Правни насоки от адв. Станислава Начева и юрист Елвира Димитрова

  • 22 016
  • 267
# 255
Здравейте!

Мъжа ми се занимава с изработка на сайтове, фрийлансър е. Не работи с договори, тъй като клиентите му идват от препоръки от приятели. Наскоро се появи една дама с готов сайт, която имаше нужда от корекции. За първата корекция получи сума на ръка. Разбраха се да продължат да работят заедно, той си свърши работата и когато дойде моментът да уточнят финално колко ще й струва, се оказа, че не била разбрала каква е първоначалната цена на услугата. Заплаши, че ще заведе дело срещу него за "въвеждане в заблуждение".
На следващия ден му предложи да му плати цената, която беше разбрала, че ще струва първоначално, но той й отказа да приеме парите.
Ден по-късно му търси обезщетение за това, че я е измамил, че е създал нереалистични очаквания и заради нея сайтът й остава без програмист.

Има ли основание за притеснение, че тя може да направи нещо при липса на доказателства? Комуникацията е водена в социалните мрежи, не по имейл.

Благодаря ви много!
Виж целия пост
# 256
Здравейте !
Със съпругът ми ще си купуваме нов автомобил на лизинг. В брак сме от 8 години и имаме една непълнолетна  дъщеря . Той от предишен брак има двама сина -вече пълнолетни. Въпросът ми е -какво трябва да се направи, ако той почине преди мен , наследници на колата да останем само аз и дъщеря ми, без неговите синове да имат право на част от автомобила? Интересувам се предвид изплащането на лизинга, който ще поема аз изцяло от допълнителни възнаграждения от втората ми работа.
Предварително Ви благодаря за отговора !
Виж целия пост
# 257
Здравейте адв. Начева и юрист Димитрова,
Имам следния въпрос. Бременна съм с термин 14 Април. На 29 февруари се пада 45 дни преди термина. На 24 февруари подписвам брачен договор (изненада ни бебето,но запазихме желаната дата). Искам да взема фамилията на годеника ми и се чудя ще имам ли проблем с болнични и майчинство, защото се съвпада всичко заедно.За да изляза в майчинство какви документи ми трябват? Срока между 24 и 29 е кратък и се притеснявам, че ще имам проблем с смяна на името. Как трябва да процедирам ако е възможно да си сменя името и да нямам проблем с болнични и майчинство. Благодаря ви предварително за отделеното време. 😊

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.

      Смяна на името след брака:

      Съгласно чл. 12 от Семейния кодекс, при сключването на гражданския брак, всеки от встъпващите в брак заявява дали запазва своето фамилно име или приема това на своя съпруг. Възможно е също така и да се добави фамилното име на съпруга си към своето. Това е възможно да се направи и в последващ момент.

      Съгласно закона, в срок до 30 дни от промяната на името трябва да се подаде заявление за подмяна на български лични документи (лична карта, паспорт за пребиваване извън страната, свидетелство за управление на МПС) в звеното „Български документи за самоличност” (БДС) при ОДМВР/СДВР или РУ към тях по постоянен адрес.

      За промяната следва да се уведомят работодателят и банките, където лицето е клиент.
      Институции като НАП и НОИ следва автоматично да получат данните за промяната.

      Според Наредба № РД-02-20-6 от 24 април 2012 г. за издаване на удостоверения въз основа на регистъра на населението - когато едно лице си смени имената и се налага да удостовери, че въпреки различните имена става дума за едно и също лице – при необходимост, за да удостовери това – му се издава Удостоверение за идентичност на лице с различни имена. 
      Процедурата е пред Общината, където е постоянният адрес на лицето.
      Необходими са: заявление по образец, документ за самоличност и документ за платена такса. Срокът за изпълнение е до 7 дни.
      Онлайн процедурата се извършва в портала на:
https://egov.bg/wps/portal/egov/dostavchitsi+na+uslugi/obshtinsk … irani+uslugi/2092
      Удостоверението е валидно до промяна на данните, които се съдържат в него.

      Документи при излизане по майчинство:
= формуляри:
https://www.noi.bg/administrativno-obslujvane/formulqri/formulya … st-i-maichinstvo/

      При настъпване на риска “бременност и раждане” държавното обществено осигуряване предоставя следните обезщетения:
= парични обезщетения при бременност и раждане, които се изплащат за срок до 410 дни;
= парични обезщетения в размер 50 на сто от обезщетението при бременност и раждане за срок до 410 дни, когато не се ползва отпускът за бременност и раждане;
= парични обезщетения при раждане на дете за срок до 15 дни;
= парични обезщетения при раждане на дете след навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 дни.

      Отпуск за отгледане на дете до 1 година:
= 410 дни:
== 45 календарни дни преди раждането - болничният лист се издава еднолично от лекаря, който осъществява наблюдението на бременната;
== 42 календарни дни непосредствено от раждането - от лекаря, който е водил раждането; ако раждането е станало без медицинско наблюдение - от личния лекар;
== 48 календарни дни (продължение на предходния болничен лист).
Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст:
= 365 дни.

      Светли празници и успех с хубавите събития в живота Ви!
Виж целия пост
# 258
Привет адвокат Начева и юрист Димитрова,

В процес на развод съм и се опитваме да се споразумем. Имаме общо жилище което е ипотекирано и остават още 7 години от ипотеката. Искам да прехвърла ипотеката на мое име и да продължа да я плащам. Искам да платя 1/2 на бившия ми мъж и той да ми прехвърли неговия дял.

Предложих му половината от стойността на имота закупен преди 2.5 години и без да бъде ремонтиран. Той не е съгласен и иска 1/2 от пазарна оценка в момента.

Аз съм с родителските права , но имота е СИО и не е семейно жилище. Ако се съдим, какво ще трябва да му изплатя ако той се откаже от своя дял?

Благодаря

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.


      Съгласно разпоредбите на Семейния кодекс, вещните права придобити по време на брака в резултат на съвместен принос принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити. Съвместният принос се предполага до доказване на противното.
      Ако договорът за ипотечен кредит е сключен по време на брака, съпрузите са солидарно задължени лица, независимо дали ипотечният кредит е подписан еднолично или от двамата заедно.

      С влязло в сила решение за развод, се слага край на съпружеската имуществена общност, ĸaтo ĸъм тoзи мoмeнт дялoвeтe нa cъпpyзитe ca paвни.
      Ако в утвърденото от бракоразводния съд споразумение не е изразена воля за квотите на бившите съпрузи, а е посочено, че придобитият по време на брака имот остава съсобствен между тях, споразумението не възпрепятства възможността в следващ исков процес да бъде разгледан въпросът за различните (неравни) дялове в съсобствеността.
      В cлyчaй, чe няĸoй oт cъпpyзитe пpeтeндиpa зa пo-гoлям дял, тo cъдът мoжe дa oпpeдeли тaĸъв, нo eдинcтвeнo aĸo пpинocът мy в пpидoбивaнeтo знaчитeлнo нaдxвъpля пpинoca нa дpyгия cъпpyг.

      Когато кредитополучателите са се задължили като солидарни длъжници - разводът сам по себе си не се отразява на положението на длъжниците като такива. Приложими са правилата ЗЗД, кредиторът може да иска изпълнение на цялото задължение от когото и да е от длъжниците, но доколкото не следва друго от отношенията между солидарните длъжници, това, което е платено на кредитора трябва да се понесе от тях по равно.

      Ако не можете да се споразумеете кой да поеме задълженията по ипотечния кредит - съдът ще изследва кой какви подобрения е направил, за да определи цената на имота и приноса на всеки от Вас в него, отделно ще се определи и кой каква сума е платил до момента по кредита. Ще се назначи оценка от вещо лице, за да се определи цената на имота. Така ще се определи каква сума трябва са се наплати на съпруга, който ще се откаже от жилището.
      Освен това трябва да се провери при какви условия и дали банката кредитодател е съгласна да предговори и учреди ипотеката само на единия от съпрузите.
   
      Ако никой от двама Ви не иска да се откаже от дела си в имота срещу наплащане и не може да се споразумеете - се прави съдебна делба, където може имотът да излезе на публична продан с ипотеката.


      Светли празници! Успех!
Виж целия пост
# 259
Привет, кога човек може да си купи 1 г стаж за да се пенсионира?


      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.

      Закупуването на осигурителен стаж представлява внасяне на осигурителни вноски в определен от законодателя размер, когато този осигурителен стаж не е зачетен на друго основание.


      Според чл. 9а от КСО - лицата могат да заплатят осигурителни вноски, за да им бъде зачетен осигурителен стаж при пенсиониране за:
      1) времето на обучение, ако са завършили висше или полувисше образование, но за не повече от срока на обучение И времето на докторантурата; 
(Времето на обучение, за което са внесени осигурителни вноски, се зачита за осигурителен стаж от трета категория при пенсиониране.)
      2) за осигурителен стаж при пенсиониране на лицата, навършили съответната пенсионна възрастта, се зачита и времето, което не им достига като осигурителен стаж за придобиване право на пенсия, но не повече от 5 години;
      3) по Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица се зачита и времето, което не им достига като осигурителен стаж за придобиване право на пенсия, но не повече от 3 години.

      При последните две възможности - недостигащият осигурителен стаж се преценява към датата на заявлението. Пенсията се отпуска от датата на заявлението, след като са внесени дължимите осигурителни вноски.
      Когато са внесени осигурителни вноски за периоди на обучение, по-малки от 5 години, лицето има право да внесе осигурителни вноски по 2) и 3) за разликата до 5 години.

      Внасянето на осигурителните вноски се извършва по банков път след подаване на Декларация образец № 8 (може да я намерите на посочения по-долу линк) до съответната ТД на НАП. Вноските са изцяло за сметка на лицата.
https://nra.bg/wps/portal/nra/documents/insurance/naredba.13/
      От 1 януари 2024 г. - един месец осигурителен стаж струва 184,73 лева.

      Осигурителният доход за времето, за което е “закупен” осигурителен стаж, не се взема предвид при изчисляването на индивидуалния коефициент на пенсионера.

      Светли празници!
Виж целия пост
# 260
Здравейте,

На 31.01.2024 г. подписах заповед за освобождаване от работното място на основание чл. 328, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда (КТ), поради намален обем на работа. Това ми бе съобщено веднага след изтичане на болничен, взет за гледане на болно дете. Съгласих се със ситуацията, но вчера разбрах, че една моя колежка, която бе назначена на 4-часов работен ден е назначена на пълен работен ден на същата позиция. Моля да ме ориентирате какви са правата ми в тази ситуация и има ли шанс при обжалване на заповедта (доколкото знам в двумесечен срок от подписването на заповедта) да получа парично обезщетение в размер на няколко работни заплати? Нямах никакво намерение да споря и водя дела, но в днешно време хората все повече са склонни да склонят глави и някак ме гложди отвътре чувството на несправедливост. От моя страна всичко, което е било необходимо, касаещо работния процес е било изпълнено. Според Вас има ли смисъл да се обжалва при така създалата се ситуация?

Предварително благодаря!

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.
     
      Намаляването обема на работа може да е по решение на работодателя (например свива производството на даден артикул), по обективни причини (пандемична обстановка, много по-ниска печалба в сравнение с предходната година), поради развитие на технологиите в предприятието (роботизиране на процеса) и др..


      В най-честия случай - законът изисква това намаляване да е действително и да има значително траен характер. Наличието на намаляване на обема на работата трябва да се преценява в сравнение с обема на работата от предишен период (обикновено в сравнение с предходната година).
      Работодателят може да уволни само тези работници/служители, който изпълняват тази работа. И то не всички, а толкова процента от тях, с колкото е намалял обемът на работа.
      Прави се вътрешен подбор по чл. 329 от КТ - “сравнение” между работниците/служители, изпълняващи една и съща или сходна трудова дейност, по законоустановените критерии – професионална квалификация и ниво на изпълнение на работата, като работодателят може да въведе и други.  Това може да стане чрез въвеждане на точкова система, или чрез назначаване на специална комисия, но може и да е по преценка на прекия ръководител.
      Няма изискване до колко време след прекратяването на договора може да бъде назначен друг работник/служител. Реално може още на следващия ден работодателят да получи нова  поръчка и да има необходимост от назначаване на персонал.
   
      Полагаеми обезщетения:
= обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск, правото за който не е погасено по давност (чл. 224, ал. 1 от КТ);
= ако работодателят не спази срока на предизвестието - следва да заплати обезщетение за това на  работника/служителя в размер на брутното му трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието (чл. 220, ал. 1 от КТ);
= освен това, ако последният не си намери работа (или тя е по-нископлатена) и не получава обезщетение от НОИ в рамките на месец след прекратяване на договора, има право и на обезщетение за оставане без работа (чл. 222, ал. 1 от КТ);.
= при незаконно уволнение работникът/служителят има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа поради това уволнение, но за не повече от 6 месеца. Ако през посочения период работникът/служителят е работил на по-нископлатена работа, той има право на разликата в заплатите (чл. 225, ал. 1 и 2 от КТ).

      Оспорване на заповедта:
      Заповедта за уволнение може да бъде оспорена от работника/служителя пред работодателя или пред районния съд по седалището/местонахождението на работодателя или по мястото, където работникът/служителят обичайно е полагал своята работа. Срокът за това е двумесечен от датата на прекратяване на правоотношението.
 
      Производството по трудови дела е безплатно за работниците/служителите. Те не плащат такси и разноски по производството.
      В тежест на работодателя е да докаже законността на уволнението и че е налице реално намаляване обема на работа,  както и спазване на  изискването за подбор, съгласно чл. 329 от КТ и съобразно законовите критерии за това.
      Ако работодателят не докаже, че заповедта е съобразена с изискванията на закона - съдът я отменя като незаконосъобразна и възстановява уволнения работник/служител на работа.

      За да се определи има ли основание за обжалване, трябва да се провери на лице ли са причини за намаляване обема на работа и как са се отразили те на работодателя и най-вече спазена ли е процедурата по вътрешен подбор – по какви критерии и как е извършена.

      Светли празници!
Виж целия пост
# 261
Здравейте, при брак между двама души, ако единият има потребителски кредит от преди брака на негово име, при смърт или невъзможност за погасяване трябва ли заема да се погасява от някого и от кого? Не зная дали има застраховка.
И още един въпрос-понеже не познавам баща си, когато почине ако е имал кредити аз ли трябва да ги погасявам като негово единствено дете? Какви са ми правата?

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.


      При невъзможност за погасяване банката ще насочи вземането си към поръчители (ако има такива) или към имуществото на длъжника - ще запорира банковите му сметки, може да се поиска удръжка от работната му заплата, може да се поиска възбрана върху недвижимите му имоти и в зависимост от размера на дълга - да се поиска публичната им продан за удовлетворяване на банката.

      Наследяване на дълга при смърт на съпруга, теглил кредит преди брака:
      Другият съпруг наследява част, равна на частта на всяко дете. Т.е. при едно дете - задълженията по кредита ще се разделят по равно между преживелия съпруг и детето. Това ще се отнася и за всички активи и пасиви, които не попадат в съпружеската имуществена общност.
      Ако няма деца - преживелият съпруг ще наследи дълга заедно с възходящите (майка, баща, баба, дядо и т.н.) или с братя и сестри (или техните деца), той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, ако не - 2/3 от наследството.

      При смърт на наследодател, когото не познаваме, препоръчвам да се направят следните справки, които дават някаква яснота за наследствената маса - какви активи и пасиви има в нея, за да може да се прецени дали не е по-добре да се направи отказ от наследство:
 = за декларирани недвижими имоти - справка на място в МДТ;
= за дружества - на място в Търговския регистър и Регистър БУЛСТАТ;
= за МПС-та - справка в КАТ;
= в камарата на ЧСИ за образувани изпълнителни дела - чрез подаване на заявление във всяка кантора на ЧСИ и заплащане на съответната такса за справката;
= за запори и ипотеки - Имотен регистър към Агенцията по вписванията;
= за завещателни разпореждания - при нотариус или саморъчни;
= в БНБ за кредити и сметки - със заявление с нотариална заверка по пощата се иска справка, която за 14-днeвен срок е безплатна, а при по-бърза поръчка има такси. БНБ връща писмо със справка на хартиен носител;
= в Районен съд за образувани дела - на място в съответния съд по последния постоянен адрес на починалото лице;
= в НАП за задължения и за фондове за допълнително задължително пенсионно осигуряване: за задълженията --> през портала на НАП или на място в съответната ТД, а за фондовете --> се изпраща молба до Централно управление на НАП, Дирекция ДЗПО с искане за информация за всички пенсионни фондове на починалия, актуалните наличности по тях и дали са били прехвърлени към НОИ, прилагат се - Удостоверение за наследници – в оригинал и Заверено копие от Препис-извлечение от акт за смърт;
= за застраховка живот - чрез застраховател;
= мобилни и кабелни оператори - писмени молби за закриване или прехвърляне на тел. номер, прилагат се Удостоверение за наследници и Препис-извлечение от акт за смърт;
= партиди - ток, вода, парно - на място в съответните дружества.
   
      Светли празници!
Виж целия пост
# 262
Здравейте Уважаема/Уважаеми адв.Начева и  юрист Димитрова.
Роднина на потърпевшия-
Нужен ми е адвокат с опит в семейното право за Пловдив е по удобно.
Ситуацията е заплетена и сложна.
Накратко ще се опитам да опиша ситуацията-бащата е в затвора(втори път)получава от бившата му приятелка документи за отнемане на родителските му права.
Брак нямат.
Доколкото съм запозната и съм изслушала само едната страна на потърпевшия-водено е дело за издръжка с клаузи кой/кога да вижда/взема детето и т.н от клаузите от страна на майката не се изпълняват до толкова,че по време на свободата му се измества в друг град с новия си приятел и контактите с бащата се изпълняват само когато е удобно на майката.
При връзка чрез нея с детето тя може би намира причина (Не му се говори,навън е ,зает е …)и разговора спира дотук.
Наясно ми е,че има настройване срещу другата страна(детето)и така докато лицето не влиза в затвора,майката и новия и приятел + детето се прибират в населеното място отново.
При поредно повикване за контакт с детето ,то вече казва на новия приятел(тати) и контактите изтъняват все повече до ден днешен.
Лицето(роднина)осъдено да плаща издръжка-не изплаща.
Как да му се помогне,защото той е категоричен ,че няма да се откаже от детето си.
Моля за препоръки за добър срециалист в областта.
Както и Вашето виждане по темата.
Благодаря

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.


      Неспазване на режима на лични отношения с другия родител е нарушение на закона, както и неплащането на издръжка от осъдения на това.

      Разпоредбата на чл. 182, ал. 2 от Наказателния кодекс (НК) урежда санкциите при неизпълнение на съдебни решения, в които е определен режим на лични отношения на родител с дете: “Родител или друг сродник, който не изпълни или по какъвто и да е начин осуети изпълнението на съдебно решение относно упражняване на родителски права или относно лични контакти с дете, се наказва с пробация и глоба от две хиляди до пет хиляди лева, а в особено тежки случаи - с лишаване от свобода до шест месеца и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.”
      Подава се тъжба до Районния съд, следва образуване на наказателно дело от частен характер срещу виновния родител, който ще има качеството на подсъдим. Тъжбата се подава в 6-месечен срок от деня, в който пострадалият е узнал за извършеното деяние.

      Според чл. 183, ал. 1 от НК: “Който, като е осъден да издържа свой съпруг, възходящ, низходящ, брат или сестра, съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски, се наказва с лишаване от свобода до една година или с пробация.”
      За да бъде налице това престъпление, необходимо е осъщественото неплащане на издръжката да е умишлено. Според съдебната практика, умисълът е налице, когато деецът е съзнавал съществуването на задължението за издръжка. В допълнение, той следва да е имал обективна възможност да я заплаща. И на последно място, следва да е съзнавал общественоопасните последици от осъщественото неплащане на издръжка и да е искал тяхното настъпване или поне да се е примирявал с изпадането си в забава.
      Подава се жалба до съответната Районна прокуратура.

      Дали има основание за промяна на мерките за упражняване на родителски права?
      Поведението на всеки от родителите и останалите причини, довели до формиране у детето на отчуждение имат важно, но не решаващо значение дали в конкретния случай има основание за промяна на мерките за упражняване на родителските права и тези на лични контакти.
      Съдът е длъжен при формиране на преценката си да вземе предвид всички релевантни факти, да отчете спецификите на случая, като при данни за създавани пречки от единия родител и установено отчуждение на детето спрямо другия родител, определените мерки следва да са насочени към преодоляването на тази ситуация и постигането на нормална обстановка за общуване между детето и родителя, който не упражнява родителските права.

      Идеята на закона да охранява обществените отношения свързани с нормалното осъществяване на родителските права и задължения в интерес на детето, както и правата на детето да бъде отглеждано и възпитавано по начин, който да му осигури нормално физическо, умствено, нравствено и социално развитие, правото му на лични отношения с родителите си.

      Относно препоръката за специалист, за гр. Пловдив имам много добри впечатления от професионализма на адв. Нед Златев.

      Светли празници!
Виж целия пост
# 263
Здравейте,

Имам земя (ливада), която се намира далеч от населеното място, в което живея и съответно посещавам много рядко. Интересува ме има ли някаква възможност тази земя да бъде "присвоена" от друго лице? Данъци за нея не са дължими.

Благодаря!

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.


      Условия за придобиване на недвижим имот по давност:
      Да е налице владение на имота. Владението е упражняване на фактическа власт върху вещ, която владелецът държи, лично или чрез другиго, като своя (без прекъсване за срок по-дълъг от 6 месеца).
      При недобросъвестно владение този период е 10 години.


      Съгласно чл. 79, ал. 1 от ЗС правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години. Изтичането на срока не е достатъчно, за да настъпи вещноправният ефект на давността, необходимо е владелецът да се позове на нея. То може да стане с предявяване на иск за собственост, възражение по такъв иск, насочен срещу владелеца, както и при снабдяването с констативен нотариален акт по чл. 587, ал. 2 от ГПК.
      В последния случай производството по издаването му започва с подаването на молба до нотариуса, в чийто район е местонахождението на имота. Пред него се разпитват трима свидетели (посочени от кмета на общината, района или кметството, в чийто район се намира недвижимият имот), които следва да потвърдят факта на владението. Молителят представя удостоверение, че имотът не е държавна или общинска собственост, прилага се и удостоверение за данъчна оценка. 
      Въз основа  на това нотариусът се произнася с мотивирано постановление, ако с него правото на собственост се признава, нотариусът издава на молителя констативен нотариален акт за собственост върху недвижимия имот.
      Констатацията за принадлежността на правото на собственост представлява правен извод, а не удостоверен факт.

      Производство по отмяна на констативен нотариален акт:
      Извършва се пред съда по местонахождението на недвижимия имот. На отмяна по реда на чл. 537, ал. 2 от ГПК подлежи само констативен нотариален акт, с който се удостоверява право на собственост върху недвижим имот. Тук предмет на защита е накърненото право на собственост.
      Упражняването на това право е ограничено с петгодишен срок от узнаването. Срокът е преклузивен и с неговото пропускане, без уважителни причини, се погасява правото на оспорване по съдебен ред.

      Светли празници!
Виж целия пост
# 264
Здравейте ,въпросът ми е дали недвижим имот може да се препише на малко дете

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.

      Да, възможно е, по-долу ще разгледаме няколко хипотези:

      Когато детето е малолетно (не е навършило 14 години) – всеки от родителите /настойника/ има право да се яви на нотариалната сделка и да придобие имота в полза на детето си. Ако никой от тях не може да се яви на сделката, има възможност единият родител да направи необходимото пълномощно на трето лице.
      Когато детето  е непълнолетно (навършило е 14 години, но не е навършило 18 години) – на сделката трябва да се яви и самото дете – лично, заедно с единия си родител /попечител/, при което нотариалният акт се подписва от детето и от родителя като даващ съгласие за извършване на сделката. Ако детето и/или родителят не могат лично да се явят на сделката, може да се ползва пълномощник. Пълномощно от непълнолетен се подписва от детето и поне един родител.

      Ако сделката е покупко-продажба е важно какъв е произходът на парите, с които детето ще го закупи. Детето може да има собствени пари (от наследство, по дарение или от използване на друго собствено имущество) или друг да плати вместо него - например родителите му, последното трябва да бъде изрично записано в нотариалния акт.
      Ако парите, с които ще се плати са в банкова сметка на името на детето, първо трябва да се получи разрешение от Районния съдия по постоянния адрес на детето и положително становище от Социалната служба, за да се изтегли конкретна сума от банковата му сметка, като се посочи конкретната причина за това.

      Ако имаме дарение между родител и дете, съгласно практиката на ВКС, следва на детето да се назначи особен представител по чл. 129, ал. 2 от СК, който да защитава интересите на детето.

      Светли празници!
Виж целия пост
# 265
    II. Според Закона за наследството – Оспорване на дарение е възможно и след смъртта на дарителя, когато се окаже, че той се е разпоредил приживе с имуществото си, накърнявайки запазената част на своите наследници.
      Това е възможно в петгодишен срок от смъртта на наследодателя по съдебен ред.

Здравейте!

Цитирам част от един от скорошните Ви отговори.

Моля да разясните малко тази част /по принцип/. Докато човек не почине, наследство няма. Защо да не може човек да се разпорежда с имуществото си приживе както намери за добре? Какви запазени части накърнява, докато е жив? Не, че търся логика в закона, но все пак. Наследствената маса не е ли притежаваното към момента на смъртта?

Благодаря!

      Здравейте,
      Поставяте интересен въпрос, на който не знам дали мога да отговоря изчерпателно.


      Какво се казва в Мотивите към Закона за наследството от 1949 г. относно “запазената част”:
      “По досегашното ни наследствено право (“Законъ за наследството”, утвърден с указ от 17.12.1889 г.) завещателят имаше пълната свобода да завещава на когото и да е своето имущество. С новия чл. 14 тази свобода на завещателя се ограничава в рамките на законните му наследници, посочени в членове 5-9 на проекта, нетрудоспособните, които са били издържани от него поне една година преди смъртта му, и държавата и обществените организации.
      Само в случая, когато наследодателят няма законни наследници, той може свободно да завещава имуществото си на когото пожелае.
      Явно е, че с текста на чл. 14 законопроектът възприема в тази материя принципите на съветското право, но с една съществена разлика, продиктувана от характера на наследствата у нас, които включват недвижими имоти на частната собственост върху земята. Законопроектът запазва за някои от законните наследници право на запазена част (членове 28 и 29). Този принцип на запазената част има ограничено действие и в съветското право – само по отношение запазената част на така наречените необходими наследници – непълнолетните и нетрудоспособните.”


      В днешно време реално всеки може да се разпорежда с имуществото си чрез възмездни и безвъзмездни правни сделки, може да прави дарения приживе, на когото прецени за добре или да завещае имуществото си след смъртта си. Ако наследниците със запазена част не оспорят това по една или друга причина, волята на наследодателя ще бъде запазена.
      Но тези му действия могат да намалят или дори да изчерпат активите на неговото имущество, а след смъртта му неговите наследници да намерят наследство без стойност.
      Ето защо законодателят е намерил за уместно да не му позволи да облагодетелства неограничено други, по-далечни лица, за сметка на това, което неговите близки биха получили от наследството. За тези особено близки лица — низходящите на наследодателя (децата му), родителите му и съпруга му /чл. 28 от ЗН/, законът създава т. нар. запазена част — запазена срещу волята на наследодателя.
      За да се прецени дали е налице накърняване на запазената част по чл. 29 от ЗН с извършено дарение, е необходимо най-напред да се определи наследствената масата по чл. 31 от ЗН и съответно стойността на запазените и разполагаемите части. От стойността на свободното имущество, което не е предмет на дарения, което наследниците със запазена част получават по закон следва да се определи тяхната част, като тази сума следва да се съпостави със запазената част и така да се определи дали има накърняване.
   
      Намаляването на даренията и завещанията, направени от наследодателя приживе става по съдебен ред чрез предявяване на иск срещу надарения или ползващия се от завещанието. Това право може да бъде упражнено и с възражение по време на дело за съдебна делба. Правото възниква само ако с въпросните дарения или завещания е накърнена запазена част, като завещанията и/или даренията се намаляват само с толкова, колкото е необходимо за да се запълни тази запазена част.

      Светли празници!
Виж целия пост
# 266
Благодаря Ви! Светли празници и на Вас!
Виж целия пост
# 267
Здравейте, кога мога да очаквам отговор от вас?
Благодаря предварително!

Здравейте!

Мъжа ми се занимава с изработка на сайтове, фрийлансър е. Не работи с договори, тъй като клиентите му идват от препоръки от приятели. Наскоро се появи една дама с готов сайт, която имаше нужда от корекции. За първата корекция получи сума на ръка. Разбраха се да продължат да работят заедно, той си свърши работата и когато дойде моментът да уточнят финално колко ще й струва, се оказа, че не била разбрала каква е първоначалната цена на услугата. Заплаши, че ще заведе дело срещу него за "въвеждане в заблуждение".
На следващия ден му предложи да му плати цената, която беше разбрала, че ще струва първоначално, но той й отказа да приеме парите.
Ден по-късно му търси обезщетение за това, че я е измамил, че е създал нереалистични очаквания и заради нея сайтът й остава без програмист.

Има ли основание за притеснение, че тя може да направи нещо при липса на доказателства? Комуникацията е водена в социалните мрежи, не по имейл.

Благодаря ви много!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия