Какви са личните ви нагласи за раждането на повече от две деца?

  • 38 850
  • 1 447
# 105
Именно. Положението е - оправяйте се сами /с частни гледачки и градини/. Държавата вече е дала 2 та година и това е.
Виж целия пост
# 106
И аз мисля, че 2 те години майчинство са минус. Особено втората година, всъщност губиш доста. Трябва да има някакви други начини - почасова работа, гледачка, работа от вкъщи... Особено с повече деца, майката има опция да бъде само майка и губи всякакви други социални функции. Оттам нататък се случва 2та година да премине в 3 та и става много трудно да се върне към друг ритъм на живот.
Аз слях двете години с първото с двете години с второто и си седях 4 години вкъщи. Като свършиха, бях изгубила способността да разговарям, освен с бебета. Simple Smile Но ми бяха много милички децата и всъщност се наслаждавах на тези години. Е, и научих английски за това време, та и кариерно имаше полза.
Виж целия пост
# 107
Две години майчинство си е привилегия, ако искаш ги ползвай. В цяла Европа след майчинството ясли и градини са частни и платени. За Америка не знам, там май предпочитат гледачки.

Въпросът е, че реално жените нямат нужда от 2г майчинство, а от условия майката да се върне на работа по-рано. Но стимули няма, освен парите втората година. Отделно детски надбавки няма, както и масово няма условия за деца. Вземете за пример порутените детски площадки в междублоковите пространства, обаче все пак пребоядисани от столична община, неподдържаните паркове с кърлежи, кучешките л..на по улиците, масовата липса на тротоари и т.н., но стига толкова за поддръжката...от държавата толкоз...
Виж целия пост
# 108
Аз пък винаги съм била от хората, които не разбират защо държавата трябва да ми отглежда децата. Не съм взимала детски, помощи и т.н. , върнах се на работа доста преди малкия човек да стане на една, почасово, но все пак се върнах. Сега го отчитам като грешка, защото изпуснах хубави моменти с детето, но...

Букет не съм съгласна с теб, кучешките акита не е дошла държавата да ги из*ка, просто никой не си събира след песа, тротоарите не е дошла държавата да ги разруши, а простака, който го мързи да си мръдне д-то 50м. и да паркира по-далеч, порутените детски площадки си бяха чудесни, но простак и простак, чиято майка си е бъркала в нова вместо да ги възпита, разрушават наред. Държавата сме ние. Докато живеех в блок (истинско вертикално село) всяка година правех градинка и чистех детската площадка, а на другия ден простак и простачка идват да люпят семки  и ми викат ми тя държавата нищо не прави...
Виж целия пост
# 109
Младост сякаш западна още по отношение на детските площадки и места в последните 10 г. Моите са големи вече, но просто забелязвам.
Виж целия пост
# 110
То втората година е някак особена. Хем ти я дават, т.е. дават пари някакви, хем парите са малко да те стимулират да се върнеш на работа, хем пък няма ясли и градини, които да поемат малкия човек. На запад са осигурили къде да оставиш детето. И пак може да си го гледаш ако имаш възможност. Племенницата ми е в САЩ и си гледа двете деца. Сега вече са по големи, може и да се е върнала на работа.
Виж целия пост
# 111
То ако раждаш едно или две само най-добре да се ползва пълно майчинство. Много жени ползват и повече от две години.
Виж целия пост
# 112
Жоржи, а кой трябва да ги санкционира, като не спазват? И масово кучета са без каишки в парка и стряскат децата, нищо че са им заделили кучешки поляни (специално за южния парк говоря). Контрол трябва, контрол под формата на глоби. Аз полицай в парка не съм видяла да следи за реда, а трябва. Примери мога да ти дам колкото искаш и то с европейски столици...
Същото е и с тротоарите или по-скоро липсата им. Да не почвам темата за паркирането, че всеки паркира където му дойде на акъла, сакън да не плати за паркинг или пък да мръдне пеш 200м. Да, права си, манталитет е, ама с тояга се оправят нещата.
Виж целия пост
# 113
Моето дете както се люлееше, под него се счупи една люлка. То беше на възраст да ползва люлката, ползваше я нормално, по предназначение. Но основата й се оказа някаква изгнила, ръждясала. За щастие не се нарани. Вече поне година тая люлка не е поправена (няма я, не е заменена с нова). Просто се сетих, като казахте за площадките.
Виж целия пост
# 114
И аз като повечето българи смятах 1,2 деца са си ок в семейството. Сега обаче живеейки извън България и виждайки как хората си се оправят супер със средно 3 деца и повече, като баби не е прието да са в постоянна помощ като повечето в Бг си смених коренно нагласата. Децата са богатство 😊
Интересно ми е в тази чужбина, в която сте, майките с 3 и повече деца работят ли?
Ами трябва да ви кажа, че майчинството поне тук е много малко, като време около 10 мес, като вземаш няколко от тях преди раждане и каквото ти остане след. Поради тая причина много майки плътно работят до 8 или 9 мес и не е необичайна гледка. След това майчинството като пари не се формира като в Бг на база заплата ами е някакво много малко и жените имат стимул при първа възможност да се връщат на работа, пък такива измислени болнични през цялата бременност и дума да не става. Докато децата са много малки, логично не работят, или и татковците са активно включени в отглеждането те докато почиват и са в къщи, жените поработват вярно на непълно работно време, но след това като тръгнат на училище, което тук е на 4 год. си работят. Такова мрънкане  като в Бг, колко е труден живота видиш ли не съм чула.
Виж целия пост
# 115
С големият ми син се върнах на работа когато беше на година и половина,  с малкия когато беше на 5г. Не съжалявам,  че съм си останала у дома  - децата растат толкова бързо. И връзката която изградих с малкия е много по-добра. Като започна втори клас,  напуснах работа. Но аз съм домошар, обожавам да съм си у дома и да обгрижвам семейството си. Благодаря на съпруга ми,  че мога да си го позволя. Да ходя на работа,  да гледам деца и въртя домакинство едновременно, ме изтощава. Обичам всичко да е перфектно,  а с много дини под една мишница е невъзможно.
Виж целия пост
# 116
Там явно мъжа взима пари и не мрънка.
Виж целия пост
# 117
Букет, а защо трябва да има пъдари, самосъзнанието е важно...
Виж целия пост
# 118
Двете години е хубаво, че ги има. Никой не те бие по главата да ги ползваш, но е чудесно на фона на 3 месеца. Не си представям институция да ми гледа 3 месечното бебе.
На предната си работа имах 2 колежки по-големи, които тъкмо станаха баби за първи път. Щерките им живеят в САЩ. И двете заминаха да гледат внуците. Схемата беше 2 месеца едната баба, 2 месеца другата. Моя колежка (по настоящем с 3 деца), докато беше бременна с първото, взе майка си при себе си. Та майка й всъщност гледа децата. Тя ми е казвала, че не могат да си позволят платена грижа и всъщност до училищна възраст, а вече и след това, бабата си е там и ги гледа. Двамата с мъжа й бачкат здраво.
С първото дете ползвах 2 години и малко.  Планът беше друг, но не се получиха нещата с яслата. Докато намерим вариант кой да се грижи за нея, напуснах работа. След това намерихме гледачка, съответно почнах нова работа. Не съм се чувствала затъпяла, ограничена или по-малко способна. Както бачкам здраво на работа, така и с нея си е било ползотворно времето. Много хубави спомени имам, на много неща се научихме и двете взаимно. Някой ако приема времето прекарано с бебето като загубено и напразно, моето не беше такова. Затова и не ми е тежала нито като бебе, нито сега. С второто бебе ще видим как ще е, научих, че плановете са хубави нещо, но има много фактори извън майка и бебе, които могат да повлияят.
Виж целия пост
# 119
Радева, ти говориш от гледна точка на човек с едно дете. Темата е за 2+. Вярвай ми, много е различно.
Колкото повече деца имаш, толкова повече се увеличава шанса за издънки. Таман оправиш проблем с едното, стане нещо с второто или третото. Понякога се случва да няма никаква помощ - ни баби, ни мъж, ни приятели, ни градина, ни училище. Трябва да си много силна жена, за да издържиш.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия