Интервално хранене/периодично гладуване/ фастинг тема 11

  • 56 236
  • 789
# 585
И аз не ги замествам но гледам да ги ям доста рядко, заради ИР. Ако са редовно, си ми се отразяват дори и да не са в големи количества. Алабаш и карфиол си обичам, просто не се лъжа че са нещо друго.
Показаният шоколад от Лидл е перфектният за мен - идеално ми пасва като сладост. Е, можело и мааалко по-малко сладък но пък иначе е много добър, с наситен вкус. Рядко търся шоколад, но държа да е точно този и винаги имам по някой в запас. Нищо че се случва и с месеци да се застъпят в шкафа Joy
Виж целия пост
# 586
Чихинци, защо да се избягват морковите?
Виж целия пост
# 587
По въпроса, с картофите и ориза има опции, с които да се заменят.
Например вместо обикновени картофи може да пробвате с  гулия, пащърнак, карфиол, сладки картофи. Белият ориз може да бъде заменен с ориз-басмати, пълнозърнест ориз, елда, булгур.
Може да има и други варианти, но само за тези се сещам.
Сладко си хапвам.
Любимите ми сладки неща са ето тези.

В момента фаствам 16:8.
само шоколада за мен е подходящ. В този с череша и другият с лешници има оризов сироп, тръстикова захар и 30 гр захар на 100 гр. продукт.
Но аз съм свела до минимум яденето на пакетирани храни. Кашкавал, сирене, крем сирене, извара и кисело мляко се научих да си правя от домашно мляко. Отнема време особено за кашкавала, но знам какво ям.
А защо морковите да ги забравим?
Нахута не е много ниско въглехидратен.
Виж целия пост
# 588
Морковите вероятно защото са въглехидрат. Но на интервалното не сме на ниски въглехидрати. Друга е идеята. Сега вярно че някъде интервално съчетано с безвъглехидратна диета или високо мазнинна може да даде по-бързи резултати, но тук идеята не е такава.  Тук не правим фастове по седмица, както  и не се лишаваме от въглехидрати на всяка цена. Аз си написах храненето по-горе. Към нещо такова се придържам + спорт. Кг не качвам, както и не боря метаболитен синдром, а съм на 50 почти.  Така че човек като влезе в някаква подобна рутина и знае какво прави, морковите, ориза, картофите може и да са от полза.
Виж целия пост
# 589
Морковите не са кой знае колко хранителни като стойност. Като се загледате ще видите, че има по-добри заместители. Комбинирайте ги със зеле. Половин зелка можете ли да я изядете докато я хрупате? Ще ви заболи челюстта. Морковите ги яжте леко сварени с мазнина. Яжте тикви. Разнообразявайте. В други сайтове пише специфичните здравословни ползи от консумацията им:
https://www.bb-team.org/hrani/id/713053_morkovi-surovi
https://www.bb-team.org/hrani/id/444715_zele-surovo
https://www.bb-team.org/hrani/id/195719_kartofi-vareni-obeleni-sas-sol
https://www.bb-team.org/hrani/id/480550_nahut-gotven-varen-bez-sol

Направих си две консерви с нахут на фрайър каквото предложение дадох по-горе. Стават хрупкави и вкусни, а на тези дори не съм сложил мазнина и подправки. Ако не сте пробвали, опитайте! Поне ще ви е някакво разнообразие. Нахутът също се води към супер храните. Този от консерва и буркан според мен е по-удобен за приготвяне. Сега ще изведа другото куче - Акита-ину, че съм кучегледач тази вечер и после ще си направя салата. С чихито по-рано използвах хубавото време. С него предното лято се накъсахме от вечерни разходки. През септември имахме 600к крачки.  Имам няколко месеца с по 500к крачки. Някой път ще се пробвам за значка от 60к крачки за един ден, което е към 45 км Simple Smile 
На консервата нахут пише:
Енергийна стойност 72 калории
Мазнини: 1.3 гр.
Въглехидрати; 8,6 грама (ако за ден се стараете да сте под 100 грама въглехидрати, нахутът е добър заместител на картофите и оризът)
Белтъчини: 4.3 грама.
фибри 4,5 грама.
За анемията си яжте коприва, лапад, дроб. Скоро ми попадна, че гъшият дроб се води супер храна и помага за анемията. От онзи фитнес батка с брадата знам, че с черния дроб не бива да се прекалява... С жена си ядат предимно животински продукти и изследванията им са в нормите.
Гответе в неемайлирания си чугунен тиган. Ще ви помогне и той с някакво допълнително количество желязо. Предната година си правих изследване за желязо при профилактичните кръвни изследвания при условие, че 3 години ползвах плосък и грил чугун и съм на около 40 процента между минимална и максиална референтна стойност. Със сигурност е по-здравословен от водените алтернативи с безвредно незалепващо покритие. Пък и ще ви е под ръка при следващия семеен скандал Simple Smile Ако още нямате, подберете от малко по-височките, за да става за по-голям набор ястия. Ниските са по-скоро като за яйца.
Абстрахирайте се от продуктовото позициониране. Просто обърнете внимание на рецептите и богатото разнообразие. Ще ви заситят и без да качвате килограми.
https://www.lavabg.eu/category/%d0%bd%d0%b5%d0%b9%d0%bd%d0%b8%d1 … 0%bf%d1%82%d0%b8/
Виж целия пост
# 590
Аз мога да изям половин зелка, ей така докато приготвям другото ядене 😀 Още като малка (8-9 г) съм изяждала половин не толкова голяма зелка за около час докато играехме на двора.
Моркови, червено цвекло и много магданоз си правя като салата за по-висок хемоглобин. Моят сега е 132, но аз забравих, че пия сорбифер, а той сигурно оказва влияние.
Нямам търпение да се стопли и светлината част от денят да е по-дълга.
Изобщо не харесвам да вървя. Правя го само ако ми се налага. Но както не веднъж съм писала обожавам колоезденето, особено това в гората. Тишина, спокойствие, прекрасна гледка, сладка умора и удовлетворение от изминатите километри. Сега си правя маршрут от 44-45 км., но все замръквам в гората и стигам едва до 27-30 кг от общото разстояние. Тичането също започна да ми харесва.
Според мен човек трябва да е щастлив от това, което прави за себе си. Дълги години бях забравила, че съществувам, че и аз съм човек и имам желания, потребности и мечти. Трябваха ми повече от 7 г. за да го проумея. Някъде четох "Щастлива жена/майка, щастливи деца/семейство."
Чугун и стомана, това ползвам вкъщи. Всичко сготвено в суров чугунен съд лично за мен има по-добър вкус.

Та, стига с това лирично отклонение. В периода преди МЦ какво е добре да яде една жена за да се справи по-лесно с желанието за сладко? При мен понякога липсва такова, но не мога да разбера, защо. Нашите баби имали ли са ПМС? Баба ми по майчина линия, селска женичка си я спомням цял живот слаба като вейка. И хляб ядеше и картофи и ориз. Другата ми баба беше пълна противоположност. Много едра и обездвижена. Но тя от младини е била такава по-пухкава.
Виж целия пост
# 591
Това, което аз знам и от части съм видяла е, че бабите ни са спазвали постите. Но не проста да не ядеш животинсти продукти, а да се задоволяваш с малко. Прабаба ми е постила дълго време на хляб и вода, не само 3 дни, но не е яла 1 хляб на ден...
Та по тази логика и ориз/картофи/хляб да се яде, количеството е важно, не да се изключва нацяло.
Виж целия пост
# 592
Преди цикъл се води че си имаме нужда от малко повече въглехидрати, дори и през останалото време да не ги ядем. И нямам предвид фафли и пасти, налЕ Grinning Другото е че ако съм свършила магнезия и не съм вземала известно време, точно преди цикъл налитам на шоколади и на ядки като бременна невеста, търся си ги и това е.
А какво и как са яли бабите и прабабите ни - това не искам да сравнявам защото нито ежедневието ми е като тяхното, нито храните са със същия състав като преди няколко поколения, за съжаление. Че той дори от детството ми до сега хлябът няма нищо общо, камо ли от когато е расла баба ми. Тя обаче със сигурност е яла в пъти по-малко храни в пакетчета с баркод на тях, отколкото се ядат в днешно време.
Виж целия пост
# 593
Да, така е... а и пра бабите и бабите са имали повече физическа активност, дори постоянна, самата им работа е била на повечето хора по-активна физически, съответно и въглехидратите са се отразявали по различен начин. Сега повечето хора имат по-заседнал начин на живот. И като кажа на майка ми, че се опитвам да ям по-малко млечни тя не го разбира, и винаги е с довода колко много били яли хората едно време... само дето са си имали направо своя крава и овца. А сега някакво сухо вещество 50 % дори в най-скъпото сирене.

Лошото е , че при мен след цикъл също искам въглехидрати повече. Но бях чела, жената по време на цикъл не пълнее 😆.
Виж целия пост
# 594
... Прабаба ми е постила дълго време на хляб и вода, не само 3 дни, но не е яла 1 хляб на ден...
Та по тази логика и ориз/картофи/хляб да се яде, количеството е важно, не да се изключва нацяло.

Баба ми е разказвала, че като малко дете на нея и по-големите й братя и сестри им е било поверявано да замесят домашния хляб, докато родителите отсъстват по работа в стопанството или където са били. Казвала ми е, че са правили хляба с квас. Това е било през 30-те години или преди 40-те, когато идва маята. предполагам и брашното е било пълнозърнесто, а не бяло. Дали е било с лимец или спелта не мога да потвърдя. От интервюта на майстор пекар знам, че едно време селските баби образно казано са изтупвали чувалите и е имало няколко вида брашно в домашния хляб и затова бил толкова вкусен и хранителен. Правил съм си експерименти с домашния хляб  в различно съотношение с брашна от ечемик, просо, нахут, спелта, лимец, ръжено... Става разнообразен всеки път.пробвал съм с брашно от елда, но специфичните вкусово-ароматни нотки не са ми харесвали. Иначе сварена елда с натрошено сирене харесвам. Като съм правил хляб с квас, парче от него ми е изкарвало 2 седмици преди да се появят наченки на плесен. Понякога и повече. Държа си хляба в памучна торба от магазинната мрежа, предварително изпрана. За съхранение на хляб в кутия е за предпочитане да е дървена и ако се държи повече дни в нея да има резенче ябълка. Така се предпазва да мухлясва, според майсторът пекар, но е категричен да не се държи в найлон или поне да е перфориран. По-добре в хартиена торба при такъв случай.

Лошото е , че при мен след цикъл също искам въглехидрати повече. Но бях чела, жената по време на цикъл не пълнее 😆.

От училище помня, че бременните жени нямат цикъл, т.е. има природни начини цикълът да не е проблем, но пък тогава идат проблеми с подути крайници и други подобни...  Simple Smile

Сега тъкмо слушам за лошият холестерол и казват за жените в напреднала възраст, че тези с леко рубенсов тип живеят по-дълго. Важно било да не се изключват мазнините, защото страдат хормоните. А тези, които искат да отслабват правят грешка като изключват пържолите, защото губят мускулна маса, а после като напълнеят пак качват мазнини на корема си, т.е. пак трябва да си ядете мазнини, а не само пустите моркови! И като съм се интересувал за полезни неща, пак от американци, те са категорични, че полезното на яйцето е в жълтъкът. Отслабващите трябва да се стремят да съхранят мускулната си маса. Тя им служи за горене на глюкозата, получена от мазнините. Ако мускулните групи се ползват активно в продължение на глад, загубата от тях е по-малка.

Извън темата е, но ще дам линк към видеото. Споменаха вашите менопаузи и че рискът за жени в менопауза, които пушат е три пъти по-висок от на мъжете (които не са в менопауза очевидно Simple Smile ) Казват, че трябва да се постараете преди менопаузата да сте оправили кръвните си показатели, защото следва рязко влошаване след менопаузата, а ако преди това сте били здрави, положението е закърпено в общия случай или поне лесно се контролира. Така, че мазна риба, а за гарнитура авокадо вместо картофи! Simple Smile

https://www.youtube.com/watch?v=DgcGOPL7268
Точно от 52 минута. Иначе и от самото начало на видеото може да извлечете ползи по темата със сърдечно-съдовите заболявания. Споменават за жена на 60 години, която вече се е сблъсквала с болестта и праща 30 и нещо годиишния и син на контролен преглед и му откриват стеснена артерия, а е нямал оплаквания. Слаби и много активни хора със сериозни плаки.

През седмицата имам вторичен преглед при кардиолог с направление за пълна кръвна картина. Преди близо месец бях с повишен лош холестерол при ниски триглецериди (най-добрите ми от много години) и добър холестерол в нормите (който не помня някога да е бил дори близо до нормите). Пикочната ми киселина е в горната граница и гледах по природен път да вкарам повишените показатели в по-разумни стойности, да не се окаже, че и аз трябва да хрупам моркови! Wink За повишеният лош холестерол при нормални триглицериди и добър холестерол намерих на няколко места информация, че това е нормално за хора, които се хранят от своите запаси и че е добра тенденция.
Виж целия пост
# 595
темата е за интервалното хранене
Виж целия пост
# 596
Ха-ха, Чихинци, умееш с усмивка да поднесеш информацията. С много от написаното съм съгласна, някои съм пробвала, други не.

Днес слушах в един подкаст, че периодичното гладуване не е за жени в менопауза. Какво мислите?
Не бях чела това,но при мен явно точно това оказва влияние ,аз съм в предмено от 3г и именно оттогава спря свалянето и започнаха кг да се покачват.
Ще потърся инфо,нещо да сменя
Виж целия пост
# 597
А при мен е обратно, в предмонапуза съм и ако съм на фаст свалям, ако не го спазвам качвам.
Виж целия пост
# 598
Здравейте,
на интервално хранене 16/8 съм, защото е здравословно и на строго 3-кратно (без никакви междинни, само вода и кафе шварц) за отслабване. В работните дни ми се получава добре, но събота и неделя трябва доста да се напрегна, за да го спавам.
Конкретно за  менопаузата, не съм чела подробно,  какво се препоръчва и какво не, въпреки че гоня 49 год., просто на мен ми се отразява благоприятно горния режим.  Иска ми се дори да опитам периодичното гладуване, един ден храна, един ден никакви калории, но изчаквам лятото, когато ми е по-лесно пиенето на течности.
Напоследък попадам на нови и интересни изследвания за дългия живот и здравословните навици и все повече се набляга на интервалното хранене и средиземноморската диета. Не е нещо ново, но е добре да се напомня.
Виж целия пост
# 599
Аз съм на 16/8 или 17/7 от около 1 месец, от време на време успявам да направя и 20 часа, но това ми се получава почти винаги уикенда. Тогава правя и спорт докато съм във фаст, за съжаление ми се получава макс. 1х в седмицата.

Започнах и кафето да го пия без захар, въпреки че не ми се услажда както ако е леко сладко. Но без мляко не мога. И сега се принуждавам да си изместя сутрешното кафе към 10-11 часа чак 😩
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия