Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 71

  • 38 128
  • 737
# 45
В чужбина при вземане на ипотека правилото е вноската да не е над 30% от семейният доход.
Виж целия пост
# 46
Колкото чужбини, толкова и правила. Някъде има закон, някъде има регулация от централната банка към търговските, някъде има неофициални лимити, които се спазват на добра воля, а някъде нищо няма.
Факт обаче, че последните години човек средна класа не може да закупи среден имот с вноска само 30% от заплатата си. Така е в много страни, така е и в БГ, числата ги давахме някъде по-назад из темите. Така че ако рече регулаторът да направи това правило задължително, цените ще трябва да паднат, защото средният купувач няма да може да си позволи имот.
Виж целия пост
# 47
То няма значение това. Правилото е препоръчително. Всеки да сметне колко ще му е месечната вноска при 15% лихва.
А освен лихвата, понякога се случва безработица и болест. Т.е. и буфер за половин година не е лошо да се отдели.

Който не спазва тези препоръки да е наясно с рисковете.
Виж целия пост
# 48
Банката не може да се намесва пряко в търговската политика на банките. Нито да ограничава хората.
Виж целия пост
# 49
Може, как да не може. А има и много непреки начини - например в много държави можеш да ползваш застрахова с ниска премия, която покрива ипотеката ти ако ти не можеш да плащаш. По принцип можеш да теглиш кредит и без нея - ама ще плащаш по-висока лихва. На банката й е по-сигурно като имаш тази застраховка. А за да имаш право на нея, трябва да покриваш критерии за заем:доход, първоначална вноска, и т.н.

В много държави пък директно централната банка определя какви кредити могат да отпускат търговските, ето ти пример, и то в Еврозоната:


Ако и тук беше така и изкарваш примерно 2500 лева брутно, ще можеш да теглиш кредит до 4*2500*12 = 120,000 лева.
Виж целия пост
# 50
Ако и тук беше така и изкарваш примерно 2500 лева брутно, ще можеш да теглиш кредит до 4*2500*12 = 120,000 лева.
Да, това ще е чудесно. Всъщност ще свали цените на имотите, защото когато банката дава 500 000 на полу-безработен е нормално и строителите да си кажат... ооо какво ще ги жалим - могат да вземат заем и да го купят - после, дали ще си плащат вноските, не е наш проблем!

Сега, ако направим сметка точно с този доход, какво би се получило?

Ако вземеш 120 000лв за 25 години заем, при 3%, то ще плащаш месечно около 570лв, което бруто е 22.8%, което не е прекалено лошо (+разходи, данъци...). Ако лихвите станат 10%, както се получи в наши близки съседки, то вноската ти ще е: 1050лв, т.е. 42% - т.е. има някакъв шанс и да оцелееш някак си.

Обаче, ако Ганьо вместо 120к, вземе 300к лв, при 10% лихва, месечния разход му е вече 2620лв.. т.е.. повече от дохода - а тук дори не говорим за данъци и разход да преживее.

Да, добавя и за Румъния - там ипотечните лихви са 8% !!! Те имат по-голям процент собствени жилища (т.е. ама баш като България са, като манталитет и важност на жилището, а и имат сходен стандарт на живот). Така, че ефективно след 1-2 години вероятно ще се изравним с техните лихви.
Виж целия пост
# 51
В чужбина при вземане на ипотека правилото е вноската да не е над 30% от семейният доход.

Ето в САЩ колко процента е. Вижда се и преди като е било толкова какво е станало.
Виж целия пост
# 52
Да, в Щатите ситуацията изглежда зле от тези графики. Но, както беше посочено и в темата по-рано, българските банки имат доста натрупан резерв, много над задължителните според БНБ. Така че в краткосрочен план ще останат същите лихви, според мен, а дори в средносрочен план лихви от 10% както в екстремният пример по-горе, не вярвам че са възможни в нашата мила татковина.
Виж целия пост
# 53
Много хора не отчитат, че парите на хората не са вързани за една държава, а текат натам, където ще получат по-висока доходност. Нищо не ти пречи да си наредиш онлайн един превод и да си изкараш парите от българска банка, която ти дава 0.1% и да ги вложиш в друга в Европа (дори и по света, след минимална KYC процедура).
Самата банка не е длъжна да държи в централната резерви над минималните задължителни, но дори на тях в момента може да получава от ЕЦБ 3.5%, ако е в еврозоната.


Е за какво й е да отпуска на някое физическо лице кредит на ниска лихва, като може просто да си държи резервите в ЕЦБ без административни формалности, без риск, без заплати на кредитни инспектори и юристи, и да получава 3.5%, с тенденция за покачване.

Извън еврозоната пък бях давал скоро какви са лихвите по ипотеки, най-високи са в Унгария, Полша и Румъния, както каза и колегата. Долното е от 11.2022 тоест преди два кръга покачване на лихвите от ЕЦБ, сега сигурно са по-високи, не ми се търси:
Виж целия пост
# 54
А защо Франция дава кредити, а не си държи парите в ЕЦБ без административни разходи?  Банковата политика не е чиста математика и явно имат причина да дават кредити.
Виж целия пост
# 55
Нищо не ти пречи да си наредиш онлайн един превод и да си изкараш парите от българска банка, която ти дава 0.1% и да ги вложиш в друга в Европа (дори и по света, след минимална KYC процедура).
Да, нищо не ти пречи освен факта, че болшинството банки искат да живееш в държавата им за да те обслужват.
Виж целия пост
# 56
Здравейте,
за да не превръщаме темата само в банките и техните лихвени кредити в БГ и по света, искам да ви питам следното нещо. Според вас, редно ли е да изчакам  и да не закупувам сега имот? Цените на имотите ще спадат или ще се задържат на нивото в момента? Отдавна обмислям такава крачка, сглупих защото цените много се покачиха, а сега се чудя дали да изчакам.
Виж целия пост
# 57
А защо Франция дава кредити, а не си държи парите в ЕЦБ без административни разходи?  Банковата политика не е чиста математика и явно имат причина да дават кредити.
Във Франция процесът е толкова тромав, че отнема месеци докато банката те проучи, гледат ти освен кредитното досие и трудовата история, банкова история, отделно проучват самия имот с нотариус и т.н.
Имат период няколко месеца от отправянето на обвързваща оферта до момента, в който усвоиш сумата.
Така че тази лихва 2%, която се вижда по-долу към Ноември 2022, явно е от заеми още от миналото лято, когато лихвата на ЕЦБ беше 0-0.5%
Сега когато ЕЦБ дава 3.5% на която търговска банка си държи резервите при тях, банките нямат причина да отпускат на физическо лице заем под тази лихва, освен по вече отправени оферти, които са длъжни да уважат.

Освен че банката (както навсякъде) иска да те върже не само с ипотека, а и с кредитна карта, разплащателна сметка с месечна такса, застраховка, инвестионна сметка, и не знам си какво още, от което също печелят. Но това е спорно дали е добра сделка за теб, тъй като можеш да си ползваш Револют или други безплатни опции.
Виж целия пост
# 58
Здравейте,
за да не превръщаме темата само в банките и техните лихвени кредити в БГ и по света, искам да ви питам следното нещо. Според вас, редно ли е да изчакам  и да не закупувам сега имот? Цените на имотите ще спадат или ще се задържат на нивото в момента? Отдавна обмислям такава крачка, сглупих защото цените много се покачиха, а сега се чудя дали да изчакам.

Лично моето мнение е, че ще има корекции, естествено зависи и от локацията, но като цяло няма да се наблюдава това лудо покачване от предните три години. Банките и те постепенно ще затягат изисквания за отпускане на ипотечни кредити, а и рано или късно ще има и вдигане на лихвите по ипотечните кредити.
Това си е мое мнение без да е съвет не съм експерт в тази сфера.
 Аз лично бих потърсил мнение от икономист.
 Аз очаквам да се спука надутия балон, но яко се взима с ипотека от банката пък после условията ще са по затегнати от сега.
Виж целия пост
# 59
Освен това често банките (както навсякъде) искат да те вържат не само с ипотека, а и с кредитна карта, разплащателна сметка с месечна такса, застраховка, инвестионна сметка, и не знам си какво още, от което също печелят.

Ето, че сам си отговаряш. Освен това държат да си запазят пазарния дял, защото утре когато ЕЦБ смени плочата какво ще правят?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия