"Обичам" Топлофикация - тема 6

  • 27 610
  • 761
# 270
Аз четох, че за пломбиране на радиаторите вкъщи, няма нужда от подписи от съседи. Съгласие на съседи се изисква за отказ от сградна инсталация и общи части. Също четох, че отказалите се апартаменти, ги били товарили с огромни проценти общи части, и в крайна сметка плащали много повече, без да ползват. Дали е вярно, не знам.
Виж целия пост
# 271
Петя, пак, поради особености на сградата, абонатната станция е една за общо 3 входа ( общо 64 апартамента), та

За отказването, правилно ли разбирам, че трябва просто да си подадем заявлението в Топлофикация и не ни трябва съгласие от съседи? Защото аз четох едни наредби... едно чудо...

Нищо от това не е вярно:
Помня, че някакъв съсед се изискваше за свидетел да подпише, че нямало да ползвате...

Не, не разбираш правилно. Няма как да се откажеш само ти или да демонтораш радиатори. Законът казва (давала съм линкове някога, но сега не ми се търси пак кои членове бяха), че е забранено физическото отделяне на отоплиотелните тела от инсталацията и казва още, че отоплителните тела трябва да имат монтирани уреди за отчитане на потреблението, демек ако не ползваш, не пускаш радиаторите.
При вас, с тази еднотръбна инсталация, няма как да стане към момента (могло е, но преди 2012) отказването само на определено жилище- или всички, или никой.


Аз четох, че за пломбиране на радиаторите вкъщи, няма нужда от подписи от съседи. Съгласие на съседи се изисква за отказ от сградна инсталация и общи части. Също четох, че отказалите се апартаменти, ги били товарили с огромни проценти общи части, и в крайна сметка плащали много повече, без да ползват. Дали е вярно, не знам.
Четете законите и правилниците. Пломбиране на радиатори отдавна не съществува, а ако е направено някъде, то е незаконно и е въпрос на време някой да се усети и да подаде жалба.
Да, могат да ги товарят със сградна инсталация. % сградна инсталация се определя по няколко начина, като два от тях са по формула, определена в закона за енергетиката и по решение на общото събрание, като в последния случай общото събрание може да определи фиксиран процент до 49% от общото потребление. Ние направихме така, заради няколкото апартамента тарикати. Тарикати, защото е лесно да живееш в топла сгада и да пуснеш климатичето, ей така, за малко, и от всякъде да те греят, а ти да разправяш, че сметката ти за ток била 50 лева барабар с отоплението и колко евтино било на климатик. Айде плащай си масрафа, да ти дойде акъла. Та затова определихме максимум за сградна инсталация, позволен от закона, за да не ни гърбят няколкото тарикати. От тези мисля,че 5 апартамента бяха, два вече забравиха за климатиците.
Най-евтино излиза отоплението на ТЕЦ, когато всички го използват. Защо?-една съформумка даде линк с много хубава информация по въпроса само преди няколко страници.
Виж целия пост
# 272
Ами това намерих като информация. Разбира се, уведомява се топлофикация, съставя се протокол. Не просто сам да си пломбираш. Това пише из нета. Иначе съм звъняла в техем да питам, как мога да се откажа от 2 радиатора и да ползвам само един, отговорът беше, че нямало такава заявка, просто да не съм ги включвала, трябвало да мине отоплителния сезон и при отчитане щели нови прогнозни дялове да съставят.
Хубаво е топлофикация ок, но тази вързаност със съседи и липса на личен контрол на потреблението, не ми се нрави.
Виж целия пост
# 273
Ами това намерих като информация. Разбира се, уведомява се топлофикация, съставя се протокол. Не просто сам да си пломбираш. Това пише из нета. Иначе съм звъняла в техем да питам, как мога да се откажа от 2 радиатора и да ползвам само един, отговорът беше, че нямало такава заявка, просто да не съм ги включвала, трябвало да мине отоплителния сезон и при отчитане щели нови прогнозни дялове да съставят.
Хубаво е топлофикация ок, но тази вързаност със съседи и липса на личен контрол на потреблението, не ми се нрави.
Из нета може да пише всичко. Може и информацията да е стара.
Вие видяхте ли какво пише по отношение на този казус на сайтовете на топлофикационните дружества и на тези на топлинните счетоводители?
Закон за енергетиката:
Чл. 153. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2012 г., в сила от 17.07.2012 г.) Всички собственици
и титуляри на вещно право на ползване в сграда - етажна собственост, присъединени към
абонатна станция или към нейно самостоятелно отклонение, са клиенти на топлинна
енергия и са длъжни да монтират средства за дялово разпределение по чл. 140, ал. 1, т. 2
на отоплителните тела в имотите си и да заплащат цена за топлинна енергия при
условията и по реда, определени в съответната наредба по чл. 36, ал. 3.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
(5) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2012 г., в сила от 17.07.2012 г.) При въведена система за
дялово разпределение на топлинна енергия клиентите в сграда - етажна собственост,
нямат право да прекратяват подаването на топлинна енергия към отоплителните тела в
имотите си чрез физическото им отделяне от сградната инсталация.



На никого не му се нрави тази свързаност със съседи, да. Включително и на мен.
Виж целия пост
# 274
Това е много хубаво, но аз търсих на страницата на топлофикация и на техем и нищо не намерих. Не помня точно какви наредби и изисквания намерих за протоколите и уведомлението. Законът така написан е, че нямаш право на своя глава и без уведомление да си отделяш отоплителните уреди.
Виж целия пост
# 275
Петя, аз говорех за подаване на нулево потребление. Добре го разбирам, ти се бъркаш. Сградната си се дължи, няма как. Разбрах че Куин иска да НЕ се отоплява на парно този сезон, а това е начина за който се сетих - да спре радиаторите вкъщи, да затвори крановете и да подаде нулево потребление. За тези съседи говоря - които се подписват когато подаваш за НУЛЕВО ПОТРЕБЛЕНИЕ.
Тя не е писала за откачане изцяло...аз поне така го разбирам. Съответно аз не съм отговорила за откачане.

(Накрая на сезона ще й сметнат сградната инсталация - пак ще дължи, но не колкото ако се отоплява.

Нещо не се четем...
Виж целия пост
# 276
Това е много хубаво, но аз търсих на страницата на топлофикация и на техем и нищо не намерих. Не помня точно какви наредби и изисквания намерих за протоколите и уведомлението. Законът така написан е, че нямаш право на своя глава и без уведомление да си отделяш отоплителните уреди.
Пак не разбрахте. Изобщо нямаш право да го правиш. Нещата стават както са Ви казали в Техем- не пускаш радиатора и той в края на сезона ще покаже НУЛЕВО потребление.

Аз говорех за подаване на нулево потребление. Сградната си се дължи, няма как. Разбрах че иска да НЕ се отоплява на парно този сезон, а това е начина за който се сетих - да спре радиаторите вкъщи, да затвори крановете и да подаде нулево потребление. Това разбирам аз , като се каза - този сезон не искам на парно. Тя не е писала за откачане изцяло...аз поне така го разбирам.

(Накрая на сезона ще й сметнат сградната инсталация - пак ще дължи, но не колкото ако се отоплява.


Не е нужно да го прави това нещо и в двата случая,когато:
- има топломер за цялото жилище, той ще покава всеки месец на отчет нула
- има уреди за дялово разпределение: в този случай се начисляват прогнозни смтки, които никой не е длъжен да плаща, защото върху прогнозни сметки няма лихва.
Виж целия пост
# 277
Аз говорех за подаване на нулево потребление. Сградната си се дължи, няма как. Разбрах че иска да НЕ се отоплява на парно този сезон, а това е начина за който се сетих - да спре радиаторите вкъщи, да затвори крановете и да подаде нулево потребление. Това разбирам аз , като се каза - този сезон не искам на парно. Тя не е писала за откачане изцяло...аз поне така го разбирам.

(Накрая на сезона ще й сметнат сградната инсталация - пак ще дължи, но не колкото ако се отоплява.

Как се подава въпросното нулево потребление?
Виж целия пост
# 278
Аз говорех за подаване на нулево потребление. Сградната си се дължи, няма как. Разбрах че иска да НЕ се отоплява на парно този сезон, а това е начина за който се сетих - да спре радиаторите вкъщи, да затвори крановете и да подаде нулево потребление. Това разбирам аз , като се каза - този сезон не искам на парно. Тя не е писала за откачане изцяло...аз поне така го разбирам.

(Накрая на сезона ще й сметнат сградната инсталация - пак ще дължи, но не колкото ако се отоплява.

Как се подава въпросното нулево потребление?
Никак. Допълних си горния пост.
Виж целия пост
# 279
Не е нужно да го прави това нещо и в двата случая,когато:
- има топломер за цялото жилище, той ще покава всеки месец на отчет нула
- има уреди за дялово разпределение: в този случай се начисляват прогнозни смтки, които никой не е длъжен да плаща, защото върху прогнозни сметки няма лихва.
Това важи ли при равни месечни вноски? Не знам дали правилно съм разбрала, но един вид, казвате да не се плаща месечната сметка, защото сумите са прогнозни и на тях не се дължи лихва…
Виж целия пост
# 280
Петя, аз говорех за подаване на нулево потребление. Добре го разбирам, ти се бъркаш. Сградната си се дължи, няма как. Разбрах че Куин иска да НЕ се отоплява на парно този сезон, а това е начина за който се сетих - да спре радиаторите вкъщи, да затвори крановете и да подаде нулево потребление.

 
Тя не може да го направи. Блока е със стара, еднотръбна инсталация и няма нито топломери, нито врътки на радиаторите. В такъв случай се изчислява на база на кубатурата на апарт. Единствения начин в такива блокове да не се плаща на топл. трябва всички от абонатната станция да свикат общо събрание и да се откажат. В случая - 3 входа, съмнява ме да стане.
Виж целия пост
# 281
Аиша, точно така е.
Единствения топломер е този на абонатната станция. По апартаментите, по радиаторите, няма топломери и не могат да се сложат.
Виж целия пост
# 282
Не е нужно да го прави това нещо и в двата случая,когато:
- има топломер за цялото жилище, той ще покава всеки месец на отчет нула
- има уреди за дялово разпределение: в този случай се начисляват прогнозни смтки, които никой не е длъжен да плаща, защото върху прогнозни сметки няма лихва.
Това важи ли при равни месечни вноски? Не знам дали правилно съм разбрала, но един вид, казвате да не се плаща месечната сметка, защото сумите са прогнозни и на тях не се дължи лихва…
Когато има има подписан договор/споразумение между двете страни за плащане на равни месечни вноски, не мисля, че би могло да стане - причините произтичт от клаузите на договора.

Ако договорът/споразумението се прекрати, би могло.
Да, когато се начисляват прогнозни сметки (дори на фактурата на топлофикация е посочено, че става дума за прогнозна сметка),  можете да не заплащате тази сума. ВЪрху нея не се дължи лихва.
Единствено трябва да заплащате таксата за дялово разпределение, която е няколко лева ( в порядъка на 2-5 лв в зависимост от броя на отоплителните тела в жилището) и върху нея се начислява лихва. Е, можете и нея да не заплащате, но после ще има малка лихва, която си тече за всеки месец докато я платите.
Така изглежда фактурата и ясно си пише, че е прогнозен отчет:
ФАКТУРА №...........   - ОРИГИНАЛ
Дата на издаване/Дата на данъчно събитие - 31.07.2022 г.
Отчетен период: 01.07.2022    – 31.07.2022 г.
Прогнозен отчет
...................................
Виж целия пост
# 283
Индивидуалните случаи си имат индивидуални начини за решаване. Или нерешаване. Те не могат и не трябва да бъдат повод или причина за оплюване и отхвърляне на Топлофикация и услугите й като цяло!
Ние плащаме наполовина на цитираната сума за доста по-голям апартамент, непрекъснато пуснати радиатори, 2 бани с щранг тръби и поддържано навсякъде около 22 градуса.
Постоянни 26 градуса вкъщи е ненормално висока температура! И за зима, и за лято. Лятото при такава пускаме климатик за охлаждане... Вие как виреете зимата на такава се чудя 🙂
Помислете за общо понижаване на подаваната топлина. Врътнете вентила още от абонатната станция!
И при съседите ли са такива сумите и такава температурата?
Честно казано, не ми се вярва.
Виж целия пост
# 284
Аиша, точно така е.
Единствения топломер е този на абонатната станция. По апартаментите, по радиаторите, няма топломери и не могат да се сложат.

Снимай един радиатор и връзките към него , за да се ориентират голяма част от потребителите в темата, що е то еднотръбна инсталация и да не дават неадекватни съвети.
При този вид инсталация топлата вода върви отгоре надолу и ако се намали температурата на подаваната вода апартаментите на долните етажи ще мръзнат и пак ще плащат.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия