Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - Тема 23

  • 39 649
  • 727
# 480
ЕммаТ, насочил съм се към живот около София.

Саднес - това което визираш е практика на банките от години, намаляне на офиси, дигитализиране, самообслужване и намаляне на служители. Но я кажи, защо банковите служители всяват паника за хиперинфлация у хората с цел да ги накарат да си изкарат парите. Нали като един купи нещо, тези пари ще идат при друг и той пак ще ги депозира в бг банка. Нали като се изтегли кредит парите се умножават и пак от една банка ще идат в друга. В този ред на мисши банките сами си го набиват от отчаяние. Защото тези пари пак влизат в банковата система, няма как да се държат кеш. Защо банкерите говорят за инфлация пък лихвите са ниски и раздават кредити? Май някой лъже и спекулира? С бнб и ецб ли ше си измием ръцете?

Мандаринка - нека не гледаме какво е било, а дали то си заслужава и какво може да бъде. В крайна смекта, преди 10г никой ме се оплакваше от мръсен въздух, задръствания и какво ли още не. Сега всеки само това повтаря. Хората започват дасе замислят, да се грижат повече за себе си и да искат да пестят време от пътуване. Който може да си го позволи ще го направи. Цялата държава е с отрицателен прираст, как очакваш Варна да расте? И хакде, темата не е само за Варна/София а Провинция/София. Ако някой му предложи да пътува 2.5 дена вместо 5 дена, би могъл да си позволи да живее на 30км от София или др голям град. Както офис така и бизнеси/производство се децентрализират а тях ги следват търговия и услуги. По време на комунизма децентрализацията/регионално производство е била на почит, но заради неразвити технологии и инфраструктура се е провалила. Сега управляващите правят нов опит за това като залагат че този път заради развити технологии и инфаструктура нещата ще станат. Предстой да видим.
Виж целия пост
# 481
Да, но цените на къщите (защото са преобладаващо къщи) на 30-50 км. от София, поне тези къщи, които стават за живеене без да се налага да ги сринеш, а само да ги поотремонтираш, надхвърлят цената на 3-4 стаен апартамент в София. Има си теми за къща около София, къща около Варна/Бургас/Пловдив, надникни там, да си свериш часовника с цените.
Виж целия пост
# 482
ЕммаТ, насочил съм се към живот около София.

Т.е. изключваш връщане в родното си място?
Ще ми бъдат интересни причините за това, в контекста на лозунгите от последните страници "Завръщане в провинцията".

ПС - понеже си писал, че търсиш в Банкя - тя се води район на Столична община.
Виж целия пост
# 483
Търсих на много места, в момента съм в пауза. Тази пропаганда е за 20-35 годишните, които са гъвкави. В даден момент могат да се установят където си искат. Но осъзнавам, че и аз говоря в крайности, а не е правилно. Няма какво да гадаем, ще мине време и ще видим. Със сигурност София няма да отънее, рентиерите няма фалират, но и провинцията няма да се обезлюди, нито ще има бурно мигриране към София.
Виж целия пост
# 484
Дано Гого да е прав и малки и големи градове в провинцията да живнат икономически, въпреки че аз съм се наслушала на обещания и от тия, и от ония, и от другите и т.н.

При оптимистична прогноза за развитие на градовете извън най-големите, това евентуално би довело до по-малко вътрешна миграция, респективно към намаляване на търсенето на жилища - и за под наем, и за покупка.
При намаляло търсене под наем (понеже темата е за наемите), хазяите, които са на пазара, или трябва да свалят наемите, или да ги държат/увеличават, но да се конкурират с качество. Т.е. движението на наемите може да е в 2 посоки - намаляване на наемите на неремонтираните/зле обзаведените жилища (включително на кофти локации) или въобще отпадането им от пазара и увеличаване на наемите на ремонтираните и добре обзаведени жилища.
Поне теоретично е така, мисля, пък ще видим (да сме живи и здрави) какво ще се случи.

А намаляващата миграция към София би трябвало да успокои и пазара на продажбите - което, пак теоретично, би трябвало да намали строителството на нови жилища. Което от своя страна би трябвало да подейства аналогично на наемите - отпадане от пазара или продажба на ниски цени на кофти жилища на кофти локации и увеличаване на продажните цени на добрите имоти на добри локации.
Виж целия пост
# 485
Тези със заплатите от 4 хиляди на месец няма да имат проблем с парите за наем в София.

Иначе аз съм от Варна и не се сещам за познат, който да се е устроил нормално в София и да допуска окончателно връщане във Варна, Добрич или Бургас без належаща причина.

Явно не се познаваме. Grinning
Сериозно обмислям връщане във Варна при положение, че даже имам жилище в София. Откъм работа хич не ме бърка - мога да работя дистанционно неограничено.
След като се замисляш, а не си го направил явно има защо. Няма логика ако наистина считаш, че Варна е по-добра за целогодишно живеене да стоиш в София. Още повече щом работиш дистанционно.
Виж целия пост
# 486
Е и какво, във Варна освен моряци и капитани, в кой друг сектор има перспективи?
Ще се изненадаш, но има и други професии освен моряци и капитани.
Виж целия пост
# 487
Аз пък имам познати, които се върнаха по родните си градове и продължиха работата си дистанционно. Хайде да мислим малко по-широко, става ли? Това, че ти не си видяла нещо, не означава, че го няма.

Твоите познати от София ли се прибраха по родните си места или от Варна?
Виж целия пост
# 488
И от двете, имам доста познати и в двата града. Никой не съжалява за решението си и поне засега не смята пак да се мести в "големия град". Други пък тепърва мигрират към столицата, или към Варна, или към чужбина... Абе наемателите няма да свършат скоро. Никъде. Сега има спад, но всичко е циклично в дългосрочен план.
Виж целия пост
# 489
Мили хора, пак изписаи сума страници на халост. Трябва ли верно да откриваме топлата вода? Провинцията не е само Варна, Бургас, Пловдив и Стара Загора, уви. Има ги Сливен, Ямбол, Плевен, Кюстендил, Видин, Велинград, Благоевград, както ги има и по-малките от тях. За чий би ми било, по дяволите, да се върна в Сливен? Та там, освен че няма здравеопазване (има проформа), ако нещо не ми харесва, не мога да изляза на протест дори! Защото забележат ли ме, ми стъжняват живота като стой та гледай. Кой нормален човек би се върнал на такова място без значение дали е Сливен, Твърдица, Бургас, Варна или с.Черни осъм?!

Да, но цените на къщите (защото са преобладаващо къщи) на 30-50 км. от София, поне тези къщи, които стават за живеене без да се налага да ги сринеш, а само да ги поотремонтираш, надхвърлят цената на 3-4 стаен апартамент в София.
По колко вървят четиристайните напоследък?? Край нас се продадоха две къщи наскоро - едната за 90К евро (има нужда от подобрения, но е конструктивно здрава и би могла да стане обитаема до половин година), другата за 160К евро (чисто нова и съвременна, със все обзаавеждането). И двете с по около 600 м2 двор. Като чета, тристайните са по над 100К, обикновено на зелено. Нещо сметката не е на добре, според мен.
Виж целия пост
# 490
Мили хора, пак изписаи сума страници на халост. Трябва ли верно да откриваме топлата вода? Провинцията не е само Варна, Бургас, Пловдив и Стара Загора, уви. Има ги Сливен, Ямбол, Плевен, Кюстендил, Видин, Велинград, Благоевград, както ги има и по-малките от тях. За чий би ми било, по дяволите, да се върна в Сливен? Та там, освен че няма здравеопазване (има проформа), ако нещо не ми харесва, не мога да изляза на протест дори! Защото Кой нормален човек би се върнал на такова място без значение дали е Сливен, Твърдица, Бургас, Варна или с.Черни осъм?!

Мда.
Мила родна картина.

Ще бъде интересно съфорумецът, който се мести, да пише пак след 3-4 години плътно на място.
Виж целия пост
# 491
Е, след тези сериозни спорове, да завършим уикенда и седмицата с нещо АРТ - артистично ателие в центъра на София "а ла Пари" Laughing, което означава минималистично и артистично.

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=2b16159969177293 … k=6sv3ki&f1=3

Моля, прочетете описанието първо, за да не пропуснете стълбата до входната врата, която води до легло над гардеробчето. А спалнята със съвсем прилични размери, макар и със старо обзавеждане, всъщност е таванска стая към артистичното ателие, без баня/тоалетна и 2-3 етажа по-нагоре. Но е включена в наема.

Едно не мога да отрека - фототапетът е подбран така, че лъже окото и създава дълбочина, която на живо я няма.
Виж целия пост
# 492
Сбирщина от 3-4 поколения. Изглежда като полирана покъщнина, току-що изхвърлена пред кофата,която някой е намерил и освежил.
Колко ли алергени са събрали пердетата и покривалото на дивана за последните 60 години? Сега почвам да разбирам тезата на Гого,че някои имоти просто ще отпаднат от пазара. За тапета съм съгласна иначе. А можеше да вложат 2-3 хил.лв за нови мебели и да изглежда по съвсем различен начин,щом е топ място.
Виж целия пост
# 493
Мястото е далеч от топ.
Виж целия пост
# 494
В обявата пише, че таванската стая може да се отдава и отделно. И как точно ще стане това, след като е без баня? Grinning
Определено виждам голям потенциал в това имотче, може да се направят много интересни и арт неща с него, но наистина не с тези мебели. Единствено фурната ми хареса. А фототапета, от който се впечатлявате, за мен е пълно недоразумение. Такава шарения на толкова малки квадрати - така натоварва окото, че човек кривоглед може да стане. Има далеч по-семпли и модерни 3д тапети. Лошото при всички модели обаче е, че ефектът е ок само като се гледат от определен ъгъл. Аз лично бих обзавела това място семпло, минималистично, в неутрални тонове, с мебели от Икеа и Юск. То сега като е празно, изглежда като кокошарник, представям си като е обитавано, с все вещите на някой човек.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия