Захранване на бебето - дискусия с Маги Пашова

  • 46 979
  • 206
# 120
Здравейте! Мисля да захраня бебето си, когато навърши 5 месеца, на АМ е. Решила съм да е с пюре от картоф. Знам, че се започва с лъжичка, две, три и така се увеличава всеки ден. Въпросът ми е след първата или втората седмица какво количество пюре + АМ трябва да се дава на хранене, защото съм чела, че до 1 годинка не трябва да се замества изцяло хранене?
На 3 месеца и 2 седмици му дадох прясно изстискан сок от ябълка, а на следващата от морков, противно на всичко, което се казва, че сок не трябва да се дава до 1 годинка (не съм давала повече от 20 мл все още). Не съм видяла да има някакви проблеми след приема.

По отношение на първите храни ти предлагам да погледнеш този текст: https://www.magipashova.com/2020/06/dnevnik-na-zahranvaneto-3/. Практиката с предлагане на сок е напълно отречена по 2 причини - 1) чревните власинки на бебето не могат да уловят и усвоят никакви полезни вещества от сока, който в същото време пълни малкото коремче и може да намали апетита за далеч по полезното мляко; 2) когато опитат сладкия вкус на сока са много по-малко склонни да хапват храни с неутрален вкус като зеленчуци, каши и т.н.

По отношение на количестовото - официалните препоръки у нас са да се започне с 2-3 лъжички и всеки ден да се добавят още 2-3 като до 8-9 дни се достигне пълна порция от 160 мл, заместваща едно млечно хранене.
Официалните препоръки във Великобритания са далеч по-практични и поясняват, че всяко бебе е различно, и че апетитът на всяко дете варира всеки ден. Затова родителите определят колко да предложат, а бебето определя колко да изяде. Това, което се гледа не е какво количество е изяло бебето на отделно хранене или дори в отделен ден, а дали наддава достатъчно в рамките на месец.
160 мл това разпределено за цял ден ли или направо да се замества хранене. Бебето върви едро, тъй като е на АМ и е дебеличко, а яде по 150 мл по 6 пъти на ден, понякога и по 5.

160 мл е препоръката за едно хранене. Това са общи препоръки и те не могат да отчетат индивидуални особености в развитието на бебето. Това прави педиатърът, който следи растежа и развитието му.
Виж целия пост
# 121
Здравей, Маги!
Отново ще помоля за съвет. Бебчо е на 9 месеца и предвид изобилието от пресни зеленчуци в момента искам да започна да приготвям манджички от типа зеленчуци + елда/ориз/булгур. Въпросът ми е свързан с тяхното съхранение. Как да ги съхранявам е колко дълго? Ако например готвя за цялата седмица мога ли да замразявам готовата храна на порции? Има ли друг вариант за оптимизиране на готвенето?

Здравей!
С оглед безопасното хранене на бебето се препоръчва сготвена храна да се съхранява до 24 часа в хладилник и до един месец във фризер. Може да готвите по-големи количества и да замразявате индивидуални порции във фризер.
Виж целия пост
# 122
Здравей, Маги. Започнахме, както и ти със зеленчуци, но бебето се запече и му дадох пюре от череши (сварих ги и ги смлях), но предполагам, че е получил колики. Възможно ли е да е от черешите и ако да да спра ли с тях?
Коликите са характерни за първите месеци от раждането на бебето, а не за периода на захранването. Възможно е някои храни да предизвикат дискомфорт, но не мога да кажа дали въпросните череши са били причина за такъв. Добър начин за справяне със запека е пюре от сини сливи или круши.
Виж целия пост
# 123
Здрaвей, Мaги,
до еднa годинкa вcички плодове ли трябвa дa бъдaт вaрени преди дa ги дaм нa бебето (оcвен бaнaнa и aвокaдото)? Могa ли и когa дa предлaгaм диня и пъпеш ?

Термична обработка за плодовете е необходима само през първите седмици на захранването. Около 7-ми - 8-ми месец меките плодове могат да се предлагат сурови.
Виж целия пост
# 124
Здравей, Маги!
Имам бебче на почти 4м, изцяло на кърма.
Смятам да го захраня като навърши 6м, по съвети от книгата ти. Започнах да я чета наскоро, но върви много бавно, заради бебка.
От месец, да не кажа два имам много лош режим и начин на хранене.
Напоследък наблягам на сладкото и бързите храни. Мисля че даже се пристрастих към сладкото, не минава ден без да мисля за сладко.. от седмица спряхме да го купуваме в къщи, но това не променя факта, че продължавам да се храня неправилно, ако закуся изобщо, ям плодово мляко или мюсли, кроасан и препечени филийки с нещо. Рядко обядвам по грижи за малката, поне таткото се грижи да имаме хубава вечеря. Не знам изобщо как да си организирам храненето покрай малката, какво да ям, за да не мисля за джънк фууд, сладоледи и шоколади?
Все пак искам да създам добри навици и в детето, а както знаем те взимат примери от семейството.
Рецептите в книгата подходящи ли са и за големи хора?
Благодаря, изовнявам се за дългият и объркан пост!
😊
Надявам се, да успея да се  включа в следващото предизвикателство "Не на диастазата!" 😊

Здравей! Кърменето и недоспиването често предизвикват нужда от допълнителна енергия и глад за бързи въглехидрати. Тези храни обаче не съдържат полезни вещества, необходими за организма на майката и за синтез на кърма. 
Важно е храната ти да съдържа зеленчуци и плодове, пълнозърнести храни, източници на протеини и полезни мазнини, млечни храни. Рецептите в книгата са за бебета, не за възрастни.
"Не на диастазата" действа много мотивиращо на майките и им помага да намерят начин да преоритизират личната грижа и да бъдат пример за децата си, така че си добре дошла, когато решиш да се включиш!
Виж целия пост
# 125
Здравейте тази извара подходяща ли е за бебе на 9 месеца е. Въведено е сирене и кисело мляко.

Не мога да коментирам конкретни марки. Изварата като продукт е подходяща за въвеждане от 8-ми месец.
Виж целия пост
# 126
Здравейте, детето ми на 9 месеца изобщо не харесва зеленчулов обяд. Към момента редувам ден зеленчуци с жълтък, ден месо-зеленчуци. До кога е идачно да се практикува това?

Забелязвам, че в детските кухни всеки ден готвят месо и се чудих дали мога да предлагам по-често месни храни, тъй като те се харесват.

Детските кухни са за деца над 1 година. Дотогава, ако бебето се храни с пюрета, е добре към обедното зеленчуково пюре да се добавя източник на протеин, който да е месо, риба, яйце или бобова култура. Добър вариант е всеки от тях да се предлага средно 2 пъти седмично.
Виж целия пост
# 127
Здравей,Маги,
Ще въвеждам глутен. По схема от педиатърката ни е 3 дни овес, 3 дни пшеница и преминаваме сутрин на попара или кус кус. Въпросите ми са сиренцето, което ще добавям мога ли да го дам още с първата попара, в какво количество? Мога ли дам направо краве масло, не гхи, в какво количество?
Колко време след това мога да въведа нова компонента, като месо, зеленчук и пр?
Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 128
Здравей, Маги на 6м+ 3 дни сме.Може ли съвет да въведа ли вече броколи, карфиол,спанак,пъпеш/ понеже му е сезон/ и манго.И с кое месо от пуешко,заешко и пилешко да започна Simple Smile Мерси
InnocentFlowers Hibiscus
Виж целия пост
# 129
Здравей, Маги на 6м+ 3 дни сме.Може ли съвет да въведа ли вече броколи, карфиол,спанак,пъпеш/ понеже му е сезон/ и манго.И с кое месо от пуешко,заешко и пилешко да започна Simple Smile Мерси
InnocentFlowers Hibiscus

Здравей! Броколи, карфиол у спанк могат да бъдат сред първите въведени храни, приготвени по подходящ. Плодовете до 8-ми месец е добре да минават термична преработка и тъй като пъпешът не е подходящ за такава, по-добре е да изчакате с него.
По възприетите у нас схеми за захранване месото се въвежда през 7-ми месец като се започва именно с птиче месо и заешко.
Виж целия пост
# 130
Здравей,Маги,
Ще въвеждам глутен. По схема от педиатърката ни е 3 дни овес, 3 дни пшеница и преминаваме сутрин на попара или кус кус. Въпросите ми са сиренцето, което ще добавям мога ли да го дам още с първата попара, в какво количество? Мога ли дам направо краве масло, не гхи, в какво количество?
Колко време след това мога да въведа нова компонента, като месо, зеленчук и пр?
Благодаря предварително!

Здравей! Прието е всяка храна да се въвежда отделно като у нас се препоръчва интервал от 3 дни за всички храни, докато в много други държави 3-дневният интервал е само за храните алергени. Иначе казано, ако сиренето и маслото вече са въведени, те могат да бъдат добавени към въпросната попара. Тъй като глутенът в пшеницата се счита за алерген, е добре да изчакате поне 3 дни след въвеждането му преди да предложите нови храни.
Освен попара и кус кус съществуват различни други опции за сутрешна закуска и не е нужно да се ограничавате само с тези две. В развитите държави се насърчава предлагане на разнообразно меню на бебето, защото е доказано, че децата, на които се предлага разнообразие при захранването, се хранят по-разнообразно и след това.
Виж целия пост
# 131
Благодаря Ви! Бихте ли ми предложили варианти за закуска за бебе на 8+ и след това?
Виж целия пост
# 132
Здравейте, Маги! Искам да попитам как се въвежда риба? Каква риба се дава и колко пъти в седмицата?Благодаря!
Виж целия пост
# 133
Здравейте
Бихте ли дали информация или сайт, в който да прочета за бебв на 14м какво количество плодове и зеленчуци е препоръчително да приема на ден, както и колко мл вода/сок/чай?
Колко пъти е добре да се дава месо /риба и колко като грамаж?
Благодаря Ви предварително
Виж целия пост
# 134
Благодаря Ви! Бихте ли ми предложили варианти за закуска за бебе на 8+ и след това?

Здравейте! Има много варианти за тази възраст. Освен традиционната попара, на която аз не съм почитател, може да правите бебешка паста, кус-кус или елда с масло и сирене, овесена каша, бананови палачинки, и други. В профила ми в Инстаграм често споделям закуските на моя син, който е малко по-голям, както и рецепти за тях. Ако ползвате приложението, надникнете там!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия