Въпрос към счетоводители в банки - Заем от тук нататък ?

  • 850
  • 9
Здравейте , какво е мнението на специалистите счетоводители - искам да изтегля потребителски заем , но не знам какво ще се случи ,ако банката фалира .
Чувам различни версии - едни казват , че заема ще остане в небитието , други казват , че напротив ,заема трябва ада се изплати в кратък срок ..

Каква е истината ?
Може би всяка банка  има своя политика в такава ситуация

Моля за мнениията на специалистите 🙂🌹
Виж целия пост
# 1
Не съм счетоводител, още по-малко в банка, но лаишки мога да кажа, че заемите трудно остават в небитието Simple Smile В България на фалиралите банки се назначават синдици, които се грижат да приберат парите от кредитополучателите, за да се върнат на вложителите. Предполагам, че с големите кредитополучатели се предоговарят схемите за погасяването на кредитите, за да не фалират други икономически субекти. Предполагам, че голяма част от малките кредити стават предсрочно изискуеми. Сега, ако някой е връзкар със синдиците и те са склонни към корупция, вероятно е възможно за някои кредити да си затворят очите, но ако си гледат съвестно работата, би трябвало за определено време да приберат раздадените кредити, за да ги върнат в гаранционния фонд, който по всяка вероятност е възстановил парите на вложителите в банките до гарнтираната сума от 100 000 евро. Общо взето и на теория и на практика не е много лесно един кредит да потъне в небитието.
Виж целия пост
# 2
В никакъв случай кредитът не отпада. Може да стане предсрочно изискуем, да, в случай на настъпил фалит (все пак няма как несъстоятелност на банка да продължи 20-30 години, колкото е например една ипотека), но в повечето случаи кредитите се продават в пакет на друга банка или дружество и тогава просто го изплащате на друго място. Синдиците са наясно, че няма как да съберат една ипотека толкова лесно, възможността за предсрочно изплащане е по-скоро малка. Обикновено предсрочно изискуеми стават кредитите на длъжниците, нередовно изплащани, а редовните кредити се изкупуват от друга институция.
Виж целия пост
# 3
Заема винаги  се плаща.На една или друга финансова институция.
Ти ще имаш да даваш,а не да вземаш,така,че няма какво да те интересува дали банката ще фалира.
Виж целия пост
# 4
Кредитът остава да се погасява по погасителен план.
Виж целия пост
# 5
Да допълня - в днешно време вероятността банка да фалира е минимална - по-скоро регулаторите ще я продадат на друга, както стана с няколко американски през последните месеци.
Виж целия пост
# 6
След КТБ си имаме Закон за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, което предотвратява именно такива фалити и използването на пари от данъкоплатците. За щастие, все още неизпробван Grinning
Виж целия пост
# 7
Няма начин да се изпари кредитът.
На мен веднъж един кредит ми стана предсрочно изискуем, защото банката го беше дала чрез ББР, след няколко години нещо си сритаха шапките и те ти булка спасов ден.
Нищо страшно не стана, договорихме се с банката, продължих си изплащането по план.
Така че и синдици да поемат фалирала банка, ще се договаряш, ще си намериш друга банка, с която да рефинансираш този предсрочно изискуем кредит - неприятно е, но човек се справя.
Все пак банка да фалира при днешните условия е почти невъзможно, така че това не го мисли - избери си добра банка и действай.
Виж целия пост
# 8
Благодаря на  всички за мненията ви ☕🌞

Кои банки са надеждна основа за ипотечен кредит
Виж целия пост
# 9
Всички са ок, но ако толкова Ви притеснява фалит на банка, си изберете някоя от трансграничните - ОББ, ДСК, УниКредит.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия