна /еротична/ енергия.
Френската психоаналитичка Франсоаз Долто го казва много красиво: "За да се чувства добре, всеки човек е нужно да може да си представи сексуалната прегръдка, в която е бил заченат"
Говоренето за това влечение, за тази романтична история, аз го наричам говорене за светлия кръг на любовта.
КОГА ВСИЧКИ НИЕ СМЕ БИЛИ ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ЗАЧЕНАТИ?
Когато майка ни и баща ни са се влюбили един в друг и са си казали един на друг:
- Обичам те!
- И аз те обичам!
Защото подтекста на това "обичам те!" е: "бих искала да имам дете от теб! Само с теб си представям, че бих могла да създам нов живот."
И затово в това "Обичам те!" има толкова голяма тръпка. В душевен план при неговото произнасяне детето е там, то е вече психологически заченато....
Какво значи да говорите на детето за този светъл кръг на любовта?
Разказвате му кратки истории, просто подмятате в подходящ момент изречения, в които става дума за тази романтична любов.
Ето ви примери /в момента ги измислям, НО вие му казвате само истинските примери/:
1. Минавате покрай една беседка в парка и вие му казвате: "Ето тук за първи път видях баща ти. Отидох с една приятелка в неговата компания. Бяха насядали в беседката и той свиреше на китара. Беше с един артистичен виненочервен шал, със сини очи и пееше страхотно. Толкова много ми хареса, че краката ми омекнаха и трябваше да седна на тревата!"
или
2. "Ето в тази хижа сме идвали с баща ти. И веднъж аз си изпуснах якето в реката и то изчезна сред скалите. И баща ти отиде пеша до едно село и ми купи от там онова синьото яке, за да имам какво да облека" Ооо, така ли? И колко далече беше селото?" "На десетина километра. Прибра се по тъмно и умирах от страх да не му се случи нещо"
В тези и други подобни истории е казана ЦЯЛАТА ИСТИНА, която интересува детето. То разбира, че за него има място на тази Планета, след като мама и татко с влюбеността си са му го осигурили.
И ако попита: "А защо се разделихте тогава?", правилният отговор е само един:
- Това е нещо, което ни засяга само нас двамата с баща ти. Не е нужно да те занимавам. Ти имаш право да ни обичаш и двамата и аз се радвам, че имаш добра връзка с баща си.
ЗАЩО Е ОЩЕ ПО-ВАЖНО СИНЪТ ВИ ДА ЧУВА ТЕЗИ ИСТОРИИ!
Защото за него е много тягостно да живее със съзнанието,  че той е заченат от нелюбимия, отхвърления ви мъж, а другото дете - от любимия. Така му помагате да разбере, че и той е заченат от любимия и между братята се създава по-дълбока основа за добри отношения.
ТОВА Е!
Изглежда просто и е наистина просто.
Просто го направете! Simple Smile.
Виж целия пост
# 2 255
Имате ли опит с тинейджъри без спомени за живот без диабет?
Виж целия пост
# 2 256
Здравейте,

Благодаря за отделеното време и полезната информация. Всичко, което споделяте ме кара да се замисля, да се погледна отстрани, а и да осъзная, че всеки има над какво да работи, за да извоюва щастието си.  Разпознавам се в толкова много истории, но сега имам конкретен въпрос:
Има ли как да се преодолее социалната фобия и най-вече страхът от говорене/представяне пред публика? 

За себе си мога да кажа, че имам знания и опит в определена сфера, натрупани в резултат на много вложени лични усилия. Когато се налага да представям резултатите от труда си пред по-широка аудитория, усещам как притеснението и паниката ме обземат: започвам да говоря по-тихо и гласът ми трепери, случвало се е ръцете ми да треперят и устните да пресъхват.  Основно се притеснявам от това да не объркам нещо, въпреки солидната подготовка, както и да не забележат всички притеснението ми.
Освен с личностни характеристики (това, че съм по-скоро интровертен тип), може ли този страх да се обясни и с конкретни връзки и събития в семейството? Родителите ми са много добри хора, подкрепящи и обичащи ме. За тях усещането ми е, че нямат добри ораторски умения или харизмата, за да се представят добре пред непознати. Винаги съм се възхищавала на типа хора, които с лекота и увлекателно разказват истории, но усещането ми е, че генетично това при нас не е възможно. За да се преборя с това убеждение преди всяко важно представяне влагам много време в подготовка, за да съм сигурна, че ще имам ясен план кое как ще се случи, и че във всеки момент ще зная какво да кажа.
В детството си винаги съм се стремяла да бъда перфектното дете, което винаги има подготвени домашни, научило си е уроците и е отличен ученик. Всяка критика или допусната грешка преживявах дълго и се самоизмъчвах. Родителите ми не са били строги или взискателни към мен, но често ме определяха като много чувствителна и съм усещала съмнението им, че мога да се справя сама в трудни или предизвикателни ситуации.

Ще съм благодарна ако имате възможност да споделите мнение и дали би било полезно да поработя и с психотерапевт за преодоляването на тези проблеми?
Виж целия пост
# 2 257
А когато тийна отрича че има нужда от психологическа помощ, а всъщност има голяма нужда от такава тогава какво правим?
Виж целия пост
# 2 258
Здравейте,
Имам въпрос каква е разликата между психолог и психотерапевт ? Посещението при кой е по-ефективно? Как човек може да прецени към кой от двата специалиста да се насочи? Има ли някакво разделение на групи проблеми при които различните специалисти могат да са повече полезни?
Примерно: Домашно насилие, изнасилвания, посегателство над деца, педофилия, вещомани, различни страхове, депресии - психотерапевт; а ниско самочувствие, дразнеща колежка, мързелив мъж, проблем с малки дечица, семейна терапия- психолог.
 Благодаря!
Виж целия пост
# 2 259
Здравейте, господин Стефанов
Не знам от къде да започна.Но наратко -голямата ми дъщеря 16г. е много негативна към мен от няколко години.Да, вярно е че имахме развод и проблеми с баща й и настройване от негова страна,но имам чувството,че не е само това Сякаш нещо кармично има.
Някога моите родители са се раздели,когато съм била много малка,не познавах майка си до 20год възраст.Почти не се е говорело за нея.И сега не можем да намерим общ език.
Затова,когато станах майка мислех че нещата ще са абсолютно различни.Но не би....
Да, много неща прочетох в темата, едно от тях е ,че може би се дължи на моята дългогодишна депресия ,докато тя беше малка.
Въпреки всичко винаги съм се старала и тя е била на първо място за мен(ето тук пак от темата.не, баща й ,-а тя)
Но с годините тя има една ненавист, една нетърпимост към мен като човек като личност, не ме харесва, поне така се изразява. Обижда ме всякак.
Вярно,че е в тийнейджърска възраст, но не мисля че е само това.
Ходила съм поне при няколко психолога по въпроса.Досегс няма решение.
Решила съм да опитам и със семейни констелации, но ще се радвам, ако на пръв поглед Ви хрумва нещо,посока в която да тръгна.
Благодаря!
Виж целия пост
# 2 260
Здравейте,
Имам въпрос каква е разликата между психолог и психотерапевт ? Посещението при кой е по-ефективно? Как човек може да прецени към кой от двата специалиста да се насочи? Има ли някакво разделение на групи проблеми при които различните специалисти могат да са повече полезни?
Примерно: Домашно насилие, изнасилвания, посегателство над деца, педофилия, вещомани, различни страхове, депресии - психотерапевт; а ниско самочувствие, дразнеща колежка, мързелив мъж, проблем с малки дечица, семейна терапия- психолог.
 Благодаря!
При домашно насилие - специализираните институции: полиция, социални служби, Анимус....
А инаме е най-важно, според мен, да имете доверие на човека, който се заеме да работи с вас.
Виж целия пост
# 2 261
Здравейте, господин Стефанов
Не знам от къде да започна.Но наратко -голямата ми дъщеря 16г. е много негативна към мен от няколко години.Да, вярно е че имахме развод и проблеми с баща й и настройване от негова страна,но имам чувството,че не е само това Сякаш нещо кармично има.
Някога моите родители са се раздели,когато съм била много малка,не познавах майка си до 20год възраст.Почти не се е говорело за нея.И сега не можем да намерим общ език.
Затова,когато станах майка мислех че нещата ще са абсолютно различни.Но не би....
Да, много неща прочетох в темата, едно от тях е ,че може би се дължи на моята дългогодишна депресия ,докато тя беше малка.
Въпреки всичко винаги съм се старала и тя е била на първо място за мен(ето тук пак от темата.не, баща й ,-а тя)
Но с годините тя има една ненавист, една нетърпимост към мен като човек като личност, не ме харесва, поне така се изразява. Обижда ме всякак.
Вярно,че е в тийнейджърска възраст, но не мисля че е само това.
Ходила съм поне при няколко психолога по въпроса.Досегс няма решение.
Решила съм да опитам и със семейни констелации, но ще се радвам, ако на пръв поглед Ви хрумва нещо,посока в която да тръгна.
Благодаря!
Да, това е проблема. Когато имате лоша връзка с майка си, стоите нестабилно като майка и дъщеря ви не може да ви се довери, гледа ви от високо, надменна е...
Констелациите са добър метод за силно въздействие при подобни казуси.
В групите ми работим постоянно с такива теми.
Виж целия пост
# 2 262
Скрит текст:
Здравейте, господин Стефанов
Не знам от къде да започна.Но наратко -голямата ми дъщеря 16г. е много негативна към мен от няколко години.Да, вярно е че имахме развод и проблеми с баща й и настройване от негова страна,но имам чувството,че не е само това Сякаш нещо кармично има.
Някога моите родители са се раздели,когато съм била много малка,не познавах майка си до 20год възраст.Почти не се е говорело за нея.И сега не можем да намерим общ език.
Затова,когато станах майка мислех че нещата ще са абсолютно различни.Но не би....
Да, много неща прочетох в темата, едно от тях е ,че може би се дължи на моята дългогодишна депресия ,докато тя беше малка.
Въпреки всичко винаги съм се старала и тя е била на първо място за мен(ето тук пак от темата.не, баща й ,-а тя)
Но с годините тя има една ненавист, една нетърпимост към мен като човек като личност, не ме харесва, поне така се изразява. Обижда ме всякак.
Вярно,че е в тийнейджърска възраст, но не мисля че е само това.
Ходила съм поне при няколко психолога по въпроса.Досегс няма решение.
Решила съм да опитам и със семейни констелации, но ще се радвам, ако на пръв поглед Ви хрумва нещо,посока в която да тръгна.
Благодаря!
Да, това е проблема. Когато имате лоша връзка с майка си, стоите нестабилно като майка и дъщеря ви не може да ви се довери, гледа ви от високо, надменна е...
Констелациите са добър метод за силно въздействие при подобни казуси.
В групите ми работим постоянно с такива теми.
В този ред на мисли, г-н Стефанов...
Мойта лоша връзка с майка ми се отразява на връзката със сина ми. След това ще се отрази на неговата връзка с детето му? Ако правилно съм разбрала. И другият ми въпрос е какво бихте препоръчали за начало групова констелация и след това индивидуална или може направо индивидуална?
Виж целия пост
# 2 263
Много благодаря за бързия отговор Непременно ще посетя констелациите.
Виж целия пост
# 2 264
Благодаря за отговора! Написах домашно насилие, защото много жени не търсят помощ, а стоят и го търпят и това според мен идва от някакъв психологически проблем. Също има и мъже подложени на насилие. Под домашно слагам и вербалната агресия в семейството. Първите изброени моята мисъл ги слага в графа травматични събития, които могат да оставят сериозен отпечатък у човек и необходимост от сериозна терапия. А втората група ги слагам в категорията леки и затова ги насочих към психолог.
Питам, защото започнах да ходя при една дама психолог, но не виждам ефект, а и имам доверие.
Пак благодаря за отделеното време! Хубав ден!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия